Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 9. - 15. novembra

15.11.2009

Chorvátsko: Počet nakazených prasacou chrípkou stúpa

Počet nakazených vírusom novej chrípky typu A(H1N1) v Chorvátsku naďalej stúpa. Asi 50 percent z nakazených trpí komplikáciami, ktoré vyplývajú z ťažkého vírusového zápalu pľúc, kým u niektorých chrípka vyvoláva aj symptómy meningitídy. "Dnes cez pohotovosť prešlo 278 pacientov, v dôsledku ťažkej formy chrípky sme hospitalizovali 18. Doteraz ich je v nemocnici 70," uviedol v sobotu riaditeľ kliniky pre nákazlivé choroby Antun Beus. Vo vážnom stave je osem pacientov, jednému z nich pri dýchaní pomáhajú prístroje. "Na respirátore sú aj dve deti, obe majú potvrdenú prasaciu chrípku, ale ich stav je stabilizovaný," upresnil Beus. Ide o 10-ročné dievča, ktoré je na respirátore už niekoľko dní, a iba päťdňové novorodeniatko, ktoré hospitalizovali priamo z pôrodnice. Beus dodal, že na jednotke intenzívnej starostlivosti je v ťažkom stave osem pacientov. Nový vírus chrípky potvrdili v 92 prípadoch aj v splitsko-dalmatínskej župe. V meste Zadar je podľa mediálnych informácií hospitalizovaný pacient vo vážnom stave, ktorý je pre ťažkosti s dýchaním napojený na respirátor.

14.11.2009

Kosovo: Chrípka typu A(H1N1) si vyžiadala prvú obeť

Prvá obeť dnes v Kosove podľahla chrípke typu A (H1N1). Oznámila to tamojšia zdravotnícka inštitúcia. Obeť H. E. sa narodila v roku 1978 a pochádzala z dediny Bajince pri meste Glogovac v strednej časti Kosova. Hospitalizovali ju 12. novembra a o deň neskôr u nej potvrdili nákazu novou, takzvanou prasacou chrípkou. V nemocnici v kosovskom hlavnom meste Priština sa v súčasnosti nachádza 19 pacientov s podozrením na nové chrípkové ochorenie: osem z týchto prípadov je potvrdených a výsledky ďalších 11 prípadov sa očakávajú.

Čína: Prešetrujú dve úmrtia po očkovaní proti chrípke typu A(H1N1)

Dvaja ľudia v Číne, ktorí dostali očkovaciu látku proti novej chrípke typu A(H1N1), zomreli minulý týždeň. Avšak jedno úmrtie pravdepodobne s vakcínou nesúvisí, druhé ešte prešetrujú. Čínske ministerstvo zdravotníctva oznámilo smrť pacientov v piatok večer na svojej webovej stránke - Čína tak vôbec prvýkrát informovala o úmrtiach, ktoré môžu súvisieť s vakcínou čínskej výroby proti prasacej chrípke. Pitva ukázala, že jedna obeť skonala na srdcový záchvat, a "odborníci v zásade vylúčili možnosť, že pacientovo náhle úmrtie bolo výsledkom bezprostredných alergických reakcií na chrípkové vakcíny," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Experti čakajú na ďalšie laboratórne testy, dodalo ministerstvo. Pitva druhej obete bola naplánovaná na piatok večer, ale v sobotu ešte neboli zverejnené žiadne výsledky. Ďalšie podrobnosti o oboch obetiach ministerstvo neoznámilo. Zdravotnícki predstavitelia provincie Chu-nan v južnej Číne informovali v piatok na webovej stránke, že v pondelok 9. novembra zomrel učiteľ, keď hral basketbal, a to osem hodín po zaočkovaní. Hovorkyňa čínskeho úradu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) uviedla, že druhou obeťou je muž z Tchien-ťinu, juhovýchodne od Pekingu. "Naše ohodnotenie bezpečnosti čínskej vakcíny sa nezmenilo," uviedla hovorkyňa WHO. "Úmrtia sú poľutovaniahodné, ale musíme preskúmať ich základnú príčinu," dodala. Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že vakcínu proti prasacej chrípke dostalo vyše 13 miliónov Číňanov. "Z celkového počtu zaočkovaných osôb je veľmi málo miernych a ešte menej závažných reakcií na vakcínu. Stále sme presvedčení, že vo všeobecnosti je bezpečná a účinná," povedala hovorkyňa WHO. Ministerstvo zdravotníctva oznámilo vo vyhlásení, že do stredy bolo podozrenie na abnormálnu reakciu na vakcínu u 1235 ľudí. Medzi reakciami boli napríklad horúčka a opuchy. Pätnásť ľudí malo pomerne vážnu reakciu na očkovaciu látku čínskej výroby, ako napríklad anafylaktický šok. Ten je ťažkou alergickou reakciou, ktorá môže viesť k smrti. Ministerstvo zdravotníctva však naďalej pokladá vakcínu za celkovo bezpečnú a v očkovaní bude pokračovať. Do piatka 13. novembra zaznamenala Čína približne 66.000 prípadov prasacej chrípky, vrátane 43 úmrtí.

ČR: Česko má druhú obeť chrípky typu A(H1N1)

Česko má druhú obeť novej chrípky typu A(H1N1). Muž stredného veku so zápalom pľúc zomrel v piatok v ostravskej Fakultnej nemocnici. Ako pre server iDNES.cz povedal dnes hovorca nemocnice Tomáš Oborný, pacient sa dostal do tejto nemocnice vo vážnom stave z iného zdravotníckeho zariadenia. Približne týždeň bol na infekčnom oddelení a mal pozitívne testy na novú chrípku. Smrteľné sa pre neho stali komplikácie spojené so zápalom pľúc. "Ten bol následkom prasacej chrípky," upresnil hovorca nemocnice. Podľa neho nemocnica nechystá žiadne mimoriadne opatrenia, prípadov tohto vírusu registruje už viac. "Pacienti s pozitívnym testom na nákazu prasacou chrípkou pribúdajú každý deň," dodal. Koncom októbra zomrela na novú chrípku v karlovarskej nemocnici 31-ročná žena, ktorá mala problémy so srdcom. Ďalší muž nakazený prasacou chrípkou zomrel vo štvrtok vo vinohradskej nemocnici v Prahe, nezabil ho však vírus H1N1, ale akútna leukémia, upresňuje predošlé správy iDNES.cz.

Poľsko má zrejme prvú obeť prasacej chrípky

Tridsaťsedemročný muž, nakazený zrejme vírusom H1N1, zomrel v piatok v poľskom Gdansku. Ak sa uňho potvrdí prasacia chrípka, išlo by v Poľsku o prvý prípad úmrtia osoby s touto diagnózou. Informovali o tom miestne médiá. Pacient zomrel na zápal pľúc týždeň po tom, ako ho priviezli do nemocnice, uvádza tlačová agentúra PAP. Z prvých testov vyplýva, že bol infikovaný vírusom H1N1, konečné výsledky však budú známe až dnes popoludní. Doposiaľ v Poľsku v tomto roku zaznamenali 234 prípadov nákazy prasacou chrípkou. K úmrtiu muža v Gdansku dochádza v čase, keď jeden z popredných občianskoprávnych predstaviteľov pohrozil podaním trestného oznámenia na ministerku zdravotníctva Ewu Kopaczovú, ktorá by podľa neho mohla odkladaním nákupu vakcín proti prasacej chrípke ohroziť zdravie či životy obyvateľov. Premiér Donald Tusk minulý týždeň rozhodol, že Poľsko nenakúpi očkovacie látky proti prasacej chrípke, kým sa jasne nepreukáže, že sú bezpečné a bez vedľajších účinkov. Rozprúdenie debaty o vakcínach v Poľsku spôsobila epidémia v susednej Ukrajine, kde už od 29. októbra podľahlo chrípke alebo s chrípkou spojeným ochoreniam 239 ľudí.

13.11.2009

ČR: Tehotnej žene chrípka typu A (H1N1) spôsobila vážny stav

Pre predčasný pôrod cisárskym rezom v 29. týždni tehotenstva sa dnes rozhodli lekári u 35-ročnej ženy, ktorá je v Masarykovej nemocnici v Ústí nad Labem hospitalizovaná na infekčnom oddelení s ťažkým priebehom chrípky typu A (H1N1). Lekári sa obávali o zdravie a život dieťaťa, pretože stav ženy sa zhoršoval. Žene, ktorá bola pred nákazou chrípky úplne zdravá, sa narodilo dievčatko. To je teraz na oddelení intenzívnej starostlivosti v inkubátore a predbežne nič nenasvedčuje tomu, že by malo chrípku aj ono. V ústeckej nemocnici majú ešte ďalších štyroch pacientov s chrípkou. Dvaja pacienti sú deti.

Rakúsko: Proti novej chrípke sa už nechalo zaočkovať okolo 100.000 ľudí

V Rakúsku využilo možnosť zaočkovať sa proti novej chrípke typu A (H1N1) už okolo 100.000 ľudí, iba vo Viedni dostalo sérum do štvrtka 23.000 ľudí, vrátane dneška sa ráta s dosiahnutím hranice 30.000 občanov. V spolkovej krajine Dolné Rakúsko platí to isté o 43.000 ľuďoch, vrátane 33.000 osôb patriacich do rizikových skupín. Do konca novembra by v krajine mali dodať 1,6 milióna dávok séra, čo pri rozdelení do dvoch čiastkových očkovaní znamená ochranu pred nebezpečným vírusom pre okolo 800.000 ľudí. Aj keď ojedinele došlo k nevoľnostiam po podaní vakcíny, väčšie problémy sa podľa dnešnej informácie zdravotníckych orgánov nevyskytli.
---
V dôsledku zhoršovania sa chrípkovej situácie v alpskej republike pribudli aj dnes ďalšie vzdelávacie zariadenia na zoznam dočasne uzavretých škôl, to isté platí aj o predškolských zariadeniach.
---
Na jednotke intenzívnej starostlivosti Krajinskej kliniky v Salzburgu sa personál naďalej stará o troch pacientov. V priebehu uplynulej noci tam zaznamenali zhoršenie zdravotného stavu 77-ročného muža, ktorého nevedomky infikovala pri návšteve v nemocnici vnučka a ktorý je momentálne v ohrození života. Zdravotný stav 41-ročného Nemca z bavorsko-rakúskeho pohraničia a 58-ročného muža z Horného Rakúska, zostáva kritický. Zdravotníci majú na jednotke intenzívnej starostlivosti salzburskej detskej nemocnice aj šesťmesačné bábätko s novou chrípkou, jeho stav označujú za stabilizovaný. Vo Viedni ležia na útvaroch intenzívnej starostlivosti aj naďalej dve pacientky s tzv. prasacou chrípkou. Žena, ktorá v nemocnici už spontánne porodila, sa pomaly uzdravuje, zdravotný stav ženy vo viedenskej Všeobecnej nemocnici sa nezmenil. Vo štvrtok začal personál na Univerzitnej klinike v Innsbrucku s prebúdzaním 39-ročného muža zo severného Talianska, ktorý je však aj naďalej pripojený na dýchacie prístroje. Ďalší dvaja pacienti s novou chrípkou mohli už zariadenie opustiť.

Za rodičku s novou chrípkou musí dýchať prístroj

Rodička, u ktorej sa potvrdil vírus novej chrípky A(H1N1), leží v banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta stále vo vážnom stave. "Má pľúcne komplikácie s tým, že musí byť umelo ventilovaná, musí za ňu dýchať prístroj. Nie je zatiaľ bezprostredne ohrozená na živote," objasnil pre TASR námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta Vladimír Baláž. Pacientka bola na oddelenie gynekológie prijatá asi pred týždňom. Necítila sa dobre, mala teploty a pokašliavala. "Mala všetky príznaky zápalu pľúc, bola vyšetrovaná na pľúcnom oddelení, zobrali sa všetky príslušné odbery a testy, ktoré sa urobili, dokázali vírus A(H1N1)," uviedol Baláž. Keďže pľúcne ochorenie sa ukázalo ako vážne, lekári museli predčasne ukončiť jej tehotenstvo. "Urobil sa cisársky rez, dieťatko je v poriadku, je negatívne z hľadiska infekcie," spresnil Baláž. Dodal, že v ich nemocnici sa novou chrípkou nenakazil zatiaľ žiadny pracovník zdravotného personálu, ten sa pri rizikových pacientoch chráni aj rúškami.

Tento týždeň bolo potvrdených 72 nových prípadov pandemickej chrípky

V 46. kalendárnom týždni sa potvrdilo na Slovensku 72 prípadov pandemickej chrípky A(H1N1). "V Bratislavskom kraji bolo hlásených 41 prípadov, v Nitrianskom kraji 11, Trnavskom osem, štyri prípady v Banskobystrickom kraji, v Trenčianskom tri, v Žilinskom a Prešovskom kraji po dva prípady a jeden prípad v Košickom kraji," informoval dnes TASR Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Celkovo bolo v Slovenskej republike od začiatku pandémie potvrdených 272 ochorení vyvolaných pandemickým vírusom A(H1N1), v 172 prípadoch bola pozitívna cestovateľská anamnéza. Hlásené bolo jedno úmrtie osoby z Bratislavy, u ktorej laboratórne potvrdili vírus A(H1N1). Bezprostrednou príčinou smrti však bolo zlyhanie srdca, čo potvrdil aj pitevný nález. Ako chrípku a chrípke podobné ochorenia nahlásili lekári v 46. kalendárnom týždni 20.722 ochorení, čo predstavuje 19,5 percenta z počtu všetkých akútnych respiračných ochorení (ARO). Tých nahlásili celkom 106.419. Pre zvýšenú chorobnosť na ARO bol v 46. kalendárnom týždni prerušený výchovno–vzdelávací proces v 205 základných školách, v 99 materských školách a v 37 stredných školách. Najviac základných škôl bolo zatvorených v Prešovskom kraji (58) a v Žilinskom a Banskobystrickom kraji (47). Najviac materských škôl (30) a stredných škôl (13) zatvorili v Prešovskom kraji.

Poľsko: Stúpa počet prípadov sezónnej i novej chrípky

V prvom novembrovom týždni zaznamenali v Poľsku takmer 25.000 prípadov chrípkových ochorení a podozrení z diagnózy chrípkového charakteru, čo je osemkrát viac ako v porovnateľnom období minulého roka. Vyplýva to z informácií Národného inštitútu verejného zdravia. Počet pacientov dosiahol číslo 24.971, pričom vlani to v rovnakom čase bolo iba 3248 prípadov chrípky. Rast chorobnosti zaregistrovali vo všetkých vojvodstvách krajiny. Na výrazné zvýšenie počtu chrípkových ochorení, ktoré však nepredstavuje neobvyklú epidemiologickú situáciu, má podľa názoru poľských zdravotníkov vplyv predovšetkým nepriaznivé počasie. Viacero vzdelávacích zariadení, ktoré musia hlásiť prípady, ak počet školákov-pacientov prevýši 20 percent ich počtu, medzičasom dočasne zavreli. V uplynulých týždňoch sa razantne šíri v krajine aj vírus novej chrípky typu A (H1N1), ktorého výskyt tvorí nie nepodstatnú časť 25.000 nových chrípkových ochorení týždenne, odhadom ide o 7500 prípadov. Poľsko doteraz nepodniklo kroky na zakúpenie vakcíny proti novej chrípke, čo v krajine vyvolalo v jednom prípade dokonca hrozbu trestného oznámenia na šéfku rezortu zdravotníctva Ewu Kopaczovú.

Nemecko: Úrady nariadili pitvu muža, ktorý sa deň pred smrťou nechal zaočkovať

Úrady v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko nariadili súdnu pitvu 46-ročného muža z Wuppertalu, ktorého našli kolegovia v práci mŕtveho na toalete iba deň po tom, čo sa nechal zaočkovať proti novej chrípke typu A (H1N1). Pre denník Westdeutsche Zeitung to potvrdil hovorca wuppertalskej prokuratúry Wolf-Tilmann Baumert. Pitva by mala odhaliť, či úmrtie má nejakú súvislosť so zaočkovaním, vrátane možnej alergickej reakcie zosnulého. Muž však sám v dotazníku pred očkovaním vedomosti o sklone k alergii neuviedol. Podľa názoru Stevena Blacka na stránkach odborného periodika The Lancet je čiste štatisticky možné očakávať pri desiatich miliónoch zaočkovaných pacientov šesť nevysvetliteľných prípadov úmrtia, ktoré však nemajú nič do činenia s podaním vakcíny. Vo Švédsku, kde sa proti tzv. prasacej chrípke očkuje už od polovice októbra, registrujú doteraz päť úmrtí v časovej súvislosti s podaním séra, avšak bez akéhokoľvek potvrdenia súvislosti príčinnej. Všetci tamojší zosnulí trpeli už pred zaočkovaním chronickými chorobami. Z Francúzska hlásia jeden prípad pravdepodobne tzv. Guillain-Barréovho syndrómu, nervového ochorenia vedúceho postupne k ochrnutiu celého tela, ktoré sa objavilo u jednej zo zaočkovaných pacientok. Vo štvrtok večer to v Paríži potvrdil francúzsky rezort zdravotníctva. Podľa rovnakého zdroja iba o slabšiu formu tohto ochorenia, pričom pacientkina situácia sa vyvíja pozitívne. Predbežne nie je isté, že ochorela v dôsledku zaočkovania. Ako poznamenáva nemecký mienkotvorný denník Süddeutsche Zeitung, v spolkovej republike pretrváva zdržanlivosť obyvateľstva voči očkovaniu napriek prudkému napredovaniu vírusu v krajine. Aktuálne by sa 43 percent oslovených Nemcov v žiadnom prípade nenechalo zaočkovať proti novej chrípke, iba každý štvrtý považuje ochranu vakcínou za potrebnú, vyplýva z dnes zverejnených výsledkov prieskumu verejnej mienky Infratest dimap pre ranný magazín prvého programu verejnoprávnej televízie ARD.

Nemecko: Prvú obeť novej chrípky zaznamenali aj v Sasku

Na 14 sa zvýšil počet ľudí, ktorí v Nemecku zomreli na komplikácie spojené s novou chrípkou typu A (H1N1). Predbežne poslednou obeťou je 44-ročný muž, ktorý zomrel vo štvrtok večer napriek úsiliu zdravotníkov po najskôr ambulantnej a neskôr nemocničnej terapii. Muža sužoval spočiatku kašeľ a dýchavičnosť. Neboli u neho známe žiadne chronické zdravotné problémy a nepatril ani do žiadnej z rizikových skupín obyvateľstva. Ide o prvú obeť novej chrípky v spolkovej krajine Sasko, kde sa v priebehu jediného týždňa počet pacientov s diagnózou novej chrípky zdvojnásobil na takmer 1600. Nemecké spolkové ministerstvo zdravotníctva dnes ústami svojho hovorcu v Berlíne potvrdilo, že lekári nemusia od soboty hlásiť na spolkovú úroveň podozrivé prípady chrípkových ochorení a pacientov s takouto diagnózou, u ktorých ju nepotvrdili aj laboratórne testy. Povinnosť hlásenia zostáva lekárom v prípade laboratórne potvrdenej diagnózy a zdravotníckym úradom v prípade úmrtí spojených s tzv. prasacou chrípkou.

Maďarsko: Komplikácie spôsobené novou chrípkou si vyžiadali ďalšie dva životy

Na sedem sa dnes zvýšil počet obetí novej chrípky na maďarskom území. Ako v Budapešti informovali tamojšie zdravotnícke orgány, na komplikácie spojené s chrípkou typu A (H1N1) zomreli 55-ročný muž zo župy Jász-Nagykun-Szolnok a 73-ročná Rumunka. Obaja trpeli na vážne zdravotné problémy s kardiovaskulárnym systémom, do nemocníc ich už previezli so zápalom pľúc. Po pitvách vysvitlo, že tento bol zrejme dôsledkom prítomnosti vírusu H1N1 v ich organizmoch. Ani jedna z obetí nebola zaočkovaná.

Na hornej Nitre potvrdili druhý prípad prasacej chrípky

Na hornej Nitre potvrdili v tomto týždni dva prípady ochorení na chrípku spôsobenú vírusom A(H1N1). Po 15-ročnom žiakov z Handlovej, ktorý ochorel minulý týždeň, ďalší prípad zaznamenali u 26-ročného mladého muža z okresu Partizánske. TASR o tom dnes informoval regionálny hygienik, riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Bojniciach Marián Jakubis. Na rozdiel od žiaka z Handlovej, ktorý nikde necestoval a ani jeho príbuzní, Partizánčan sa nedávno vrátil z Talianska, kde pracoval. V oboch prípadoch však ochorenie prebiehalo mierne, zatiaľ bez komplikácií, konštatoval Jakubis. Celková chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia sa na hornej Nitre v tomto týždni stabilizovala na dolnej hranici epidémie. Pohybuje sa v priemere okolo 2600 chorých na 100.000 obyvateľov v okrese Prievidza i v okrese Partizánske, uviedol zástupca regionálneho hygienika Gabriel Šimko. Podľa neho počet chrípkových ochorení, na základe dnešných hlásení praktických lekárov na RÚVZ, buď stagnoval, alebo sa len mierne zvýšil. Prispelo k tomu aj zastavenie vyučovania v deviatich základných a stredných školách, po dvoch v Handlovej a Prievidzi a ešte v Zemianskych Kostoľanoch, Diviackej Novej Vsi, Ráztočne, Hradišti a dnes pre vysokú absenciu žiakov zatvorili aj základnú školu vo Valaskej Belej.

Srbsko kúpi tri milióny vakcín proti chrípke

Srbsko dnes podpísalo dohodu o nákupe troch miliónov dávok novej vakcíny proti chrípke od švajčiarskej spoločnosti Novartis AG. Belehrad k tomuto kroku pristúpil po tom, čo vláda pred dvoma dňami vyhlásila v krajine epidémiu novej chrípky typu A(H1N1). Agentúra TANJUG informovala, že Novartis a jeho srbský zástupca, spoločnosť Jugohemija, doručia 500.000 vakcín za cenu osem eur za jednu dávku do polovice decembra. Zvyšok doručia medzi januárom a marcom budúceho roka. Srbské úrady najprv zaočkujú novorodencov, malé deti, tehotné ženy, starších ľudí a pacientov trpiacich chronickými chorobami. Až potom pristúpia k očkovaniu zdravotníkov a zamestnancov verejných služieb vrátane polície a vojakov. V dôsledku prasacej chrípky zomrelo v Srbsku doposiaľ deväť ľudí, kým u ďalších 279 pacientov ju diagnostikovali.

ÚDZS definitívne potvrdil, že Bratislavčanka nepodľahla novej chrípke

Štyridsaťosemročná žena, ktorá zomrela v piatok 6. novembra v jednej z bratislavských nemocníc, nepodľahla novému vírusu chrípky typu A(H1N1). Definitívne to dnes potvrdil Úrad pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou po vykonaní ďalších doplňujúcich vyšetrení. Ako informoval hovorca úradu Milan Michalič, pacientka mala chronické hematologické ochorenie v prostredí chronického ochorenia srdca. "Tento stav sa komplikoval poškodením pľúc v dôsledku hematologického ochorenia a následná infekcia vírusom chrípky u pacientky s takto zmeneným zdravotným stavom len vystupňovala procesy prebiehajúce v jej organizme, čo vyústilo do zlyhania poškodeného srdca a smrti," priblížil. Ako objasnil pre TASR, nový vírus chrípky nebol príčinou smrti. Vysvetlil, že už samotná existencia chronických ochorení mohla viesť k úmrtiu. Na Slovensku sa doteraz potvrdilo vyše 250 prípadov chrípky typu A (H1N1), pričom vo väčšine prípadov mali pacienti pozitívnu cestovateľskú anamnézu. Pandemický vírus chrípky si zatiaľ v SR nevyžiadal žiadnu obeť. Niektoré médiá priniesli informáciu, že tzv. prasacej chrípke podľahol iba ročný chlapček z Bratislavy. Minister zdravotníctva Richard Raši však tieto informácie následne dementoval. Vôbec prvým pacientom v SR bol 37-ročný muž, ktorý sa v máji tohto roku infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna.

ČR: Chrípková epidémia vypukne naplno až v decembri

Súčasný prudký nárast nových prípadov chrípky typu A(H1N1) v Česku, keď za uplynulý týždeň pribudlo dvakrát viac nových pacientov než za celý október, je len predzvesťou blížiacej sa chrípkovej epidémie. Podľa hlavného českého hygienika Michaela Víta epidémia v ČR naplno prepukne v polovici či na konci decembra. V Česku mali byť vakcíny proti chrípke typu A už od začiatku novembra, ale prídu najskôr koncom budúceho týždňa. Pôjde o prvú várku asi 95.000 dávok vakcíny. Meškanie dodávky zdôvodňuje české ministerstvo zdravotníctva úskaliami českej legislatívy a pomalším nábehom výroby vakcíny. Od minulého štvrtka v Česku oficiálne pribudlo 92 nových prípadov chrípky typu A, celkový počet potvrdených prípadov sa vyšplhal na 486. Skutočný počet nových prípadov chrípky je však pravdepodobne oveľa vyšší. Iba na gymnáziu v západočeskom Chebe z celkového počtu 730 študentov má chrípku a iné respiračné ochorenia až 270 osôb. Hygienici tam urobili testy na chrípku A trom náhodne vybraným gymnazistom s chrípkou a všetky výsledky boli pozitívne. Krajský úrad Karlovarského kraja následne rozhodol o prerušení činnosti školy na jeden týždeň. Chrípkové prázdniny platia aj na dvoch ďalších školách v Česku – na Slovanskom gymnáziu v Olomouci a SOŠ v Šumperku v Olomouckom kraji.

V Bratislave budú učitelia posielať choré deti k lekárovi

Jeden prípad novej chrípky sa vyskytol v druhom ročníku Základnej školy na ulici Za kasárňou v mestskej časti Bratislava-Nové Mesto. Riaditeľ školy preto na podnet Regionálneho úradu verejného zdravotníctva prijal opatrenia, v rámci ktorých triedni učitelia na začiatku vyučovania skontrolujú všetky deti vo svojej triede a v prípade, že u niektorého žiaka zistia príznaky ochorenia, pošlú ho do domáceho liečenia s povinnou návštevou lekára, pričom doma musí byť minimálne sedem dní. Všetci pedagogickí zamestnanci majú dôsledne sledovať prísne dodržiavanie hygieny u všetkých detí, ako je používanie papierových vreckoviek a umývanie rúk a dohliadať na vetranie tried cez každú prestávku. Riaditeľ školy zároveň zrušil až do odvolania popoludňajšie vyučovanie, činnosť v krúžkoch i návštevy hromadných podujatí. Od štvrtka 12. novembra je prerušené vyučovanie v Základnej škole na Cádrovej ulici. Rozhodol o tom Regionálny úrad verejného zdravotníctva na základe zvýšenej absencie detí na vyučovaní pre respiračné ochorenia. Týmto opatrením sa má zamedziť ďalšiemu prenosu nákazy medzi žiakmi. Vyučovanie bude obnovené v stredu 18. novembra. V rámci opatrení na zamedzenie šírenia respiračných ochorení dostali žiaci Základnej školy s Materskou školou na Sibírskej ulici na pondelok 16. novembra riaditeľské voľno. TASR o tom dnes informovala Alžbeta Klesnilová, tlačová tajomníčka starostu v mestskej časti Bratislava-Nové Mesto.

Francúzsko: Lekári zistili zriedkavý syndróm u osoby, zaočkovanej proti chrípke

Veľmi zriedkavé autoimúnne zápalové ochorenie, Guillainov-Barrov syndróm, diagnostikovali francúzski lekári u osoby zaočkovanej proti novej chrípke typu A(H1N1). Oznámilo to vo štvrtok večer francúzske ministerstvo zdravotníctva. V utorok diagnostikovaná mierna forma syndrómu má podľa francúzskych lekárov priaznivý priebeh. Hromadné očkovanie proti novej chrípke sa vo Francúzsku začalo vo štvrtok. V prvej vlne bude zaočkovaných šesť miliónov obyvateľov. V snahe ísť príkladom a rozptýliť rozšírené obavy verejnosti z možných negatívnych účinkov vakcíny sa medzi prvými dala zaočkovať aj francúzska ministerka zdravotníctva Roselyne Bachelotová. Prvá vlna vakcinácie sa ináč týka najviac ohrozených skupín populácie, vrátane príbuzných detí do veku šiestich mesiacov, zdravotníckeho personálu a jednotlivcov trpiacich respiračnými chorobami. Od 25. novembra sa spustí druhá fáza, v rámci ktorej budú očkované deti, mládež do 18 rokov a tehotné ženy.

12.11.2009

Británia: Počet obetí chrípky typu A(H1N1) stúpol, nových prípadov je však menej

Počet obetí chrípky typu A(H1N1) vo Veľkej Británii dosiahol celkovo 182 osôb, uviedla to dnes tlačová agentúra Reuters. Minulý týždeň v Británii zaznamenali "relatívne veľký nárast" úmrtí pacientov nakazených H1N1, hoci v porovnaní s predchádzajúcim týždňom počet nových prípadov klesol. Zdravotnícke úrady odhadujú, že minulý týždeň sa v Anglicku nakazilo 64.000 osôb, pričom predošlý týždeň to bolo až 84.000 nových prípadov. Väčšinou išlo o deti mladšie ako štyri roky. Odhaduje sa, že celkovo bolo v Anglicku infikovaných 670.000 osôb. V súčasnosti je hospitalizovaných 785 osôb, pričom 173 vyžaduje intenzívnu starostlivosť.

Ukrajina: Počet úmrtí na chrípku vzrástol na 239, chorých je 1,25 milióna ľudí

V Ukrajine opäť vzrástol počet obetí chrípky a ochorení na horné dýchacie cesty. Ako dnes večer informovala agentúra Interfax s odvolaním sa na údaje kyjevského ministerstva zdravotníctva, momentálne zaznamenali 239 úmrtí. Od konca októbra ochorelo vyše 1,25 milióna ľudí. Ešte v stredu hovorili oficiálne údaje o 1,12 ochorení a 189 úmrtiach. Doteraz zaznamenali u našich východných susedov 85 prípadov novej chrípky typu A(H1N1), z nich 15 sa skončilo smrťou. Mnohí obyvatelia sú skeptickí voči očkovaniu. Ako vyhlásil prezident Viktor Juščenko, on je pripravený sa zaočkovať "pred celou krajinou", aby bol "príkladom pre ostatných".

USA: Chrípkový vírus H1N1 zabil už asi 3900 Američanov

Chrípke typu A(H1N1) podľahlo v Spojených štátoch amerických od apríla do októbra odhadom 3900 ľudí. Uviedlo to dnes americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Na pandemickú chrípku v krajine ochorelo zhruba 22 miliónov Američanov a z nich 98.000 bolo hospitalizovaných. Z počtu chorých tvorilo osem miliónov detí, 36.000 z nich previezli do nemocnice, pričom 540 detí zomrelo. Šírenie vírusu H1N1 malo za následok najhoršiu chrípkovú sezónu v USA od roku 1997, kedy sa začali súčasné merania.

ČR: Chrípku typu A(H1N1) potvrdili testy už u 486 pacientoch

Až 92 nových prípadov chrípky typu A(H1N1) zaznamenali od minulého štvrtka v Česku. Celkový počet doterajších ochorení sa tak vyšplhal už na 486. Informovalo o tom dnes české ministerstvo zdravotníctva. Skutočný počet nových prípadov chrípky je však pravdepodobne oveľa vyšší. Na gymnáziu v západočeskom Chebe z celkového počtu 730 študentov má chrípku a iné respiračné ochorenia až 270 osôb. Hygienici urobili testy na chrípku A(H1N1) trom náhodne vybraným gymnazistom s chrípkou a všetky tri prípady boli pozitívne. Krajský úrad Karlovarského kraja následne rozhodol o prerušení činnosti školy na jeden týždeň. Chrípkové prázdniny platia aj na dvoch ďalších školách v Česku – na Slovanskom gymnáziu v Olomouci a SOŠ v Šumperku v Olomouckom kraji.

BSK zabezpečil rúška pre zariadenia sociálnych služieb

Chrípke a možnému vypuknutiu pandémie v regióne čelí Bratislavský samosprávny kraj aj zabezpečením ochranných rúšok. Sú v prvom rade určené pre pracovníkov zariadení sociálnych služieb, ktorí dennodenne prichádzajú do kontaktu s ich klientmi. Ide o rizikové skupiny ľudí, ktoré sú najviac ohrozené chrípkou. "Chceme tým predísť oslabeniu personálu, aby sa o klientov v zariadeniach mal kto starať," uviedla lekárka BSK Oľga Veselá. Ochranné rúška budú k dispozícii aj klientom jednotlivých zariadení. "Avšak len pre tých, ktorí si nimi neublížia vzhľadom na niektoré vážne telesné postihnutia," dodala riaditeľka odboru sociálnych vecí Úradu BSK Miluša Budayová. BSK zabezpečil dva druhy ochranných rúšok. Klasické respiračné masky v počte 2000 kusov a ďalších 120 kusov so zvýšenou efektívnosťou a vysoko-účinnou ochranou proti chrípke. Ide o prvé zásoby. "Celkovo BSK plánuje poskytnúť 10.000 ochranných rúšok nielen zariadeniam vo svojej pôsobnosti, ale aj neverejným poskytovateľom sociálnych služieb v regióne," dodala Katarína Krapková z Úradu BSK.

MV SR: Zatiaľ neuvažuje o špeciálnych opatreniach na slovensko-rakúskej hranici

Ministerstvo vnútra SR zatiaľ neuvažuje o špeciálnych opatreniach na slovensko–rakúskej hranici. "Pretože podľa aktuálnych informácií hlavného hygienika SR Ivana Rovného má chrípka na území Rakúska omnoho miernejší priebeh ako na Ukrajine a v prihraničnom regióne na území Slovenska nebol zaznamenaný zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení, ani ochorení na chrípku," uviedol pre TASR hovorca rezortu Erik Tomáš. Objasnil, že ministerstvo je v pravidelnom kontakte s hlavným hygienikom, ktorého usmerneniami sa bude riadiť. "Epidemiologická situácia v Rakúsku si u nás v súčasnosti nevyžaduje prijať mimoriadne opatrenia," priblížila pre TASR hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková. Vysvetlila, že počet ochorení v Rakúsku síce narastá, ale väčšina má mierny klinický priebeh. Na otázku, či sa môže vývoj situácie v susednej krajine odraziť na zvýšenom počte prípadov novej chrípky na Slovensku, reagovala s tým, že sme v pandémii a vo všetkých okolitých krajinách sú potvrdené prípady pandemickej chrípky, takže sa predpokladá ďalšie šírenie ochorení bez ohľadu na vývoj v Rakúsku. Rakúski experti v stredu 11. novembra informovali o prudkom zvýšení počtu ochorení v uplynulých dňoch na novú chrípku typu A (H1N1) v Rakúsku. Podľa slov šéfa Klinického inštitútu pre virológiu Lekárskej univerzity vo Viedni Franza X. Heinza možno hovoriť už o tom, že sa v krajine šíri chrípková vlna vyvolaná spomínaným vírusom. V Rakúsku rastie aj počet prípadov, keď tzv. prasacia chrípka vyvoláva komplikácie a možno hovoriť o vážnom priebehu ochorenia.

Srbsko: Napriek opatreniam sa mierne zvýšil počet chrípkových ochorení i obetí

V Srbsku, na ktorého celom území vláda v stredu oficiálne vyhlásila epidémiu novej chrípky typu A(H1N1), zaznamenali podľa dnešnej informácie agentúry Tanjug až 266 potvrdených prípadov tzv. prasacej chrípky. V krajine skonalo do stredajšieho večera na následky komplikácií pri tomto ochorení osem ľudí. Zákaz verejných zhromaždení v krajine nie je komplexný, týka sa síce škôl i škôlok, avšak každý prípad zdravotníci posudzujú osobitne. Predbežne sa netýka športových, ani kultúrnych podujatí, vrátane koncertov, divadelných a filmových predstavení, avšak aj k tomuto kroku sa podľa expertov krajiny pristúpi zrejme v druhej vlne pandémie, ktorá sa očakáva v januári 2010.

Taliansko: Na novú chrípku zomrelo 42 ľudí, z nich päť za ostatných 24 hodín

Ďalších päť obetí si vyžiadala v Taliansku nová chrípka v uplynulých 24 hodinách, z toho dve dnes. Celkový počet infikovaných vírusom H1N1, ktorí ochorenie neprežili, sa tak v juhoeurópskej krajine zvýšil na 42. Vo väčšine prípadov ide o pacientov, ktorí trpeli už pred infikovaním aj inými zdravotnými problémami. Mnoho prípadov novej chrípky však hlásia z talianskych škôl. V severotalianskom regióne Emilia-Romagna je vraj chorých 18,6 percenta tamojších školákov, v celoštátnom rozmere hovorí rezort zdravotníctva v Ríme o infikovaní vyše piatich percent detí vo veku od päť do 14 rokov. Kým ministerstvo zdravotníctva zdôrazňuje význam očkovania populácie a vyzýva občanov, aby využili túto možnosť ochrany, zväzová organizácia na ochranu spotrebiteľov Codacons vyjadrila v súvislosti s neškodnosťou vakcíny pre zdravie občanov isté pochybnosti. Očkovanie v Taliansku sa predbežne sústreďuje na rizikové osoby, to znamená predovšetkým zamestnancov v zdravotníctve, darcov krvi, chronicky chorých a tehotné ženy. V mnohých regiónoch registrujú navyše nedostatok vakcíny.

WHO: Rizikovým skupinám ľudí treba dať antivirotiká včas

Lekári by nemali čakať na laboratórne potvrdenie chrípky typu A (H1N1) a podať antivirotiká tehotným ženám, malým deťom a iným ľuďom z rizikových skupín s podozrením na toto ochorenie. Uviedla to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Včasné predpísanie antivirotík zraniteľným osobám s klinickými symptómami takzvanej prasacej chrípky tak môže pomôcť znížiť riziko vážnych komplikácií. Odborníčka WHO Nikki Šindo ďalej upozornila, že inak zdraví ľudia by mali použiť lieky, ako je Tamiflu, len v prípade, ak sa ich stav rýchlo zhoršuje a nikdy nie v rámci prevencie. "Obrovská väčšina" ľudí, ktorí dostanú chrípku typu A, sa podľa nej zotaví bez liekovej alebo nemocničnej liečby. Konštatovala tiež, že pandemický vírus nezmutoval a že výskum preukázal bezpečnosť protichrípkových liekov pre tehotné ženy, deti mladšie ako dva roky a iné zraniteľné skupiny. Ukrajina, Afganistan a Mongolsko informovali zdravotnícku organizáciu, že ich nemocnice sú ochromené početnými a vážnymi prípadmi chrípky.

Švajčiarsko: Nová chrípka na postupe, dôvodov na paniku niet

Švajčiarsko je ďalšou európskou krajinou, ktorá hlási prudký nárast prípadov tzv. prasacej chrípky, a to prakticky zo všetkých kantónov. Na tisíc pacientov, ktorí vyhľadajú lekársku pomoc, pripadá v súčasnosti 16 podozrivých prípadov. Ochorenie najviac postihuje mladých ľudí vo veku 10-19 rokov, ako aj osoby vo veku 20-29 rokov. Ako informoval Patrick Mathys zo Spolkového úradu pre zdravie v Berne, rast prípadov novej chrípky typu A(H1N1) trvá vo Švajčiarsku už tri týždne. "Teraz sme skutočne v exponenciálnej fáze rastu tejto chrípkovej epidémie," vyhlásil. Presný obsah týchto slov ukazujú štatistické údaje z uplynulých týždňov, keď sa v laboratóriách postupne potvrdilo 39 prípadov novej chrípky v týždni od 12. októbra. Toto číslo sa v ďalších týždňoch zvyšovalo postupne na 112, 316 a v minulom týždni na 773 prípadov prasacej chrípky. Tento trend sa podľa Mathysových slov nezmenil ani v tomto týždni, čomu nasvedčujú doteraz získané údaje. Vo Švajčiarsku zaznamenali od leta 2556 laboratórne potvrdených prípadov tohto infekčného ochorenia, ich skutočný počet je však zrejme podstatne vyšší. V krajine od začiatku júla hospitalizovali 48 pacientov, minulý týždeň ich pribudlo 15. Väčšinu hospitalizovaných však už medzičasom zo zdravotníckych zariadení mohli prepustiť. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa švajčiarski zdravotníci momentálne starajú o 12 pacientov. Napriek zvýšenému výskytu ochorenia švajčiarske zdravotnícke orgány nevidia dôvod na paniku. Priebeh väčšiny ochorení je mierny a zodpovedá bežnej sezónnej chrípke. Úmrtie pacienta s vírusom H1N1 v organizme doteraz nezaznamenali. Na následky komplikácií spojených so sezónnou chrípkou vo Švajčiarsku každoročne zomiera 400-1000 pacientov. Informáciu priniesla nemecká švajčiarska televízia SRG.

Rumunsko: V rokovaniach o dovoze vakcíny sa nepodarilo dosiahnuť konsenzus

Rumunsku zaznamenali v uplynulých 24 hodinách 89 nových prípadov tzv. prasacej chrípky. Celkový stav pacientov s novou chrípkou typu A(H1N1) sa tým zvýšil v tejto balkánskej krajine na 1146. Úradujúca rumunská vláda premiéra Emila Boca už pred týždňom avizovala, že sa chystá neodkladne nakúpiť v zahraničí pol milióna dávok vakcíny proti novej chrípke pre deti od šesť do 15 rokov. Súčasne objednala do konca roka výrobu desať miliónov dávok séra, ktoré by mali na základe britského patentu vyrobiť v imunologickom inštitúte Cantacuzino v Bukurešti. Ako však dnes v Bukurešti informoval minister zdravotníctva Adriean Videanu, s importom vakcíny Rumunsko ešte vyčká, pretože sa pri rokovaniach s výrobcom vyskytli problémy. Ak sa nepodarí dosiahnuť konsenzus, použije sa vakcína domácej výroby, ktorá však ešte neprešla testami a problémom je dostatok dobrovoľníkov na jej pokusnú aplikáciu. Šéf rezortu zdravotníctva hľadá bližšie nešpecifikované riešenie po tom, čo zahraničný výrobca informoval, že za prípadné vedľajšie účinky preparátu nepreberá zodpovednosť. Rumunský minister zdravotníctva informoval verejnosť o aktuálnej situácii deň po tom, čo predseda úradujúcej vlády požiadal v stredu jeho rezort, aby nenakúpil sérum v zahraničí, ak výrobca nie je ochotný prevziať zodpovednosť za prípadné vedľajšie účinky. Bukurešť rokuje o vakcíne s výrobcom GlaxoSmithKline. Podľa informácií rumunských médií vyvolalo obavy aj nedávne odrieknutie objednávky od firmy GlaxoSmithKline zo strany Poľska. S očkovaním v Rumunsku sa malo začať najskôr 26. novembra, aj to iba u občanov patriacich do rizikových skupín, najmä zamestnancov v zdravotníctve, študentov stredných a vysokých škôl, či príslušníkov pohraničnej stráže. Ak by sa podarilo doviezť sérum zo zahraničia, umožnilo by to aj skoršie očkovanie žiakov základných škôl, s ktorým sa pôvodne rátalo až začiatkom januára 2010.

Na hornej Nitre potvrdili chrípku A(H1N1) u žiaka z Handlovej

Prvý prípad výskytu chrípky zapríčinenej vírusom A(H1N1) na hornej Nitre zistili u 15-ročného žiaka z Handlovej. TASR to potvrdil regionálny hygienik pre okresy Prievidza a Partizánske, riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Bojniciach Marián Jakubis. Uviedol, že ide o chlapca jednej zo základných škôl (ZŠ) v Handlovej, kde síce je zvýšený výskyt chrípky a chrípke podobných ochorení, ale nie je tam epidemiologická situácia, tak ako v celej handlovskej oblasti. Vyučovanie v tejto škole prebieha, zatvorené sú však ďalšie tri základné školy v meste. Postihnutý bol v minulom týždni u svojej lekárky, ktorá mu rutinne zobrala vzorku na laboratórny rozbor. Priebeh choroby u tohto žiaka bol mierny a liečil sa v doma. Po štyroch dňoch u neho odzneli všetky príznaky chrípky a chlapec sa vrátil do školy, ktorú ďalej navštevuje. Skutočnosť, že ochorel na vírus A(H1N1) sa RÚVZ dozvedel až po tom, ako 11. novembra dostal výsledky laboratórneho vyšetrenia vzoriek z Národného referenčného centra pre chrípku v Bratislave. Hygienici si potom overili, či neochoreli ľudia z jeho blízkosti. Nik z rodinných príslušníkov však na chrípku zatiaľ neochorel. Zisťovali aj jeho cestovateľskú anamnézu. Chlapec ani jemu blízki ľudia v poslednom období nikde nevycestovali. Zatiaľ nebolo potrebné robiť žiadne mimoriadne opatrenia, konštatoval Jakubis. Zdôraznil, že chrípkovú situáciu v oboch okresoch dôsledne sledujú.

Francúzsko začalo masové očkovanie proti prasacej chrípke

Francúzsko odštartovalo dnes masové očkovanie proti novej chrípke typu A (H1N1). V prvej vlne bude zaočkovaných šesť miliónov obyvateľov. V snahe ísť príkladom a rozptýliť rozšírené obavy verejnosti z možných negatívnych účinkov vakcíny sa dnes dá zaočkovať aj francúzska ministerka zdravotníctva Roselyne Bachelotová. Prvá vlna vakcinácie sa týka najviac ohrozených skupín populácie, vrátane príbuzných detí do veku šiestich mesiacov, zdravotníckeho personálu a jednotlivcov trpiacich respiračnými chorobami. Od 25. novembra sa spustí druhá fáza, v rámci ktorej budú očkované deti, dospievajúci mladší ako 18 rokov a tehotné ženy. Veľká väčšina Francúzov však nemá v úmysle podstúpiť očkovanie. V októbrovom prieskume prejavilo záujem o vakcináciu len 17 percent respondentov. Prasacej chrípky sa Francúzi buď vôbec neboja, alebo ich odrádzajú možné riziká spájané s vakcínou. Po internete sa šíria fámy, že spolu s očkovacími látkami môžu byť do tiel detí implantované aj elektronické čipy. Francúzsko celkovo nakúpilo 94 miliónov dávok vakcín proti novej chrípke, za ktoré zaplatilo 712 miliónov eur. V krajine dosiaľ podľahlo ochoreniu 30 ľudí.

BYSTRICA: U ženy, ktorá je vo vážnom stave, sa potvrdil vírus novej chrípky

V banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta údajne leží vo vážnom stave pacientka, u ktorej sa potvrdil vírus novej chrípky (H1N1). Ako pre TASR povedala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) V Banskej Bystrici Mária Tolnayová, "RÚVZ o tomto prípade vie, ale rodina si neželá medializáciu". Podľa zdrojov z nemocnice ide o rodičku, narodené dieťa je však v poriadku. U novorodeniatka ani u rodiny pacientky sa vírus nepotvrdil. Žena mala údajne problémy aj s dýchaním. Podľa posledných údajov z piatka 6. novembra ochorelo na novú chrípku v Banskej Bystrici 13 ľudí, v Brezne dvaja.

ČR: Druhou obeťou chrípky typu A (H1N1) je pacient s leukémiou

V pražskej vinohradskej nemocnici dnes zomrel pacient, ktorý mal chrípku typu A (H1N1). Hlavnou príčinou smrti je však leukémia. Pacient bol vo vážnom stave ešte pred tým, ako jeho stav skomplikovala chrípková nákaza. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Jana Jelínková. Po žene, ktorá zomrela pred časom v nemocnici v Karlových Varoch, v Česku ide o druhú obeť chrípky typu A. Vo vinohradskej nemocnici sú s novou chrípkou hospitalizovaní aj ďalší pacienti, ako aj dve sestričky a jeden lekár, ktorí sa nakazili od pacientov. V nemocnici preto platia sprísnené hygienické a organizačné opatrenia – personál používa ochranné prostriedky, platí zákaz návštev a príjem pacientov je obmedzený. V Česku v ostatnom čase pribúdajú signály o nástupe sezónnej chrípkovej epidémie a chrípky typu A. Do tohto trendu zapadá aj dnešné oznámenie vedenia Karlovarského kraja, že až do odvolania uzatvára gymnázium v západočeskom Chebe: z celkového počtu 730 študentov školy tam má chrípku a iné respiračné ochorenia až 270 osôb. Existuje predpoklad, že vo väčšine prípadov môže ísť o chrípku typu A. Hygienici tam urobili tri náhodné testy, z toho v dvoch prípadoch sa potvrdilo, že ide o chrípkový vírus typu A. Aktuálne údaje o počte pacientov s chrípkou A zverejní české ministerstvo zdravotníctva až na konci týždňa. Podľa údajov z 5. novembra sa doteraz touto chrípkou v ČR nakazilo, respektíve sa nakazilo v cudzine a do Česka si chrípku „priviezlo“, 394 osôb. Za prvých päť dní novembra bolo v ČR 43 nových prípadov, kým za celý október pribudlo iba 55 nových prípadov.

Maďarsko kvôli novej chrípke nezatvorí ukrajinské hranice

Maďarsko kvôli chrípke nezatvorí ukrajinské hranice. V reakcii na stredajšiu požiadavku Maďarského demokratického fóra (MDF) v parlamente to dnes v Budapešti povedala hovorkyňa maďarského rezortu zdravotníctva Orsolya Bálintová. Podľa maďarskej komerčnej tlačovej agentúry Független Hírügynökség hovorkyňa uviedla, že opatrenie, ktoré žiadalo MDF, nie je potrebné, lebo vírus chrípky typu A(H1N1) je už v Maďarsku prítomný. Ako spresnila, podľa údajov z minulého týždňa v Maďarsku zaznamenali 16.700 chrípkových ochorení, ale pri ukrajinských hraniciach v župe Szabolcs-Szatmár-Bereg nepotvrdili ani jeden prípad nákazy vírusom novej chrípky. Maďarské ministerstvo zdravotníctva naďalej odporúča obyvateľom, aby sa dali zaočkovať proti tzv. prasacej chrípke.

Maďarsko: Kvôli novej chrípke zatvorili tri školy

V Maďarsku sa chrípkou typu A(H1N1) doposiaľ nakazilo asi 15.000 osôb. Na troch školách, kde sa u 30 percent žiakov prejavili chrípkové ochorenia, prerušili vyučovanie. Podľa maďarskej komerčnej televíznej stanice ATV školy zatvorili v utorok v juhomaďarskej obci Szederkény, v stredu v severomaďarskom Móri a v Lábatlane. Na týchto školách už epidemiológovia potvrdili nakazenie viacerých osôb vírusom tzv. prasacej chrípky. Minister zdravotníctva Tamás Székely uviedol, že v Maďarsku zatiaľ ešte nie je epidémia, napriek tomu sa rozhodlo, že odteraz zadarmo zaočkujú aj deti do 18 rokov. Bezplatne doposiaľ dostali vakcínu proti novej chrípke iba deti do 14 rokov.

Ukrajina: Na chrípku zomrelo už 213 ľudí

Počet obetí chrípky a akútnych respiračných ochorení na Ukrajine sa zvýšil na 213. Za uplynulých 24 hodín zomrelo 24 ľudí, informovala dnes agentúra Ukrinform s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo zdravotníctva. Celkovo sa na Ukrajine nakazilo už 1.192.000 osôb. Hospitalizovaným muselo byť 62.462 pacientov. Šírenie chrípkových a vírusových respiračných ochorení dosahuje úroveň epidémie v 18 oblastiach Ukrajiny a na polostrove Krym. Do stredy ukrajinské zdravotnícke úrady zaznamenali 70 prípadov novej chrípky typu A(H1N1) vrátane 17 úmrtí. Ministerstvo zdravotníctva ubezpečuje, že má zložitú epidemiologickú situáciu pod kontrolou. Šírenie ochorení v krajine údajne nepresahuje priemerné štatistické indikátory z minulého roku.

USA: Prasacej chrípke podľa nového odhadu podľahlo 4000 Američanov

Na novú chrípku typu A (H1N1) zomrelo v USA pravdepodobne už 4000 alebo viac ľudí. Vyplýva to z nového odhadu federálnych zdravotníckych predstaviteľov, ktorý je asi štyrikrát vyšší než dosiaľ používaný odhad. Nová bilancia, o ktorej ako prvé informovali noviny New York Times, zahŕňa úmrtia zapríčinené komplikáciami súvisiacimi s tzv. prasacou chrípkou, ako sú zápal pľúc a bakteriálne infekcie. Americké Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) doposiaľ uvádzali konzervatívny odhad vyše 1000 úmrtí na prasaciu chrípku v USA. Ich predstavitelia tento týždeň oznámili, že pracujú na presnejšej kalkulácii. Podľa CDC sa pandemickým chrípkovým vírusom H1N1 od jeho objavenia sa v apríli nakazilo "mnoho miliónov" Američanov.

11.11.2009

Nemecko: Do konca roka dodajú 20 miliónov dávok protichrípkového séra Pandemrix

Výrobca vakcíny Pandemrix proti novej chrípke typu A (H1N1), farmaceutická firma GlaxoSmithKline dodá na nemecký trh do konca roka 20 miliónov dávok tohto séra. Predstaviteľ výrobcu o tom dnes ubezpečil na stretnutí spolkového ministra zdravotníctva so šéfmi rovnakých krajinských rezortov v Berlíne. Ako ďalej informoval spolkový minister zdravotníctva Philipp Rösler, z uvedených čísel vyplýva, že sérum nedostane každý občan Spolkovej republiky Nemecko. Je však dôležité, aby všetci teraz nebežali do očkovacích centier, poznamenal. Podľa slov durínskej ministerky zdravotníctva Heike Taubertovej by v decembri malo byť k dispozícii navyše 150.000 dávok séra určeného pre tehotné ženy. Ďalšie dodávky vakcíny budú nasledovať v januári a vo februári, odznelo v Berlíne so súčasnou výzvou, aby sa predišlo hystérii a panike.

ECDC: Chrípka typu A (H1N1) by si mohla vyžiadať až 40.000 životov

Európske stredisko na prevenciu a boj s nákazlivými chorobami (ECDC) so sídlom v Štokholme odhaduje, že by na komplikácie spojené s novou chrípkou typu A (H1N1) mohlo zomrieť 40.000 ľudí. Rovnaký počet obetí by si mohla vyžiadať aj sezónna chrípka. Predbežne však experti nevedia, ako sa obe chrípky vzájomne ovplyvnia alebo doplnia. Odborníci z ECDC odporúčajú zaočkovať proti novej chrípke rizikové skupiny populácie, nie však celé obyvateľstvo. Od apríla 2009 do utorka 10. novembra si ochorenie v členských krajinách Európskej únie, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a Švajčiarsku vyžiadalo celkove najmenej 423 obetí, najviac z nich registrovali vo Veľkej Británii (155). Na svete si tzv. prasacia chrípka vyžiadala už okolo 6100 životov. ECDC v najnovšej správe o chrípkovej situácii konštatovalo rapídny nárast ochorení na novú chrípku, ako aj podstatné zvýšenie mortality v tejto súvislosti.

Nemecko: Nová chrípka sa rýchlo šíri

Na urýchlení očkovania proti novej chrípke typu A (H1N1) v mnohých nemeckých regiónoch, kde sa podávanie séra začalo s problémami, sa dnes v Berlíne dohodli spolkový minister zdravotníctva Philipp Rösler a jeho rezortní kolegovia z jednotlivých spolkových krajín Nemecka. Na ich pracovnom rokovaní sa zúčastnil aj predstaviteľ výrobcu vakcíny GlaxoSmithKline, informuje agentúra DPA.
---
Z Bavorska hlásia medzičasom prudké zvýšenie výskytu infekčného ochorenia. Podľa tamojšieho krajinského úradu zdravotníctva sa v priebehu uplynulých 24 hodín potvrdilo 1530 nových prípadov ochorenia, čím sa celkový počet registrovaných infikovaných novým chrípkovým vírusom v Bavorsku zvýšil už nad hranicu 21.100 osôb. Ich skutočný počet je podľa zhodného názoru expertov však ešte vyšší.
---
Na Univerzitnej klinike v Aachene zomrela niekoľko hodín po pôrode 33-ročná žena, ktorú tam pred niekoľkými dňami hospitalizovali so symptómami chrípkového ochorenia v siedmom mesiaci tehotenstva. V pondelok ráno porodila, následne sa jej zdravotný stav rapídne zhoršil. Pacientka napriek enormnej snahe personálu a intenzívnej terapii zomrela po zlyhaní činnosti pľúc a kardiovaskulárneho systému. O zdravotnom stave novorodenca zdravotnícke úrady neinformovali, na potvrdenie, či úmrtie spôsobil vírus H1N1 sa ešte čaká.
---
Iba v spolkovej krajine Dolné Sasko registrujú aktuálne najmenej štyroch pacientov s novou chrípkou v ohrození života, všetko osoby, ktorých sužovali iné chronické zdravotné problémy.

ČR: Novou chrípkou sa v pražskej nemocnici nakazil personál aj pacienti

Mimoriadne hygienické a organizačné opatrenia prijala Fakultná nemocnica Královské Vinohrady v Prahe po tom, ako sa tam nákaza chrípky typu A (H1N1) preniesla z pacienta na personál a ďalších pacientov. Nemocnica zastavila príjem nových pacientov a personál musí používať ochranné masky. Vo vážnom stave je hospitalizovaný muž, ktorý chrípku do nemocnice zavliekol. Dotyčný pacient je srdciar a je po operácii pľúc. Vo vinohradskej nemocnici sa od pacienta novou chrípkou nakazil lekár, dvaja zdravotníci a dvaja pacienti. Stav jedného z pacientov je vážny a vyžiadal si hospitalizáciu na oddelení ARO, informovala hovorkyňa nemocnice Jana Jelínková. Aktuálne údaje o počte pacientov s chrípkou A zverejní české ministerstvo zdravotníctva až na konci týždňa. Podľa údajov z 5. novembra sa doteraz chrípkou A v ČR nakazilo, respektíve sa nakazilo v cudzine a do Česka si chrípku „priviezlo“, 394 osôb. Hygienici predpovedajú prudký vzostup nových prípadov. Za prvých päť dní novembra bolo v ČR 43 nových prípadov, kým za celý október pribudlo iba 55 nových prípadov.

Srbsko oficiálne vyhlásilo epidémiu novej chrípky

Srbská vláda dnes oficiálne vyhlásila epidémiu novej chrípky typu A (H1N1) a nariadila kroky zamerané na obmedzenie dopadov choroby, uviedol minister zdravotníctva Tomica Milosavljevič. Opatrenia podľa neho zahŕňajú aj zákaz verejných zhromaždení, pohotovostné očkovania a epidemiologický dozor. Zákaz zhromažďovania sa vzťahuje na školy a škôlky. Zákaz nie je komplexný a príslušné zdravotnícke orgány budú posudzovať každý prípad jednotlivo. Podľa oficiálnych údajov zaznamenali v Srbsku zatiaľ 258 prípadov tzv. prasacej chrípky, pričom v dôsledku nakazenia týmto vírusom zomrelo v krajine sedem ľudí. "Všetky podmienky sa splnili na to, aby sa vyhlásila epidémia," povedal člen výboru zodpovedného za boj proti chrípke Branislav Tiodorovič pre belehradské rádio B92. Ako dodal, so symptómami novej chrípky je hospitalizovaných 350 ľudí a "tento počet počas ďalších dní istotne vzrastie". Športové podujatia, koncerty a ďalšie plánované podujatia vrátane kina a divadelných predstavení nie sú bezprostredne zakázané, pripomenul Tiodorovič s tým, že k týmto opatreniam sa pravdepodobne pristúpi v "druhej pandemickej vlne", ktorá sa očakáva v januári.

Rusko: Nová chrípka si vyžiadala šestnásť životov

Na 16 sa dnes v Ruskej federácii zvýšil počet úmrtí na následky komplikácií spojených s novou chrípkou typu A (H1N1). Poslednými ruskými obeťami infekčného ochorenia, ktoré si podľa nepotvrdených mediálnych informácií malo vyžiadať v krajine až 26 životov, sú 21-ročná tehotná žena a 51-ročný muž z Čeľjabinskej oblasti na Urale. Laboratórne testy potvrdili prítomnosť vírusu H1N1 v telách oboch zosnulých, informovali dnes ruské médiá s odvolaním sa na hovorkyňu Rospotrebnadzoru Svetlanu Ožeredovú. Do pondelka 9. novembra sa na území Ruska potvrdilo 4560 prípadov novej chrípky. Rusko disponuje rádovo miliónmi dávok rôznych druhov protichrípkového séra, do konca roka by mali vyrobiť 35 miliónov dávok vakcíny. V prípade pandémie by dlhodobo mali zaočkovať v krajine okolo 100 miliónov ľudí.

Turecko: Nová chrípka si vyžiadala už 36 životov

Prudký nárast úmrtí na následky komplikácií spojených s ochorením na novú chrípku typu A (H1N1) pokračuje v Turecku. Dnes sa už počet tamojších obetí ochorenia zvýšil na 36, keď ochoreniu podľahlo ďalších šesť pacientov v rôznych provinciách krajiny. Oznámilo to ministerstvo zdravotníctva v Ankare. Ochoreniu, ktoré vyvoláva vírus H1N1, podľahli podľa rezortu najnovšie i tri deti. Prvú obeť tzv. prasacej chrípky hlásili z Turecka 24. októbra. V pondelok 2. novembra sa v Turecku začalo s očkovaním. Vakcíny dostali prioritne zdravotné sestry a lekári, ako aj moslimskí pútnici, ktorí sa chystali do Mekky. Počas kampane by v krajine mali zaočkovať 28 z celkove 71 miliónov občanov. Turecký minister zdravotníctva Recep Agdad vyzval opakovane v uplynulých týždňoch občanov, aby sa počas najbližších piatich mesiacov zdržali bozkávania a podávania rúk. Aj tieto opatrenia by mali prispieť k spomaleniu šírenia infekcie.

ÚVZ SR: Počet prípadov pandemickej chrípky na Slovensku stúpol na 252

Na Slovensku sa doteraz potvrdilo 252 prípadov nakazenia sa novým vírusom chrípky typu A(H1N1). Ako ďalej pre TASR priblížila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková, ako chrípku a jej podobné ochorenia nahlásili počas uplynulého týždňa 12.247 prípadov, čo predstavuje 15,5 percenta z počtu všetkých akútnych respiračných ochorení (ARO). "V porovnaní s predošlou chrípkovou sezónou 2008/2009 sa chorobnosť drží zhruba na rovnakej úrovni," konštatovala. V pohraničných oblastiach s Ukrajinou v okresoch Sobrance a Michalovce vzrástol počas minulého týždňa počet akútnych respiračných ochorení. "Nárast bol zaznamenaný aj v ďalších okresoch Košického a Prešovského kraja a nepripisuje sa situácii na Ukrajine," objasnila Šramková. Priblížila, že podľa vyjadrenia regionálnej hygieničky je nárast sezónnych respiračných ochorení bežný tomuto ročnému obdobiu. Pre zvýšenú chorobnosť sa museli zatvoriť tri základné a jedna stredná škola. V prípade pandemickej chrípky sa zvýšený výskyt potvrdených prípadov v pohraničných oblastiach nezaznamenal. Sezónna a pandemická chrípka tak aj naďalej spôsobujú problémy najmä v susednej Ukrajine, kde do dnešného dňa evidujú viac ako 1,1 milióna nakazených. Chrípka si tu tiež vyžiadala 189 životov, pričom vo väčšine úmrtí sa potvrdil sezónny a nie pandemický vírus. V súvislosti s epidémiou chrípky na Ukrajine Slovensko už uzatvorilo hraničné priechody Ubľa a Veľké Slemence. Na priechodoch Vyšné Nemecké a Čierna nad Tisou sa vzhľadom na situáciu využíva tzv. kódex schengenskej hranice. Ten umožňuje nevpustiť infikované osoby na naše územie. Ako dnes pre TASR priblížil regionálny hygienik ministerstva vnútra Andrej Bílik, v niektorých prípadoch sa ukrajinským občanom odoprel vstup na Slovensko vzhľadom na to, že mali príznaky chrípkového ochorenia. Podľa neho sú však takéto prípady ojedinelé. Vírus A(H1N1) je kombináciou prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu chrípky a má príznaky ako bežná sezónna chrípka. "Prasacia chrípka je ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré často spôsobuje komplikácie vo forme zápalu pľúc a v niektorých prípadoch vedie až k smrti," informuje ÚVZ SR. Ochorenie postihuje všetky vekové skupiny. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

Rakúsko: Počet infikovaných vírusom novej chrípky je čoraz viac

O prudkom zvýšení počtu ochorení na novú chrípku typu A (H1N1) v Rakúsku v uplynulých dňoch informovali dnes tamojší experti. Podľa slov šéfa Klinického inštitútu pre virológiu Lekárskej univerzity vo Viedni Franza X. Heinza možno hovoriť už o tom, že sa v krajine šíri chrípková vlna vyvolaná spomínaným vírusom. V Rakúsku rastie aj počet prípadov, keď tzv. prasacia chrípka vyvoláva komplikácie a možno hovoriť o vážnom priebehu ochorenia. V nemocnici v Schwarzachu zomrel v utorok na následky infarktu myokardu 38-ročný muž, ktorého hospitalizovali s vysokou horúčkou a po zvracaní už s akútne oslabeným organizmom. Krátko po začatí intenzívnej liečby v nemocnici zomrel, informovala krajinská redakcia verejnoprávnej televízie ORF zo Salzburgu. Aj keď sa potvrdilo, že v mužovom organizme sa nachádzal vírus novej chrípky, stále nie je jasné, či bol príčinou jeho úmrtia. Práve v spolkovej krajine Salzbursko registrujú medzičasom už troch pacientov s novou chrípkou, u ktorých si priebeh ochorenia vyžiadal hospitalizáciu na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Napriek tomu sa pacienti podľa lekárov nachádzajú v ohrození života. V Salzbursku začali zvažovať výrazné obmedzenie návštev v nemocničných zariadeniach. Tretieho z pacientov, 77-ročného dôchodcu, ktorého hospitalizovali pre problémy s obličkami, infikovala totiž v nemocnici jeho vnučka. Podobne ako dvaja ďalší vážne chorí sa aj tento muž nachádza momentálne v umelom spánku. V pondelok sa v Rakúsku začalo s očkovaním, čo vo Viedni a v spolkových krajinách Burgenland, Dolné Rakúsko, Korutánsko, Salzbursko, Štajersko a Vorarlbersko využilo v priebehu prvého dňa takmer 9000 ľudí, informovala agentúra APA. Dobrým príkladom išiel prezident Heinz Fischer s manželkou. Prvý pár krajiny sa krátko pred nástupom hlavy štátu do práce nechal zaočkovať, čo najvyšší rakúsky predstaviteľ zdôvodnil slovami: "Informovali ma, že pozitíva prevyšujú a že je to potrebné." Paralelne s napredovaním vírusu sa množí prakticky na celom území krajiny aj počet dočasne uzavretých škôl, tried alebo zariadení pre deti predškolského veku.

Maďarsko: Proti novej chrípke sa zaočkovalo približne pol milióna Maďarov

Doposiaľ sa proti vírusu chrípky typu A(H1N1) dalo zaočkovať v Maďarsku približne pol milióna osôb. Vedľajšie účinky vakcíny zaznamenali v 38 prípadoch, informoval dnes maďarský spravodajský server Index. Predseda operatívnej rady Celoštátneho lekárnického inštitútu Tamás Paál serveru povedal, že väčšina hlásení uvádza horúčky po očkovaní, bolesti ramien a svalov, či pocity zmätenosti. Z uvedených prípadov menej ako polovica môže mať spojitosť s aplikovaním vakcíny a vedľajšími účinkami. O maďarskú očkovaciu látku Fluval P majú záujem aj v zahraničí. V mestách v blízkosti hraníc zaznamenali zvýšený záujem Maďarov žijúcich v zahraničí o nákup vakcíny. Rezort zdravotníctva už nadviazal vo veci tzv. novej chrípky kontakt s ukrajinským partnerským rezortom, o vakcíne zatiaľ ešte neprebehli rokovania. Maďarský minister zdravotníctva Tamás Székely uviedol, že výrobca vakcíny Omninvest môže začať exportovať očkovaciu látku až po tom, čo vyrobí šesť miliónov kusov pre domáci trh v zmysle zmluvy so štátom. Do utorka vyexpedovali dva milióny vakcín, z čoho išlo 200.000 do lekární a zvyšok obvodným lekárom.

Ukrajina: Chrípková epidémia si vyžiadala už 189 obetí

Za uplynulých 24 hodín podľahlo na Ukrajine chrípke a akútnym respiračným chorobám 15 ľudí. Celkový počet obetí epidémie v krajine sa tak zvýšil na 189, informovalo dnes ukrajinské ministerstvo zdravotníctva. Celkovo na Ukrajine evidujú podľa agentúry Ukrinform už 1.122.000 nakazených osôb. V nemocniciach hospitalizovali 57.286 pacientov nakazených chrípkou a chorobami dýchacích ciest. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti museli umiestniť najmenej 334 pacientov. Šírenie ochorenia stále dosahuje úroveň epidémie v 14 oblastiach Ukrajiny. Ku kritickej hranici sa situácia približuje v ďalších 11 regiónoch, na polostrove Krym a v čiernomorskom prístave Sevastopoľ. V priebehu celého roku 2008 zaznamenali na Ukrajine 4972 úmrtí na chrípku a zápal pľúc. Tohtoročná bilancia zatiaľ eviduje minimálne 3837 prípadov.

Afganistan: Väznených bojovníkov Talibanu zaočkujú proti prasacej chrípke

Väznených bojovníkov hnutia Taliban, ktorých zadržiava kanadská armáda v Afganistane, zaočkujú proti novej chrípke typu A(H1N1). Stane sa tak v situácii, keď nedostatok vakcín v samotnej Kanade brzdí snahy o masové očkovanie obyvateľstva. Kanadská armáda začala očkovať svojich vojakov v Afganistane pred vyše týždňom. Od dnešného dňa štartuje aj dobrovoľnú vakcináciu väzňov zadržiavaných na leteckej základni v juhoafganskom Kandaháre. Kanadská ministerka zdravotníctva Leona Aglukkaqová označila za šokujúce, že afganskí militanti dostanú vakcíny proti prasacej chrípke skôr než väčšina Kanaďanov. "Osobne ma táto správa veľmi znepokojila. Zdôrazňujem, že toto škandalózne rozhodnutie sme neprijali my," reagovala Aglukkaqová, ktorá prisľúbila vyšetrenie celej záležitosti. Nedostatok vakcín proti vírusu A(H1N1) v Kanade zablokoval najväčšiu očkovaciu kampaň v histórii krajiny. Výsledkom sú dlhé rady na klinikách a rozsiahle pobúrenie verejnosti. Armáda sa bráni tvrdením, že podľa Ženevských konvencii sa musí vojnovým zajatcom poskytnúť rovnaká zdravotná starostlivosť ako kanadským vojakom. Vakcíny pre Talibov údajne pochádzajú z vlastných armádnych zásob, ktoré sú pripravené už niekoľko mesiacov. Očkovacích látok je údajne dosť pre kanadských vojakov aj afganských väzňov.

10.11.2009

Belgicko: Úrady prešetrujú prioritné očkovanie futbalistov proti chrípke

Belgické úrady prešetrujú neoprávnené prioritné očkovanie hráčov belgických futbalových tímov proti prasacej chrípke. Informujú o tom dnes belgické médiá. Hráči prvoligového tímu RSC Anderlecht podstúpili očkovanie počas víkendu a hráči FC Bruggy boli zaočkovaní dnes, hoci nepatria medzi rizikové skupiny, ktoré sa očkujú prednostne. V obidvoch prípadoch išlo o očkovanie na dobrovoľnej báze, akceptovali ho však všetci hráči. Vakcíny získali tímy od lekárov, hoci oficiálne je momentálne možné očkovať len rizikové skupiny obyvateľstva, medzi ktoré patria zdravotníci, deti, tehotné ženy, chronicky choré osoby, či rodičia detí mladších ako šesť mesiacov. Komisár poverený belgickou vládou riadením aktivít súvisiacich s chrípkou Marc Van Ranst považuje tento postup za neprijateľný. Zatiaľ čo mnohých vysokorizikových pacientov ešte stále nezaočkovali, futbalisti Anderlechtu sa dokázali dostať k vakcínam už na druhý deň po začatí očkovania obyvateľstva. To odštartovalo v sobotu po tom, ako sa očkovaniu podrobil zdravotnícky personál. "Futbalisti chcú mať prednosť pred tehotnými ženami a deťmi s cystickou fibrózou. Dúfam, že ich očkujú dlhou ihlou, aby to cítili ešte aj vtedy, keď budú hrať," neskrýval svoj hnev Van Ranst. Futbalový klub FC Bruggy však argumentuje tvrdením, že očkovanie futbalistov odporúčala Európska futbalová únia (UEFA) na základe konzultácií so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Vedenie RSC Anderlecht zase uviedlo, že v jeho tíme sú aj hráči, ktorí pôsobia súčasne aj v národných mužstvách a dostávajú sa do kontaktu s hráčmi z rozličných častí sveta, čo by mohlo viesť k urýchleniu rozširovania vírusu. Van Ranst však tvrdí, že podľa jeho zistení UEFA nikdy nekontaktovala WHO. Podporu má aj zo strany ministerky zdravotníctva Laurette Onkelinxovej, podľa ktorej ide o etický problém.

Chorvátsko: Novej chrípke podľahlo trojročné dievčatko s vážnou leukémiou

Trojročné dievčatko z Chorvátska s vážnou leukémiou podľahlo vírusu novej chrípky. Informoval o tom dnes chorvátsky minister zdravotníctva Darko Milinovič. Ide už o druhý prípad úmrtia na vírus H1N1 v tejto balkánskej krajine. Dievčatko, ktorého meno nezverejnili, zomrelo v Splite. Chorvátsko zaznamenalo svoj prvý prípad úmrtia na novú chrípku minulý týždeň, keď jej podľahol 61-ročný muž. Minister uviedol, že v krajine identifikovali približne 1500 prípadov nákazy novou chrípkou. Vakcínu bude mať Chorvátsko k dispozícii budúci mesiac.

Maďarsko: Chlapec, ktorý zomrel v Szolnoku, bol nakazený vírusom H1N1

Vírus chrípky typu A(H1N1) spôsobil 1. novembra smrť 15-ročného chlapca v maďarskom Szolnoku. Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI o tom dnes informovalo vedenie tamojšej nemocnice. Vyšetrenia potvrdili nákazu vírusom novej chrípky, ktorý u pacienta spôsobil zápal pľúc. Popri iných vážnych zdravotných problémoch nastali u chlapca problémy s dýchaním a činnosťou srdca. Maďarská komerčná televízia RTL Klub v pondelok večer informovala o tom, že tehotná 40-ročná žena infikovaná vírusom tzv. prasacej chrípky leží už niekoľko dní v kritickom stave v nemocnici v Segedíne. Má zápal pľúc, udržujú ju v umelom spánku. V Maďarsku zomrelo doposiaľ päť osôb, ktoré je možné spájať s novou chrípkou.

Ukrajina: Na chrípku a respiračné choroby zomrelo už 174 ľudí

Chrípke a akútnym respiračným ochoreniam podľahlo na Ukrajine už 174 ľudí. Uvádza sa to aktualizovanej v bilancii, ktorú dnes zverejnilo ukrajinské ministerstvo zdravotníctva. Miestne úrady evidujú viac ako milión infikovaných. V nemocniciach leží 52.742 pacientov nakazených chrípkou a chorobami dýchacích ciest. Šírenie ochorenia stále dosahuje úroveň epidémie v 15 oblastiach Ukrajiny vrátane hlavného mesta Kyjev. Laboratórne testy do pondelka potvrdili novú chrípku typu A(H1N1) u 65 pacientov. Ochoreniu podľahlo už 14 obetí. V priebehu celého roku 2008 zaznamenali na Ukrajine 4972 úmrtí na chrípku a zápal pľúc. Tohtoročná bilancia zatiaľ eviduje 3822 prípadov.

09.11.2009

MDPT SR: Neustále monitoruje epidemiologickú situáciu na Ukrajine

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR neustále monitoruje epidemiologickú situáciu na Ukrajine v súvislosti s chrípkovou epidémiou. Zamestnancom železníc, letísk v Košiciach, Poprade a Bratislave a podnikov SAD s pravidelnou linkou na Ukrajinu, v Humennom, Michalovciach, Košiciach a Prešove bolo pridelených zo skladov štátnych hmotných rezerv 20.000 kusov ochranných rúšok a 10.000 párov ochranných rukavíc. Ochranné pracovné pomôcky boli dodatočne pridelené aj pre pracovníkov Štátnej plavebnej správy v Bratislave a Komárne, ktorí prichádzajú pri prekládke tovaru do kontaktu s posádkami ukrajinských lodí. Na železničnej stanici Čierna nad Tisou je pre cestujúcich prichádzajúcich z Ukrajiny zabezpečená stála zdravotná starostlivosť. Pandemické stredisko krízového štábu, ktoré zasadalo už trikrát, v usmernení odporúča nasledovné opatrenia: očkovanie, vyhýbať sa ceste na Ukrajinu, dodržiavať zásady osobnej hygieny, zabezpečiť častejšie čistenie a dezinfekciu autobusov, lietadiel, vlakov či autobusových i železničných staníc, letiskových hál. TASR o tom dnes informoval hovorca MDPT SR Stanislav Jurikovič.

MDPT SR má situáciu na hraniciach pod kontrolou

V súvislosti s chrípkovou epidémiou na Ukrajine rezort dopravy epidemiologickú situáciu na Ukrajine neustále monitoruje. Už trikrát zasadalo Pandemické stredisko krízového štábu a prijalo viaceré preventívne organizačno-technické postupy. Usmernenie, ktoré bolo zaslané všetkým organizačným zložkám rezortu dopravy, odporúča prijať nasledovné opatrenia: -očkovanie proti sezónnej chrípke; -vyhýbať sa vycestovaniu do Ukrajiny a hromadným podujatiam; -dodržiavať zásady osobnej hygieny (t.j. časté umývanie rúk, používať vlastný uterák, príp. jednorazové utierky); - v prípade klinických príznakov respiračného ochorenia zabezpečiť izoláciu chorého v osobitnej miestnosti a kontaktovať lekára; -zabezpečiť častejšie čistenie a dezinfekciu vlakov, autobusov, lietadiel, autobusových i železničných staníc, letiskových hál; -rozmiestniť na viditeľnom mieste pre zamestnancov MDPT SR i cestujúcu verejnosť informačné letáky s návodom, ako sa vyhnúť chrípke. Zamestnancom železníc (ŽSR, ZSSK Slovensko, ZSSK Cargo), letísk (Košice, Poprad, Bratislava) a podnikov SAD s pravidelnou linkou do Ukrajiny v Humennom, Michalovciach, Košiciach a v Prešove bolo pridelených zo skladov štátnych hmotných rezerv 20 000 kusov ochranných rúšok a 10 000 párov ochranných rukavíc. Ochranné pracovné pomôcky boli dodatočne pridelené aj pre pracovníkov Štátnej plavebnej správy v Bratislave a Komárne, ktorí prichádzajú pri prekládke tovaru do kontaktu s posádkami ukrajinských lodí. Na železničnej stanici Čierna nad Tisou je pre cestujúcich prichádzajúcich z Ukrajiny zabezpečená stála zdravotná starostlivosť. V prípade potreby pristúpi Pandemické stredisko v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR k ďalším opatreniam. TASR o tom dnes informoval hovorca ministra MDPT SR Stanislav Jurikovič.

Poľsko: V rodine premiéra sa vyskytla nová chrípka, vláda chce predsa len očkovať

Po doterajšom odmietavom postoji poľskej vlády k nákupu vakcín proti novej chrípke predsa len dochádza k zmene postoja: vláda chce zaviesť očkovanie proti vírusu H1N1, a preto dnes rezort zdravotníctva rokoval ohľadne nákupu očkovacieho séra. Poľské médiá špekulujú, že zmenu v názore kabinetu spôsobil výskyt tzv. prasacej chrípky v rodine premiéra Ronalda Tuska. Ten hovoril v tejto súvislosti o "jednom členovi rodiny" a dodal, že preto on osobne musí vnímať nebezpečenstvo epidémie mimoriadne vážne. Podľa bulvárneho denníka Fakt ide o ochorenie jeho sesternice. Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Marek Twardowski televízii TVN24 povedal, že jeho rezort rokuje o nákupe vakcíny proti vírusu. O niekoľko dní možno očakávať podpis dohody, dodal Twardowski. Opozícia kritizovala poľskú vládu za informačný chaos vo veci chrípky typu A(H1N1). O miere ohrozenia krajiny chrípkou typu A(H1N1) dnes diskutovali poslanci poľského Sejmu vo Varšave. Predstavitelia ministerstva zdravotníctva ubezpečili minulý týždeň zákonodarcov, že krajina má dostatočné zásoby liekov a lekári sú na pandémiu pripravení. Kým viacerí poslanci upozorňovali vo vystúpeniach na nutnosť nákupu vakcíny proti obávanej prasacej chrípke, námestník poľského ministerstva zdravotníctva Adam Fronczak upriamil pozornosť na skutočnosť, že po podaní vakcíny zomrelo v Európskej únii päť ľudí. Nežiaduce účinky sa podľa jeho slov objavili aj u 190 skôr zaočkovaných zdravotných sestier. V poslednej októbrovej dekáde ochorelo v Poľsku na sezónnu chrípku viac ako 10.000 ľudí.

Srbsko: Chrípkové prázdniny predĺžili do 16. novembra

V Srbsku predĺžili chrípkové prázdniny do 16. novembra. Minister školstva Žarko Obradovič odôvodnil rozhodnutie "zhoršením epidemiologickej situácie". V krajine od polovice októbra zaznamenali sedem úmrtí na tzv. prasaciu chrípku. Do dnešného dňa evidovali v Srbsku 254 potvrdených prípadov nákazy vírusom H1N1 chrípky typu A. Zdravotné úrady však predpokladajú, že počet infikovaných je výrazne vyšší. V utorok by mohli úrady podľa médií rozhodnúť o vyhlásení celoštátnej epidémie, čo by okrem iného znamenalo zákaz verejných zhromaždení.
Očkovanie zatiaľ v Srbsku neprebieha. Úrady až dnes vyhlásili ponukové konanie na dodávku vakcín.

Lotyšsko: 50-ročná žena podľahla vírusu H1N1 ako prvá v pobaltských štátoch

Päťdesiatročná Lotyška sa stala prvou osobou na území pobaltských, bývalých sovietskych republík, ktorá zomrela na následky chrípky typu A(H1N1). Žena, ktorej identitu nezverejnili, podľahla vírusu dnes v nemocnici v Rige, informovala tlačová agentúra Baltic News Service. Pacientku hospitalizovali po tom, ako ochorela po návrate z cesty v ruskej Kaliningradskej oblasti, ležiacej medzi Poľskom a Litvou. Lekári poukázali na to, že obeť sa cítila zle už približne týždeň predtým, ako navštívila lekára, a vyzvali obyvateľov, aby v prípade objavenia sa symptómov vyhľadali lekársku pomoc čo najskôr. Počet osôb, ktoré ochoreli na tzv. prasaciu chrípku v Lotyšsku, sa zvýšil na 89, pričom 52 z týchto prípadov zaznamenali minulý týždeň. Lotyšské Centrum pre infekčné ochorenia má pripravený akčný plán pre prípad, že sa začne chrípka rapídne šíriť. Na rozdiel od susedného Estónska sa však Lotyšsko zatiaľ nezásobilo očkovacou látkou.

MZ SR: Žena s novou chrípkou zomrela na zlyhanie srdca

Štyridsaťosemročná žena, ktorá zomrela v piatok 6. novembra v jednej z bratislavských nemocníc, nepodľahla novému vírusu chrípky typu A(H1N1). "Bezprostrednou príčinou smrti bolo zlyhanie srdca, čo potvrdil aj pitevný nález," informovala TASR hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Je podozrenie, spresnila, že pacientka trpela na závažné ochorenie krvotvorných orgánov, ktoré bezprostredne súvisí s narušením obranyschopnosti organizmu. Ďalšie výsledky budú známe v priebehu troch dní, po výsledkoch histologického vyšetrenia kostnej drene a ďalších orgánov. Pacientka prišla do nemocnice na Mickiewiczovej ulici v šokovom stave. "V priebehu prvej hodiny došlo k ťažkej poruche rytmu a zlyhaniu celkovej cirkulácie, 30 minút pacientku resuscitovali. Bola uvedená do umelého spánku a bola na riadenej ventilácii," uviedla Čižmáriková. Objasnila, že o šesť hodín sa celá situácia zopakovala, ale činnosť srdca sa nepodarilo obnoviť. Na Slovensku sa doteraz potvrdilo 200 prípadov chrípky typu A (H1N1), pričom v 155 prípadoch mali pacienti pozitívnu cestovateľskú anamnézu. Počas tohto týždňa zaznamenali epidemiológovia 29 nových prípadov. Najviac prípadov pandemickej chrípky sa zaznamenalo v Bratislavskom kraji. Nový vírus chrípky na Slovensku postihol najčastejšie mladých ľudí vo veku 25 až 34 rokov. Vôbec prvým pacientom v SR bol 37-ročný muž, ktorý sa v máji tohto roku infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Niektoré médiá už počas predchádzajúceho týždňa informovali o údajnom prvom úmrtí na tzv. prasaciu chrípku. Obeťou mal byť iba ročný chlapček z Bratislavy. Minister zdravotníctva Richard Raši však tieto informácie následne dementoval. Pozornosť médií sa tiež sústredila na stav 27-ročného muža nakazeného vírusom A(H1N1), ktorý leží v nemocnici v bratislavskom Ružinove. U toho pôvodne lekári diagnostikovali zápal pľúc a ďalšie vyšetrenia ukázali, že je nakazený aj novým vírusom chrípky. Ako dnes pre TASR uviedla hovorkyňa bratislavskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou Rút Geržová, tento pacient je stabilizovaný, pri vedomí a pomaly sa lieči zo zápalu pľúc. Vírus A(H1N1) je kombináciou prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu chrípky a má príznaky ako bežná sezónna chrípka. "Prasacia chrípka je ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré často spôsobuje komplikácie vo forme zápalu pľúc a v niektorých prípadoch vedie až k smrti," informuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Ochorenie postihuje všetky vekové skupiny. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

Francúzsko začína s očkovaním proti prasacej chrípke

Francúzsko začína s očkovaním rizikových skupín obyvateľstva proti prasacej chrípke. Prieskumy verejnej mienky však naznačujú, že Francúzi majú voči vakcinácii zdržanlivý postoj. V rámci dnes začínajúcej kampane úrady vyzývajú šesť miliónov ľudí - vrátane chronicky chorých osôb a tehotných žien, aby sa dali zaočkovať v špeciálnych vakcinačných strediskách. Od 25. novembra budú očkovacie látky k dispozícii pre všetkých žiakov v krajine. Zaočkovať sa môžu dať aj všetci zamestnanci v zdravotníctve. Francúzsko registruje už 57 úmrtí na chrípku A (H1N1) - približne polovicu z toho tvoria úmrtia v jeho zámorských teritóriách. V prieskume, ktorého výsledky zverejnili minulý týždeň, tri štvrtiny respondentov uviedli, že nemajú o zaočkovanie záujem.

Pri vstupe na Slovensko sa čaká asi hodinu

Na jedinom cestnom priechode, ktorý slúži motoristom na východnej hranici s Ukrajinou, je dnes situácia adekvátna sprísnenému režimu kontroly a na vstupe do Slovenskej republiky (SR) sa čaká asi jednu hodinu. TASR o tom informovala Agnesa Kopernická z Riaditeľstva hraničnej polície v Sobranciach. "Na výstupe z republiky sa dnes vybavuje priebežne, na vstupe sa kvôli vyšetrovaniu každého z cestujúcich pohybujú čakacie doby asi okolo jednej hodiny," informovala Kopernická. Zároveň priblížila, že v nedeľu (8.11.) okrem udelenia dvoch odopretí vstupu na územie Slovenskej republiky sa dobrovoľne vzdali vstupu na územie SR piati cestujúci. "Boli informovaní, že prichádzajú z kritických oblastí a že im pravdepodobne bude odopretý vstup na Slovensko, takže sa dobrovoľne vrátili," spresnila hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej polície. Do dnešnej 11.30 hodiny sa podľa nej nikomu neodoprel vstup na slovenské územie a žiadny z cestujúcich sa dobrovoľne nevrátil na územie Ukrajiny. Na základe zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie na Ukrajine sa v nedeľu od 8.00 hodiny uzavrel hraničný priechod Ubľa na slovensko-ukrajinskej hranici. V súvislosti so sprísnenými preventívnymi opatreniami tak ostal v prevádzke iba jediný cestný priechod Vyšné Nemecké.

Cestujúcich z Ukrajiny nakoniec nehospitalizovali

Cestujúci, ktorých v nedeľu 8. novembra transportovala sanitka z hraničného priechodu Vyšné Nemecké na vyšetrenie do michalovskej Nemocnice s poliklinikou pre príznaky ochorenia, nakoniec hospitalizovaní neboli. TASR to dnes potvrdila Janka Stašková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Michalovciach. "Službukonajúca lekárka nevidela dôvod na to, aby boli dve osoby cestujúce z Ukrajiny izolované a umiestnené na infekčné oddelenie." Ako ďalej informovala, u jedného muža bola zaznamenaná teplota nad 37 stupňov, u druhého pod 37 stupňov, bez iných klinických príznakov. "Mužov sme vyšetrili a prepustili," priblížila Stašková. V jednom prípade malo ísť o muža z Ukrajiny s trvalým pobytom na Slovensku a v druhom prípade o Slováka. Stašková v súvislosti s vývojom chorobnosti chrípky uviedla, že počas víkendu bolo ošetrené minimum pacientov na akútne respiračné ochorenia a situácia je podľa jej slov pokojná. Minister zdravotníctva Slovenskej republiky Rudolf Raši v nedeľu informoval, že intenzita choroby na Ukrajine je pravdepodobne v podobných číslach ako po minulé roky. Podľa jeho slov je situácia vážna, ale nie je úplne abnormálna z hľadiska počtu chorých ľudí. Zároveň dodal, že ani deväť expertov Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorí tam situáciu monitorujú, ju z hľadiska šírenia chorobnosti ani počtu nakazených ľudí nepovažujú za extrémnu.

Na ÚPSVR už niektorí používajú ochranné rúšky

Na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Novom Meste nad Váhom, ako i na detašovanom pracovisku v Myjave pracujú niektorí zamestnanci s ochrannými rúškami na tvári. Vedenie úradu prijalo v súvislosti s nárastom počtu nezamestnaných, ako aj so šíriacou sa chrípkou špeciálne opatrenia. "Opatrenia sú zamerané predovšetkým na ochranu našich zamestnancov pred chrípkou, ako aj na zabránenie šírenia chrípky medzi našimi klientmi. Zaviedli sme mimoriadny režim v hygienickej očiste priestorov úradu. Zvýšili sme frekvenciu dezinfekčných prác vo všetkých priestoroch úradu a každý pracovník dostal dezinfekčný prostriedok na dezinfekciu rúk, prípade predmetov, s ktorými prichádzajú do styku," informoval dnes TASR riaditeľ ÚPSVaR v Novom Meste nad Váhom Marián Mesiarik s tým, že na úrade sa pripravujú na hromadné očkovanie proti chrípke. Ako dodal, niektorí zamestnanci v Myjave, ale i v Novom Meste nad Váhom, ktorí prichádzajú do bezprostredného kontaktu s klientom, už začali pracovať s ochrannými rúškami, ktoré im zamestnávateľ na požiadanie zabezpečil. S rúškami pracujú podľa Mesiarika zatiaľ na báze dobrovoľnosti. Ďalšou formou prevencie pred chrípkou je opatrenie, ktoré privítajú aj uchádzači o zamestnanie. "V mesiaci november upustíme od povinnosti klientov hlásiť sa na úrade práce osobne a môžu tak urobiť aj telefonicky. Verím, že to zneužívať nebudú, aspoň veľká väčšina," zdôraznil Mesiarik. Riaditeľ si nemyslí, že protichrípkové opatrenia v tamojšom úrade sú zbytočným vyvolávaním paniky medzi zamestnancami i klientmi. "Ako riaditeľ úradu práce mám povinnosť zabezpečiť jeho akcieschopnosť aj počas chrípkovej epidémie. Zo 120 zamestnancov úradu ochorelo zatiaľ iba sedem a som presvedčený, že práve prijaté opatrenia zvyšovaniu chorobnosti zabránia. Nejde o žiadnu paniku, ale normálne opatrenia, ktoré som konzultoval aj s krajskou hygieničkou. Chránime našich zamestnancov pred chrípkou - či už klasickou, alebo prípadnou prasacou," doplnil Mesiarik. Podľa Slavky Litvovej z odboru epidemiológie Regionálneho útvaru verejného zdravotníctva v Trenčíne bola v minulom týždni práve v okresoch Myjava a Nové Mesto nad Váhom najnižšia chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v Trenčianskom kraji.

Ukrajina: Počet obetí chrípky stúpol na 155

Počet obetí chrípky a akútnych respiračných ochorení na Ukrajine sa zvýšil na 155. Informovalo o tom dnes ukrajinské ministerstvo zdravotníctva. Miestne úrady evidujú už 969.247 infikovaných. V nemocniciach leží 48.972 pacientov nakazených chrípkou a chorobami dýchacích ciest. Šírenie ochorenia dosiahlo úroveň epidémie v 15 oblastiach Ukrajiny vrátane hlavného mesta Kyjev. Premiérka Julia Tymošenková bude dnes o aktuálnej epidemiologickej situácii hovoriť s predstaviteľmi Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Vypuknutie chrípkovej epidémie vyvolalo úvahy o možnom odklade januárových prezidentských volieb. V tomto zmysle sa vyjadril popredný poradca prezidenta Viktora Juščenka Igor Popov, podľa ktorého je možné preloženie hlasovania na 30. mája. Proti odkladu volieb sa však jednoznačne vyslovila premiérka Tymošenková, ktorá patrí medzi hlavných Juščenkových súperov v prezidentských voľbách. Podobne sa vyjadril aj ďalší kandidát Arsenij Jaseňuk. Možnosť odkladu v nedeľu vylúčil aj sám prezident Juščenko. Správu priniesla agentúra Ukrinform.
Ukrajina: Juščenko vylúčil odloženie volieb kvôli chrípke

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko odmietol úvahy o možnom odklade januárových prezidentských volieb kvôli chrípkovej epidémii. Popredný Juščenkov poradca Igor Popov v piatok pripustil, že vládny kabinet v súvislosti so šírením chrípky možno vyhlási stav núdze a rozhodne o odklade hlasovania na 30. mája. Prezident však neskôr možnosť preloženia termínu volieb odmietol. "Nie, neexistujú dôvody pre takýto krok," uviedol v nedeľu pre ukrajinskú televíziu 5 Kanal. Podľa niektorých pozorovateľov by Juščenko, ktorému volebné preferencie nedávajú veľké šance na úspech, mohol odkladom hlasovania získať čas na dohnanie svojich vyzývateľov. Proti odkladu volieb sa jednoznačne vyjadrila aj premiérka Julia Tymošenková, ktorá patrí medzi hlavných Juščenkových súperov v prezidentských voľbách. Podobne sa vyjadril aj ďalší kandidát, niekdajší minister zahraničných vecí Arsenij Jaseňuk. Svoju pozíciu ešte nezverejnil hlavný favorit volieb, opozičný líder Viktor Janukovyč. Chrípková epidémia na Ukrajine si v priebehu posledných troch týždňov vyžiadala už vyše 100 ľudských životov. Prezidentské voľby by sa mali konať 17. januára 2010.

Predchádzajúci týždeň >>>

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: