Po Slovensku dnes bude cestovať Vlak zdravých pľúc

Základné pľúcne funkcie - spirometriu a obsah hladiny oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu si môže dnes verejnosť dať bezplatne zmerať v dvoch Vlakoch zdravých pľúc. Ide o spoje rýchlik 603 Čingov, s odchodom z Bratislavy o 8.10 h a príchodom do Košíc 14.07 h a rýchlik 612 Ružín s odchodom z Košíc o 16.02 h a príchodom do Bratislavy o 22.08 h. Preventívna akcia je súčasťou dnešného Medzinárodného dňa bez fajčenia.

Ako priblížil Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva SR, zmerať základné pľúcne funkcie si ľudia môžu zdarma dať aj na zastávkach rýchlika, a to v Trnave, Trenčíne, Žiline, Liptovskom Mikuláši a Poprade. Okrem toho tu lekári podobne ako vo vlaku poskytnú odborné poradenstvo zamerané na skoncovanie s fajčením. Nitriansky pneumológ Daniel Paulovič v tejto súvislosti upozornil, že fajčenie je najrozšírenejšia toxikománia a vzniká na ňom závislosť ako na tvrdých drogách.

Odhaduje sa, že vo svete fajčí 1,6 miliardy ľudí, pričom každých osem sekúnd zomrie človek na následky fajčenia. Ročne si tak tento zlozvyk vyžiada 5,6 milióna životov, pričom sa predpokladá, že v roku 2025 stúpne tento počet na desať miliónov. Ako podotkol Paulovič, pokiaľ by sa fajčiť prestalo, ľudský vek sa predĺži o päť až desať rokov. Fajčenie však zaznamenáva rozmach v rozvojových krajinách, naopak, v Severnej Amerike a Európe má holdovanie tomuto neduhu klesajúci trend. Na Slovensku tabak zabije ročne asi 12.000 ľudí. Vznik závislosti od fajčenia súvisí s tvorbou látky dopamín, tzv. hormón šťastia. Ten zlepšuje náladu a zvyšuje sústredenosť, priblížil Paulovič. Upozornil však, že dopamín sa vylúči aj po športe, zvýšenej fyzickej námahe, jedení čokolády či sexe. Vyzval preto ľudí, aby sa snažili voliť tieto alternatívy tvorenia dopamínu.

Na Slovensku nefajčí 64 percent ľudí, zvyšok predstavujú pravidelní a príležitostní fajčiari. Tí sa tak podľa Petra Krištúfka zo Slovenskej lekárskej spoločnosti vystavujú hrozbe rakoviny pľúc a priedušiek, chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, bronchiálnej astme či syndrómu spánkového apnoe.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: