Chrípková epidémia už zatvára školy na celom Slovensku

Zabezpečenie protiepidemických opatrení v teréne a plnenia opatrení hlavného hygienika SR v Bratislavskom kraji dnes riešila protiepidemická komisia, ktorá zasadala na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava, hl. m., v súvislosti s výskytom akútnych respiračných ochorení (ARO), chrípky a chrípky nového typu v Bratislavskom kraji. Zasadnutia sa podľa hovorkyne RÚVZ Bratislava Kataríny Nosálovej zúčastnili regionálni hygienici, zástupcovia Úradu Bratislavského samosprávneho kraja z odboru školstva, mládeže a športu, riaditeľka odboru zdravotníctva Oľga Veselá, z Úradu Bratislavského samosprávneho kraja a zástupca z Obvodného úradu v Bratislave - odbor civilnej ochrany a krízového riadenia. "V tomto týždni od 6. do 13. novembra bolo z dôvodu nárastu akútnych respiračných ochorení prerušené vyučovanie na jednej materskej škole v druhom bratislavskom okrese na ulici Hnilecká a jednej ZŠ v okrese Bratislava 5, na ulici Turnianska. Vyučovací proces bol tiež prerušený na ZŠ v bratislavskom Novom Meste na ulici Cádrová a na ZŠ Orešie v Pezinku," dodala Nosálová.

Do lokálnej epidémie prerástol v tomto týždni rozsah chrípkových ochorení v Trnavskom samosprávnom kraji. Od pondelka bolo z tohto dôvodu postupne zatvorených jedenásť školských zariadení, z toho šesť materských škôl (MŠ), štyri základné (ZŠ) a jedna stredná škola. Najviac to postihlo okresy Galanta, kde majú nútené prázdniny v troch MŠ a troch ZŠ, v okrese Piešťany zatvorili jednu MŠ, v okrese Senica jednu ZŠ, v okrese Trnava dve MŠ a v Hlohovci Obchodnú akadémiu. Počas tohto týždňa bolo v ambulanciách všeobecných lekárov zaznamenaných 10.231 prípadov akútnych respiračných ochorení, čo je o 2479 prípadov ochorení (o 23%) viac ako v uplynulom týždni. Pre TASR to uviedla Dagmar Kollárová z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave. Z celkového počtu ochorení lekári u svojich pacientov diagnostikovali typickú chrípku 1924 krát , čo predstavuje vzostup o 771 prípadov. Najvyššia chorobnosť na akútne respiračné ochorenia bola zaznamenaná v okrese Piešťany a Skalica , ochorenia boli najčastejšie komplikované zápalom prínosových dutín a zápalom pľúc. V nasledujúcich týždňoch sa poľa Kollárovej dá očakávať nárast chorobnosti.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach eviduje v 46. kalendárnom týždni 13.898 prípadov akútnych respiračných ochorení (ARO) vrátane chrípky. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes RÚVZ zverejnil. Oproti predchádzajúcemu týždňu ide teda o 34-percentný nárast, pričom najväčší zaznamenali u vekovej kategórie 6 až 14 rokov. Z dôvodu nárastu ochorení nad 30 percent bol prerušený výchovno-vzdelávací proces v 49 zariadeniach, z toho najviac v okresoch Košice – okolie, kde uzavreli tri materské školy a päť základných škôl, a v okrese Rožňava, kde popri troch materských školách neprebieha vyučovací proces ani v siedmich základných školách. Podľa spresnených informácií hovorkyne Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Jaroslavy Oravcovej boli na začiatku tohto týždňa na Klinike infektológie a cestovnej medicíny FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ hospitalizované tri pacientky s podozrením na chrípku, ktorá nemá epidemiologickú súvislosť s chrípkou na Ukrajine. Ženám bola odobratá vzorka, ktorej vyšetrenie by malo objasniť, či boli nakazené vírusom chrípky a o aký typ ide. "Špecializované vyšetrenia na zistenie prítomnosti vírusov chrípky sa realizujú v Banskej Bystrici, ide o takzvanú PCR metodiku, teda priamy dôkaz vírusu. Tá u štyroch z dvanástich pacientov s chrípkou, ktorých sme vyšetrili vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice minulý týždeň, potvrdila chrípku typu A, pričom u dvoch už boli určené aj podtypy. V jednom prípade, u ambulantne vyšetrenej pacientky, sa jednalo o chrípku typu A(H1N1), u ďalšieho, ktorý bol hospitalizovaný kvôli ťažšiemu priebehu, išlo o sezónnu chrípku," dodala Oravcová.

Celkom 15.890 pacientov s príznakmi akútnych respiračných ochorení (ARO) evidovali lekári počas 46. kalendárneho týždňa v Prešovskom kraji. Podľa aktuálnych údajov zverejnených na webovej stránke Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prešove, oproti minulému týždňu vzrástol počet ARO o viac ako 6000 prípadov. Chorobnosť v kraji sa vyšplhala na úroveň 2745,7 prípadov na 100.000 obyvateľov. Najviac sú postihnutí ľudia od 15 do 19 rokov. Z celkového počtu nahlásených prípadov evidujú 2602 pacientov s príznakmi chrípky. Epidemiologička RÚVZ v Prešove Slávka Zakuťanská, dnes pre TASR uviedla, že chorobnosť je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vyššia. To však môže byť podľa nej čiastočne spôsobené aj zlepšením hlásnej služby ošetrujúcich lekárov. Dodala, že momentálne sa obdobie sezónnej chrípky len začína a preto je stále vhodný čas na preventívne očkovanie. Pre zvýšenú chorobnosť zatvorili v priebehu tohto týždňa v 12 okresoch Prešovského kraja 119 škôl a školských zariadení. Vyučovanie prerušili na 13 stredných, 72 základných a 34 materských školách. Najviac škôl zatvorili v okresoch Svidník, Vranov nad Topľou, Stropkov a Humenné. Zakuťanská upozornila, že vo viacerých prípadoch ide o školy s malým počtom žiakov, čo môže celkovú situáciu chorobnosti skresľovať. Epidemiologička pripomína, že ARO sa šíria predovšetkým na školách a preto by mali ich vedenia sprísniť kontrolu dodržiavanie hygieny žiakov. V tejto súvislosti dnes prešovský RÚVZ organizoval stretnutie s riaditeľmi základných škôl v okrese, na ktorom ich informoval o vývoji chorobnosti a poskytol im metodickú pomoc pri prijímaní preventívnych opatrení.

V porovnaní s minulým týždňom sa v tomto týždni v Banskobystrickom kraji zvýšil výskyt akútnych respiračných chorôb (ARO) o 43 percent, z toho chrípkových a chrípke podobných ochorení až o 80 percent. Ako TASR informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová, na ARO ochorelo 17.363 ľudí, z tohto počtu bolo chrípku napodobňujúcich ochorení 4181. V kraji tiež zistili dva prípady novej chrípky. Najväčší výskyt ochorení je v južných okresoch kraja, teda v Rimavskosobotskom, Veľkokrtíšskom okrese, ale aj v okresoch Banská Bystrica a Revúca. Ako objasnila vedúca odboru epidemiológie RÚVZ Mária Avdičová, "ochorenia v rámci kraja hodnotíme ako lokálne epidémie, pretože chorobnosť je sústredená najmä do vekovej skupiny žiakov". V kraji je celkom zatvorených 20 materských, 46 základných, šesť stredných škôl a jedno učilište. Ako dodala Avdičová, netreba zabúdať, že asi 30 percent vírusov sa rozšíri kvapôčkovou formou pri rozprávaní, kýchaní či kašľaní.

Pre chrípkové prázdniny zíva prázdnotou od stredy (11.11.) aj banskobystrické Evanjelické gymnázium na Skuteckého ulici. Ochoreli tu nielen žiaci, ale aj učitelia. "Po konzultácii s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva sme prerušili vyučovanie, pretože v pondelok chýbalo 30 percent žiakov z celkového počtu 270, a čo je horšie, chýbalo nám aj sedem učiteľov, pričom celkom ich tu učí 24," objasnil pre TASR riaditeľ gymnázia Slavomír Hanuska. Gymnazisti mali najmä chrípkové ochorenia. Podľa Hanusku sa škole aj v minulosti osvedčilo prerušiť vyučovanie preventívne skôr, a teda hneď ako začali pribúdať chorí žiaci. Ako pokračoval, ešte pred zatvorením školy dodržiavali prísnejšie hygienické opatrenia. Upratovačky počas vyučovania viackrát umývali podlahy, učitelia dohliadali na to, aby si žiaci častejšie umývali ruky. Podľa Hanusku v školstve je práce vždy dosť a učitelia využívajú neprítomnosť žiakov na to, aby si kvalitnejšie pripravili materiály na vyučovanie po prázdninách. To prerušili do pondelka (16.11.), no keďže v utorok je štátny sviatok, žiaci prídu do školy až v stredu (18.11.). Od štvrtka (12.11.) je v Banskej Bystrici zatvorená aj Základná škola s materskou školou Štefana Moysesa, učiť by sa tu tiež malo začať v stredu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: