ÚVZ SR upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány vo Fínsku a v Nemecku.

Ide o Hand & Body Lotion, Strawberry & Milk, značka: Sen Body Care, krajina pôvodu: Turecko. Dovozca Kozmoplus Limya Kozmetik LTD. STI Kirazlidere MH.M. Fezi Cakmak Cad. Aran Sok. No. 2, Tasdelen-Istanbul, výrobná šarža: 0030409, čiarový kód: 8697980565616. Ide o lotion na ruky a telo v bielom balení. V zozname zložiek sa však nachádza látka CI 45100. "Toto farbivo je povolené len v kozmetických výrobkoch, ktoré prichádzajú do krátkodobého styku s pokožkou. Pri bežnom používaní lotion je výrobok, ktorý je v dlhodobom styku s pokožkou," vysvetlila hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Šramková.

Druhým výrobkom je Skin – whitening product, určený na zosvetlenie pokožky. Značka: Maxi Light, krajina pôvodu: Pobrežie Slonoviny, dovozca: AHECO African Food, Supplies Glashorst 123 3925 BR Scherpenzeel, Holandsko, výrobná šarža: LOT FSHP 090228 B. Problémom v tomto prípade je obsah glukokortikosteroidu.

 

Podľa úradu je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na trhu Slovenskej republiky, preto spotrebiteľom odporúča, aby ich nekupovali a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: