Počet chorých ľudí s chrípkou alebo akútnymi respiračnými ochoreniami aj naďalej zodpovedá ich každoročnému výskytu v tomto období. "Chrípková epidémia tu nie je, nie je potreba chrániť sa nejakými špeciálnymi prostriedkami, ako napríklad maskami," konštatoval po dnešnom rokovaní vlády šéf rezortu zdravotníctva Richard Raši. Slovákom odkázal, že panika je v súčasnosti naozaj zbytočná a radí im dbať na časté umývanie rúk a dodržiavanie správnej životosprávy. Vzostup chrípky sa očakáva na prelome mesiacov január a február.
Minister zdravotníctva opätovne apeloval na ľudí, aby sa dali zaočkovať proti sezónnej chrípke, pričom pripomenul, že vakcín je dostatok a očkovanie plne hradia zdravotné poisťovne. Slovensko totiž patrí ku krajinám s nízkou zaočkovanosťou proti chrípke. V predošlej sezóne si vakcínu zaobstaralo iba 12,8 percenta ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pritom odporúča zaočkovanosť populácie na úrovni 30 percent. V prípade vakcinácie sa predpokladá aj lepšia reakcia organizmu pri napadnutí novým vírusom chrípky typu A(H1N1).
Na margo chýbajúcich vakcín proti novému vírusu chrípky typu A(H1N1) Raši priblížil, že zmluva o ich kúpe je v riešení a podľa jeho informácií by sa mala podpísať v najbližších dňoch. Presný termín konkretizovať nevedel. Ako pre TASR objasnil riaditeľ Kancelárie úradu Správy štátnych hmotných rezerv SR Ľubomír Urban, stále beží proces verejného obstarávania. Predpokladá, že to sa vyhodnotí v závere budúceho týždňa. Nemohol tak zatiaľ konkretizovať, s akou spoločnosťou sa zmluva uzatvorí, ani za akú cenu Slovensko vakcíny nakúpi.
Vláda odsúhlasila nákup vakcín na svojom septembrovom rokovaní. Slovensko bude v tomto smere vychádzať z odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a zabezpečí vakcíny pre 20 percent populácie, teda vyše milión ľudí. Vakcíny by potom mali prednostne smerovať na zaočkovanie zdravotníkov či ľudí, ktorí zabezpečujú chod štátu. Minister Raši sa neobáva prípadného nedostatku vakcín, lebo ako poznamenal, pravdepodobne sa mnohí z tých, ktorým sa vakcinácia odporučí, rozhodnú podobne ako v Európe nezaočkovať.
Na Slovensku sa doteraz potvrdilo okolo 200 prípadov chrípky typu A (H1N1) a bežná chrípka v uplynulom týždni potrápila vyše 12.000 ľudí. Sezónna a pandemická chrípka tak aj naďalej spôsobujú problémy najmä v susednej Ukrajine, kde sa do dnešného dňa eviduje viac ako 1,1 milióna nakazených. Chrípka si tu tiež vyžiadala 189 životov, pričom vo väčšine úmrtí sa potvrdil sezónny a nie pandemický vírus. Ukrajina preto už počas minulého týždňa požiadala Slovensko o ďalšiu pomoc v súvislosti s epidémiou chrípky. Ako však priblížil Raši, svoje rezervy chce nateraz Slovensko sústrediť pre svojich občanov.
Autor článku: TASR