APZZS podala voči rozhodnutiam ministerstva zdravotníctva žalobu

Členovia Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (AP ZZS) podali žaloby, ktorými sa domáhajú zrušenia rozhodnutí ministerstva zdravotníctva prvého, ale aj druhého stupňa. Ministerstvo svojím rozhodnutím zamietlo odvolanie neúspešných uchádzačov na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií pozemnej záchrannej zdravotnej služby (ZZS) v prvom kole tendra. "Zároveň sme podali aj podnet Generálnemu prokurátorovi SR na podanie protestu proti týmto nezákonným rozhodnutiam ministerstva zdravotníctva," informoval na dnešnej tlačovej konferencii právny zástupca asociácie Marek Benedik.

"Ak má ktokoľvek podozrenie, že sa mu robí krivda, môže sa obrátiť na súdy, ako aj políciu či generálnu prokuratúru," reagovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Ministerstvo podľa jej slov už niekoľkokrát opakovalo, že tak ako v prvom či druhom kole postupovalo podľa zákona a rovnako bude postupovať v treťom kole tendra na záchranky.

Podľa Benedika rozhodol minister zdravotníctva Richard Raši voči odvolaniam svojvoľne a arbitrárne, a preto ich považujú za nezákonné a v rozpore s Ústavou SR. Členovia asociácie chcú v prípade úspechu podaných žalôb požadovať aj náhradu škôd zo strany štátu. Asociácia zároveň podala trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu marenia úlohy verejným činiteľom. Dôvodom má byť neukončené výberové konanie na stredisko ZZS v Kysuckom Novom Meste. Do výberového konania sa podľa Benedika prihlásili traja uchádzači, pričom ministerstvo konanie neukončilo určením víťaza ani vydaním rozhodnutia o povolení na prevádzkovanie. Podľa predsedu asociácie Jána Hencela tak dôjde od 3. decembra k nedostupnosti včasnej rýchlej lekárskej pomoci.

"Ministerstvo zdravotníctva má vážne podozrenie, že pán Hencel chce opäť navádzať na porušenie zákona. Bod na Kysuciach ministerstvo neobsadilo v druhom kole preto, lebo nikto neuspel, nesplnil požiadavky," uviedla v tejto súvislosti hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. Ministerstvo podľa jej slov nemôže obsadiť bod neúspešným uchádzačom, nakoľko by tak porušilo zákon. Spomínaný bod je preto opäť vypísaný v treťom kole. Dovtedy bude ZZS poskytovaná štandardne. Žiaden občan sa podľa Čižmárikovej nemusí obávať. "Tak ako doteraz si môžu zavolať sanitku a Operačné stredisko ZZS tú najbližšie vyšle. Treba si aj uvedomiť to, že ešte pred 4 rokmi fungovalo na Slovensku len niečo viac ako 90 sanitných bodov a systém fungoval, nekolaboval. Dnes máme viac ako 270, čiže o 180 bodov viac: Pacienti sa určite nemusia obávať, že sanitka k nim nepríde," dodala.

Benedik zároveň pripustil, že neúspešní členovia asociácie plánujú podať odvolania aj voči rozhodnutiam z druhého kola tendra. "Keď budú doručené rozhodnutia, tak samozrejme sa odvoláme. Zatiaľ bolo doručené iba jedno rozhodnutie," skonštatoval Benedik. Na výsledky tendra chcú upozorniť aj protestnou akciou, a to vyvesením plagátov na sanitky, ktoré budú postupne končiť svoju činnosť. Členovia asociácie označili výsledky druhého aj prvého kola tendra za zmanipulované. Preto avizovali, že vyzvú poslancov, aby sa k tomu vyjadrili, zaujali postoj a podľa svojich možností aby znemožnili ministerstvu ďalšie protizákonné konanie. Taktiež vyzvali ministerstvo, aby tender zrušilo. Minister zdravotníctva Richard Raši takéto obvinenia viackrát odmietol a tiež uviedol, že nevidí dôvod na zrušenie tendra.

Výsledky druhého kola kritizoval aj poslanec Národnej rady (NR) SR Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Podľa jeho slov ministerstvo klientelisticky porozdávalo povolenia na stanice záchrannej zdravotnej služby vopred vytypovaným firmám. V druhom kole tendra bolo v hre celkom 119 ambulancií záchrannej zdravotnej služby. Prevádzkovať po novom by ich malo 22 subjektov. Celkom 44 staníc získala v druhom kole výberového konania na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby spoločnosť Falck - Záchranná Košice. Ako vyplynulo z výsledkov prvého kola tendra, 77 ambulancií záchrannej zdravotnej služby bude prevádzkovať 16 firiem. Najviac ambulancií bude prevádzkovať Záchranná dopravná a zdravotnícka služba Bratislava a Falck - Záchranná, a. s., Košice. Dôvodom výberového konania boli končiace sa licencie.

Tieto výsledky kritizovali nielen členovia asociácie, ale aj opozícia. Tá pre spomínaný tender iniciovala na ministerstve zdravotníctva poslanecký prieskum. Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS) ho po jeho skončení zhodnotil ako nie veľmi úspešný. Neskôr navrhol, aby sa prieskum rozšíril aj o prieskum na Záchrannej dopravnej zdravotníckej službe Bratislava, ktorá je štátnou príspevkovou organizáciou MZ SR. Ešte koncom októbra však parlamentným zdravotníckym výborom prešiel návrh poslanca Jána Zvonára (Smer-SD), ktorý poslanecký prieskum ukončil, nakoľko boli jeho výsledky dostačujúce.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: