Najväčšie klinické laboratórium v strednej Európe je na Slovensku

Nové centrálne laboratórium pre poskytovanie laboratórnej diagnostiky slovenským pacientom oficiálne uvedú v Bratislave do prevádzky za účasti nemeckého veľvyslanca na Slovensku vo štvrtok 5. novembra. Investíciu za niekoľko miliónov eur realizovala spoločnosť Medirex spolu s nemeckým spoluinvestorom Dr. Hansom Jakobom Limbachom, ktorého laboratóriu patrí prvé miesto na nemeckom trhu.

"Spoločná investícia s Dr. Limbachom do nového laboratória nás posunula do čela európskej špičky. Kvalita, ktorú prinášame na slovenský trh, je pre nás meradlom nášho úspechu," povedal predseda predstavenstva spoločnosti Radoslav Bardún. "Centrálne laboratórium je vrcholom takej našej pyramídy, v súčasnosti máme 20 laboratórií, z ktorých je zhruba polovica poliklinických a polovica nemocničných laboratórií," vysvetlila Anna Stecova, odborná garantka laboratórií spoločnosti.

Podľa jej slov úloha týchto laboratórií spočíva v tom, "že sú blízko lekárov, čiže materiál pacienta ide priamo od lekára do laboratória, kde sa predanalyticky spracúva, pripravuje sa na to, aby sa dal vyšetriť a parametre, ktoré nie sú akútne, sa odosielajú do centrálneho laboratória, kde sa spracúvajú," priblížila Stecova. Podľa nej najväčšou výhodou je to, "že v laboratóriu sa spracúva naraz veľmi veľké množstvo vzoriek pacientov, všetky vyšetrenia sa môžu robiť v ten deň, pretože prístroje sú nastavené tak, že môžu pracovať nepretržite aj s tými najšpeciálnejšími parametrami." V technologicky najmodernejšom laboratóriu, ktoré sa nachádza na ploche viac ako 4000 m2, vyšetria od rutinných analýz až po špeciálne vyšetrenia umožňujúce komplexnú diagnostiku zriedkavých ochorení viac ako 7000 pacientov denne. "Toto centrálne laboratórium má veľmi širokú paletu vyšetrení a to v klinickej biochémii, hematológii, imunológii či genetike," uviedla Stecova.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: