Diabetici majú očkovanie proti hepatitíde typu B zdarma

Diabetici majú zo zákona nárok dať sa proti Hepatitíde B zaočkovať bezplatne. Žiaľ, veľká časť diabetikov o tom nevie. Na Slovensku trpí cukrovkou cca 350 tisíc ľudí a okrem samotného ochorenia ich ohrozujú najmä závažné pridružené komplikácie a znížená obranyschopnosť organizmu. Napríklad infekcia vírusom hepatitídy B postihuje diabetikov častejšie, ako zdravých ľudí. Pri príležitosti Svetového dňa diabetu (14. november) túto skutočnosť zdôraznila aj epidemiologička MUDr. Jarmila Pertináčová, diabetologička MUDr. Zuzana Némethyová a všeobecný lekár MUDr. Tibor Hlavatý.

Príčinou vyššieho rizika infekcie hepatitídou typu B, je častý kontakt s krvou pri pravidelných kontrolách cukru či pichaní inzulínu, ako aj otvorené, zle sa hojace rany, ktoré sú ľahko vstupnou bránou pre infekciu. Diabetes totiž poškodzuje malé i veľké cievy, ako aj nervy a čím dlhšie ostáva hladina cukru v tele zvýšená, tým je nebezpečenstvo vyššie. Zníženie imunity a jej schopnosti bojovať proti infekciám je ďalšou z častých komplikácií cukrovky. Podľa platného zákona sú preto diabetici zaradení do rizikovej skupiny obyvateľstva, ktorá má nárok na bezplatné očkovanie proti hepatitíde B.

Okrem vyššieho rizika nákazy hepatitídou typu B, sú u diabetikov následky ochorenia závažnejšie, ako u ostatných. Výskumy potvrdili, že riziko komplikácií a poškodenia pečene je u diabetikov vyššie a diabetes priamo súvisí s rozvojom ťažších foriem poškodenia pečene u pacientov s hepatitídou, ako u pacientov bez diabetu. Častejšie im hrozí cirhóza pečene a až u 13 % diabetikov s hepatitídou typu B sa do 4 rokov vyvinul zhubný nádor – rakovina pečene!

Očkovanie proti hepatitíde typu B je spoľahlivý spôsob, ako sa chrániť pred infekciou a tým sa vyhnúť jej možným celoživotným následkom. Bezplatné očkovanie je krok, ktorý by mal diabetikov podporiť, aby toto závažné riziko nepodceňovali a využívali dostupné možnosti prevencie. Očkovanie proti hepatitíde typu B diabetikom odporúča aj Slovenská diabetologická spoločnosť.

V súčasnosti patrí toto ochorenie medzi tri najväčšie medicínske epidémie 21. storočia (spolu s kardiovaskulárnymi ochoreniami a AIDS). Nesprávne liečená cukrovka môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, ktoré niekedy končia až smrťou pacienta.

Autor článku: Agentúra Accelerate

Dátum zverejnenia: