Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 2. - 8. novembra

Foto tlačových agentúr zachytávajúce udalosti spojené s chrípkou typu A (H1N1)

08.11.2009

Nemecko: Na komplikácie spojené s prasacou chrípkou zomrelo už 11 ľudí

Päťdesiatpäťročná pacientka z Iránu, ktorú hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti Univerzitnej kliniky v nemeckom Düsseldorfe, je v poradí už 11. obeťou novej chrípky A(H1N1) na nemeckom území. Podľa informácií nemeckých médií trpela pacientka podobne ako iné obete aj inými chronickými zdravotnými problémami. Napriek enormnej snahe zdravotníckeho personálu sa priebeh vírusového chrípkového ochorenia u nej skomplikoval bakteriálnou infekciou, čo v sobotu viedlo k jej úmrtiu. Zdravotníci v Nemecku hovoria o prudkom postupe ochorenia z Bavorska cez Bádensko-Württembersko ďalej do Porýnia-Falcka. Na pondelok zvolal spolkový minister zdravotníctva Philipp Rösler pracovné stretnutie so svojimi rezortnými kolegami z jednotlivých spolkových krajín, aby prediskutovali možné slabiny súčasného systému prevencie a terapie obyvateľov. Desiatou obeťou tzv. prasacej chrípky v Nemecku sa stala v piatok v Kasseli 15-ročná školáčka. V tomto prípade bol bezprostrednou príčinou úmrtia zápal srdcového svalu. V jej organizme sa však potvrdila i prítomnosť vírusu novej chrípky.

Nemecko: Školáčka, ktorú zabil zápal srdcového svalu, mala v tele vírus H1N1

Piatkové úmrtie 15-ročnej školáčky v nemeckom Kasseli, ktorého príčinou bol zápal srdcového svalu, je ďalším z radu tých, ktoré mali do činenia s novou chrípkou A(H1N1). Prítomnosť jej vírusu v tele zosnulej sa totiž potvrdila. Aj keď to ešte neznamená, že práve prasacia chrípka zavinila úmrtie mladého dievčaťa, ktoré hospitalizovali iba vo štvrtok, je všeobecne známe, že chrípkové vírusy zriedkavo spôsobujú zápalové procesy v srdcovom svale. Všetky osoby z okolia zosnulej zdravotníci upozornili, že už pri minimálnych problémoch so zdravím by sa mali obrátiť na odborníkov, aby sa predišlo šíreniu ochorenia. Podľa informácií Európskeho strediska na prevenciu a boj s nákazlivými chorobami (ECDC) pripadá na 1000 prípadov prasacej chrípky jeden až tri prípady sprevádzané smrteľnými komplikáciami. S týmto rizikom musia rátať všetky infikované osoby, aj keď je pravdepodobnosť komplikácií u už chorých občanov vyššia. V piatok zverejnili v Nemecku informáciu o úmrtí druhého obyvateľa krajiny, ktorý predtým, než sa infikoval, nemal chronické zdravotné problémy. Príčinou pondelkového úmrtia 40-ročného obyvateľa Berlína bol zápal pľúc vyvolaný vírusom prasacej chrípky. Prvou takouto obeťou sa stala koncom októbra 48-ročná žena z Bonnu, u ktorej údajne takisto neboli známe žiadne iné zdravotné ťažkosti. Veľké nemecké koncerny vrátane Daimleru, oceliarní Thyssen-Krupp či leteckej spoločnosti Lufthansa odporúčajú zamestnancom nechať sa zaočkovať. Súčasne sa však pripravujú aj na individuálne posudzovanie situácie v prípade napredovania pandémie a väčšieho výpadku zamestnancov v jednotlivých v prevádzkach. V Nemecku sa vírus novej chrípky rýchlo šíri a podľa odborníkov čoskoro pribudne mnoho pacientov. Rátať treba údajne aj s ďalšími úmrtiami.

Ruch na slovensko-ukrajinskej hranici napriek chrípke neustal

Ruch na slovensko-ukrajinskej hranici napriek zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii v chrípkových ochoreniach na Ukrajine neustal. Potvrdila to dnes TASR hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej polície v Sobranciach Agnesa Kopernická s tým, že k čiastočnému poklesu cestujúcich došlo ešte pred zatvorením priechodu v Ubli. Ako ďalej informovala, na infekčnom oddelení michalovskej nemocnice hospitalizovali dnes pre príznaky chrípkového ochorenia jedného občana SR a jedného Ukrajinca s trvalým pobytom na Slovensku. Jednému motorizovanému Ukrajincovi odopreli vstup na slovenské územie, ale nie pre chrípku. Stalo sa tak na základe upozornenia zo Schengenského informačného systému. Slovenská strana, uviedla ďalej Kopernická, požiadala ukrajinských kolegov, aby nevpúšťali na naše územie cestujúcich z najviac chrípkou postihnutých oblastí. Hraničná polícia však očakáva zvýšený pohyb na priechode vo Vyšnom Nemeckom. Celkove podľa Kopernickej počty turistov klesli v Ubli o tretinu ešte pred zatvorením priechodu, a vo Vyšnom Nemeckom o približne polovicu. Autá vybavujú zatiaľ priebežne. "Z našej strany sa nič nezmenilo, my sa riadime len pokynmi Úradu verejného zdravotníctva, ktorý je dozorujúcim orgánom nad vírusovou situáciou," uviedol hovorca generálneho riaditeľa Colného riaditeľstva SR Vojtech Jakab. Znamená to, že colníci používajú pri práci rúška a ochranné rukavice. Tento stav potrvá do odvolania. "Čo sa týka počtu prestupujúcich občanov Ukrajiny, je teraz podstatne menší na základe toho, ž hraničný priechod v Ubli pre peších a pre cyklistov zatvorili, čiže prechádzajú len občania Ukrajiny, ktorí vykonávajú povolania ako šoféri či rušňovodiči," dodal Jakab.

Raši: Výrobca očkovacej látky bude garantovať jej bezpečnosť

Slovensko uzavrie v najbližších dňoch prostredníctvom Štátnych hmotných rezerv zmluvu s výrobcom vakcíny proti tzv. novej chrípke A(H1N1). "Tá bude registrovaná európskym certifikačným a registračným orgánom," povedal v dnešnej diskusnej relácii STV O 5 minút 12 minister zdravotníctva Richard Raši. V diskusnej relácii TV Markíza Na Telo upozornil, že SR bude pravdepodobne prvou krajinou v Európe, ktorej výrobca garantuje aj bezpečnosť vakcíny v prípade jej nežiaducich účinkov. "Okolité krajiny a takmer celá Európa má podpísané zmluvy s dodávateľmi, ktoré možné komplikácie nechávajú na pleciach štátu," podčiarkol. Nakúpi sa viac ako milión vakcín. Podľa neho na očkovanie nie je neskoro, keďže najväčší nárast chrípky sa očakáva na prelome januára a februára budúceho roka. Situácia na Slovensku ohľadne počtu akútnych respiračných ochorení a chrípky je približne v takých číslach ako minulý rok. "Epidémiu chrípky momentálne nemáme a ani zvýšený výskyt chrípkových ochorení," zdôraznil. Ubezpečil, že Slovensko má dostatok ochranných rúšok, pričom správa Štátnych hmotných rezerv má viac ako 26 miliónov rúšok a viac ako 600.000 antivirotík na skladoch. Ako dodal, ľudia, ktorí prichádzajú na Slovensko z Ukrajiny cez jediný otvorený hraničný priechod Vyšné Nemecké, podliehajú kontrole. "Intenzita choroby na Ukrajine je pravdepodobne v podobných číslach, ako tomu bolo po minulé roky. Situácia je vážna, ale nie je úplne abnormálna z hľadiska počtu chorých ľudí," podčiarkol s tým, že ani deväť expertov Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorí tam situáciu monitorujú, ju z hľadiska šírenia chorobnosti ani počtu nakazených ľudí nepovažujú za extrémnu. Upriamil pozornosť občanov na prevenciu proti bežnej chrípke. Dôležité je podľa neho hlavne umývanie rúk, pohyb na čerstvom vzduchu, konzumácia vitamínov, ale aj očkovanie. Minister nepotvrdil informáciu, že by smrť ženy, ktorá zomrela 6. novembra v bratislavskej nemocnici na Mickiewiczovej ulici, spôsobil vírus prasacej chrípky. Pacientka mala viacero vážnych ochorení, pričom výsledky pitvy budú známe v pondelok 9. novembra. Na Slovensku je doteraz evidovaných 200 prípadov tzv. novej chrípky. Podľa Rašiho nie je epidemiologická situácia taká vážna, aby bolo potrebné plošne zatvoriť školy, prípadne obmedziť či zrušiť spoločenské podujatia. Chrípkové prázdniny sú vyhlásené v 50 školách, ale žiaci majú hlavne akútne respiračné ochorenia a nie chrípku.

Rakúsko: Vo Viedni dočasne zavreli súkromnú školu; experti odporúčajú očkovanie

Viacero potvrdených prípadov tzv. prasacej chrípky u školákov si vynútilo dočasné uzavretie viedenskej súkromnej školy, ktorú navštevuje celkove 250 detí. Informovala o tom dnes riaditeľka vzdelávacieho zariadenia Anna Draskovitsová. Podľa jej vyjadrenia pre rakúsku tlačovú agentúru APA sú pacienti v starostlivosti lekárov a priebeh ich ochorení je bez komplikácií. Škola zostane uzavretá pravdepodobne do piatka 13. novembra. Riaditeľka rozhodla o tomto postupe na základe konzultácií s uznávaným virológom, rodičov školákov už o ňom informovali. "Niet dôvodov na paniku, ale situácia si vyžaduje opatrnosť," konštatovala Anna Draskovitsová. Na východe Tirolska si už 27. októbra vynútil výskyt rovnakého ochorenia dočasné uzavretie školského zariadenia.

x x x

Prezident Rakúskej lekárskej komory Walter Dorner dnes dôrazne vyzval všetky osoby, ktoré patria do rizikových skupín, aby sa proti novej chrípke A (H1N1) dali zaočkovať. Súčasne zdôraznil význam využitia vakcíny u zdravotníckeho personálu. Podľa jeho slov možno proti novému ochoreniu bojovať efektívne iba pri vysokej miere zaočkovanosti populácie. Prirodzene, medzi dôležité aspekty prevencie patria aj viaceré každodenné úkony, napríklad pravidelné a dôsledné umývanie rúk vodou a mydlom či vyhýbanie sa veľkým zhromaždeniam ľudí v rámci možností.

x x x

Od pondelka sa v Rakúsku začína s očkovaním proti ochoreniu v širšom rámci. Vakcínu Celvapan dostanú po zdravotníkoch, ktorých očkovali už od 27. októbra, aj osoby patriace do rizikových skupín. Podľa ministerstva zdravotníctva patrí medzi ne v celoštátnom meradle približne 880.000 chronicky chorých ľudí a okolo 76.000 tehotných žien. Sérum si však teraz môžu zabezpečiť aj ľudia, ktorí nepatria medzi rizikových pacientov a nikto by nemal byť odmietnutý, uviedlo rakúske ministerstvo zdravotníctva. Do konca novembra má Rakúsko k dispozícii dovedna približne 1,6 milióna dávok séra.

x x x

Zdravotný stav matky, ktorú ešte v gravidnom stave hospitalizovali s prasacou chrípkou vo vážnom stave na jednej z viedenských kliník, je aj po piatkovom spontánnom pôrode stabilizovaný. O zdravotnom stave dieťaťa, ktoré prišlo na svet v 24. alebo 25. týždni tehotenstva a nachádzalo sa v ohrození života, nebudú zdravotníci na výslovnú žiadosť rodiny poskytovať žiadne informácie, informovali dnes vo Viedni.

Maďarsko: Tehotná žena nakazená vírusom novej chrípky je v kritickom stave

V Maďarsku ošetrujú na oddelení intenzívnej starostlivosti tehotnú ženu v kritickom stave, ktorá má komplikácie po nákaze vírusom chrípky A(H1N1). Túto bližšie nespresnenú informáciu zverejnila na internetovej stránke maďarská komerčná televízia RTL Klub. Maďarský hlavný hygienik Ferenc Falus v sobotu potvrdil tieto informácie tlačovej agentúre MTI s tým, že žena netrpela žiadnou inou chorobou. Falus pripomenul, že v Maďarsku zomrelo doposiaľ päť osôb, ktoré je možné spájať s novou chrípkou. Terajší prípad je v Maďarsku prvým, čo na intenzívke ošetrujú inak zdravú tehotnú ženu nakazenú vírusom prasacej chrípky.

Belgicko: Začalo sa s očkovaním rizikových skupín proti prasacej chrípke

V Belgicku sa tento víkend začalo očkovanie obyvateľstva proti prasacej chrípke. V úvodnej fáze sa očkoval zdravotnícky personál, odteraz sa očkujú rizikové skupiny obyvateľstva, kam patria chronicky choré osoby, tehotné ženy, deti, učitelia a rodičia novorodencov. Experti medzitým opakovane zdôrazňujú, že vakcína nie je bezpečná, hoci jej vedľajšie účinky sú rozsiahlejšie než v prípade očkovania proti bežnej chrípke. Podľa Pierra Van Damma z univerzity v Antverpách je vakcína bezpečná a vyskúšaná. V reakcii na odmietavý postoj mnohých tehotných žien k očkovaniu antverpský profesor vyzdvihuje, že práve preto, že tehotné ženy patria do rizikovej kategórie, sa opakovane preverovali toxikologické účinky a bezpečnosť vakcíny. Pre rizikové kategórie je momentálne v Belgicku k dispozícii milión vakcín. Doteraz sa nechalo zaočkovať 130.000 ľudí.

Rakúsko: Vo Vorarlbersku ochorelo 28 vojakov, vo Viedni porodila chorá dieťa

So symptómami chrípkového ochorenia liečia v rakúskej spolkovej krajine Vorarlbersko 28 vojakov základnej prezenčnej služby. U štyroch z nich, troch mladých mužov zo spolkovej krajiny Tirolsko a jedného z Vorarlberska, potvrdili laboratórne testy prítomnosť vírusu A(H1N1) v organizme. Kompetentné orgány preto rozhodli, že u ďalších sa už testy nevykonajú a všetkých budú liečiť, ako keby ochoreli na novú chrípku. Veliteľ rakúskych ozbrojených síl vo Vorarlbersku Gottfried Schröckenfuchs pre médiá uviedol, že priebeh ochorenia u žiadneho z vojakov nesprevádzajú komplikácie. Iba v uplynulom týždni ochorelo podľa ministerstva zdravotníctva vo Vorarlbersku 46 ďalších ľudí na tzv. prasaciu chrípku, dovedna tam od začiatku výskytu ochorenia registrovali už viac ako sedem desiatok prípadov. Z Viedne prišla dnes správa, že v tamojšej nemocnici v kritickom stave hospitalizovaná žena chorá na novú chrípku priviedla spontánnym pôrodom v piatok na svet dieťa v 24. alebo 25. týždni tehotenstva. Kým zdravotný stav matky zostáva stabilizovaný, dieťa je v ohrození života.
V Rakúsku sa v pondelok začína s očkovaním obyvateľstva proti novej chrípke.

Švajčiarsko: Začalo sa očkovanie vážne chorých detí

Predovšetkým deti s ťažkými srdcovými poruchami, vážnymi problémami v pľúcnej oblasti a inými chronickými ochoreniami, ale aj deti trpiace nedostatočnou imunitou boli dnes medzi prvými zaočkovanými vo Švajčiarsku. Pre spravodajskú reláciu Tagesschau nemeckej švajčiarskej televízie SRG to dnes uviedol detský lekár Paul W. Meier zo Solothurnu, ktorý zaočkoval už prvé deti. Vo Švajčiarsku dostanú deti a tehotné ženy preparát Focetria. ktorý v týchto dňoch distribuujú do jednotlivých kantónov. Táto vakcína je k dispozícii iba v limitovanom množstve a nie je tak určená pre celú populáciu. Paralelne však prebieha aj distribúcia séra Pandemrix, ktorého prvé dávky dostanú kantóny už v pondelok, aby ich neodkladne postúpili lekárom i nemocniciam. Očkovanie touto vakcínou, určenou pre dospelých s výnimkou tehotných žien, by sa malo začať 16. novembra; dodržanie termínu môžu sťažiť problémy logistického charakteru. Prioritne by Pandemrix mali dostať zamestnanci v zdravotníctve, personál, ktorý sa stará o novorodencov do veku šiestich mesiacov, ako aj chronicky alebo vážne chorí pacienti.

Ukrajina: Chrípka by mohla viesť k odkladu prezidentských volieb

Na Ukrajine sa podľa všetkého zvažuje kvôli napredovaniu nového chrípkového vírusu odloženie na január naplánovaných prezidentských volieb. Igor Popov, poradca prezidenta Viktora Juščenka, pre Ukrajinskú Pravdu uviedol, že vládny kabinet možno vyhlási stav núdze a rozhodne o odklade volieb na 30. mája. Zákaz verejných podujatí sa podľa jeho slov výrazne dotkol opozičných kandidátov - tí, čo sú v súčasnosti v úrade, majú naďalej možnosť voľne sa pohybovať a navštíviť aj regióny, na ktoré bola uvalená karanténa. Znalci pomerov v postsovietskej republike nevylučujú, že úradujúca hlava štátu Viktor Juščenko, ktorému preferencie nedávajú priveľa šancí na úspech, by odkladom volieb chcel získať čas na dohnanie svojich vyzývateľov. Predsedníčka ukrajinskej vlády Julia Tymošenková, ktorá patrí medzi hlavných Juščenkových súperov v prezidentských voľbách, sa dnes vyjadrila jednoznačne proti odloženiu hlasovania. Podľa jej slov ani v jednej z oblastí krajiny nebola prekročená kritická hranica a na zmenu termínu volieb preto niet žiadneho dôvodu. V podobnom duchu sa vyjadril aj ďalší kandidát, niekdajší minister zahraničných vecí Arsenij Jaseňuk. Podľa neho Ukrajina potrebuje nového prezidenta.

Francúzsko: Pribudlo ďalších osem obetí novej chrípky

O ďalších ôsmich úmrtiach pacientov z rizikových skupín súvisiacich s novou chrípkou A(H1N1) informoval francúzsky Inštitút pre dohľad nad verejným zdravotníctvom (InVS). Ďalšie prípady úmrtia súvisia s rýchlo sa rozširujúcim ochorením vo Francúzsku, kde kvôli infikovaniu spomínaným vírusom museli hospitalizovať od začiatku epidémie 150 pacientov. V krajine zaznamenali doteraz úmrtie 30 ľudí na následky tzv. prasacej chrípky. Informáciu priniesla dnes švajčiarska frankofónna televízia TSR.

Nemecko: Zintenzívnili výrobu vakcíny, koncerny sa pripravujú na najhoršie

Úsilie o spomalenie rozširovania vírusu novej chrípky v Nemecku by sa na budúci týždeň malo ďalej zintenzívniť. Zvýšila sa výroba vakcíny, ktorá sa v uplynulých dňoch stala v určitých lokalitách krajiny nedostatkovým tovarom, uviedol spolkový minister zdravotníctva Philipp Rösler pre nedeľník Frankfurte Allgemeine Sonntagszeitung a dodal, že by to malo prispieť k zmierneniu napätia v tejto sfére. Súčasne vyzval občanov na trpezlivosť a dôveru v súvislosti s riešením epidemiologickej situácie v krajine. Už v pondelok sa šéf spolkového ministerstva zdravotníctva stretne s rezortnými kolegami z jednotlivých spolkových krajín, aby prediskutovali možné slabiny súčasného systému prevencie a terapie občanov. Veľké nemecké koncerny vrátane Daimleru, oceliarní Thyssen-Krupp či leteckej spoločnosti Lufthansa odporúčajú zamestnancom nechať sa zaočkovať. Súčasne sa však pripravujú aj na individuálne posudzovanie situácie v prípade napredovania pandémie a väčšieho výpadku zamestnancov v jednotlivých v prevádzkach. V piatok zverejnili v Nemecku informáciu o úmrtí druhého občana krajiny, ktorý predtým, než sa infikoval, nemal chronické zdravotné problémy. Príčinou pondelkového úmrtia 40-ročného obyvateľa Berlína bol zápal pľúc vyvolaný vírusom tzv. prasacej chrípky. Prvou takouto obeťou sa stala koncom októbra 48-ročná žena z Bonnu, u ktorej údajne takisto neboli známe žiadne iné zdravotné ťažkosti. V Nemecku ochorelo na novú chrípku doteraz okolo 30.000 ľudí, deväť z nich doteraz ochorenie neprežilo. Experti však opakovane varujú, že tieto čísla sa v blízkej budúcnosti zrejme zvýšia.

Belgicko: Začalo sa s masovým očkovaním obyvateľstva proti prasacej chrípke

S masovým očkovaním obyvateľstva proti chrípke A(H1N1) sa dnes začalo v Belgicku. V uplynulých troch týždňoch tu vakcínu dostávali iba zamestnanci v zdravotníctve, celkove asi 15.000 ľudí. Lekári v tejto desaťmiliónovej krajine majú k dispozícii milión dávok séra. Príslušníci rizikových skupín, tehotné ženy, deti mladšie ako šesť mesiacov či chronickí chorí sa môžu zaočkovať bezplatne. Tí, ktorí nepatria medzi rizikových pacientov, budú vakcínu v lekárňach hľadať márne. V Belgicku doteraz zomrelo na následky komplikácií spojených s tzv. prasacou chrípkou osem ľudí.

07.11.2009

Turecko: Počet obetí prasacej chrípky sa zvýšil na 23

Na 23 sa dnes zvýšil počet obetí prasacej chrípky v Turecku, keď na následky ochorenia zomreli dnes ďalší dvaja pacienti v rôznych provinciách krajiny. Oznámilo to ministerstvo zdravotníctva v Ankare. Ochoreniu, ktoré vyvoláva vírus A(H1N1), podľahli podľa ministerstva najnovšie dve ženy vo veku 43 a 53 rokov. Prvú obeť novej chrípky hlásili z Turecka 24. októbra. V pondelok sa v Turecku začalo s očkovaním. Vakcíny dostávajú prioritne zdravotné sestry a lekári, ako aj moslimskí pútnici, ktorí chcú cestovať do Mekky. Turecký minister zdravotníctva Recep Agdad vyzval v uplynulých dňoch občanov, aby sa počas najbližších piatich mesiacov zdržali bozkávania a podávania rúk. Opatrenia majú prispieť k spomaleniu šírenia chrípky.

Hraničný priechod Ubľa bude od nedele dočasne uzatvorený

Slovensko uzatvorí od nedele 8. novembra od 7. hodiny až do odvolania hraničný priechod Ubľa na slovensko-ukrajinskej hranici. V prevádzke tak ostane len jeden cestný priechod vo Vyšnom Nemeckom. Na mimoriadnej tlačovej besede v Trenčíne to oznámil dnes minister vnútra Robert Kaliňák. Dôvodom je zhoršujúca sa epidemiologická situácia na Ukrajine. Na základe informácií od hlavného hygienika SR Ivana Rovného počet chorých stúpol na 871.000 a chrípka si vyžiadala viac ako 135 obetí. Kaliňák dodal, že úplne uzatvorenie hranice s Ukrajinou v tejto chvíli nie je aktuálne. "Dôsledným monitorovaním všetkých osôb, ktorí cestujú na Slovensko, máme šancu minimalizovať riziko nákazy. Musíme si uvedomiť, že cez naše hranice prúdi naďalej tovar," poznamenal. Úplne uzatvorenie hraníc považuje za tvrdé riešenie, ktoré by zároveň znamenalo zníženie toku tovarov. "Na to, aby sme úplne obmedzili počet cestujúcich, by musel byť vývoj situácie na Ukrajine taký vážny, že by priamo ohrozoval naše územie," upozornil. Na hraničný priechod Vyšné Nemecké ministerstvo vnútra sústredí všetky kapacity, či už ide o 24-hodinovú lekársku službu, ako aj o zariadenia na meranie technického stavu vozidiel. Policajti a colníci sú naďalej vybavení respirátormi, rúškami a jednorazovými rukavicami. Kaliňák upozornil, že na slovenské územie sa nedostane nikto, kto bude vykazovať príznaky choroby, alebo jeho vozidlo nebude v 100-percentom požadovanom technickom stave. Minister konštatoval, že doterajšie opatrenia sú účinné aj vďaka tomu, že občania výrazne znížili svoje cesty na Ukrajinu. Počet cestujúcich v Ubli podľa Kaliňáka klesol zhruba o 70 percent, rovnako ako vo Vyšnom Nemeckom. "Všetci starostovia z prihraničných obcí si už prevzali ochranné rúška," poznamenal s tým, že v skladoch Štátnych hmotných rezerv je ich dostatok a kedykoľvek budú na požiadanie distribuované do príslušnej časti SR.

Rijád nebude kvôli prasacej chrípke nikomu brániť, aby podnikol púť hadždž

Saudská Arábia tento rok nebude nikomu brániť v tom, aby absolvoval tradičnú púť vyznávačov islamu do Mekky a iných posvätných miest moslimov. Oznámil to dnes minister zdravotníctva tejto blízkovýchodnej arabskej krajiny. Podľa jeho slov jednotlivé štáty zrejme vyvinú tlak na niektoré skupiny svojich občanov - predovšetkým tehotné ženy, starších ľudí a deti - aby v dôsledku problémov a rizík spojených s epidémiou novej chrípky, do Saudskej Arábie v tomto roku radšej necestovali. Rijád údajne bude tieto preventívne opatrenia pokladať za samozrejmé, aj keď ich nebude podporovať. Tohtoročná veľká púť moslimov, hadždž, sa oficiálne začne 25. novembra. Do Saudskej Arábie už pricestovalo približne pol milióna zahraničných pútnikov a z tohto veľkého počtu ľudí boli príznaky tzv. prasacej chrípky diagnostikované len u dvoch osôb.

06.11.2009

MZSR:V Bratislave zomrela žena s novou chrípkou, pravdepodobne na zlyhanie srdca

V nemocnici na Mickiewiczovej ulici dnes zomrela žena, ktorá bola nakazená vírusom novej chrípky A(H1N1). TASR to potvrdila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. "Pacientku prijali s niekoľkými závažnými ochorenia, medzi najzávažnejšie sa javilo ochorenie srdca a je veľká pravdepodobnosť, že zomrela na zlyhanie srdca," povedala Čižmáriková. Skutočná príčina smrti bude podľa nej známa v pondelok 9. novembra. U pacientky bola už vykonaná pitva, čaká sa však na výsledky.

Na východnej hranici sa prijali sprísnené opatrenia

Na hranici s Ukrajinou sa oddnes prijali sprísnené opatrenia. Slovenská republika (SR) v zmysle schengenského kódexu má právo odoprieť vstup na svoje územie každej osobe, ktorá bude podozrivá, že je v zlom zdravotnom stave. Zároveň sa každý cestujúci prichádzajúci z Ukrajiny musí podrobiť lekárskej prehliadke. "Nechránime iba Slovenskú republiku, ale keďže sme tranzitnou krajinou, chránime aj ostatné európske štáty," uviedol dnes na hraničnom priechode Vyšné Nemecké minister vnútra SR Robert Kaliňák. "V prípade, že sa situácia na Ukrajine nebude stabilizovať, budeme veľmi intenzívne zvažovať uzavretie hraničného priechodu Ubľa," informoval Kaliňák. Nevylúčil, že by k takejto situácii mohlo dôjsť už v priebehu tohto víkendu. Zároveň dodal, že všetky preventívne opatrenia sa v prípade uzatvorenia hraničného priechodu Ubľa budú sústreďovať iba na jeden hraničný priechod, Vyšné Nemecké. Na oboch priechodoch sa momentálne vykonáva zdravotná prehliadka u každého cestujúceho. Hoci sa podľa Kaliňákových slov znížil počet ľudí prechádzajúcich hranicami, minister naďalej dôrazne žiada občanov SR, aby cestu na Ukrajinu odložili minimálne na dva, tri týždne. Ako ďalej uviedol, hraničné priechody sa budú posilňovať o vojenských lekárov z ministerstva obrany, nakoľko musí byť zdravotná služba v pohotovosti 24 hodín denne. Kaliňák zároveň priblížil, že pohraničné obce sú dostatočne zásobené ochrannými rúškami. V prípade zvýšenej potreby budú dodané z hmotných štátnych rezerv. Pracovníci hraničných priechodov sa podľa ministrových slov rovnako dôsledne venujú aj ostatným podmienkam, ktoré musia byť zo strany cestujúcej verejnosti dodržiavané. V areáli hraničného priechodu Vyšné Nemecké pracuje zariadenie na monitorovanie technického stavu vozidiel, nachádza sa tu takisto mobilný röntgen z colného riaditeľstva, ktorý je využívaný na odhaľovanie pašovaného tovaru. V utorok 3. novembra sa dočasne uzatvoril hraničný priechod Veľké Slemence - Mali Selmenci a prekračovanie slovensko-ukrajinskej štátnej hranice pre peších a cyklistov bolo vylúčené na hraničnom priechode Ubľa - Malyj Bereznyj. Tieto opatrenia boli prijaté v súvislosti s epidémiou chrípky na Ukrajine a potrebou zamedzenia jej šírenia na území Slovenskej republiky.

Ukrajina: Sezónna a prasacia chrípka doteraz zabili 109 ľudí

Chrípkou a akútnymi ochoreniami dýchacích ciest sa na Ukrajine doteraz nakazilo 762.835 ľudí, z toho 32 ochorelo na takzvanú prasaciu chrípku. Oznámil to dnes hlavný ukrajinský hygienik Oleksandr Bilovol. Na chrípku v ostatnom čase zomrelo 109 ľudí, 33.979 osôb s touto diagnózou hospitalizovali. Bilovol povedal, že laboratóriá potvrdili 32 prípadov prasacej chrípky, z toho 14 pacientov už zomrelo. Na hranici epidémie sa chorobnosť pohybuje v regiónoch Doneck, Kyjev, Černihiv, Žytomyr a v hlavnom meste Kyjev. K epidémii sa blížia aj v regiónoch Kirovohrad a Odesa.
Karanténne opatrenia sprísnili v kyjevskom, kirovohradskom a dnepropetrovskom regióne a v meste Čerkasy, dodal Bilovol.

Bulharsko: Epidémiu chrípky vyhlásili už aj v regióne Sofie

V dôsledku rozšírenia chrípky typu A(H1N1) v Bulharsku vyhlásili dnes už aj v regióne hlavného mesta Sofie epidémiu chrípky. Od pondelka majú byť v Sofii zatvorené všetky školy a na klinikách odložia naplánované operácie. V tejto balkánskej krajine je v 15 regiónoch vyhlásený núdzový stav. Nová chrípka si vyžiadala doposiaľ šesť obetí. Vírusom sa nakazilo podľa údajov ministra zdravotníctva Božidara Nanewa 100.000 Bulharov z celkového počtu 7,6 milióna obyvateľov. Sofia požiadala vo štvrtok Európsku úniu o dodanie 200.000 dávok antivírusových preparátov.

ÚVZ SR: Počas týždňa sa na Slovensku potvrdilo 29 prípadov chrípky typu A (H1N1)

Počas 45. kalendárneho týždňa sa na Slovensku potvrdilo ďalších 29 prípadov nakazenia pandemickou chrípkou. "V Bratislavskom kraji bolo hlásených 19 prípadov, v Nitrianskom tri prípady, po dva prípady v Trenčianskom, Žilinskom a Trnavskom kraji a jeden prípad v Banskobystrickom kraji," informoval TASR hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Počet doteraz potvrdených prípadov chrípky typu A(H1N1) tak v SR stúpol na 200, pričom v 155 prípadoch mali pacienti pozitívnu cestovateľskú anamnézu. Nová chrípka si zatiaľ nevyžiadala žiadnu obeť. Bežná sezónna chrípka a jej podobné ochorenia postihli 12.247 ľudí, čo predstavuje 15,5 percenta zo všetkých akútnych respiračných ochorení. Na tie sa za uplynulé dni liečilo 79.102 pacientov. Najčastejšie ochoreli deti do päť rokov. Ochorenia hlásilo 76 percent detských lekárov a 66 percent praktických lekárov pre dospelých. Najvyššia chorobnosť sa evidovala v Žilinskom, Nitrianskom a Trenčianskom kraji, naopak, najnižšia bola v Bratislavskom kraji. Zvýšená chorobnosť na akútne respiračné ochorenia si vyžiadala aj zatvorenie 27 základných škôl, 21 materských škôl a dvoch stredných škôl. Minister zdravotníctva aj hlavný hygienik apelovali počas týždňa na ľudí, aby sa dali zaočkovať proti bežnej chrípke, keďže jej vzostup sa očakáva na prelome januára a februára. V predošlej sezóne si vakcínu zaobstaralo iba 12,8 percenta ľudí aj napriek tomu, že ju plne hradia zdravotné poisťovne. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pritom odporúča zaočkovanosť populácie na úrovni 30 percent. V prípade vakcinácie sa predpokladá aj lepšia reakcia organizmu pri napadnutí novým vírusom chrípky typu A(H1N1).

Poľsko má antivirotiká pre 2 milióny ľudí, vo Fínsku prebieha hromadné očkovanie

Poľsko disponuje zásobami antivirotika Tamiflu pre dva milióny ľudí, vyhlásil dnes premiér Donald Tusk. Vakcíny proti sezónnej chrípke sú dostupné v lekárňach, dodal Tusk a zdôraznil, že podporuje pokojný a rozumný prístup ministerstva zdravotníctva k otázke chrípkovej epidémie. Sľúbil, že vláda použije všetky dostupné metódy na zníženie dopadov epidémie. V Srbsku doteraz potvrdili 224 prípadov novej chrípky typu A(H1N1). Pre agentúru Tanjug to uviedla Dr. Goranka Lončarevičová, epidemiologička z Inštitútu verejného zdravia Dr. Milana Jovanoviča Batuta. Po jednom prípade podľa nej vo štvrtok potvrdili v mestách Kosovská Mitrovica, Kragujevac, Sremska Mitrovica, Vranje a Pančevo, a po dva prípady zaznamenali v mestách Nis, Paračin, Čuprija, Nový Sad, Pirot a Kruševac. Nákazu vírusom novej chrípky potvrdili aj u štyroch pacientov v meste Užice. V zdravotníckom centre na helsinskom predmestí Vantaa dnes od skorého rána čakajú na zaočkovanie proti takzvanej prasacej chrípke stovky ľudí. Niektorí netrpezliví čakajúci sa podľa fínskej televíznej stanice YLE správajú tak agresívne, že bolo nutné privolať bezpečnostnú službu. K náporu na verejné očkovacie stanice došlo po tom, ako úrady na predmestí Vantaa na rozdiel od celoštátneho nariadenia oznámili, že proti novej chrípke zaočkujú aj osoby mimo rizikových skupín, predovšetkým žiakov a učiteľov. Vo Fínsku doteraz zaznamenali dve úmrtia na vírus H1N1, podľahli mu osem- a 11-ročné dievča. Vírus chrípky typu A(H1N1) známej ako prasacia sa v súčasnosti stal prevládajúcim chrípkovým kmeňom v celosvetovom meradle, oznámila vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informovali o tom tlačové agentúry PAP, Tanjug a APA.

ČR: Pri Českých Budějoviciach zaznamenali vtáčiu chrípku

V chove divokých kačíc v juhočeskej obci Třebín, asi 5 kilometrov západne od Českých Budějovíc, bol potvrdený výskyt vtáčej chrípky. Chov 280 kusov bude kompletne zlikvidovaný a v kilometrovej lokalite okolo ohniska nákazy platia špeciálne veterinárne opatrenia. Informoval o tom riaditeľ krajskej veterinárnej správy František Kouba a hovorkyňa českobudějovického krajského úradu Kateřina Koželuhová. Majiteľom vtáčou chrípkou infikovaného chovu divokých kačíc je spoločnosť Lesy a rybníky mesta České Budějovice. V kilometrovom pásme okolo miesta nákazy platí zákaz presunu zvierat a miestne úrady musia vykonať súpis občanmi chovanej hydiny a vtáctva.

Rusko: Situácia s novou chrípkou je pod kontrolou, tvrdí ministerka zdravotníctva

Situácia týkajúca sa ochorenia chrípky typu A(H1N1) je v Ruskej federácii pod kontrolou, avšak niektoré médiá rozosievajú medzi obyvateľmi paniku. Vyhlásila to dnes v Moskve ministerka zdravotníctva a sociálneho rozvoja Tatjana Golikovová. "Proti chrípke typu A sa začne vakcinácia najrizikovejšej časti obyvateľstva už 9. novembra," potvrdila ministerka. Koncom tohto týždňa podľa vyjadrení výrobcov vakcín bude mať rezort zdravotníctva k dispozícii najmenej tri milióny dóz očkovacích látok, dodala. Ministerka ďalej konštatovala, že zdravotnícke orgány zintenzívnili denný monitoring prípadov ochorení horných dýchacích ciest a na chrípku vo všetkých regiónoch federácie. Výsledky monitoringov budú dostupné, ministerstvo zdravotníctva a sociálneho rozvoja ich bude týždenne publikovať, podčiarkla. Osobitnú pozornosť bude rezort venovať prípadom s ťažkým priebehom ochorenia chrípky, so zvýšenou pozornosťou sa budú sledovať aj rizikové skupiny - deti a tehotné ženy. Ako Golikovová uviedla, k dnešnému dňu možno úroveň chorobnosti na chrípku považovať za "miernu", keďže zodpovedá situácii spred roka aj predminulého roka. Obyvateľov krajiny, ktorí ešte nezačali prevenciu, vyzvala, aby s ňou začali oddnes a to pravidelným umývaním rúk, príjmom vitamínov, nosením masiek na verejnosti. Tí, čo sa cítia byť chorí, nemajú ísť do práce. Zároveň ministerka oznámila, že Rusko nateraz nehodlá zatvoriť hranice s Ukrajinou, ale už zvýšilo zdravotnícku a hygienickú kontrolu na nich. Jesenné týždenné prázdniny moskovských žiakov, ktoré sa začali 2. novembra, radnica predĺžila do 15. novembra z dôvodu epidémie sezónnej chrípky. Pôvodne sa malo očkovanie proti chrípke typu A(H1N1) v Rusku začať v decembri, avšak podľa rozhodnutia ministerstva zdravotníctva a sociálneho rozvoja bol začiatok očkovacej kampane preložený na 9. novembra.

FNsP: Stav pacienta nakazeného vírusom A(H1N1) sa mierne zlepšil

Stav 27-ročného muža nakazeného vírusom A(H1N1) a hospitalizovaného v nemocnici v bratislavskom Ružinove sa mierne zlepšil. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Rút Geržová. "Momentálne leží na ÁRO v ružinovskej nemocnici, je izolovaný od ostatných pacientov," pokračovala Geržová. Stav pacienta, ktorého hospitalizovali pred niekoľkými dňami pre obojstranný zápal pľúc, označila za stabilizovaný. Ďalšie vyšetrenia ukázali, že muž je okrem zápalu pľúc infikovaný aj nebezpečným vírusom vírusom A(H1N1).

05.11.2009

Ukrajina: Vyše 600.000 chorých na chrípku, 95 ľudí zomrelo, epidémia ustupuje

Počet úmrtí na Ukrajine v súvislosti s chrípkou dosiahol od konca októbra, , kedy chrípka zasiahla západ krajiny, k dnešnému dňu číslo 95. Celkove zdravotníci zaregistrovali od 29. novembra takmer 634.000 chorých, hoci niektorí z nich sa už vyliečili. Povedal to dnes na tlačovej konferencii v Kyjeve námestník ukrajinského ministra zdravotníctva Zinovij Mytnyk. Epidémia chrípky na západe Ukrajiny podľa jeho slov už vyvrcholila a začala ustupovať. Týka sa to Ivano-Frankovska, Zakarpatska, Ľvova a Ternopilskej oblasti. Podľa Mytnyka má významnú časť ochorení na svedomí vírus chrípky nového typu A(H1N1). Od vypuknutia epidémie Ukrajina poslala do britského laboratória na kontrolu prítomnosti vírusu prasacej chrípky 31 vzoriek, 15 z nich bolo pozitívnych. Mytnyk zdôraznil, že v predchádzajúcich rokoch zomrelo na akútne respiračné infekcie na Ukrajine viac ľudí ako v tomto roku. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) očakáva pokles výskytu chrípkových ochorení na Ukrajine po masovom očkovaní populácie. Vedúci ukrajinskej kancelárie WHO Igor Pochanevych povedal, že karanténa a očkovanie sú hlavné faktory brániace šíreniu prasacej chrípky. Dodal, že podľa predpokladov WHO zasiahnu Ukrajinu a zvyšok sveta tri vlny prasacej chrípky. Prvú zažíva Ukrajina teraz, druhú možno očakávať na jar a tretiu na jeseň roku 2010.

ČR: Od začiatku novembra 43 nových prípadov chrípky A

České ministerstvo zdravotníctva dnes potvrdilo, že za prvých päť novembrových dní je v krajine 43 nových prípadov chrípky typu A(H1N1). Za celý október pritom pribudlo iba 55 nových prípadov. V Česku doteraz chrípkou A preukázateľne ochorelo 394 ľudí. Podľa expertov však skutočný počet prípadov je o niekoľko stoviek vyšší. "Vážnejšie komplikácie priebehu ochorenia nie sú hlásené," konštatoval hovorca ministerstva zdravotníctva Vlastimil Sršeň. Noví pacienti sa liečia doma a bez antivirotických liekov.

Británia: Počet prípadov chrípky typu A(H1N1) narástol asi o osem percent

Počet prípadov chrípky typu A(H1N1) minulý týždeň vo Veľkej Británii narástol asi o osem percent. Zaznamenali tu 84.000 nových prípadov, informovali dnes britské zdravotnícke úrady. Predošlý týždeň experti odhadovali, že bolo približne 78.000 nových prípadov. Čísla však závisia od rôznych ukazovateľov, napríklad či ľudia oznámia symptómy podobné chrípke a zavolajú na celoštátnu horúcu linku. Podľa vyhlásenia britských úradov chrípka typu A(H1N1) postihla najmä deti do štyroch rokov. Británia začala minulý mesiac s očkovaním najrizikovejších skupín obyvateľstva, vrátane zdravotníkov a ľudí s inými zdravotným problémami.

WHO: Vírus typu A(H1N1) je prevládajúcim chrípkovým kmeňom vo svete

Vírus chrípky typu A(H1N1) známej ako prasacia sa v súčasnosti stal prevládajúcim chrípkovým kmeňom v celosvetovom meradle. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). V niektorých krajinách predstavuje chrípka typu A(H1N1) až 70 percent zo zozbieraných vzoriek chrípkových vírusov, uviedol expert WHO na pandemickú chrípku Keidži Fukuda. Väčšina ľudí sa z chrípky vylieči bez toho, aby potrebovali lekársku starostlivosť. Stále sa však vyskytujú prípady s ťažkým priebehom u ľudí mladších ako 65 rokov, ktorí zvyčajne nie sú v chrípkovej sezóne rizikovou skupinou. Podľa Fukudu vírus vyzerá byť dosť stabilný. Vzorky zozbierané po svete sú veľmi podobné vzorkám, ktoré boli izolované, keď vírus v apríli tohto roku prvý raz identifikovali. Čo sa týka nárastu na Ukrajine, kde zaznamenali vyše 25.000 prípadov ochorenia podobného chrípke, vírus nevyzerá byť rozdielny v porovnaní s inými kdekoľvek vo svete, povedal expert WHO. Podľa Fukudových slov treba pochopiť, že chrípka môže prepuknúť u veľmi veľkého počtu ľudí. Dodal, že vzorky sa v jednotlivých krajinách môžu dosť líšiť. Očkovacie programy proti chrípke teraz prebiehajú vo vyše 20 krajinách, pričom sa nezaznamenali žiadne nezvyčajné alebo nebezpečné vedľajšie efekty. WHO je presvedčená o tom, že vakcína je "vysoko bezpečná", uviedol Fukuda.

Poľsko: O hrozbe, ktorú predstavuje nová chrípka, sa hovorilo v Sejme

O miere ohrozenia krajiny chrípkou typu A(H1N1) dnes diskutovali poslanci poľského Sejmu vo Varšave. Predstavitelia ministerstva zdravotníctva ubezpečili zákonodarcov, že krajina má dostatočné zásoby liekov a lekári sú na pandémiu pripravení. Kým viacerí poslanci upozorňovali vo vystúpeniach na nutnosť nákupu vakcíny proti obávanej prasacej chrípke, námestník poľského ministerstva zdravotníctva Adam Fronczak upriamil pozornosť na skutočnosť, že po podaní vakcíny zomrelo v Európskej únii päť ľudí. Nežiaduce účinky sa podľa jeho slov objavili aj u 190 skôr zaočkovaných zdravotných sestier. Fronczak a ministerka zdravotníctva Ewa Kopaczová pouzali na fakt, že žiadny zo 195 registrovaných poľských pacientov s novou chrípkou doteraz nezomrel a asi polovica z nich sa vyliečila v domácom prostredí. V tejto súvislosti požiadali poslancov o podporu šéfky rezortu, ktorá chce byť zodpovednou a opatrnou súčasne. Ministerka upozornila na fakt, že ak ide v prípade vakcín, ktorých je viacero druhov, skutočne o bezpečný a akoby zázračný preparát, prečo farmaceutické firmy nechcú niesť zodpovednosť v prípade eventuálnych komplikácií, a tú by mala niesť výlučne vláda danej krajiny. Ewa Kopaczová zopakovala na parlamentnej pôde svoje nedávne vyjadrenie z médií, že vakcíny proti tzv. prasacej chrípke, ktoré sú momentálne na trhu, prešli podľa jej názoru priveľmi krátkymi testami. V poslednej októbrovej dekáde ochorelo v Poľsku na sezónnu chrípku viac ako 10.000 ľudí, vedenie rezortu zdravotníctva považuje preto tento typ ochorenia za výraznejší problém.

Vo FN Košice vyšetrili na chrípku šesť pacientov po návrate z Ukrajiny

Za posledných 24 hodín vyšetrili ambulantne na Klinike infektológie a cestovnej medicíny Fakultnej nemocnice (FN) Louisa Pasteura v Košiciach jednu pacientku s miernymi príznakmi chrípky, ktorá pred niekoľkými dňami navštívila trh v ukrajinskom Užhorode. Od pondelka (2.11.) vyšetrili na tomto pracovisku šesť pacientov s chrípkou po návrate z Ukrajiny, informovala dnes hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová. U väčšiny z nich zistili mierny priebeh ochorenia a prepustili ich do domáceho liečenia. Hospitalizovaný bol jeden pacient s ťažším priebehom ochorenia. Jeho zdravotný stav sa podľa hovorkyne natoľko zlepšil, že dnes ho pravdepodobne z nemocnice prepustia. Všetkým pacientom odobrali vzorky na vyšetrenie, pričom rýchlotesty u niektorých z nich potvrdili chrípku typu A. Či ide o chrípku A(H1N1) zatiaľ nie je známe, dodala Oravcová.

V Rumunsku zaznamenali už viac ako 700 potvrdených prípadov novej chrípky

Počet potvrdených prípadov chrípky typu A(H1N1) prekročil v Rumunsku v stredu večer hranicu 700 ochorení. V Bukurešti uzavreli v súvislosti so šírením vírusu doteraz 11 škôl, v ďalších šiestich župách pribudlo po jednom dočasne uzavretom vzdelávacom zariadení. Rumunská vláda premiéra Emila Boca sa chystá neodkladne nakúpiť v zahraničí pol milióna dávok vakcíny proti novej chrípke pre deti od šesť do 15 rokov. Súčasne objednala do konca roka výrobu desať miliónov dávok séra, ktoré by mali na základe britského patentu vyrobiť v imunologickom inštitúte Cantacuzino v Bukurešti. Objednávka zo zahraničia za 2,25 milióna eur je podľa slov úradujúceho predsedu rumunskej vlády nutná, keďže vakcíny, ktoré sa vyrobia v Rumunsku, sú vhodné na ochranu dospelých, nie však detí. Rumunská vláda nevylučuje ani pôžičku od Svetovej banky vo výške 12 miliónov eur, aby mohla efektívne bojovať s epidémiou novej chrípky. Štátny tajomník rumunského ministerstva zdravotníctva Adrian Streinu Cercel, ktorý bol v uplynulých týždňoch hlavným koordinátorom opatrení proti šíreniu chrípky A(H1N1), oznámil v utorok v Bukurešti, že odíde z funkcie. Príčiny jeho kroku nie sú známe. Cercel nastúpil do úradu 6. októbra. Predtým bol manažérom špecializovanej kliniky infekčných chorôb Mateia Balsa. Bol to práve on, kto informoval verejnosť o postupe chrípkového vírusu v Rumunsku i o príslušných opatreniach zdravotníkov. V uplynulých dňoch prišli z Rumunska nielen informácie o permanentne sa zvyšujúcom počte infikovaných osôb a o zasadaní najvyššieho grémia pre národnú bezpečnosť CSAT, na ktorom sa za účasti prezidenta Traiana Basesca rozhodlo o zvýšení finančných fondov, ale aj o odlišných názoroch na postup tamojších orgánov medzi odstupujúcim štátnym tajomníkom a rumunským prezidentom. S očkovaním v Rumunsku by sa mohlo začať najskôr 26. novembra, aj to iba u občanov patriacich do rizikových skupín, najmä zamestnancov v zdravotníctve, študentov stredných a vysokých škôl, či príslušníkov pohraničnej stráže. Ak sa podarí doviezť sérum zo zahraničia, umožní to aj skoršie očkovanie žiakov základných škôl, s ktorým sa pôvodne rátalo až začiatkom januára 2010.

WHO: Vírus H1N1 nepreukazuje častú odolnosť voči antivirotikám

Prípady výskytu odolnosti chrípkového vírusu H1N1 voči protichrípkovým liekom sú "izolované a zriedkavé". Uviedla to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Lieky ako je oseltamivir, ktorý švajčiarska firma Roche uviedla na trh ako Tamiflu, sa stretli len sporadicky s odolnosťou vírusu H1N1, povedal na tlačovej konferencii expert na pandemickú chrípku WHO Keidži Fukuda. "Absolútne nevidíme žiadny dôkaz, že by došlo k rozsiahlejšiemu výskytu rezistencie voči antivirotikám," dodal. Vírusu takzvanej prasacej chrípky doteraz podľa WHO na celom svete podľahlo vyše 5700 ľudí.

Epidemiologická situácia na Slovensku je relatívne priaznivá

Epidemiologická situácia na Slovensku je relatívne priaznivá a zodpovedá každoročnému výskytu chrípky. Na tlačovej besede to dnes konštatoval hlavný hygienik Ivan Rovný. "Nezaznamenali sme žiadne zvýšenie výskytu akútnych respiračných ochorení, ani zvýšený výskyt chrípky a podobných ohorení," objasnil s tým, že situácia je rovnaká aj v pohraničných oblastiach s Ukrajinou. Tam na chrípku zatiaľ podľa neho ochorelo vyše 470.000 ľudí, pričom si vyžiadala 81 životov. V 22 prípadoch sa smrť dáva do spojitosti s novou chrípkou A(H1N1). Minister zdravotníctva Richard Raši dnes v súvislosti s informovaním o chrípke médiami skritizoval niektorých novinárov za to, že namiesto toho, aby kooperovali, tak skôr škodia. "Namiesto toho, aby ste informovali a pomáhali, strašíte, vytvárate dojem katastrofy," konštatoval. Šéf rezortu tak narážal najmä na informácie televízie JOJ, podľa ktorej smrť ročného chlapčeka z Bratislavy spôsobila s najväčšou pravdepodobnosťou chrípka A(H1N1). Objasnil, že testy na novú chrípku sa robili preventívne a nákazu nepotvrdili. Šéf rezortu aj hlavný hygienik opäť apelovali na ľudí, aby sa dali zaočkovať proti bežnej chrípke, keďže jej vzostup sa očakáva na prelome januára a februára. V predošlej sezóne si vakcínu zaobstaralo iba 12,8 percenta ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pritom odporúča zaočkovanosť populácie na úrovni 30 percent. V prípade vakcinácie sa predpokladá aj lepšia reakcia organizmu pri napadnutí novým vírusom chrípky typu A(H1N1). Ako upozornil Raši, z Ukrajiny sa šíri najmä bežná chrípka, a preto tiež odporúča zdravý životný štýl a dodržiavanie hygieny. Sezónnej chrípke podľahlo vlani asi 30.000 Európanov, pričom vo svete si vyžiadala až pol milióna životov. Zdôraznil tiež, že na Slovensku je v prípade potreby dostatok ochranných rúšok, vakcín aj antivirotík.

Bulharsko žiada v súvislosti s rozširovaním novej chrípky o pomoc EÚ

Bulharsko požiadalo Európsku úniu o pomoc v súvislosti s rozširovaním novej chrípky typu A(H1N1) v krajine. Európsku komisiu požiadala Sofia o dodávku 200.000 balení antivirotík, informoval dnes na parlamentnej pôde minister zdravotníctva Božidar Nanev. Ponuka protichrípkových preparátov v lekárňach sa totiž výrazne znížila po masovom dopyte v uplynulých dňoch. V Bulharsku, kde oficiálne zaznamenali doteraz vyše 300 potvrdených prípadov chrípky typu A(H1N1), zomrelo na následky ochorenia doteraz päť ľudí. Všeobecne sa však predpokladá, že tieto čísla sú reálne vyššie, pretože lekári často pri chrípkových symptómoch neurobia drahý test na novú chrípku. Mnoho prípadov sezónnej chrípky si v jedenástich regiónoch balkánskej krajiny vynútil už vyhlásenie epidemiologickej situácie. Iba v Sofii napríklad dnes uzavreli kvôli početným ochoreniam pedagógov i žiakov 48 škôl.

Štokholm: ECDC ráta s rastúcim počtom obetí novej chrípky

Európske stredisko na prevenciu a boj s nákazlivými chorobami (ECDC) so sídlom v Štokholme ráta so zvyšovaním sa počtu ťažkého priebehu ochorenia u infikovaných chrípkovým vírusom typu A (H1N1). Ako dnes pri stretnutí s novinármi pri príležitosti piatych narodenín ECDC v švédskej metropole vyhlásil predstaviteľ inštitúcie Karl Ekdahl, pandémia sa začína skutočne týkať Európy, kde treba rátať s ďalšími úmrtiami v radoch mladých, respektíve zdravých ľudí. Súčasnú situáciu označil expert za výzvu a dodal, že aj keď sa kompetentní pripravili i na najhoršiu možnú variantu, väčšina Európanov mala doteraz do činenia iba s miernym priebehom ochorenia. ECDC, medzi úlohy ktorého patrí odborné poradenstvo jednotlivým štátom pri rozhodnutiach týkajúcich sa postupu v súvislosti s ochoreniami, nedokáže stanoviť, či niektorá z krajín má alebo nemá uzavrieť štátne hranice. Inštitúcia v súčasnosti vyhodnocuje celkove fakty o 49 typoch ochorení, v otázkach prasacej chrípky úzko spolupracuje so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). "Dnes skutočne žijeme v globálnej dedine. Potrebujeme čísla a fakty z viacerých krajín, aby sme si naozaj dokázali urobiť obraz", vyhlásil Ekdahl. Osobitný význam to podľa jeho slov má pri rozpoznávaní špecifických problémov v pohraničných regiónoch.

Srbsko: Novej chrípke podľahli traja ľudia

Druhú obeť novej chrípky typu A(H1N1) v priebehu uplynulých 72 hodín hlásia dnes zo Srbska. Celkový počet úmrtí pacientov s touto diagnózou sa tak v balkánskej krajine zvýšil na tri. Prvá z pacientok zomrela na následky prasacej chrípky ešte 21. októbra v Kragujevci, ďalšia v utorok 3. novembra pri prevoze do nemocnice v Belehrade, tretia podľa dnešnej informácie rozhlasovej stanice B92 skonala v stredosrbskej Čupriji. Tretiu obeť - 57-ročnú ženu sužovali ešte pred infikovaním sa chrípkovým vírusom problémy so srdcom. Nová chrípka sa šíri na území Srbska, kde medzičasom zaznamenali takmer 200 potvrdených prípadov tohto infekčného ochorenia a to hlavne na východe a v centrálnej časti krajiny. Zdravotníci však upozorňujú, že skutočný počet infikovaných je v krajine podstatne vyšší. Srbsko, ktoré predbežne nemá vakcínu proti chrípke, pracuje na jej získaní, s očkovaním sa však ešte nemohlo začať. Proces zabezpečenia séra by sa však v zmysle pondelkového rokovania premiéra a šéfa rezortu zdravotníctva mal urýchliť.

Ukraina: V Kyjeve zomreli na chrípku dvaja ľudia

Dvaja ľudia zomreli na chrípku v ukrajinskej metropole Kyjev, informoval dnes zástupca vedúceho rezortu zdravotníctva v meste. Tridsaťpäťročná žena obézna pacientka zomrela v nemocnici. Ochorela 29. októbra, ale rezolútne odmietala hospitalizáciu. Do nemocnice ju previezla sanitka s vysokými horúčkami a silným kašľom až v stredu ráno, na záchranu jej života bolo však už neskoro. Žena vážiaca 213 kilogramov mala v dôsledku vysokého stupňa obezity patologické srdce i pľúca, podľa mienky predstaviteľa zdravotníctva zrejme podľahla prasacej chrípke. Druhou obeťou chrípky, tentoraz sezónnej, je 17-ročný chlapec. Od pondelka 2. novembra je v kyjevských školách, škôlkach i na univerzitách v platnosti karanténa, uviedla ukrajinská tlačová agentúra UKRINFORM.

Maďarsko: Už všetky lekárne majú vakcínu proti prasacej chrípke

Všetky lekárne v Maďarsku majú k dispozícii vakcínu proti vírusu chrípky typu A(H1N1). Vyhlásil to v stredu večer maďarský minister zdravotníctva Tamás Székely, ktorý sa dlhší čas snažil presviedčať obyvateľstvo, aby sa nechalo zaočkovať proti novej chrípke. Tlačová agentúra MTI pripomína, že záujem o očkovanie rapídne vzrástol tento týždeň po tom, čo minister v utorok vyhlásil, že smrť 15-ročného chlapca pravdepodobne spôsobila nákaza vírusom prasacej chrípky. Pacient trpel aj na iné vážne ochorenia, ale spomedzi doposiaľ piatimi obeťami nákazy v Maďarsku bol aj muž, ktorý nemal žiadne iné zdravotné problémy. Kým v pondelok Székely informoval o tom, že vakcíny sú v 430 lekárňach, na stredu večer ich mali už vo všetkých 2357 lekárňach.

V Južnom Tirolsku zaznamenali doposiaľ 398 prípadov chrípky A (H1N1)

V Južnom Tirolsku zaznamenali do stredy 398 klinicky potvrdených prípadov chrípky typu A (H1N1). Richard Theiner z Krajinskej rady pre zdravotníctvo hovoril o "lokálnej epidémii". Do nemocnice museli previezť 15 osôb. Plán očkovania v celom Taliansku predpokladá, že v prvej fáze dostanú vakcínu predovšetkým príslušníci rizikových skupín a tí, ktorí pracujú v základných službách. K rizikovým skupinám patria tehotné ženy, prvorodičky, predčasne narodené deti a deti staršie ako šesť mesiacov, ktoré chodia do jaslí. Rovnako tak neplnoletí, ktorí žijú na internátoch, chronicky chorí a tí, čo žijú v úzkom kontakte s ľuďmi, ktorí z medicínskych dôvodov nemôžu byť zaočkovaní. Aj v Južnom Tirolsku vyzvali zdravotnícky personál, aby sa dal čo najskôr zaočkovať.

MZ SR: Informácie o úmrtí prvého Slováka na chrípku A (H1N1) neboli pravdivé

Informácie TV JOJ neboli založené na pravdivých skutočnostiach. V súvislosti s medializovaným údajným prvým úmrtím Slováka na chrípku A(H1N1) to uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Čižmáriková. "Viac informácií poskytneme na brífingu," dodala hovorkyňa pre TASR. Podľa televízie mal byť prvou obeťou chlapček, ktorý zomrel doma v bratislavskom v Starom Meste. Podozrenie na vírus malo byť o to väčšie, že otec chlapčeka sa pred niekoľkými dňami mal vrátiť z Ukrajiny.

Venezuela: Nová chrípka prenikla už aj k Indiánom v Amazónii

Chrípka typu A sa objavila už aj medzi venezuelskými Indiánmi, žijúcimi izolovane v amazonských pralesoch. Lekári potvrdili, že vírus H1N1 spôsobil smrť 35-ročnej ženy z kmeňa Yanomamiov z oblasti blízko venezuelskej hranice s Brazíliou. Rovnaký vírus zrejme spôsobil aj úmrtie šiestich malých detí tohto kmeňa. K úmrtiam došlo v indiánskych osadách počas uplynulých dvoch týždňov. Pre agentúru AP to povedal venezuelský lekár Raidan Bernade, vyslaný na zvládnutie epidémie a liečbu chorých. Všetky obete mali podobné symptómy - počiatočnú horúčkou a kašeľ, a následné komplikácie po zápale pľúc. Žena, ktorá vírusu podľahla, bola podľa lekárov tehotná. U šiestich malých detí, z ktorých najstaršie malo jeden rok, sa nepodarilo včas odobrať vzorky na potvrdenie, či išlo o takzvanú prasaciu chrípku, uviedol Bernade telefonicky z mesta La Esmeralda. Mimovládna organizácia Survival International, obhajujúca práva pôvodných obyvateľov, varovala, že vírus sa môže rozšíriť a spôsobiť ďalšie úmrtia u Indiánov, ktorí sú osobitne náchylní ku chorobám pre obmedzený kontakt s vonkajším svetom.
Venezuelský prezident Hugo Chávez v utorok priznal, že vírus už dosiahol niektoré indiánske osídlenia, nezmienil sa však konkrétne o kmeni Yanomamiov.

04.11.2009

USA: Chrípku A(H1N1) potvrdili po prvý raz u mačky

Chrípku typu A(H1N1) potvrdili dnes americké úrady u mačky, ktorá sa liečila na Univerzite veterinárneho lekárstva v štáte Iowa. Ide o prvý známy prípad, keď vírus diagnostikovali u mačky. Veterinári uviedli, že vírus potvrdili aj u dvoch fretiek. Mačka, ktorá má 13 rokov, sa lieči a zotavuje. Doktor Brett Sponseller, ktorý mačku lieči, informoval, že dvaja z troch ľudí žijúcich v tom istom dome spolu s ňou mali symptómy podobné chrípke pred tým, ako zviera ochorelo. Prípad potvrdil štát Iowa aj americké ministerstvo poľnohospodárstva. Podľa Sponsellera chrípka sa môže prenášať aj z človeka na zviera, avšak toto je prvý prípad prenosu prasacej chrípky na mačku.

Nemecko má siedmu obeť novej chrípky, lekári sú za očkovanie detí od 6 mesiacov

Siedmu obeť si dnes vyžiadala nová chrípka typu A(H1N1) v Nemecku. Na klinike v Stuttgarte zomrela 52-ročná žena, ktorá mala už pred infikovaním chrípkovým vírusom chronické zdravotné problémy. Hospitalizovali ju v piatok 30. októbra. Zväzová organizácia detských a dorastových lekárov (BVKJ) vyzvala dnes v Nemecku na očkovanie všetkých malých detí vo veku viac ako šesť mesiacov. Doteraz boli zdravotníci za očkovanie až od hranice troch rokov. Zmenu postoja zdôvodnila profesijná organizácia stúpajúcim počtom ochorení vo všetkých vekových skupinách populácie a faktom, že hodnoverné poznatky z iných európskych štátov naznačujú zvládnutie vakcíny aj organizmom malých detí bez väčších problémov. Iba niektoré deti trpiace na isté alergie by mali byť v danom prípade výnimkou. Lekári súčasne upozornili na fakt, že práve deti sú viac vystavené ohrozeniu, pretože povolené protichrípkové prípravky Tamiflu a Relenza nemožno v ich prípade aplikovať. Zároveň označili malých pacientov s astmou, problémami s látkovou výmenou alebo poruchami srdca za tých, ktorí by mali dostať sérum prioritne.

RÚVZ usmernili školy aj zdravotnícke zariadenia na východe SR

Do oblastí susediacich s Ukrajinou boli prostredníctvom regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Humennom a v Trebišove distribuované usmernenia pre školy a zdravotnícke zariadenia, týkajúce sa monitorovania a hlásenia akútnych respiračných ochorení (ARO). "Všetky RÚVZ v SR okamžite hlásia Úradu verejného zdravotníctva SR nárast počtu ARO, chrípky a chrípke podobných ochorení (CHPO), ako aj prípady ťažkej pneumónie a úmrtia na akútne respiračné ochorenia," informovala TASR hovorkyňa úradu Lenka Šramková. Úrad aj naďalej monitoruje situáciu vo výskyte ARO a chrípky a CHPO na Ukrajine. Podľa údajov Ministerstva zdravotníctva Ukrajiny od začiatku epidémie k dnešnému dňu celkovo ochorelo 478.456 osôb. Najviac prípadov bolo hlásených z Ľvovskej oblasti – 104.019 prípadov. U detí do 18 rokov bolo celkovo hlásených 134.673 prípadov. Z tohto počtu od začiatku epidémie zomrelo 81 osôb vrátane 2 detí. V najviac postihnutých oblastiach úrady prijali príslušné protiepidemické opatrenia. ÚVZ SR priebežne monitoruje informácie z Európskeho systému rýchleho varovania a reakcie (EWRS) a je v kontakte s orgánmi verejného zdravotníctva v Českej republike, Poľsku a Maďarsku.

EK monitoruje vývoj chrípkovej epidémie na Ukrajine a je pripravená pomôcť

Európska komisia dnes informovala, že veľmi pozorne monitoruje situáciu na Ukrajine v súvislosti s epidémiou chrípky. Hovorkyňa komisárky pre zdravie zároveň potvrdila, že sa v rámci EÚ koordinuje pomoc pre Ukrajinu v podobe logistickej podpory, či poskytnutia liekov. Viaceré členské krajiny už prisľúbili konkrétnu pomoc. Rakúsko, Slovensko a Maďarsko oznámili, že Ukrajine poskytnú respirátory, ochranné masky, rukavice a dezinfekčné prostriedky. Ukrajinské zdravotnícke úrady zaznamenali k dnešnému dňu 478.300 prípadov chrípky a akútnych respiračných ochorení. Počet úmrtí sa zvýšil na 81. Prípadov nákazy novou chrípkou typu A(H1N1) bolo potvrdených 14, z toho tri smrteľné.

MZ SR: Na Slovensku je podľa ministra Rašiho s chrípkou všetko v poriadku

Na východe krajiny, ako aj na celom Slovensku je zatiaľ v súvislosti s chrípkou podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho všetko v poriadku. Ako ďalej uviedol po dnešnom rokovaní vlády SR, chrípka neprerástla do epidémie a počet nakazených sa pohybuje na úrovni minuloročných čísel aj v pohraničných oblastiach s Ukrajinou. Sezónna, ako aj pandemická chrípka v súčasnosti sužuje najmä nášho východného suseda, kde sa nakazilo už takmer pol milióna ľudí a úrady tiež evidujú desiatky obetí. Šéf rezortu zdravotníctva priblížil, že bežnej chrípke podľahlo vlani asi 30.000 Európanov, pričom vo svete si vyžiadala až pol milióna životov. "Chrípka tak ako minulé roky, príde aj tento rok," upozornil Raši, pričom zdôraznil potrebu očkovania. Slovensko totiž patrí ku krajinám s nízkou zaočkovanosťou proti chrípke. V predošlej sezóne si vakcínu zaobstaralo iba 12,8 percenta ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pritom odporúča zaočkovanosť populácie na úrovni 30 percent. V prípade vakcinácie sa predpokladá aj lepšia reakcia organizmu pri napadnutí novým vírusom chrípky typu A(H1N1). Raši pripomenul, že je dôležité sa na chrípku pripraviť, objasnil však, že to neznamená zásobovať sa liekmi. Ako prevenciu odporúča najmä umývanie rúk, vyhýbanie sa hromadným podujatiam a zdravú životosprávu. "Chrípka je vírusové ochorenie, tak ako prichádza, tak aj odchádza," zhrnul minister s tým, že pokiaľ by sa situácia zhoršila, rezort zakročí okamžite aj centrálne.

MZ SR: Ukrajina požiadala SR o antivirotíka, Raši ich chce nechať pre Slovákov

Ukrajina požiadala Slovensko o ďalšiu pomoc v súvislosti s epidémiou chrípky. Ako dnes po rokovaní vlády priblížil minister zdravotníctva Richard Raši, ukrajinská strana vzniesla požiadavku na zabezpečenia vakcínami a antivirotikami Tamiflu. Prioritou je však podľa jeho slov zabezpečenie našich občanov. Šéf rezortu objasnil, že chrípková sezóna sa iba začína, a preto si chce zásoby ponechať pre Slovákov. Slovensko v nedeľu 1. novembra poslalo svojmu východnému susedovi na pomoc v boji proti chrípke 200.000 rúšok. Ďalších približne 27 miliónov má SR naďalej pripravené pre svoju potrebu. O ďalšiu pomoc požiadala v utorok 3. novembra veľvyslankyňa Ukrajiny na Slovensku Inna Ohnivec na stretnutí so štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva Danielom Klačkom. Veľvyslankyňa mu zároveň poďakovala za promptnú pomoc počas víkendu, keď SR ako prvá krajina zareagovala na požiadavku Ukrajiny. Štátne hmotné rezervy disponujú približne 700.000 baleniami Tamiflu a 1000 baleniami Tamiflu Dry Sirup. Antivirotiká sú prednostne určené pre rizikové skupiny a pre osoby, ktoré zabezpečujú chod krajiny počas pandémie. Lieky možno na požiadanie okamžite uvoľniť zo skladov. Antivirotiká i ochranné prostriedky od Správy ŠHR sa nachádzajú aj na infekčných oddeleniach fakultných nemocníc, ktoré ich môžu okamžite použiť. Ukrajinské zdravotnícke úrady zaznamenali k dnešnému dňu 478.300 prípadov chrípky a akútnych respiračných ochorení. Počet smrteľných obetí sa zvýšil na 81. Informoval o tom hlavný hygienik krajiny Oleksandr Bilovol. Medzi obeťami boli dve tehotné ženy a tri deti. V nemocniciach bolo k dnešnému dňu hospitalizovaných 24.000 pacientov, z toho 6211 detí. Prípadov nákazy novou chrípkou typu A(H1N1) bolo potvrdených 14, z toho tri smrteľné.

ÚVZ SR: Nový typ chrípky hygienici potvrdili u dvoch školopovinných detí

Ochorenie vyvolané novým vírusom chrípky A(H1N1) potvrdili v utorok (3.11.) u dvoch školopovinných detí v Bratislavskom kraji. V prvom prípade išlo o sedemročné dieťa, žiaka základnej školy (ZŠ) v okrese Bratislava V. "Dieťa bolo naposledy v škole 23. októbra, prvé príznaky ochorenia sa u neho objavili 25. októbra. Dieťa je v domácej izolácii," potvrdila pre TASR hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková. Druhý prípad bol potvrdený u 13-ročnej žiačky ZŠ v okrese Bratislava I, s prvými príznakmi 28. októbra. Dieťa je tiež v domácej izolácii. Na škole nebola zvýšená absencia žiakov pre chrípku a akútne respiračné ochorenia (ARO). Regionálny úrad verejného zdravotníctva hlavného mesta SR nariadil riaditeľkám týchto ZŠ niekoľko opatrení. Informovať rodičov detí z danej triedy o výskyte ochorenia u spolužiaka a nutnosti zostať v domácej izolácii v prípade podozrenia na ochorenie, z vyučovacieho procesu vylúčiť deti s príznakmi ARO, monitorovať a denne hlásiť absenciu detí v ZŠ, zabezpečiť poučenie žiakov zamerané na predchádzanie šírenia chrípky a akútnych respiračných ochorení, skontrolovať osobný hygienický balíček u detí a jeho používanie a zabezpečiť časté a účinné vetranie po každej vyučovacej hodine, umývanie podláh.

Turecko: Prasacia chrípka si vyžiadala už 15 obetí

Na 15 sa dnes zvýšil počet obetí tzv. prasacej chrípky v Turecku, keď na následky ochorenia zomreli ďalší štyria pacienti v rôznych provinciách krajiny. Oznámilo to ministerstvo zdravotníctva v Ankare. Podľa ministerstva ochoreniu, ktoré vyvoláva vírus A(H1N1), podľahli päťročný chlapec, 55-ročný muž a dve ženy vo veku 24 a 31 rokov. Prvú obeť novej chrípky hlásili z Turecka 24. októbra. Testy potvrdili prítomnosť vírusu A(H1N1) u viac ako 1800 obyvateľov Turecka. Skutočný počet nakazených však môže byť výrazne vyšší než tento oficiálny. V pondelok sa v Turecku začalo s očkovaním. Vakcíny dostávajú prioritne zdravotné sestry a lekári, ako aj moslimskí pútnici, ktorí chcú cestovať do Mekky. Turecký minister zdravotníctva Recep Agdad vyzval v uplynulých dňoch občanov, aby sa počas najbližších piatich mesiacov zdržali bozkávania a podávania rúk. Opatrenia majú prispieť k spomaleniu šírenia chrípky.

Rakúsko: Zvyšuje sa počet ochorení na prasaciu chrípku

Počet osôb infikovaných vírusom novej chrípky A(H1N1) sa v Rakúsku permanentne zvyšuje. V pondelok 9. novembra sa v alpskej krajine začína aj s očkovaním širokých más, ktorému predchádzalo už podanie vakcíny zdravotníckym zamestnancom. Záujem o očkovanie je v Rakúsku, na rozdiel od niektorých iných krajín, mimoriadne veľký. Len celkový počet ochorení v Tirolsku sa medzičasom zvýšil na 116, pribúdajú však aj pacienti v ďalších rakúskych spolkových krajinách vrátane Viedne, Burgenlandu či Dolného Rakúska. V celoštátnom meradle dosiahol počet infikovaných pacientov v krajine už v poslednej októbrovej dekáde celé stovky. Zdravotný stav dvoch chrípkových pacientov vo vážnom stave, tehotnej ženy na jednej z viedenských kliník a nemeckého občana z Bavorska, hospitalizovaného v Salzburgu, je podľa ošetrujúcich lekárov naďalej stabilizovaný, avšak zostáva kritický. Na Univerzitnej klinike v Innsbrucku zomrelo v pondelok večer 11-ročné dievča, o ktorej život bojoval tamojší personál od 23. októbra, od jej prevozu do zariadenia zo severotalianskeho Bolzana. Išlo o prvú obeť tzv. prasacej chrípky na rakúskom území. Práve zo severného Talianska hlásia dnes ďalší prípad novej chrípky s vážnym priebehom. Pacientkou je opäť dievča, ktoré podľa informácií lokálneho periodika Dolomiten trpelo už pred infikovaním sa na chronické ochorenie dýchacích ciest. Pacientka leží na jednotke intenzívnej starostlivosti v talianskej Verone.

Maďarsko: Ministri sa nechali verejne zaočkovať proti prasacej chrípke

Ministri maďarskej vlády sa dnes pred novinármi nechali zaočkovať proti chrípke A(H1N1). Informovala o tom maďarská tlačová agentúra MTI. Ministri si vakcíny kúpili v lekárňach - na bezplatné očkovanie totiž nemajú nárok. Pred niekoľkými dňami bol záujem o zaočkovanie sa v Maďarsku minimálny; po rozšírení chrípky na Ukrajine však začali ľudia masovo zháňať vakcíny proti novej chrípke v lekárňach. Do riešenia problémov s distribúciou očkovacích látok, ktoré vyrábajú v Maďarsku a zatiaľ boli k dispozícii iba v niekoľkých lekárňach, vstúpila vláda. Tá nariadila, aby Úrad štátnej lekárskej služby dodal do konca tohto týždňa do všetkých lekární "štartovací balíček" vakcín, ktoré, ak sa neminú, odkúpia späť. V tejto súvislosti vypukla v Maďarsku kauza: v zdravotníckej sfére totiž údajne nútia zamestnancov zaočkovať sa. Predsedníčka Demokratických odborov pracovníkov v zdravotníctve Ágnes Cserová sa obrátila na ombudsmana. Zdravotníci, ktorí odmietnu očkovanie, musia písomne vyhlásiť, že sú si vedomí zodpovednosti za prípadné rozšírenie nákazy, čo je podľa Cserovej názoru vydieraním.

Segodňa: Niet jasnej odpovede na otázku o príčinách úmrtí na Ukrajine

Zatiaľ neexistuje jednoznačná odpoveď, aká infekcia likviduje Ukrajincov a nakoľko je tamojšia situácia hrozivá, napísal v dnešnom vydaní denník Segodňa. V kombinovanom materiáli o epidemiologickej situácii na Ukrajine periodikum - poukazujúc na protirečivé informácie oficiálnych zdrojov uplynulých dní - konštatuje, že podľa názoru niektorých expertov počet úmrtí neprevyšuje v krajine normálnu úroveň a že občania sú vystavení strašeniu z politických motívov alebo kvôli ziskom lekárenskej loby. Kým v uplynulý piatok ukrajinské úrady rozhodli o mimoriadnych opatreniach - napríklad uzavretí škôl - s odvolaním sa na epidémiu novej chrípky, v utorok už predstavitelia kyjevského ministerstva zdravotníctva hovorili tom, že v krajine nie je epidémia. Napriek tomu existujú odborníci, ktorí bijú na poplach s tvrdením, že na Ukrajine je epidémia novej chrípky, proti ktorej niet v krajine vakcíny a ani dostatočné množstvo liekov - a preto na následky ochorenia zomrie veľmi mnoho ľudí. Segodňa citovalo bývalého ukrajinského ministra zdravotníctva Mykolu Poliščuka, ktorý tvrdí, že v jeho krajine nie je mimoriadna situácia, pretože súčasná úmrtnosť dosahuje sotva parametre predchádzajúcich rokov. Na Ukrajine nevedú štatistiku úmrtí na následky chrípkových ochorení, iba o pacientoch, ktorí neprežili komplikácie infekčného ochorenia vrátane zápalu pľúc. Vlani tu zomrelo na následky zápalu pľúc 6500 ľudí, teda mesačne v priemere okolo 540 osôb, pričom v uplynulých dvoch týždňoch zaznamenali iba 80 úmrtí na túto diagnózu. Podľa Poliščukovho názoru to svedčí o tom, že situácia je momentálne podstatne lepšia ako vlani. Kyjevský šéfimunológ Oleg Nazar pre Segodňa uviedol, že paniku v radoch obyvateľstva majú na svedomí médiá, pretože chrípke venovali priveľa pozornosti. Vlani tomu bolo inak, preto občania reagovali na vývoj epidemiologickej situácie v krajine podstatne umiernenejšie. Predstaviteľka ukrajinských hygienických orgánov Ľudmila Muharská sa v ukrajinskej televízii vyjadrila, že osem desiatok pacientov zomrelo na Ukrajine nie v dôsledku chrípky alebo infekcie horných dýchacích ciest, ale výlučne na následky zápalu pľúc.

Afganistan: Nová chrípka sa rýchlo šíri, rastie počet obetí

Počet Afgancov nakazených vírusom novej chrípky typu A(H1N1) počas dvoch dní takmer štvornásobne vzrástol. Oznámil to dnes hovorca ministerstva zdravotníctva Faríd Raaid. Od zaznamenania prvého úmrtia pred týždňom vírusu podľahlo ďalších sedem ľudí, uviedol hovorca. Vláda v snahe zamedziť šíreniu chrípky v pondelok vyhlásila stav ohrozenia a ako súčasť protichrípkových opatrení nariadila zatvorenie všetkých škôl na tri týždne. Od nedele v krajine zaznamenali približne 350 pozitívnych prípadov nákazy H1N1, z toho 273 tvoria cudzinci. Počet sa však do dnešného popoludnia zdvojnásobil na takmer 700, uviedol Raaid. Vláda spustila masívny informačný program pre verejnosť o prijatých preventívnych opatreniach vo vojnou zničenej krajine s rozšírenou negramotnosťou a nedostatočnou zdravotníckou starostlivosťou. Afganistan má k dispozícii dostatok vakcín pre 50.000 ľudí, dúfa však, že od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dostane ďalších milión dávok, dodal Raaid.

Poľsko: S očkovaním proti novej chrípke sa zatiaľ neráta

Vakcíny proti tzv. prasacej chrípke, ktoré sú momentálne na trhu, prešli podľa názoru poľskej ministerky zdravotníctva Ewy Kopaczovej priveľmi krátkymi testami. "Ako človek a lekár by som chcela mať istotu o vedľajších účinkoch sér," vyhlásila dnes šéfka rezortu zdravotníctva v interview pre poľský rozhlas. Obavy obyvateľov z ochorenia považuje ministerka za neopodstatnené. V Poľsku zaznamenali doteraz 182 potvrdených prípadov novej chrípky typu A (H1N1), žiadny z pacientov v krajine doteraz nezomrel. Poľsko disponuje dostatočnými zásobami preparátu Tamiflu, vyplynulo zo slov Kopaczovej, ktorá však nekonkretizovala množstvo tohto lieku v poľských skladoch. V Poľsku, kde sa predbežne neráta s očkovaním proti novej chrípke, majú obavy z ochorenia predovšetkým obyvatelia oblastí hraničiacich s Ukrajinou a Bieloruskom. Práve ľudia, ktorí sa vrátili z návštevy Ukrajiny, tvoria značnú časť poľských pacientov so spomínanou diagnózou.

Ukrajina: Počet chrípkových a respiračných ochorení sa blíži k pol miliónu

Ukrajinské zdravotnícke úrady zaznamenali k dnešnému dňu 478.300 prípadov chrípky a akútnych respiračných ochorení. Počet smrteľných obetí sa zvýšil na 81. Informoval o tom hlavný hygienik krajiny Oleksandr Bilovol. Medzi obeťami boli dve tehotné ženy a tri deti. V nemocniciach bolo k dnešnému dňu hospitalizovaných 24.000 pacientov, z toho 6211 detí. Charakter epidémie dosiahol výskyt chorôb aj v Kyjevskej, Odeskej, Poltavskej, Vinnickej a Černovickej oblasti. "K nárastu výskytu chrípky dochádza všade, s výnimkou Ternopiľskej oblasti, kde počet pacientov začal klesať," citovala Bilovola agentúra Ukrinform. Prípadov nákazy novou chrípkou typu A(H1N1) bolo potvrdených 14, z toho tri smrteľné. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva ešte v pondelok evidovalo len 255.500 prípadov chrípkových a akútnych respiračných ochorení a premiérka Julia Tymošenková v utorok informovala o 71 obetiach.

Vo FNLP vyšetrili päť pacientov s chrípkou po návrate z Ukrajiny

Celkovo päť pacientov s chrípkou po ich návrate z Ukrajiny, z ktorých jedného vzhľadom na závažný priebeh ochorenia hospitalizovali, vyšetrili od pondelka 2. novembra v košickej Fakultnej nemocnici Louisa Pasteura. Dvaja, ktorých prijali na Klinike infektológie a cestovnej medicíny v utorok, prišli z Ukrajiny a jeden navštívil Rumunsko, informovala dnes hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová. Hospitalizovaný pacient, ako spresnila, leží na izolačnej izbe kliniky a dostáva symptomatickú liečbu. Jeho zdravotný stav sa už výrazne zlepšil a v priebehu niekoľkých dní ho pravdepodobne z nemocnice prepustia. "Definitívne výsledky testov vyšetrených pacientov zatiaľ nie sú známe, takže nevieme, či ide o chrípku A(H1N1)", dodala hovorkyňa.

03.11.2009

WHO: Ťarchavé ženy by sa mali dať s príchodom zimy zaočkovať proti novej chrípke

Ťarchavé ženy a ďalšie osoby z rizikovej skupiny by sa s príchodom chladného zimného počasia na severnej pologuli mali nechať zaočkovať proti vírusu novej chrípky typu A(H1N1). Vyhlásila to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). WHO vyjadrila obavy, že zraniteľné skupiny obyvateľstva sa boja vakcíny proti pandémii, o ktorej WHO tvrdí, že u státisícov zaočkovaných ľudí na celom svete doteraz nespôsobila žiadne mimoriadne vedľajšie účinky. "Fakt, že vakcínu nevyužívajú tí, ktorí by k nej mali prístup a boli by v prioritnej rizikovej skupine, nás jednoznačne znepokojuje," uviedol na brífingu hovorca WHO Gregory Hartl. Vírusu prasacej chrípky doteraz podľa WHO na celom svete podľahlo najmenej 5712 ľudí. Zdravotnícki pracovníci, ťarchavé ženy a ľudia so zdravotnými problémami sú vystavení najväčšiemu riziku a mali by byť zaočkovaní prioritne, tvrdí WHO. Takzvaná prasacia chrípka totiž na rozdiel od klasickej sezónnej chrípky, ktorá je nebezpečná najmä pre starších ľudí, najviac ohrozuje mladých, dospelých a deti.

Prasacia chrípka má prvú obeť aj v Bielorusku

Prvú obeť novej chrípky A(H1N1) oznámili dnes aj bieloruské úrady. Stala sa ňou 37-ročná pacientka, obyvateľka mesta Drogičin, ktorá zomrela ešte v piatok a v jej tele sa potvrdila prítomnosť vírusu. Informoval o tom dnes šéflekár Brestskej oblasti na západe Bieloruska Oleg Arnautov. Žena navštívila v priebehu októbra jednu z ukrajinských oblastí s vysokým výskytom ochorenia. Ochorela v polovici mesiaca a po štyroch dňoch ťažkostí vyhľadala pomoc lekárov. Na osudné problémy s dýchaním pacientky mali vplyv aj jej iné zdravotné problémy, vyplynulo z informácií lekára. V Minsku sa už skôr vyskytli viaceré úmrtia na zápal pľúc sprevádzaný chrípkovými symptómami, v týchto sa však ešte pracuje na identifikácii zodpovedného vírusu.

Rusko: Začína sa s očkovaním prvých skupín obyvateľstva proti prasacej chrípke

S očkovaním prvých skupín obyvateľstva, zamestnancov komunálnych služieb a pracovníkov ministerstva pre mimoriadne situácie sa v najbližších dňoch začne podávanie vakcíny proti novej chrípke A(H1N1) v Ruskej federácii. Od konca novembra by malo dôjsť aj k zaočkovaniu pracovníkov v zdravotníctve a poslucháčov štúdia medicíny, a v decembri potom k očkovaniu zamestnancov vzdelávacích inštitúcií, príslušníkov ozbrojených síl a spomedzi mladých ľudí prioritne stredoškolákov. Všetci občania, ktorí nepatria do žiadnej z týchto skupín a chcú sa nechať zaočkovať, by mali dostať sérum bezplatne v každej ordinácii, ak bude vakcíny dostatok. Momentálne disponuje Rusko celkove tromi miliónmi dávok rôznych druhov tohto séra a do konca roka by mali vyrobiť 35 miliónov dávok vakcíny. V prípade pandémie by dlhodobo mali zaočkovať v krajine okolo 100 miliónov ľudí. Podľa dnešných informácií námestníčky ministra zdravotníctva Veroniky Skvorcovovej doteraz zaznamenali v krajine 3122 ochorení na tzv. prasaciu chrípku - z nich ešte asi 1200 ľudí choroba sužuje, zvyšok sa uzdravil. Ochorenie si doteraz vyžiadalo 14 obetí na životoch, väčšina z nich vyhľadala lekársku pomoc prineskoro.

Maďarsko: Na následky novej chrípky zomrel v Szolnoku 15-ročný chlapec

Pätnásťročný chlapec zomrel dnes v Nemocnici Gézu Hetényiho v maďarskom Szolnoku na následky ochorenia na novú chrípku typu A(H1N1). V Budapešti o tom na tlačovej konferencii informoval maďarský minister zdravotníctva Tamás Székely. Prítomnosť vírusu tzv. prasacej chrípky v tele tínedžera sa potvrdila ešte keď žil. Protokol o súdnej pitve mladíka by mal byť k dispozícii vo štvrtok, uviedol minister. Podľa jeho slov patril tínedžer do skupiny významne ohrozených ľudí, pretože trpel aj viacerými inými chorobami. Mladík je s veľkou pravdepodobnosťou piatou maďarskou obeťou novej chrípky. V prvých troch prípadoch, u 41-ročného muža, ktorý sa infikoval zrejme v zahraničí a zomrel v júni, u 34-ročného muža zo župy Tolna, ktorý náhle zomrel v septembri doma a u 33-ročnej ženy, ktorá pred infikovaním trpela na nádorové ochorenie, sa prítomnosť nového chrípkového vírusu potvrdila. V štvrtom prípade 47-ročného muža, o ktorého úmrtí informovali maďarské úrady v polovici októbra, to ešte nie je úplne jednoznačné. Zdroje: MTI, HírTV, www.origo.hu

Krízový štáb ministerstva dopravy opäť zasadal

V pondelok 2. novembra už po druhýkrát zasadalo Pandemické stredisko krízového štábu MDPT SR v súvislosti so zvýšeným výskytom respiračných ochorení v Ukrajine. Prijali sa ďalšie nevyhnutné opatrenia. 20.000 ks ochranných rúšok a 10.000 párov ochranných rukavíc bude uvoľnených zo skladov štátnych hmotných rezerv pre zamestnancov ŽSR, ZSSK Slovensko, ZSSK Cargo, pre letiská v Košiciach, Poprade, Bratislave a pre podniky SAD s pravidelnou linkou do Ukrajiny v Humennom, Michalovciach, Košiciach a v Prešove. Úrad verejného zdravotníctva MDPT SR usporiada pre zamestnancov ŽSR, ZSSK Slovensko a ZSSK Cargo zdravotno-výchovné akcie. Zároveň im poskytne materiály (viď príloha) s užitočnými informáciami, ako sa chrániť pred chrípkou a respiračnými ochoreniami a ako postupovať v prípade výskytu ochorenia alebo podozrenia z ochorenia. Zasadnutie Pandemického strediska krízového štábu MDPT SR nadviazalo na opatrenia, ktoré boli prijaté 31.10.2009 v ŽST Čiernej nad Tisou. Tie stanovili: -vyčleniť pre prípad izolácie chorého alebo podozrivého z ochorenia osobitnú miestnosť - určiť zodpovedného pracovníka pre kontakt so zdravotníckym zariadením -zabezpečiť ochranné pomôcky pre zamestnancov železničného uzla v Čiernej nad Tisou a v Maťovciach -odporučiť zamestnancom očkovanie proti sezónnej chrípke, prípadne aj proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam -zabezpečiť dostatočné množstvo dezinfekčných prostriedkov pre potreby ŽST Čierna nad Tisou. Pandemické stredisko krízového štátu MDPT SR pravidelne monitoruje situáciu na ukrajinskej hranici a v prípade potreby pristúpi v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR k ďalším opatreniam.

Stanislav Jurikovič, hovorca ministra MDPT SR

Tymošenková: Situácia v šírení chrípky sa stabilizovala v ôsmich regiónoch

Situácia v šírení chrípky sa stabilizovala vo ôsmich z deviatich postihnutých oblastiach západnej Ukrajiny. Na zasadnutí ukrajinského parlamentu to dnes uviedla premiérka Julia Tymošenková. Jedinou výnimkou podľa nej zostáva Volyňská oblasť na severozápade Ukrajiny pri hraniciach s Poľskom a Bieloruskom. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva eviduje celkovo 255.516 prípadov chrípkových a akútnych respiračných ochorení. Počet úmrtí stúpol na 71, medzi obeťami sú aj tri deti a dve tehotné ženy. Ukrajinské laboratóriá do dnešného dňa oficiálne potvrdili 14 prípadov novej chrípky typu A(H1N1), vrátane jedného smrteľného prípadu. Poľský premiér Donald Tusk vyzval dnes Európsku úniu, aby urýchlene pomohla susednej Ukrajine pri zvládnutí chrípkovej epidémie. Ďalšie šírenie chrípky by podľa Tuska mohlo ohroziť aj krajiny únie. "Charakter tejto hrozby vyžaduje, aby sa prijali naliehavé opatrenia na úrovni EÚ," zdôraznil Tusk v liste adresovanom predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrosovi a švédskemu predsedníctvu EÚ. Poľský líder apeloval na zvolanie mimoriadneho zasadnutia rady EÚ pre zdravotníctvo, ktorá by identifikovala akútne potreby Ukrajiny a prediskutovala dostupnosť vakcín. Epidémia v susednej Ukrajine vyvoláva značné obavy poľskej verejnosti. Pred lekárňami sa tvoria rady ľudí, ktorí sa snažia zohnať nedostatkové ochranné rúška.

MZ SR: Ukrajinskej veľvyslankyni prisľúbilo ďalšiu pomoc proti chrípke

Veľvyslankyňa Ukrajiny na Slovensku Inna Ohnivec poďakovala Slovensku za promptnú reakciu na šíriacu sa chrípku v jej krajine a požiadala dnes štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Daniela Klačka o ďalšiu pomoc. TASR o tom informovali z Ministerstva zdravotníctva SR. Veľvyslankyňa ocenila, že SR ako prvá krajina reagovala na požiadavku Ukrajiny. Zo Štátnych hmotných rezerv Slovensko uvoľnilo 200.000 rúšok, ktoré 1. novembra dorazili do postihnutých oblastí. Klačko dnes prisľúbil, že spolu s ostatnými rezortmi budú hľadať ďalšie možnosti výpomoci. Na Ukrajine je od piatka (30.10.) v niektorých oblastiach vyhlásená karanténa v dôsledku epidemiologického šírenia chrípky. Ministerstvo zdravotníctva SR občanom odporučilo, aby zvážili prípadné cesty do postihnutých oblastí a v prípade, že cestujú na Ukrajinu, aby dodržiavali preventívno-hygienické opatrenia a vyhýbali sa miestam so zvýšenou koncentráciou ľudí. Na hraničných priechodoch Ubľa, Vyšné Nemecké, Čierna nad Tisou majú monitorovať situáciu lekári a kontrolovať prípadných rizikových cestujúcich. Do obcí v oblasti východného pohraničia má byť rozvezených 300.000 ochranných rúšok zo štátnych hmotných rezerv.

Košice: Vo FNLP hospitalizovali pacienta s podozrením na chrípku A(H1N1)

Troch pacientov s podozrením na chrípku A(H1N1), ktorí v predchádzajúcich dňoch navštívili Ukrajinu, vyšetrili v pondelok 2. novembra na Klinike infektológie a cestovnej medicíny Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice (FNLP). Uviedla to hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová. Dvaja z nich boli ošetrení ambulantne, jeden pacient s vážnejším priebehom ochorenia bol hospitalizovaný. Leží na izolačnej izbe a dostáva symptomatickú liečbu,“ dodala Oravcová. Ako pripomenula, FNLP je personálne aj materiálno-technicky pripravená na liečbu pacientov s infekčným respiračným ochorením. V nemocnici sú dostatočné zásoby liekov, infúzií aj jednorazových ochranných pomôcok. „Ak bude potrebné pacientov s chrípkou hospitalizovať, budú prijatí na klinike infektológie a cestovnej medicíny,“ spresnila Oravcová. Dodala, že v prípade rozšírenia nákazy bude FNLP postupovať v súlade s pandemickým plánom a nemocnica je pripravená aj rozšíriť počet infekčných lôžok.

Srbsko: Predbežne 169 registrovaných prípadov novej chrípky a rastúci strach

Nová chrípka typu A (H1N1) sa šíri na území Srbska, kde do pondelkového večera zaznamenali 169 potvrdených prípadov tohto infekčného ochorenia, a to hlavne na východe a v centrálnej časti krajiny. V postjuhoslovanskej republike zaznamenali doteraz jedno úmrtie na následky tohto ochorenia, a to v osobe staršej ženy, ktorá zomrela v Kragujevci 21. októbra. Pätina všetkých infikovaných, ktorých väčšinu tvoria žiaci základných a študenti stredných škôl, sa chrípkou nakazila v uplynulom týždni, vyplýva z informácií belehradských zdravotníckych zdrojov. Takmer polovica všetkých srbských pacientov si novú chrípku "priviezla" zo zahraničia. Srbsko, ktoré predbežne nemá vakcínu proti chrípke, pracuje na jej získaní, s očkovaním sa však ešte nemohlo začať. Proces zabezpečenia séra by sa však v zmysle pondelkového rokovania premiéra a šéfa rezortu zdravotníctva mal urýchliť. V radoch občanov sa medzičasom stupňujú obavy z hroziacej epidémie, ľudia skupujú pre zdravotnícky personál určené masky, ktoré by ich mali ochrániť pred infekciou, avšak v skutočnosti nie sú vždy vhodné na tento účel, ktorý by splnilo aj jednoduché rúško. Skladové zásoby sa v mnohých lokalitách krajiny už minuli a dopyt nestačí pokryť ani denná produkcia 55-60.000 kusov jediného srbského výrobcu.

Južná Kórea: Na novú chrípku zomrelo už 42 ľudí

Najvyšší stupeň chrípkovej pohotovosti vyhlásili dnes v Kórejskej republike, kde sa počet ochorení na novú chrípku typu A(H1N1) v uplynulom týždni viac ako zdvojnásobil, keď denne pribudlo priemerne viac ako 8850 nových prípadov. Opatrenie umožní na všetkých úrovniach rýchlejšie prijať protichrípkové opatrenia, prípadne obmedziť cestovanie alebo usporiadanie podujatí pod holým nebom. Z informácií rezortu zdravotníctva v Soule vyplýva, že v Kórejskej republike zomrelo na následky novej chrípky doteraz 42 ľudí.

Mongolsko: Na chrípku typu A zomrelo sedem ľudí, obyvatelia vykupujú konské mäso

Šírenie chrípky typu A (H1N1) v Mongolsku spôsobilo zvýšenie ceny konského mäsa, ktorého konzumácia vraj pomáha zabrániť tejto chorobe. V ázijskej krajine v priebehu dvoch týždňov zaznamenali 630 prípadov nakazenia a sedem úmrtí na takzvanú prasaciu chrípku. Nedostatok vakcín podporuje ľudové povery a fámy o spôsoboch, ako sa pred chorobou chrániť. Mongolská vláda pre chrípku zatvorila do pondelka materské školy, rozšírila prázdniny pre stredné školy, a zrušila športové a kultúrne podujatia. Informovali o tom dnes mongolské noviny UB Post vychádzajúce v anglickom jazyku. Rýchly nárast prípadov nákazy vírusom H1N1 sa v Ázii kryje so začiatkom zimy. Afganistan nariadil v pondelok trojtýždňové zatvorenie všetkých škôl po tom, čo v krajine zaznamenali prvý smrteľný prípad ochorenia. V Južnej Kórei, kde choroba pripravila o život už 42 ľudí, úrady zvýšili epidemickú pohotovosť na najvyššiu úroveň. Čína oznámila, že chrípke typu A podľahol ako prvý cudzinec 32-ročný ruský občan, ktorý do Pekingu pricestoval minulý týždeň. Celkovo v Číne evidujú takmer 49.000 prípadov infekcie a sedem úmrtí.

Nemecko: Medzi infikovanými novou chrípkou je už aj špičkový tenista Tommy Haas

Aj v Nemecku rastú obavy z tzv. prasacej chrípky. Denne pribúdajú tisícky nových infikovaných, po šiestich úmrtiach hlási Univerzitná klinika vo Frankfurte nad Mohanom ďalšiu pacientku v ohrození života. Tridsaťdeväťročnú ženu tu hospitalizovali iba v pondelok popoludní, ale okamžite ju museli pripojiť na zariadenie zabezpečujúce jej dýchanie a funkčnosť kardiovaskulárneho systému. Z Frankfurtu nad Mohanom a Wiesbadenu prišli aj informácie o apele šéfov tamojších Úradov zdravotníctva na kompetentných, aby uvoľnili sérum proti tzv. prasacej chrípke na očkovanie celej populácie. V spolkovej krajine Hesensko tamojší rezort zdravotníctva totiž doteraz zaradil medzi preferovaných chronicky chorých, ako aj zamestnancov v zdravotníctve, či príslušníkov policajného alebo hasičského zboru. Počet práceneschopných s diagnózou chrípky typu A(H1N1) dosahuje v Nemecku hranicu 30.000, čo znamená zdvojnásobnenie počtu pacientov v uplynulých týždňoch. Šéf Inštitútu virológie Univerzitnej kliniky v Bonne, na ktorej skúmajú pozadie nedávneho úmrtia jednej z pacientok s novou chrípkou, profesor Christian Drosten podobne ako viacerí jeho kolegovia v uplynulých dňoch, apeloval dôrazne na občanov, aby sa nechali zaočkovať. Prvým prominentným nemeckým občanom, v ktorého organizme vyšetrenie potvrdilo prítomnosť vírusu novej chrípky, je špičkový svetový tenista Tommy Haas (31). Ako uviedol pre nemecké médiá, výsledok testu ho najskôr šokoval, teraz však dúfa, že sa mu ochorenie podarí rýchlo prekonať, a to vďaka lekárskej starostlivosti i dobrej kondícii, v ktorej sa nachádza.

Rakúsko: Stav dvoch vážne chorých chrípkových pacientov je stabilizovaný

Iba v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko zaznamenali dnes okolo 20 nových potvrdených prípadov novej chrípky typu A (H1N1). Väčšina z nich (15) sa vyskytla na východe Tirolska, dva v meste Innsbruck a tri v okrese Kitzbühel. Celkový počet týchto ochorení sa v Tirolsku zvýšil tak na 81, v celoštátnom meradle dosiahol počet infikovaných pacientov v Rakúsku už v poslednej októbrovej dekáde rádovo stovky. Viac ako polovicu z tirolských prípadov (43) hlásia z okresu Lienz, v okrese Reutte registrovali doteraz 19 prípadov, nasledujú Innsbruck a Landeck, kde zaznamenali zhodne po päť prípadov novej chrípky. Prevádzku na poľnohospodárskej škole v Lienzi, ktorú v uplynulom týždni dočasne uzavreli, obnovia už v stredu 4. novembra. Z korutánskeho Klagenfurtu však prišla informácia o uzavretí jednej z tamojších tried na obdobie jedného týždňa. Nové prípady hlásia aj zo spolkovej krajiny Štajersko. Zdravotný stav dvoch chrípkových pacientov vo vážnom stave, tehotnej ženy na jednej z viedenských kliník a nemeckého občana z Bavorska, hospitalizovaného v Salzburgu je podľa ošetrujúcich lekárov aktuálne stabilizovaný, ale naďalej vážny. Na Univerzitnej klinike v Innsbrucku zomrela v pondelok večer 11-ročná dievčina, o ktorej život bojoval tamojší personál od 23. októbra, od jej prevozu do zariadenia zo severotalianskeho Bolzana. Išlo o prvú obeť novej chrípky na rakúskom území.

ÚVZ SR: Epidemiologická situácia na Slovensku je relatívne priaznivá

Epidemiologická situácia v súvislosti s výskytom chrípky je k dnešnému dňu relatívne priaznivá a zodpovedá obdobiu a situácii ako v každoročnej chrípkovej sezóne. Na dnešnej tlačovej besede Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR to vyhlásil hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Priebeh tejto sezóny je podľa epidemiológov podobný, evidujú však mierny nárast počtu ochorení oproti minulému roku. "Sme len na začiatku chrípkovej sezóny 2009/2010," pripomenul Rovný s tým, že mierny nárast chorých sa očakáva v decembri. Zároveň ubezpečil, že slovenskí hygienici monitorujú celkovú situáciu. Ako uviedol vedúci Odboru epidemiológie ÚVZ SR Ján Mikas, očakáva sa zvýšený počet tak bežnej sezónnej, ako aj pandemickej chrípky. "Keďže vírus chrípky nepozná hranice, môže sa voľne šíriť a taktiež nezabránime voľnému pohybu ľudí," vysvetlil. Kedy by mala nastať hlavná fáza, nevedel odhadnúť, ale z minuloročných skúseností sa takýto nárast viaže na koniec januára a začiatok februára. "Ako sa bude vyvíjať táto chrípková sezóna, ukáže len čas," konštatoval Mikas. Chrípka spôsobuje v súčasnosti problémy najmä v susednej Ukrajine, kde sa zatiaľ potvrdilo okolo 255.516 prípadov. Ochorenie si vyžiadalo 70 obetí, z toho boli tri deti. Dvadsaťdva ľudí malo podľahnúť novému vírusu chrípky A (H1N1). Slovensko preto Ukrajine poskytlo pomoc v podobe 200.000 hygienických rúšok v rámci prevencie pred šírením chrípky. Rovný poukázal na to, že policajti aj colníci vo Vyšnom Nemeckom dodržiavajú prijaté opatrenia a nosia ochranné rúška i jednorazové rukavice. Dodal, že horšie to bolo s cestami Slovákov na Ukrajinu, kde sa na hraničných priechodoch zistil obojstranne čulý ruch. Slovensko preto dnes dočasne uzatvorilo pre peších a cyklistov hraničné priechody Veľké Slemence a Ubľa. Na hraničných priechodoch Ubľa, Vyšné Nemecké, Čierna nad Tisou budú zároveň monitorovať situáciu lekári a kontrolovať prípadných rizikových cestujúcich. V pondelok 2. novembra sa do Uble vyexpedovalo 2700 ochranných rúšok. Do obcí v oblasti východného pohraničia rozdistribuujú ďalších 300.000 zo štátnych hmotných rezerv. Na Slovensku sa doteraz potvrdilo 180 prípadov tzv. prasacej chrípky. Z toho najviac - 89 bolo v Bratislavskom kraji. Postihla hlavne ľudí vo veku 25 až 34 rokov. Mikas priblížil, že tzv. prasacia chrípka sa najčastejšie prejavovala teplotou nad 38 stupňov, prípadne suchým kašľom alebo bolesťou hlavy. "Táto chrípka má podobné príznaky ako bežná sezónna chrípka," skonštatoval. Hlavný hygienik odporúča ako prevenciu voči sezónnej aj pandemickej chrípke umývanie rúk a vyhýbanie sa hromadným podujatiam či preľudneným priestorom. Radí tiež zvyšovať odolnosť organizmu otužovaním a cvičením. Ľudia by tiež nemali zabúdať na dostatočný prísun tekutín a vitamínov.

Rakúsko: Vírusu H1N1 podľahlo 11-ročné dievča

Rakúsko má prvú obeť novej chrípky typu A(H1N1). Stalo sa ňou dnes 11-ročné dievča zo severotalianskeho Bolzana, informovali rakúske médiá. Pacientka, o ktorej život bojoval personál Univerzitnej kliniky v rakúskom Innsbrucku od 23. októbra, bola už niekoľko dní v život ohrozujúcom stave a lekári dnes označili jej stav za "mimoriadne kritický". Zomrela vo večerných hodinách, uviedla agentúra APA. Podľa rakúskych médií pribudli v štajerskom Grazi medzi postihnutými chrípkou nového typu v uplynulých dňoch štyria školáci jedného z tamojších gymnázií. U nich je však priebeh ochorenia mierny, vzdelávacie zariadenie zostáva otvorené. Prípad z Innsbrucku nie je jediným dramatickým na území Rakúska. V Salzburgu bojujú lekári o život 41-ročného nemeckého občana z nemecko-rakúskeho pohraničia, ktorého hospitalizovali v dôsledku chrípkového ochorenia so zlyhajúcimi pľúcami. V jednej z viedenských nemocníc leží od piatka na jednotke intenzívnej starostlivosti v stabilizovanom, ale kritickom stave tehotná žena, u ktorej nový chrípkový vírus spôsobil ťažký zápal pľúc. Najnovšie informácie zo salzburskej kliniky hovoria o umelom spánku tamojšieho pacienta, ktorého organizmus však pozitívne reagoval na liečbu antibiotikami. Dnešná správa z viedenskej nemocnice hovorí o miernom zlepšení dýchania tam hospitalizovanej tehotnej ženy.

02.11.2009

Kaliňák: V súvislosti s chrípkou na Ukrajine prijmeme preventívne opatrenia

Napriek tomu, že situácia v súvislosti s epidémiou chrípky na Ukrajine sa vo vzťahu k Slovensku zásadne nemení, je potrebné prijať niekoľko opatrení, aby sa znížilo prípadné riziko. Povedal to dnes minister vnútra SR Robert Kaliňák na brífingu v Banskej Bystrici, na ktorom informoval o preventívnych opatreniach v súvislosti s novou chrípkou A(H1N1) na Ukrajine. "Od zajtra rána uzavrieme hraničný priechod Veľké Slemence pre peších, to isté sa urobí aj v prípade turistov na priechode Ubľa," uviedol s tým, že pôjde o zamedzenie pohybu peších osôb cez hranice s Ukrajinou. Ako Kaliňák pokračoval, na hraničných priechodoch Ubľa, Vyšné Nemecké, Čierna nad Tisou budú po dohode s regionálnymi hygienikmi monitorovať situáciu lekári a kontrolovať prípadných rizikových cestujúcich. Do obcí v oblasti východného pohraničia bude rozvezených 300.000 ochranných rúšok zo štátnych hmotných rezerv. "Ide o preventívne opatrenia, aby sme znížili riziko," poznamenal minister. Slováci by si mali cestu na Ukrajinu dobre rozmyslieť a absolvovať ju iba v nevyhnutnom prípade, "pretože je riziko nakazenia", dodal Kaliňák.

SŠHR: Zmluvu na nákup vakcín proti novej chrípke podpíšu asi do konca mesiaca

Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR začiatkom októbra avizovala, že pravdepodobne do konca mesiaca podpíše zmluvu na nákup vakcín proti novému vírusu chrípky typu A (H1N1). Ako však dnes pre TASR objasnil riaditeľ Kancelárie úradu SŠHR SR Ľubomír Urban, situácia je momentálne taká, že SŠHR SR a farmaceutické firmy, s ktorými rokuje, si vydiskutovali návrhy zmlúv na dodávku vakcín. "Náročnosť a zdĺhavosť rokovaní spôsobila skutočnosť, že nám išlo o to, na rozdiel od niektorých krajín, ktoré v plnej miere akceptovali podmienky výrobcu, aby sme do zmluvy presadili aj naše požiadavky týkajúce sa garancií zo strany výrobcu ohľadom ceny, termínu a miesta dodávok vakcín. Objasnil, že SŠHR SR predpokladá, že zmluva s jedným výrobcom bude podpísaná do konca novembra.

Vláda odsúhlasila nákup vakcín na svojom septembrovom rokovaní. Slovensko bude v tomto smere vychádzať z odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a zabezpečí vakcíny pre 20 percent populácie, teda milión ľudí. Vakcíny by potom mali prednostne smerovať na zaočkovanie zdravotníkov či ľudí, ktorí zabezpečujú chod štátu. Kabinet zároveň schválil zámer rozpracovania možnosti vytvorenia vakcinačného pavilónu tak, aby sa Slovensko stalo v takýchto prípadoch sebestačnou krajinou. Na Slovensku sa doteraz potvrdilo takmer 170 prípadov novej chrípky. Vôbec prvým pacientom bol v SR 37-ročný muž, ktorý sa infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Tzv. prasacia chrípka spôsobuje v súčasnosti problémy na susednej Ukrajine, kde sa potvrdilo už vyše štvrť milióna prípadov. Slovensko jej preto poskytlo pomoc v podobe 200.000 hygienických rúšok v rámci prevencie pred šírením chrípky. "Aj po tom, ako sme poskytli pomoc Ukrajine, SR má k dispozícii dostatočný počet osobných ochranných pomôcok, vrátane ochranných rúšok," objasnil Urban.

V skladoch Správy štátnych hmotných rezerv sa nachádza dostatočný počet ochranných pracovných pomôcok v prípade vzniku pandémie tzv. prasacej chrípky. Prostriedky osobnej ochrany sa nachádzajú aj v nemocniciach, pripravené sú i pre políciu, hasičov, colníkov, rezorty dopravy a obrany, ako aj pre Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR. K dispozícii sú tak ochranné rúška a obleky, respirátory, návleky na obuv, nesterilné rukavice, zaťahovacie vrecia a dezinfekčné vreckovky. Správa zabezpečila distribúciu týchto kompletov a pomôcok do nemocničných lekární dislokovaných v sídle krajov pre osoby nasadzované na likvidáciu možných ohnísk chrípky. Týmto spôsobom má byť zabezpečená aj ich rýchla dostupnosť v prípade vzniku ohniska chrípky v niektorom regióne SR. Štátne hmotné rezervy tiež disponujú približne 700.000 baleniami Tamiflu a 1000 baleniami Tamiflu Dry Sirup. Antivirotiká sú prednostne určené pre rizikové skupiny a pre osoby, ktoré zabezpečujú chod krajiny počas pandémie. Lieky možno na požiadanie okamžite uvoľniť zo skladov. Antivirotiká i ochranné prostriedky od SŠHR sa nachádzajú aj na infekčných oddeleniach fakultných nemocníc, ktoré ich môžu okamžite použiť.

Ukrajina hlási 22 obetí prasacej chrípky a 255.000 chrípkových ochorení

Epidémia prasacej chrípky na Ukrajine si vyžiadala už 22 obetí. Testy potvrdili prítomnosť vírusu A(H1N1) u 22 z celkového počtu 67 pacientov, ktorí zomreli na následky chrípky alebo akútnych respiračných ochorení. Informovalo o tom dnes ukrajinské ministerstvo zdravotníctva. Miestne úrady evidujú už 255.000 prípadoch chrípkových ochorení. Približne 15.000 pacientov bolo hospitalizovaných; 170 nakazených museli previezť na jednotky intenzívnej starostlivosti. Premiérka Julia Tymošenková sa dnes snažila upokojiť verejnosť vyhlásením, že na Ukrajine zatiaľ nedošlo k pandémii novej chrípky. "Chcem zdôrazniť, že čelíme epidémii sezónnej chrípky, ktorá sa objavuje každý rok," vyhlásila predsedníčka vlády na zasadnutí kabinetu za účasti predstaviteľov farmaceutických a zdravotníckych spoločností. Súčasne zdôraznila, že nedostatok liekov v ukrajinských lekárňach vyvolala mediálna hystéria a populistické vyhlásenia niektorých politikov. Urgentnú humanitárnu pomoc v boji proti chrípkovej epidémii Ukrajine prisľúbili štyri susedné krajiny: Slovensko, Maďarsko, Poľsko a Rumunsko. Vláda v Kyjeve vyhlásila v piatok karanténu v deviatich západných oblastiach Ukrajiny. Úrady okrem toho na tri týždne zakázali všetky hromadné podujatia a vyhlásili chrípkové prázdniny. Prezident Viktor Juščenko požiadal o naliehavú pomoc medzinárodné spoločenstvo. Na Ukrajine začala pracovať delegácia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá monitoruje aktuálnu epidemiologickú situáciu. Nosenie ochranných rúšok je už od piatku bežným javom v reštauráciách, obchodoch a ďalších verejných zariadeniach po celej Ukrajine.

ÚVZ SR: Zvýšený výskyt chrípky zatiaľ na Slovensku zaznamenaný nebol

Do dnešného dňa nebol na Slovensku zaznamenaný zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení, chrípky a chrípke podobných ochorení, a to ani v okresoch Michalovce a Humenné. "Krajská regionálna hygienička osobne navštívila hraničný priechod v Čiernej nad Tisou, aby sa presvedčila, ako sú dodržiavané odporúčania ÚVZ SR a aké boli prijaté opatrenia. Podľa jej slov na ukrajinsko-slovenskej hranici naďalej pretrváva čulý cestovný ruch," uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Lenka Šramková. Hlavný hygienik SR Ivan Rovný zároveň upozorňuje občanov SR, že v prípade cesty na Ukrajinu prichádzajú do oblastí, kde bola vyhlásená karanténa a preto by si mali uvedomiť, že tak robia na vlastné riziko. Rovný naďalej podrobne monitoruje epidemiologickú situáciu, je v neustálom kontakte s orgánmi verejného zdravotníctva v Českej republike, Poľsku, Maďarsku a orgánmi verejného zdravotníctva Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR a Ministerstva vnútra SR pre prípad prijatia spoločných protiepidemiologických opatrení.

Zároveň listom požiadal všetky regionálne ÚVZ, aby zabezpečili okamžité hlásenie nárastu počtu akútnych respiračných ochorení, chrípky a chrípke podobných ochorení, prípady ťažkej pneumónie a úmrtia na akútne respiračné ochorenia. V súvislosti s epidémiou tzv. prasacej chrípky na Ukrajine požiadal prezident Viktor Juščenko o pomoc medzinárodné spoločenstvo. Ochorenie ohrozuje národnú bezpečnosť a Ukrajina nie je schopná sama tento problém vyriešiť, napísal Juščenko v liste Európskej únii a vládam susedných krajín, informovala dnes tlačová agentúra DPA.

Počet úmrtí vzrástol na 60, chorobe podľahli aj viacerí lekári. Celkovo sa podľa dnešných údajov ukrajinského ministerstva zdravotníctva nakazilo približne 191.000 ľudí vrátane 83.000 detí. Najviac je postihnutý západ krajiny, Ľvovská oblasť a okolie. Podľa správ z Kyjeva začala medzitým na Ukrajine pracovať delegácia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá má zhodnotiť situáciu a potreby pomoci. V noci nadnes pristál v ukrajinskej metropole mimoriadny let so 16 tonami lieku Tamiflu. Ukrajinská vláda poďakovala farmaceutickým firmám, že ho poskytli za zvýhodnenú cenu. Po náporoch na lekárne nemajú mnohé lieky ani ochranné rúška. Ukrajinské ministerstvo obrany zrušilo na tri týždne odvody brancov, informovala dnes tlačová agentúra Ukrinform. Vláda v Kyjeve už v piatok vyhlásila v deviatich regiónoch karanténu. Úrady okrem toho na tri týždne zakázali všetky hromadné podujatia a vyhlásili chrípkové prázdniny.

Nemecko: Prudko rastie počet infikovaných vírusom novej chrípky

Aj v Nemecku sa v uplynulých dňoch výrazne zvýšil počet ochorení na novú chrípku, vírusom ktorej sa infikovalo v spolkovej republike už takmer 30.000 ľudí. Informoval o tom dnes v Berlíne Jörg Hacker, šéf Inštitútu Roberta Kocha, špecializovaného pracoviska pre infekčné ochorenia. Podľa názoru odborníkov treba v krajine rátať s ťažším priebehom ochorenia a ďalšími úmrtiami. V Nemecku doteraz na následky novej chrípky typu A (H1N1) zomrelo šesť ľudí. Za varovný signál označil riaditeľ inštitútu fakt, že jedna zo zosnulých pacientok nemala pred chrípkovým ochorením žiadne vážnejšie zdravotné problémy. Jörg Hacker odporučil celej populácii v rámci prevencie proti novej jesennej vlne šírenia vírusu, ktorá, ako poznamenal, dorazila do krajiny, možnosť využiť v Nemecku bezplatné očkovanie. Zároveň upozornil aj na význam prísnejšieho dodržiavania základných hygienických predpisov, predovšetkým častejšieho umývania rúk. Najviac ochorení na 100.000 občanov registrujú v Nemecku v spolkových krajinách Bavorsko a Meklenbursko-Predpomoransko.

Rakúsko: Lekári bojujú o životy troch pacientov

Zdravotný stav 11-ročného dievčaťa zo severotalianskeho Bolzana, infikovaného vírusom novej chrípky typu A(H1N1), sa výrazne zhoršil a podľa ošetrujúcich lekárov je krajne kritický. Pacientka, o ktorej život bojuje personál Univerzitnej kliniky v rakúskom Innsbrucku od 23. októbra, naďalej nedisponuje funkčnými pľúcami, jej dýchanie zabezpečuje iba špeciálne zariadenie. Navyše došlo k zhoršeniu fungovania jej kardiovaskulárneho systému, informovala agentúra APA. Podľa rakúskych médií pribudli v štajerskom Grazi medzi postihnutými chrípkou nového typu v uplynulých dňoch štyria školáci jedného z tamojších gymnázií. U nich je však priebeh ochorenia mierny, vzdelávacie zariadenie zostáva otvorené. Prípad z Innsbrucku však nie je jediným dramatickým na území alpskej republiky. V Salzburgu bojujú lekári o život 41-ročného nemeckého občana z nemecko-rakúskeho pohraničia, ktorého hospitalizovali v dôsledku chrípkového ochorenia so zlyhajúcimi pľúcami. V jednej z viedenských nemocníc leží od piatka na jednotke intenzívnej starostlivosti v stabilizovanom, ale kritickom stave tehotná žena, u ktorej nový chrípkový vírus spôsobil ťažký zápal pľúc. Najnovšie informácie zo salzburskej kliniky hovoria o umelom spánku tamojšieho pacienta, ktorého organizmus však pozitívne reagoval na liečbu antibiotikami. Dnešná správa z viedenskej nemocnice hovorí o miernom zlepšení dýchania tam hospitalizovanej tehotnej ženy.

Maďarsko: Strategické podniky objednávajú pre zamestnancov vakcínu proti chrípke

Viacero strategických podnikov v Maďarsku si už objednalo pre svojich zamestnancov vakcínu proti novej a klasickej chrípke. Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI štát zabezpečuje pre zamestnancov strategických podnikov bezplatné očkovacie látky. Budapeštiansky dopravný podnik (BKV) objednal 8600 vakcín proti chrípke typu A (H1N1) a 3000 vakcín proti sezónnej chrípke, doposiaľ zaočkovali 500 zamestnancov BKV. Bezplatné očkovanie proti chrípkam ponúkli aj pracovníkom Maďarskej pošty, túto možnosť využilo 5500 osôb, u maďarských železníc MÁV objednali celkom 9840 ampuliek očkovacích látok.

Ukrajina požiadala o pomoc v súvislosti s chrípkovou epidémiou

V súvislosti s epidémiou tzv. prasacej chrípky na Ukrajine požiadal prezident Viktor Juščenko o pomoc medzinárodné spoločenstvo. Ochorenie ohrozuje národnú bezpečnosť a Ukrajina nie je schopná sama tento problém vyriešiť, napísal Juščenko v liste Európskej únii a vládam susedných krajín, informovala dnes tlačová agentúra DPA. Počet úmrtí vzrástol na 60, chorobe podľahli aj viacerí lekári. Celkovo sa podľa dnešných údajov ukrajinského ministerstva zdravotníctva nakazilo približne 191.000 ľudí vrátane 83.000 detí. Najviac je postihnutý západ krajiny, Ľvovská oblasť a okolie. Podľa správ z Kyjeva začala medzitým na Ukrajine pracovať delegácia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá má zhodnotiť situáciu a potreby pomoci. V noci nadnes pristál v ukrajinskej metropole mimoriadny let so 16 tonami lieku Tamiflu. Ukrajinská vláda poďakovala farmaceutickým firmám, že ho poskytli za zvýhodnenú cenu. Po náporoch na lekárne nemajú mnohé lieky ani ochranné rúška. Ukrajinské ministerstvo obrany zrušilo na tri týždne odvody brancov, informovala dnes tlačová agentúra Ukrinform. Vláda v Kyjeve už v piatok vyhlásila v deviatich regiónoch karanténu. Úrady okrem toho na tri týždne zakázali všetky hromadné podujatia a vyhlásili chrípkové prázdniny.

Ipsos: Väčšina Maďarov odmieta očkovanie proti chrípke typu A (H1N1)

Vakcínu proti chrípke typu A (H1N1) odmieta 73 percent Maďarov. Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov prieskumu maďarského inštitútu Ipsos. Prípadných vedľajších účinkov očkovacej látky sa viac, ako nákazy vírusom obáva 27 percent respondentov. Najväčší pomer odmietajúcich očkovanie – až 89 percent, zaznamenali vo vekovej kategórii 18-39 rokov, 21 percent opýtaných sa domnieva, že nebude nakazených vírusom novej chrípky. V Maďarsku vyčlenili na očkovanie proti tomuto vírusu chrípky šesť miliárd forintov (22,2 miliónov eur), štyri milióny vakcín aplikujú bezplatne, dva milióny sú k dispozícii za poplatok v lekárňach.

Maďarsko: Pohraničníci na ukrajinskej hranici sa chránia rúškami a rukavicami

Príslušníci colnej a finančnej stráže v Maďarsku slúžiaci na ukrajinských hraniciach používajú kvôli epidémii chrípky typu A (H1N1) na Ukrajine rúška a rukavice. Počet osôb, ktoré na Sviatok všetkých svätých v nedeľu vstupovali z Maďarska na územie Ukrajiny oproti zvyčajnému množstvu podstatne klesol, informuje dnes maďarský denník Népszabadság. V lekárňach maďarských prihraničných miest východnej časti župy Szabolcs-Szatmár-Bereg predali za niekoľko hodín toľko masiek, rukavíc, vitamínov a vakcín, ako predtým za niekoľko mesiacov. akcíny však nemôžu predávať Ukrajincom, pretože k tomu je potrebný recept s evidenčným číslom Európskej únie. Maďarsko podľa tlačovej agentúry MTI ponúklo Ukrajine, že zorganizuje očkovanie ukrajinských pohraničníkov slúžiacich na maďarských hraniciach.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: