S prenájmom nemocnice v Šali vysokej škole nesúhlasil kraj ani mesto

Nemocnica v Šali zostáva v správe neziskovej organizácie Forlife. Rozhodli o tom poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK), ktorí zamietli žiadosť Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety o prenájom. S prenájmom nemocnice nesúhlasili ani poslanci mestského zastupiteľstva v Šali. "V prvom rade by sa mala nemocnica znovu dostať do vlastníctva NSK, ktorý je jej zriaďovateľom," konštatoval primátor Šale Martin Alföldi. Podľa neho by prechod zdravotníckeho zariadenia z neziskovej organizácie na vysokú školu neriešil problémy nemocnice. "Riešil by len problém Forlife, ktorá nie je schopná alebo ochotná nemocnicu v Šali prevádzkovať."

Predseda dozornej rady Forlife n.o. a krajský poslanec František Botka uviedol, že v návrhu zmluvy vysoká škola deklarovala zachovanie ambulantnej starostlivosti v plnej miere a rozšírenie sociálnych služieb. Zriadiť by sa mal domov dôchodcov, jednodňová chirurgia a detský denný stacionár. "Agel iné lepšie riešenie nemá," konštatoval Botka. AGEL SK,a.s. prevzala kontrolu nad fungovaním neziskovej organizácie Forlife koncom minulého roka. "O jednodňovej chirurgii ani o detskom stacionári sa nehovorilo. Hovorilo sa len o oddelení dlhodobo chorých, hospici a službách, ktoré majú byť zabezpečené najmä z grantov," oponuje primátor Alföldi.

Spoločnosť Forlife n.o. získala nemocnicu do dlhodobého prenájmu od NSK v roku 2005. Problémy šalianskej nemocnice sa začali zhruba v polovici minulého roka, keď Všeobecná zdravotná poisťovňa znížila zmluvný finančný objem za hospitalizácie na necelých 50 tisíc eur (1,5 milióna Sk) ročne, čo predstavovalo 68-percentné zníženie objemu oproti predchádzajúcemu roku. Vedenie nemocnice zareagovalo uzatvorením chirurgického, gynekologicko-pôrodníckeho a detského oddelenia od začiatku júla. O mesiac neskôr k nim pribudli aj interné oddelenie a jednotka intenzívnej starostlivosti. V prevádzke zostalo len oddelenie pre dlhodobo chorých.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: