Slabozrakí a nevidiaci si zmerajú sily v čítaní a písaní Braillovho písma

Slabozrakí a nevidiaci si zmerajú sily v čítaní a písaní Braillovho písma. Únia slabozrakých a nevidiacich (ÚNSS) totiž v dňoch 13. a 14. novembra organizuje v Bratislave pri príležitosti Medzinárodného dňa nevidiacich celoslovenské finále Súťaže v písaní a čítaní Braillovho písma. Do finále sa z krajských kôl dostalo 16 súťažiacich, ktorí budú súťažiť v štyroch kategóriách. Celkovo predvedú 22 súťažných výkonov.

V rámci súťaže sa uskutoční aj seminár Braillovo písmo v informačnej spoločnosti pri príležitosti 200. výročia narodenia Louisa Brailla, tvorcu slepeckého písma. Nosnou témou seminára je úloha Braillovho písma a jeho "renesancia" v spojení s informačno- komunikačnými technológiami ako základného prostriedku komunikácie nevidiacich ľudí a ich prístupu ku kultúre, vzdelaniu a zamestnaniu.

Súčasťou seminára bude aj vyhodnotenie slovenskej účasti v Európskej súťaži braillových esejí Onkyo Braille Essay Contest 2009 - Europe. Súťaž má podporiť používanie slepeckého písma ako kľúča zabezpečujúceho nevidiacim ľuďom prístup k informáciám a ich sociálnu inklúziu. Témou esejí bolo Ako Braillovo písmo mení spôsob môjho života. Víťazka slovenského kola, Kvetoslava Holešťáková z Levoče, sa v európskej súťaži umiestnila na treťom mieste. Medzinárodný deň nevidiacich si svet pripomína od 13. novembra 1946. V tento deň, ale roku 1745, sa narodil aj Francúz Valentin Haüy, ktorý sa ako jeden z prvých začal zaujímať o spoločenskú a kultúrnu budúcnosť nevidiacich a slabozrakých. V Paríži založil prvú školu pre nevidiacich, vypracoval prostriedky, aby zrakovo postihnutí mohli čítať aj v dobe, v ktorej žil.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: