Práca alebo štúdium udržujú človeka v abstinencii

Práca alebo pravidelné štúdium je výrazným ochranným faktorom, ktorý udržuje človeka v abstinencii. Na dnešnej tlačovej konferencii to pre TASR povedal riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) Ľubomír Okruhlica.

"Keď niekto nemá čo robiť a mal už v minulosti problémy s alkoholom alebo drogami a abstinuje, tak s vysokou pravdepodobnosťou po čase zrecidivuje," upozornil. Efekt liečby nezávisí len od terapeuta, ale aj od spoločnosti, od toho, v akej situácii sa liečený nachádza. "Efekt bude nižší, pokiaľ bude vysoká nezamestnanosť," zhodnotil lekár s tým, že sa to týka aj iných chorôb, napríklad aj tuberkulózy. "Tam, kde je horšia ekonomická situácia, tam ľudia častejšie recidivujú," dodal.

Na druhej strane uviedol, že zmena ekonomickej situácie u mnohých viedla k tomu, že časť ľudí, ktorá mala problémy s alkoholom alebo drogami, sa začala liečiť. Podľa lekára ide o ľudí, ktorí kým mali prácu, nemali na liečenie čas, a teraz, keď majú viac času, vyhľadajú odbornú pomoc. "Prídu k lekárovi s telesnými ťažkosťami a ten príde na to, že ich majú v dôsledku nadmerného pitia," spresnil. Zároveň dodal, že mnohí hneď vyhľadajú psychiatra, ktorý im predpíše liečbu z alkoholu.

Podľa lekárky Daniely Cymbalovej sa v súčasnosti počet pijúcich alkoholikov znižuje. "Ľudia si chránia svoje zamestnanie," zamyslela sa. Nevylúčila síce, že sa niektorí ľudia pri strate zamestnania uchýlia k alkoholu, ale "mnohí si uvedomia, že keby začali piť, ich pozícia by bola beznádejnejšia," zdôraznila.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: