V Košiciach bude nový Inštitút nukleárnej a molekulárnej medicíny

V Košiciach bude nový Inštitút nukleárnej a molekulárnej medicíny
Zdroj: bigstockphoto.com

Skvalitniť diagnostiku najzávažnejších ochorení, hlavne onkologických, ako aj dostupnosť zdravotníckych služieb na východom Slovensku umožní nový Inštitút nukleárnej a molekulárnej medicíny, ktorého základný kameň položili dnes v areáli košickej Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura na Rastislavovej ulici.

Ide o novú, modernú budovu inštitútu, ktorý doteraz pracuje v prenajatých, stiesnených a hygienicky nevyhovujúcich priestoroch. Podľa jeho riaditeľa Igora Marina výstavba potrvá 15 mesiacov a vyžiada si náklady 7,5 milióna eur (225,9 milióna Sk), ktoré pochádzajú jednak zo štátneho rozpočtu, ale aj z predaja prebytočného majetku. Marin spresnil, že vybudovaním vlastných priestorov, účelovo projektovaných pre potreby nukleárnej medicíny, pribudne okrem iného desaťposteľové lôžkové oddelenie a pracovisko pozitrónovej emisnej tomografie. Na prístrojové vybavenie budú potrebovať ďalších približne 10 miliónov eur (301,26 milióna Sk).

"Keď si všimnete podzemné priestory, v ktorých inštitút funguje teraz, tak to pripomína disidentské bunky. Prinášame kvôli výstavbe malú obeť, ktorou sú tenisové kurty, ale veľký zisk pre pacientov," uviedol minister zdravotníctva Richard Raši. Presvedčenie, že stavba bude rýchlo napredovať, vyjadril predseda NR SR Pavol Paška. "Dúfam, že čoskoro budú mať ľudia na východnom Slovensku služby na takej vysokej úrovni ako v Bratislave a na západnom Slovensku," dodal. Inštitút nukleárnej a molekulárnej medicíny vznikol v Košiciach 1. septembra 2004 odčlenením od Východoslovenského onkologického ústavu a ako samostatná príspevková organizácia nedávno oslávil 5. výročie vzniku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: