Epidemiologická situácia na Slovensku je relatívne priaznivá

Epidemiologická situácia na Slovensku je relatívne priaznivá
Zdroj: bigstockphoto.com

Epidemiologická situácia na Slovensku je relatívne priaznivá a zodpovedá každoročnému výskytu chrípky. Na tlačovej besede to dnes konštatoval hlavný hygienik Ivan Rovný. "Nezaznamenali sme žiadne zvýšenie výskytu akútnych respiračných ochorení, ani zvýšený výskyt chrípky a podobných ochorení," objasnil s tým, že situácia je rovnaká aj v pohraničných oblastiach s Ukrajinou. Tam na chrípku zatiaľ podľa neho ochorelo vyše 470.000 ľudí, pričom si vyžiadala 81 životov. V 22 prípadoch sa smrť dáva do spojitosti s novou chrípkou A(H1N1). Priblížil, že cesty Slovákov na Ukrajiny sa už obmedzili.

Ako ďalej objasnil Rovný, počet potvrdených prípadov novej chrípky stúpol na Slovensku na 196. Najviac nakazených je v Bratislavskom kraji a najmenej v Prešovskom kraji. V hlavnom meste na chrípku ochoreli aj dve deti vo veku sedem a 13 rokov. Hlavný hygienik však vysvetlil, že boli v domácej izolácii a nepredstavujú prameň nákazy. Na margo 27-ročného muža, ktorý ležal v jednej z bratislavských nemocníc s novou chrípkou a bol vo vážnom stave, uviedol, že jeho stav sa rapídne zlepšil. Doplnil, že v súvislosti s veľkou absenciou detí sa tiež v Bratislave zatvorila jedna základná a jedna materská škola.

Minister zdravotníctva Richard Raši dnes v súvislosti s informovaním o chrípke médiami skritizoval niektorých novinárov za to, že namiesto toho, aby kooperovali, tak skôr škodia. "Namiesto toho, aby ste pravdivo informovali a pomáhali našim občanom, tak ich strašíte a vytvárate dojem katastrofy," konštatoval. Šéf rezortu tak narážal najmä na informácie televízie JOJ, podľa ktorej smrť ročného chlapčeka z Bratislavy spôsobila s najväčšou pravdepodobnosťou chrípka A(H1N1). Objasnil, že testy na novú chrípku sa robili preventívne a nákazu nepotvrdili. Upozornil, že v prípade šírenia neoverených informácií dá návrh na trestné oznámenie pre šírenie poplašnej správy.

Šéf rezortu aj hlavný hygienik opäť apelovali na ľudí, aby sa dali zaočkovať proti bežnej chrípke, keďže jej vzostup sa očakáva na prelome januára a februára. V predošlej sezóne si vakcínu zaobstaralo iba 12,8 percenta ľudí aj napriek tomu, že ju plne hradia zdravotné poisťovne. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pritom odporúča zaočkovanosť populácie na úrovni 30 percent. V prípade vakcinácie sa predpokladá aj lepšia reakcia organizmu pri napadnutí novým vírusom chrípky typu A(H1N1). Ako upozornil Raši, z Ukrajiny sa šíri najmä bežná chrípka, a preto tiež odporúča zdravý životný štýl a dodržiavanie hygieny. Sezónnej chrípke podľahlo vlani asi 30.000 Európanov, pričom vo svete si vyžiadala až pol milióna životov. Zdôraznil tiež, že na Slovensku je v prípade potreby dostatok ochranných rúšok, vakcín aj antivirotík.

V súvislosti so situáciou na Ukrajine sa do pohraničných oblastí vyexpedovalo 300.000 rúšok, ktoré sa rozdelia na základe požiadaviek jednotlivých starostov. Podľa Rovného sa tiež na hraniciach s Ukrajinou využije tzv. kódex schengenskej hranice. Policajti tak budú môcť rozhodnúť o nevpustení infikovanej osoby na naše územie. Pri rozhodovaní na hraničných priechodoch Vyšné Nemecké, Ubľa a Čierna nad Tisou im pomáhajú aj lekári.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: