Vzdelávanie a prevencia sú predpokladom úspešnej kontroly cukrovky

Vzdelávanie a prevencia sú predpokladom úspešnej kontroly cukrovky - to je ústredné heslo kampane svetového dňa diabetu, ktorý pripadá na 14. novembra. Na tlačovej konferencii v Bratislave to dnes uviedla Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku. Tento ročník je prvým ročníkom päťročnej kampane, ktorá si kladie za cieľ pripomenúť laickej i odbornej verejnosti potrebu vzdelávania a prevencie, ktoré sú predpokladom úspešnej kontroly cukrovky.

"Diabetes, ľudovo zvaný cukrovka, je dnes súčasťou života 250 miliónov ľudí na celom svete, z toho asi 300.000 na Slovensku. Ďalších 300 miliónov ľudí sa radí do rizikovej skupiny, ktorej diabetes hrozí a predpokladá sa, že do roku 2025 bude diabetom trpieť viac než 380 miliónov ľudí," vysvetlila Sedláková a dodala, že každých 10 sekúnd zomrie na svete jeden človek na cukrovku alebo jej komplikácie. Preto s cieľom upozorniť na diabetes ako neustále sa zvyšujúcu hrozbu zdravotného systému a ekonomického rozvoja sveta vyhlásila Medzinárodná federácia diabetu v spolupráci s WHO Svetový deň diabetu. Zvolený dátum 14. november je dňom narodenia Fredericka Bantinga, objaviteľa inzulínu.

Jozef Borovka, prezident Zväzu diabetikov Slovenska, ktorý je sám úspešne liečený diabetik, si myslí, že z 80 percent priebeh ochorenia ovláda sám pacient. "Mne keď povedali, že mám diabetes a dostal som knižku, tak som si sadol na lavičku pred nemocnicu, otvoril som ju a videl som amputované nohy, vredy, koľko je slepých ľudí, tak som si vtedy povedal, že takto nechcem skončiť," povedal Borovka a pokračoval: "Bol som obézny, za rok a pol som zhodil 50 kíl a z toho diabetu som sa dostal. Som prvý na Slovensku tzv. abstinujúci diabetik, dnes už mám v tele inzulínu dostatok." Človek si podľa neho musí uvedomiť: "Mám diabetes, nie je to môj nepriateľ ale doživotný partner."

K napĺňaniu cieľov celosvetovej kampane k Svetovému dňu diabetu má na Slovensku prispieť aj podujatie pod názvom ViaDIA Academia, ktoré je určené najmä ľuďom s diabetom a ich rodinným príslušníkom. Uskutoční sa v bratislavskom Národnom tenisovom centre 14. novembra v čase od 10.00 h do 17.00 h. Zorganizovali ho spoločne Slovenská diabetologická spoločnosť, Kancelária WHO na Slovensku a Zväz diabetikov Slovenska. "Pre účastníkov podujatia sú v spolupráci s odborníkmi pripravené prednášky a workshopy zo všetkých dôležitých oblastí života s diabetom – liečba, racionálna výživa, pohybové aktivity či sociálne kompenzácie, ktoré majú za cieľ umožniť diabetikom viesť plnohodnotný a kvalitný život aj napriek svojmu ochoreniu. Okrem noviniek z oblasti liečby a starostlivosti pri cukrovke získajú účastníci aj odpovede na otázky, na čo majú pri tomto ochorení nárok," priblížila Beáta Kujanová, komunikačná riaditeľka sanofi-aventis Pharma Slovakia.

Zväz diabetikov Slovenska v súvislosti so svetovým dňom diabetu vysvieti mesto Banská Bystrica na modro. "Dňa 21. novembra vysvietime Banskú Bystricu na modro, modrá farba je farbou diabetikov. Budú tam prednášky, budú tam poradne, edukačné centrum. Významné budovy budú vysvietené na modro a na záver bude modrý ohňostroj," priblížil Borovka. Život pacienta s cukrovkou nie je jednoduchý a kladie na neho množstvo nárokov, s ktorými sa musí vyrovnať. Mal by si pravidelne monitorovať hladinu cukru v krvi, užívať lieky či podávať injekčne inzulín, cvičiť, prispôsobiť ochoreniu svoje stravovacie návyky a celkový životný štýl

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: