Holandsko stiahlo pneumokokové vakcíny po podozrivých úmrtiach detí

Holandské zdravotnícke úrady preventívne zakázali používanie jednej výrobnej dávky pneumokokových vakcín Prevenar od spoločnosti Pfizer. Stalo sa tak po troch podozrivých úmrtiach malých detí, ktoré zomreli po zaočkovaní v priebehu dvoch týždňov, uviedla agentúra Reuters.

"Priemerne sa po detskej vakcinácii vyskytne okolo päť až desať úmrtí ročne. Teraz máme v priebehu krátkej doby tri prípady, čo ne nezvyklé. A to je dôvodom pre pozastavenie dávky," oznámila dnes hovorkyňa holandského zdravotníckeho inštitútu RIVM. Príčina úmrtí troch malých detí, ku ktorým došlo v priebehu októbra, zatiaľ nebola stanovená a prípad je v štádiu vyšetrovania. Zákaz sa týka len jednej výrobnej dávky vakcíny proti pneumokokovým infekciám, známej v USA pod označením Prevnar. Podľa hovorkyne spoločnosti Pfizer predbežné vyšetrovanie nedokázalo žiadnu spojitosť medzi Prevenarom a úmrtím trojice detí, ktoré boli zaočkované aj dvoma inými vakcínami. "Karanténu" výrobnej dávky, obsahujúcej dávok 110.000 vakcín, inicioval podľa hovorkyne samotný Pfizer.

Hovorca Európskej agentúry pre lieky (EMEA) zdôraznil, že ide len o preventívne opatrenie. Predstavitelia EMEA v spolupráci s holandskými úradmi zisťujú, či sú s uvedenou dávkou vakcíny spojené konkrétne zdravotné riziká. Prevenar je v súčasnosti jednou z najpoužívanejších vakcín na svete.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: