Zlučovanie VšZP a SZP nepocítia poistenci ani lekári

Zlučovanie štátnych poisťovní do jednej podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho nepocítia ani ich poistenci, ani zmluvní lekári. "Nemusia si dávať pozor na nič, nijako sa ich to nedotkne, všetky zmluvy, záväzky aj pohľadávky prechádzajú na novú zlúčenú poisťovňu," objasnil po dnešnom rokovaní vlády SR. Poistenci tak nemusia podľa neho robiť nič, ani hlásiť zmenu poisťovne poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Zlúčenie oboch štátnych poisťovní má upraviť novela zákona o zdravotných poisťovniach, o ktorej by mal parlament rozhodovať v skrátenom legislatívnom konaní. Novelu zákona aj skrátený postup schválila dnes vláda SR. Právna norma bude v prípade súhlasného stanoviska pléna a podpise prezidenta platiť od 21. decembra. Ako objasnil rezort zdravotníctva, od júla, kedy vláda schválila zámer zlúčenia poisťovní, prešetruje Protimonopolný úrad (PMÚ) možnosť vzniku koncentrácie mimo správneho konania a nie je vôbec isté, kedy dôjde k záveru.

Ako priblížil minister zdravotníctva Richard Raši po rokovaní kabinetu, vzhľadom na procesné lehoty PMÚ, hrozilo, že by sa zlúčenie nemuselo stihnúť. "Pokiaľ to parlamentom prejde na decembrovej schôdzi, tak od 1. januára legislatívne dôjde k zlúčeniu," priblížil. Obe štátne poisťovne - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Spoločná zdravotná poisťovňa (SZP) - sa majú zlúčiť v roku 2010, pričom ostane iba Všeobecná zdravotná poisťovňa s vyše 3,5 milióna poistencami. Proces konsolidácie má trvať do roku 2011. Tento krok má umožniť výraznejšie znižovanie dopadov hospodárskej krízy. K šetreniu prostriedkov by mala prispieť redukcia duplicitných činností, nákladov a zmluvných vzťahov. Šéf rezortu Raši predpokladá, že takýto krok prinesie v prvom roku desaťpercentnú úsporu z prevádzkových nákladov poisťovní.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: