OZ Osmijanko otvorilo v nemocnici 21. detský kútik

V poradí už 21. detský kútik od svojho vzniku približne pred štyrmi rokmi otvorilo dnes Občianske združenie (OZ) Osmijanko v priestoroch detského oddelenia Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Bánovciach nad Bebravou.

Malí pacienti v ňom majú k dispozícii hračky, skladačky, knihy, hry, počítač, televízor a DVD prehrávač. Osmijankovský kútik je vybavený detským nábytkom a steny sú pomaľované veselými obrázkami. Náklady na vybudovanie kútika presiahli 2700 eur (81.340 Sk). Prvých pacientov, ktorí do kútika prišli, zabavili dvaja klauni z OZ Červený nos, ktorí prisľúbili, že do nemocnice budú za malými pacientmi chodiť pravidelne.

Vedenie nemocnice privítalo zriadenie detského kútika, pretože ako povedal riaditeľ NsP Anton Chrenko, v silách nemocnice nie je v súčasnej situácii zútulniť priestory pre choré deti. Na detskom oddelení majú 20 lôžok, ktoré sú prakticky stále obsadené chorými deťmi. V novej detskej oáze môžu stráviť chlapci a dievčatá všetkých vekových kategórií príjemné chvíle hrami a rozptýlením, a tak aspoň na chvíľu zabudnúť na choroby a bolesť. Dokonca môžu vďaka tomuto kútiku z nemocnice odchádzať s príjemnými spomienkami a nielen spomienkami na vyšetrenia, injekcie a podobne, konštatoval Chrenko.

Tradíciu detských kútikov v nemocniciach po celom Slovensku, založila v roku 2005 a odvtedy neustále udržiava Jana Pecserke – Kubranská z Považskej Bystrice. Myšlienku detských kútikov v nemocniciach jej vnukla vlastná skúsenosť, keď bola so svojimi deťmi hospitalizovaná v nemocnici. Pobyt v nemocničnej izbe, sterilnom prostredí, kde sa deti stretávajú iba s bielymi plášťami lekárov a zdravotných sestier a bielou farbou stien, strohým nemocničným zariadením, je nudný. Čas ubieha veľmi pomaly. Deti, ak im to dovoľuje zdravotný stav, túžia aj v nemocnici po hrách či sledovaní rozprávok. Jana sa zaslúžila o vznik OZ Osmijanko, ktoré za pomoci sponzorov buduje v nemocniciach detské kútiky. V tejto činnosti, za ktorú sú jej vďačné nielen deti, ale aj ich rodičia a zdravotníci, chce pokračovať aj v budúcnosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: