NsP Štefana Kukuru v Michalovciach používa nové prístroje na endoskopické vyšetrenia

Chirurgické oddelenie Nemocnice s poliklinikou (NsP) Štefana Kukuru v Michalovciach disponuje od 7. septembra tohto roka dvoma novými prístrojmi, ktoré slúžia na endoskopické vyšetrenia pacientov. Videokolonoskop a videogastroskop, ktorých hodnota predstavuje spolu asi 44.000 eur (1.325.544 Sk), vyšetrili k dnešnému dňu asi 570 pacientov.

"Prístroje sme oficiálne uviedli do prevádzky 6. novembra po skúšobnej dobe, sú dostatočne vyťažené počas pracovného týždňa vrátane sobôt, keďže pacientov nie je málo," priblížil Štefan Kvak z chirurgického oddelenie NsP v Michalovciach. Hlavnou úlohou nového technického vybavenia je vyšetrovanie tráviaceho traktu a hrubého čreva. Prístroje slúžia okrem diagnostiky ochorení aj na chirurgické zákroky a to odstraňovanie malých nezhubných nádorov či histolizáciu zhubných nádorov. Vyšetrenie či operačné zákroky sú viditeľné na monitore pri 20-násobnom zväčšení, čo predošlé kolonoskopy a gastroskopy neumožňovali. "Výhody nových prístrojov sú nenahraditeľné v tom, že majú vysokú rozlišovaciu schopnosť, čiže obraz na monitore je takmer dokonalý, každá, aj tá najmenšia patológia je viditeľná, môžeme ju teda veľmi rýchlo zhodnotiť," informoval Kvak. Ku všetkým úkonom sa dá s odstupom času vrátiť, keďže sa dajú zaznamenávať v podobe videonahrávky.

Majoritným vlastníkom NsP v Michalovciach je Košický samosprávny kraj, 10-percentný podiel vlastní mesto Michalovce. Samospráva sa na nákupe nových prístrojov podieľala sumou asi 33.000 eur (994.158 Sk), zvyšok dofinancovala nemocnica z vlastných zdrojov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: