V neštátnom zdravotníckom zariadení v Púchove chcú obnoviť jednodňovú chirurgiu

Znovuobnovenie lôžkového oddelenia v neštátnom zdravotníckom zariadení Zdravie v Púchove bolo jednou z tém dnešného stretnutia ministra zdravotníctva Richarda Rašiho a ministra obrany Jaroslava Bašku ako rodáka z neďalekých Dohnian s vedením Zdravia.

Lôžkové oddelenie tamojšej chirurgie zrušili na prelome minulého a tohto roku a pacienti z Púchova a okolia musia dodnes cestovať za lekárskou starostlivosťou do Považskej Bystrice prípadne Trenčína. "S riaditeľom polikliniky sme si pozreli operačné sály, ktoré vyzerajú tak, akoby ich opustili včera. Prvá vec, ktorú riaditeľ nadniesol, bolo obnovenie aspoň jednodňovej chirurgie, aby ľudia kvôli bežným zákrokom nemuseli cestovať ďaleko," povedal pre TASR minister zdravotníctva s tým, že finančné nároky na znovuobnovenie jednodňovej chirurgie nebudú až také vysoké, pretože prakticky všetko je tam vybudované.

Zložitejšie bude podľa neho sprevádzkovanie 24-hodinovej nepretržitej starostlivosti, ktorá je náročná najmä na personálne zabezpečenie. Ak sa však jednodňová chirurgia ukáže ako životaschopná, nevylučuje minister ani tento krok. "Určitú verziu možnosti otvorenia jednodňovej chirurgia máme už od januára budúceho roku. Ak sa nám podarí vybaviť nejaké limity s poisťovňami, tak by to v prvom štvrťroku mohlo v takej menšej miere začať fungovať," načrtol možnosti riaditeľ polikliniky Miloš Pagáč. Možnosť znovuoživenia lôžkovej časti víta aj púchovský primátor Marián Michalec. Vyjadril však údiv nad tým, že minister Baška zistil, že región potrebuje nemocnicu až teraz, dva týždne pred regionálnymi voľbami a nie vtedy, keď v regióne pôsobil ako starosta obce.

"Mesto víta každú iniciatívu smerujúcu k zlepšeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti občanom. Škoda len, že to neprišlo skôr. Obnovovať niečo je totiž náročnejšie a drahšie ako zachraňovať," povedal Michalec s tým, že o záchranu nemocnice sa pokúšalo iba mesto a v čase, keď pred rokom niesol predsedovi vlády petíciu za zachovanie Zdravia, minister ani nehlesol. Púchovský primátor už dlhší čas kritizuje fakt, že do rezortu obrany prúdi zbytočne veľa peňazí, ktoré by sa dali využiť prospešnejšie v zdravotníctve. "Pán primátor by si mal v prvom rade pozrieť návrh rozpočtu ministerstva obrany na budúci rok, ktorý je v porovnaní s minulým rokom o 232,36 milióna eur (sedem miliárd Sk) nižší. I preto som pozval aj ministra zdravotníctva, aby ľuďom vysvetlil, ako sa dá pomôcť tejto nemocnici a ako znovuobnoviť lôžkové oddelenie," povedal pre TASR minister obrany Jaroslav Baška.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: