Rozhodnutie Senátu o reforme zdravotníctva v USA padne v sobotu

Americkí senátori v sobotu rozhodnú o tom, či budú pokračovať v debate o reforme zdravotníctva. Vo štvrtok o tom informoval predseda Senátu Harry Reid.

V sobotu bude Senát rozhodovať o tom, či sa v pléne otvorí debata o najnovšom návrhu reformného zákona. Ten v stredu predstavil Harry Reid. Najnovší návrh reformného zákona bol zostavený na základe návrhov dvoch senátnych výborov, ktoré schválili základné zásady reformy. Nová legislatívna úprava obsahuje aj zavedenie vládneho zdravotného poistenia, čo principiálne odmieta republikánska opozícia Senátu. Zákon by mal zabezpečiť zdravotné poistenie pre 31 miliónov Američanov, ktorí v dnešnom systéme poistenie nemajú. Náklady na reformu by pritom nemali presiahnuť 850 miliárd dolárov (572 mld. eur) a mali by viesť k zníženiu deficitu o 127 miliárd dolárov (85,5 mld. eur).

Demokrati síce majú v Senáte väčšinu, na schválenie zákonov však potrebujú 60 hlasov zo 100. Momentálne je v Senáte iba 58 zástupcov Demokratickej strany, takže nie je jasné, či reformný návrh získa dostatočnú podporu. Vládou poskytované zdravotné poistenie je problematickým bodom zákona aj pre niektorých konzervatívnejších demokratov. Snemovňa reprezentantov už vlastnú verziu reformy zdravotníctva schválila. Ak bude najnovší reformný zákon schválený aj v Senáte, spoločný výbor oboch komôr amerického Kongresu potom vypracuje konečný návrh reformy. Ten budú musieť schváliť opäť obe komory Kongresu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: