Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 16. - 22. novembra

22.11.2009

ČR: Štvrtou obeťou chrípky je cudzinec

Cudzinec, podľa neoficiálnych informácií občan Moldavska, podľahol dnes v nemocnici v severomoravskom Valašskom Meziříčí chrípke A (H1N1). Informoval o tom hovorca nemocnice Tomáš Želazko. V Česku ide od 22. októbra už o štvrtú obeť novej chrípky. Naposledy došlo v ČR k úmrtiu pacienta s chrípkou v piatok. Štyridsaťpäťročný cudzinec sa nakazil pravdepodobne od svojej priateľky, ktorá tzv. prasaciu chrípku prekonala. Hospitalizovaný bol od 10. novembra v izolácii na jednotke ARO. V nemocnici vo Valašskom Meziříčí platí od 12. novembra zákaz návštev. V Česku sa od pondelka rozbieha očkovanie. Prvej vlne je k dispozícii 95.000 očkovacích dávok. Druhá dodávka vakcín sa očakáva na začiatku decembra. Celkovo by sa do začiatku mája 2010 malo v ČR bezplatne zaočkovať 713.000 pacientov s chronickými ťažkosťami, respektíve žien v druhom a treťom tremestri tehotenstva, 137.000 zdravotníkov a 150 úradníkov, zamestnancov bezpečnostných zložiek a služieb, ktoré sú dôležité pre zaistenie chodu štátu.

21.11.2009

Rakúsko pomôže Nórsku vakcínami proti novej chrípke pre alergikov

Rakúsko pomôže Nórsku dodávkami protichrípkových vakcín pre ľudí, ktorí trpia alergiou na slepačie vajcia, informovala tlačová agentúra APA. Keďže sa čoraz viac znepokojených alergikov obracia na nórske úrady, tieto hľadali v zahraničí dodávateľa alternatívnej vakcíny, ktorú by bolo možné podať pri masovom očkovaní popri najviac používanom Pandremixe. Ten obsahuje proteín získaný zo slepačích vajec. Podľa správy nórskej spravodajskej agentúry NTB dala Viedeň v piatok zelenú expedícii 1000 jednotiek alternatívnej očkovacej látky Celvapan určenej pre skupinu alergikov. Vakcína by mala doraziť do Nórska na budúci týždeň.

Saudská Arábia: Vírus H1N1 má prvé štyri obete medzi moslimskými pútnikmi

Saudská Arábia (SA) oznámila, že tri dni pred začiatkom veľkej púte moslimov (hadždž) do Mekky podľahli vírusu novej chrípky typu A(H1N1) štyria pútnici zo zahraničia. Na svojej internetovej stránke to dnes uviedol denník al-Hajat s odvolaním sa na zdroje ministerstva zdravotníctva. Na púti do saudskoarabskej Mekky sa každoročne zúčastnia približne tri milióny moslimov, vrátane dvoch miliónov cudzincov. Počet moslimov, ktorí sa na tohtoročnú púť (25.-29. novembra) chystajú, rapídne poklesol kvôli obavám z tzv. prasacej chrípky a kvôli zvýšeným cenám. Spoločnosti registrujúce pútnikov zaznamenali v porovnaní s minulý rokom až 40-percentný pokles záujmu, informovala tamojšia tlač. Odborníci na epidémie z USA a arabských krajín vrátane SA tvrdia, že vlny vírusu H1N1 rozšírené pútnikmi, cestujúcimi do Mekky a späť, by mohli znamenať mimoriadnu záťaž pre systémy zdravotníctva na celom svete. Púť predstavuje dokonalé podmienky pre šírenie vírusu novej chrípky, ktorý sa prenáša kýchaním a fyzickým kontaktom. Saudskoarabské úrady odporučili ľuďom nad 65 rokov a deťom do 12 rokov, ako aj chorľavým osobám a tehotným ženám, aby púť odložili na priaznivejšie obdobie. Niekoľko ďalších moslimských krajín zaviedlo podobné obmedzenia, pričom Tunisko dokonca úplne zakázalo svojim občanom vycestovať do Mekky. Saudská Arábia sprísnila zdravotné kontroly na letiskách a v prístavoch a minulý víkend začala očkovať proti chrípke domácich pútnikov, zdravotnícky personál a zamestnancov, pracujúcich v posvätných mestách Mekka a Medina. Očkovanie potenciálnych pútnikov odštartovalo aj niekoľko ďalších islamských štátov, napríklad Spojené arabské emiráty. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok oznámila, že chrípka spôsobená vírusom H1N1 dosiahla v častiach západnej Európy a v USA svoj vrchol a v súčasnosti sa pohybuje východným smerom cez Európu a Áziu. Od objavenia vírusu novej chrípky v apríli zaznamenali vo svete najmenej 6770 úmrtí, pričom len za ostatný týždeň ich podľa záznamov WHO bolo 520.

V Británii a Nórsku zaznamenali mutované vírusy chrípky typu A(H1N1)

V Nórsku a vo Veľkej Británii zaznamenali lekári rôzne mutované vírusy novej chrípky typu A(H1N1). V oboch prípadoch však zdravotníci nepredpokladajú momentálne zvýšený rizikový potenciál. Informovala o tom dnes agentúra DPA. V Británii sa vôbec prvýkrát nakazili ľudia navzájom variantom tzv. prasacej chrípky, proti ktorej rozšírený liek Tamiflu neúčinkuje. V Nórsku sa našiel u nakazených dvoch mŕtvych pacientov a u jedného ťažko chorého iný variant pôvodcu H1N1, ktorá pravdepodobne spôsobuje, že vírus sa môže dostať hlbšie do dýchacích ciest. Čo sa týka piatich prípadov britských pacientov v nemocnici vo Walesi, ide podľa poznatkov zdravotníckych úradov v celosvetovom meradle o prvé prípady prenosu takýchto rezistentných pôvodcov z človeka na človeka. Najmenej traja pacienti sa nakazili priamo na oddeleniach univerzitnej kliniky v nemocnici v Cardiffe, kde boli ošetrovaní kvôli iným chorobám. Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) bolo doteraz nahlásených vyše 50 prípadov chrípkových kmeňov, ktoré sú rezistentné voči Tamiflu. Podľa informácií štátnych zdravotníckych úradov však zatiaľ neboli potvrdené žiadne prípady prenosu z človeka na človeka. Úrady nepredpokladajú, že tento kmeň sa z Cardiffu ďalej rozšíri. Vírus údajne nie je agresívnejší ako iné chrípkové vírusy a môže sa liečiť prípravkom Relenza. Dvaja pacienti už vyzdraveli, dodáva agentúra DPA.

20.11.2009

Británia prešetruje šírenie prasacej chrípky odolnej voči lieku

Predstavitelia britského zdravotníctva vyšetrujú možné šírenie prasacej chrípky z človeka na človeka, ktorá je odolná proti lieku. Informovala o tom dnes Agentúra na ochranu zdravia (HPA). Na oddelení nemocnice vo Walese je deväť potvrdených prípadov nového variantu chrípky H1N1 medzi pacientmi, pričom u piatich z nich sa už zistila odolnosť voči oseltamiviru, čo je všeobecný názov protivírusového lieku Tamiflu od firmy Roche. Týmito pacientmi sú ľudia s ďalšími vážnymi zdravotnými problémami, o ktorých je známe, že zapríčiňujú odolnosť voči lieku Tamiflu pri chrípkových ochoreniach. "Hoci prebieha ďalšie epidemiologické skúmanie, zdá sa, že došlo k prenosu vírusu H1N1 odolného voči oseltamiviru," uviedla vo vyhlásení HPA. Agentúra tiež oznámila, že tento variant prasacej chrípky zostáva citlivý na iný protivírusový liek Relenza od firmy GlaxoSmithKline a že pacienti naň dobre reagujú. "V súčasnosti sme presvedčení, že hrozba pre zdravie verejnosti je nízka," ubezpečila HPA. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila 57 prípadov odolnosti voči Tamiflu po celom svete. Ešte neboli potvrdené žiadne prípady prenosu tohto chrípkového variantu z človeka na človeka, hoci v USA sa vyšetruje údajný prípad.

Nórsko: Vedci objavili zmutovaný vírus novej chrípky

Pracovníci nórskeho Inštitútu verejného zdravia objavili zmutovanú verziu vírusu tzv. prasacej chrípky H1N1. Informovala o tom dnes stránka BNO News s odvolaním sa na vyhlásenie ústavu. Výskumníci v rámci monitorovania vírusového kmeňa A(H1N1) analyzovali vzorky odobraté niekoľkým pacientom. Vírusy mali množstvo spoločných znakov, no zistili sa aj určité mutácie. "Je to normálne a väčšina týchto mutácií má zrejme len malý alebo žiadny význam," konštatoval inštitút. Jedna mutácia však vedcov zaujala. Zistili ju u dvoch pacientov, ktorí chrípke A(H1N1) podľahli - boli to prvé obete novej chrípky v Nórsku, a u jedného, ktorý prekonal ťažkú chrípku. U neskorších obetí chrípky sa žiadne mutácie vírusu nezistili.

Mutácia by mohla podľa vedcov posilniť schopnosť vírusu prenikať hlbšie do dýchacích ciest, v dôsledku čoho by mohol byť priebeh novej chrípky vážnejší. "Analyzovali sme približne 70 vírusov z potvrdených prípadov v Nórsku a mutácie sme našli len u týchto troch pacientov," povedal riaditeľ inštitútu Geir Stene-Larsen. "Na základe doterajších poznatkov sa zdá, že zmutovaný vírus sa nerozšíril v populácii, ale mohol by byť výsledkom spontánnych zmien, ktoré prebehli len u týchto troch pacientov," dodal Stene-Larsen. Podľa neho zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že mutácia by mohla ovplyvniť účinok protichrípkových vakcín. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes oznámila, že chrípka H1N1 dosiahla v častiach západnej Európy a v USA svoj vrchol a v súčasnosti sa pohybuje východným smerom cez Európu a Áziu. Od objavenia vírusu novej chrípky v apríli zaznamenali vo svete najmenej 6770 úmrtí, pričom za ostatný týždeň ich podľa záznamov WHO bolo 520.

V USA, s výnimkou severovýchodu, je chrípka nového typu už za vrcholom rovnako ako v západnej Európe, vrátane Belgicka, Británie, Islandu a Írska, uviedla WHO v komuniké. Nórsko a ďalšie krajiny na východe, vrátane Litvy, Srbska, Moldavska a Gruzínska oznámili prudký nárast počtu chrípkových ochorení alebo akútnych dýchacích problémov. Vysoké počty chrípkových ochorení zaznamenali aj Kazachstan, Uzbekistan a časti Afganistanu, predovšetkým hlavné mesto Kábul, ako aj Izrael. K aktívnemu prenosu chrípky dochádza aj vo východnej Ázii.
Naopak, vo väčšine krajín tropických oblastí Strednej a Južnej Ameriky pokračuje pokles počtu chrípkových prípadov s výnimkou Peru a Kolumbie, dodala WHO.

EMEA: Väčšine ľudí postačí jedna dávka vakcíny proti tzv. prasacej chrípke

Európska agentúra pre lieky (EMEA) dnes uviedla, že pre väčšinu dospelých ľudí bude dostatočná jedna dávka vakcíny proti tzv. prasacej chrípke. Vyjadrenie sa týka vakcín Pandemrix od spoločnosti GlaxoSmithKline a Focetria od firmy Novartis. Predstavitelia agentúry doteraz odporúčali dve dávky vakcíny proti chrípke typu A(H1N1). Mnohé vlády napriek tomu odštartovali jednorazové očkovacie programy pre dospelých. "Obe vakcíny sa môžu použiť v jednej dávke u dospelých od 18 do 60 rokov, u detí a dospievajúcich od deväť rokov v prípade Focetrie a od desať rokov v prípade Pandemrixu," uvádza sa v novom vyhlásení, ktoré EMEA vydala po pravidelnom mesačnom zasadnutí expertov. Focetria a Pandemrix je tiež možné aplikovať v rovnakom čase ako vakcíny proti sezónnej chrípke. Aktualizované odporúčanie bolo vydané po prehodnotení najnovších klinických údajov, informovala agentúra Reuters. Experti EMEA zatiaľ vyhodnocujú, či vydajú podobné odporúčanie aj v prípade vakcíny Celvapan, ktorú vyrába spoločnosť Baxter International.

Chrípka: V Salzburgu zomrel hospitalizovaný Nemec, dostal krvácanie do mozgu

Tretie úmrtie v súvislosti s novou chrípkou typu A (H1N1) zaznamenali dnes v Rakúsku. Na jednotke intenzívnej starostlivosti Krajinskej nemocnice v Salzburgu zomrel 41-ročný Nemec z bavorsko-rakúskeho prihraničia, ktorého zdravotný stav vzbudzoval síce v uplynulých týždňoch obavy, ale v ostatných dňoch sa výrazne zlepšil. Úmrtie v noci nadnes zapríčinila podľa hovorkyne nemocničného zariadenia zrejme náhla komplikácia v podobe krvácania do mozgu. Príčinu by mala potvrdiť súdna pitva. V kritickom stave zostávajú v Salzburgu naďalej traja pacienti, a to 77-ročný muž, ktorý sa infikoval chrípkovým vírusom ako nemocničný pacient s chronickými ťažkosťami s obličkami, 40-ročná žena a istý 44-ročný muž, ktorého pôvodne priviezli do nemocnice ako obeť nehody. Zdravotný stav ďalšej 62-ročnej rizikovej pacientky, ako aj šesťmesačného dieťaťa sa naopak zlepšil. Z ostatných rakúskych spolkových krajín nehlásili dnes nič mimoriadne, záujem o imunizáciu obyvateľstva však ďalej klesá.

Srbsko: Zvýšil sa počet pacientov i počet obetí novej chrípky, čaká sa na sérum

V uplynulom týždni sa zvýšil tak počet obetí novej chrípky typu A (H1N1), ako aj celkový počet infikovaných osôb v Srbsku. Na komplikácie spojené s tzv. prasacou chrípkou doteraz skonalo v krajine 13 osôb, celkove sa ňou nakazilo 306 ľudí. Prvá dodávka vakcíny proti novej chrípke by do krajiny mala doraziť na konci novembra, nasledovať budú ešte ďalšie tri dodávky, celkové Srbsko objednalo tri milióny dávok séra. Zostáva otázkou, kedy sa v postjuhoslovanskej republike začne s očkovaním, pretože vakcína bude musieť prejsť ešte testami v srbských laboratóriách. Z Vojvodiny hlásia však opakované porušovanie zákona, pretože predovšetkým v tejto oblasti Srbska sa mnohí nechajú očkovať vakcínou dovezenou z Maďarska, ktorá v balkánskej krajine neprešla testami a nebola povolená.

Ukrajina: Chrípková situácia sa stabilizuje, klesá počet nových ochorení

Situácia na Ukrajine, kde od začiatku epidémie registrovali medzičasom 1,54 milióna chrípkových ochorení a ochorení horných dýchacích ciest, sa ďalej stabilizuje. Vo viacerých oblastiach a mestách na západe postsovietskej republiky zrušia od pondelka karanténu uvalenú na regióny pred troma týždňami. Epidémia si podľa dnešných informácií ukrajinských zdravotných orgánov vyžiadala celkove 354 životov. Prítomnosť vírusu novej chrípky typu A(H1N1) preukázali v organizmoch pacientov v 225 prípadoch, z toho 17 sa skončilo úmrtím. Zodpovední registrujú však klesajúcu krivku chorobnosti, veď napríklad vo štvrtok zaznamenali na celom území Ukrajiny o 6500 nových ochorení menej ako v predošlý deň. Zdá sa, že preventívne uzavretie vzdelávacích zariadení a vyhlásenie mimoriadnych prázdnin prinieslo svoje ovocie, pretože medzi mladými ľuďmi sa šírenie vírusu podarilo pozastaviť. Druhú vlnu novej chrípky očakávajú ukrajinskí odborníci na sklonku roka alebo začiatkom budúceho roka. Okolo vakcinácie obyvateľstva pretrváva na Ukrajine množstvo otáznikov, ktoré sa týkajú nielen termínu začiatku očkovania, ale aj druhu a množstva séra. Prioritu bude mať s určitosťou očkovanie príslušníkov rizikových skupín, predbežne však nevedno, či už v decembri alebo až v apríli 2010.

Holandsko: Začali s očkovaním rizikových skupín, vírus sa šíri už rýchlejšie

Veľká väčšina z 22 holandských obetí novej chrípky typu A H1N1) trpela aj inými zdravotnými problémami, ktoré infekčné ochorenie iba ďalej prehĺbilo. Ministerstvo zdravotníctva hodnotí tamojšiu situáciu naďalej ako miernu epidémiu. Od konca augusta už v Holandsku neevidujú presný počet infikovaných, krajina však aj v medzinárodnom kontexte figuruje medzi stredne zasiahnutými regiónmi. Aj v Holandsku registrujú od začiatku novembra rýchlejšie šírenie vírusu, počet hospitalizovaných s novou chrípkou sa medzičasom približuje hranici 1000 pacientov. Očkovanie rizikových skupín obyvateľstva, v prvom rade zamestnancov zdravotníctva a všetkých občanov, bojujúcich s chronickými ochoreniami horných ciest dýchacích alebo kardiovaskulárneho systému, či seniorov vo veku nad 60 rokov, sa začala minulý týždeň. Na budúci týždeň sa rozbehne v Holandsku aj vakcinácia detí vo veku od šesť mesiacov do šiestich rokov a v prípade žiadosti aj ich rodinných príslušníkov. Tehotné ženy tu môžu požiadať o osobitné vyšetrenie, ktorého cieľom je preukázať prípadné riziká v súvislosti s očkovaním. Všetky ženy v tehotenstve staršom ako 14 týždňov môžu rátať však s prioritne poskytnutou vakcínou. Odhaduje sa, že možnosť dobrovoľnej, ale odporúčanej imunizácie využilo v krajine doteraz pol milióna občanov. Aj keď doteraz dorazila do Holandska iba časť objednaného množstva vakcín, objednaný náklad by mal pokryť potrebu celej populácie.

ČR: Treťou obeťou novej chrípky je 56-ročný muž

Česko má ďalšiu, tretiu obeť chrípky typu A(H1N1). V nemocnici v západočeských Karlových Varoch dnes zomrel 56-ročný muž, ktorého záchranná služba priviezla do nemocnice vo štvrtok. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Zdeňka Marková. Od 22. októbra ide v ČR o tretiu českú obeť obávanej prasacej chrípky. Muž zomrel navyše v rovnakej nemocnici, kde došlo k prvému úmrtiu. V hlavnej nemocnici tohto najznámejšieho českého kúpeľného mesta je hospitalizovaných ešte ďalších desať pacientov, ktorí majú chrípku typu A. Vážny je stav dvoch pacientov – asi 70-ročného a 30-ročného. Mladší z oboch mužov je pritom kvôli chrípke pripútaný na nemocničné lôžko už štyri týždne. V Česku sa od budúceho pondelka rozbieha očkovanie. Prvej vlne je k dispozícii 95.000 očkovacích dávok. Celkovo by sa do začiatku mája 2010 malo v ČR bezplatne zaočkovať 713.000 pacientov s chronickými ťažkosťami, respektíve žien v druhom a treťom trimestri tehotenstva, 137.000 zdravotníkov a 150 úradníkov, zamestnancov bezpečnostných zložiek a služieb, ktoré sú dôležité pre zaistenie chodu štátu.

Francúzsko: Vírus novej chrípky sa šíri rýchlejšie, zvýšil sa počet chorých

Nová chrípka typu A (H1N1) sa podľa viacerých indícií na území Francúzska šíri rýchlejšie než doteraz. Na jej následky zomrelo v krajine galského kohúta doteraz najmenej 76 osôb, z toho 48 v európskej časti Francúzska, vrátane 16 pacientov, ktorí zaplatili za túto infekciou životom v tomto týždni, a 28 zomrelo v zámorských oblastiach krajiny. Rastie aj celkový počet infikovaných. V prvom novembrovom týždni to bolo 380.000 ľudí, v uplynulom týždni už 410.000 osôb. Od augusta prekonalo ochorenie dva milióny obyvateľov Francúzska. Na možnosť očkovania reagujú Francúzi podľa znalcov pomerov veľmi zdržanlivo. Možnosť bezplatnej vakcinácie využilo spomedzi ôsmich miliónov oslovených doteraz 250.000 ľudí. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že záujem zaočkovať sa má naďalej iba pätina francúzskej populácie.

Bulharsko: Nová chrípka vyhasila už 23 životov, počet chorých ľudí klesá

Počet obetí novej chrípky typu A (H1N1) v Bulharsku sa zvýšil už na 23. Najmenej tri štvrtiny z nich trpeli už pred infikovaním sa inými vážnymi ochoreniami a viac ako polovica z nich vyhľadala pomoc odborníkov neskoro. Počet chorých s touto diagnózou má však v balkánskej krajine klesajúcu tendenciu. Vyplýva to z dnešných informácií ministra zdravotníctva Božidara Naneva. Aktuálne je v bulharských nemocniciach hospitalizovaných v súvislosti s tzv. prasacou chrípkou 117 ľudí, čo je podstatne menej ako údaj spred týždňa (350). Navyše je v starostlivosti lekárov aj ďalších 511 pacientov, u ktorých sa v súvislosti s chrípkou objavil zápal pľúc, aj počet týchto pacientov sa oproti minulému týždňu (660) znížil. Sofia sa 5. novembra oficiálne obrátila so žiadosťou o pomoc v súvislosti s rozširovaním novej chrípky typu A(H1N1) v krajine, konkrétne požiadala Brusel o dodávku 200.000 balení antivirotík.

Rakúsko: Vo Viedni zaočkovali do 39.000 ľudí proti vírusu H1N1

Od začiatku očkovacej akcie sa dalo vo Viedni zaočkovať proti vírusu H1N1 38.789 ľudí. Napriek klesajúcemu počtu záujemcov o vakcináciu zostáva naďalej otvorených všetkých 21 očkovacích centier, informuje dnes agentúra APA. Doteraz zaregistrovali päť prípadov s vedľajšími účinkami vakcíny, žiaden z očkovaných však nemusel byť kvôli tomu hospitalizovaný, informovali lekárske zdroje. Čo sa týka infekcie A(H1N1), od apríla potvrdili laboratórne testy prítomnosť nového vírusu u Viedenčanov v 698 prípadoch. Polovica chorých je vo veku 15 až 34 rokov, ďalších 30 percent tvoria osoby mladšie ako 14 rokov. Len 13 percent chorých je vo veku od 35 do 54 rokov a sedem percent tvoria osoby staršie ako 55 rokov. Kvôli chrípke bolo minulý týždeň vo Viedni práceneschopných 30.537 ľudí. Tento počet je porovnateľný s počtom ochorení na sezónnu chrípku v predchádzajúcich rokoch.

Dánsko: Na chrípku typu A(H1N1) zomrel druhý človek

V Dánsku zomrel v súvislosti s chrípkou typu A(H1N1) 60-ročný muž. Národný úrad zdravotníctva dnes informoval, že chronicky chorý pacient zomrel v nemocnici v Kodani v stredu 18. novembra. Je druhým Dánom, ktorý zomrel na prasaciu chrípku. Prvou obeťou bol v septembri dánsky vodič kamióna, ktorý zomrel v Nórsku na zápal pľúc spôsobený vírusom H1N1. Dánske úrady už prestali monitorovať celkový počet potvrdených prípadov prasacej chrípky, domnievajú sa, že vírus nainfikoval desaťtisíce obyvateľov.

Čína: Vláda chce potrestať utajovanie úmrtí na novú chrípku

Čína prísne potrestá verejných činiteľov, ktorých prichytia pri utajovaní úmrtí na chrípku typu A/H1N1. Prísľub vlády v Pekingu prišiel po tom, ako rešpektovaný zdravotný odborník poukázal na podozrenie, že niektoré miestne správy takéto prípady nehlásili, informovala dnes agentúra Reuters. Ministerstvo zdravotníctva tiež uviedlo, že Čína tento mesiac zmenila metódu evidencie prípadov úmrtí na tzv. prasaciu chrípku. Ak zomrie pacient nakazený vírusom H1N1, prípad bude hlásený ako úmrtie na túto chrípku bez ohľadu na to, či mal aj iné zdravotné problémy. Predstaviteľ ministerstva pre Reuters povedal, že už nebudú zverejňovať celkové bilancie, ale len počty nových nákaz a úmrtí. Riaditeľ Kantonského inštitútu respiračných chorôb Čung Nan-šan, ktorý si vyslúžil rešpekt za otvorenosť a úsilie pri boji proti ťažkého akútnemu respiračnému syndrómu SARS v roku 2003, vo štvrtok vyjadril presvedčenie, že celoštátna bilancia 53 úmrtí na chrípku H1N1 je prinízka. Podľa jeho slov "v niektorých oblastiach nevykonávajú testy pri úmrtiach na ťažký zápal pľúc a bez akýchkoľvek námietok s nimi zaobchádzajú ako s prípadmi obyčajného zápalu pľúc".

19.11.2009

WHO: Na svete zatiaľ zaočkovali proti chrípke asi 65 miliónov ľudí

Na celom svete zaočkovali doposiaľ proti chrípke typu A(H1N1) približne 65 miliónov ľudí. Bezpečnosť použitých vakcín sa ukázala ako vynikajúca, konštatovali dnes v Ženeve predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Pomerne časté opuchliny, sčervenania a bolesti na mieste zaočkovania po určitom čase obyčajne ustúpili samé od seba a bez asistencie lekárov. Zriedkavejšie sa zaočkovaní ľudia sťažovali na horúčku, bolesti hlavy, únavu a bolesti svalov. V období očkovania proti takzvanej prasacej chrípke dostala WHO správy o malom počte úmrtí. Všetky tieto prípady experti starostlivo preskúmali a nenašli žiadnu príčinnú súvislosť s očkovaním. O očkovacích kampaniach, ktoré v súčasnosti prebiehajú v 40 štátoch sveta, dostala WHO spoľahlivé informácie od úradov 16 krajín.

Maldivy potvrdili prvé úmrtie na chrípku H1N1

Na súostroví Maldivy v Indickom oceáne zaznamenali prvé úmrtie na novú chrípku H1N1. Potvrdili to dnes tamojšie zdravotnícke úrady. Maldivčan vo veku 65 rokov, ktorý v ostatnom čase necestoval nikam do zahraničia, podľahol takzvanej prasacej chrípke v stredu 18. novembra. Tlačovú agentúru Reuters o tom informoval vysokopostavený predstaviteľ Ahmad Džamšíd Muhammad z Centra pre verejné zdravotníctvo a ochorenia. Od 25. júla, keď na Maldivách prvýkrát zistili novú chrípku, mali pozitívne testy na túto chorobu štyria miestni obyvatelia a dvaja cudzinci. "Všetkých šesť prípadov, o ktorých sme informovali už predtým, bolo dovezených. Toto je prvý prípad miestneho prenosu. Sme si vedomí, že vírus koluje na Maldivách," uviedol Džamšíd. Všetci šiesti nakazení však už vyzdraveli, dodal. Úrady na súostroví, ktoré je preslávené luxusnými tropickými letoviskami v ústraní a panenskými plážami, röntgenujú od apríla všetkých návštevníkov na letiskách a v prístavoch.

Maďarsko: Bezdomovcov očkujú proti novej chrípke bezplatne

Bezdomovci v Maďarsku dostávajú bezplatne vakcínu proti novej chrípke typu A (H1N1). V Budapešti o tom dnes na tlačovej konferencii počas rokovania Rady pre bezdomovcov informoval štátny tajomník rezortu sociálnych vecí a práce Lajos Korózs. Podľa jeho slov už zaočkovali proti infekčnému ochoreniu stovky ľudí bez strechy nad hlavou. Vzhľadom na avizované ochladenie v priebehu budúceho týždňa druhý muž ministerstva sociálnych vecí uviedol, že v prípade potreby je možnosť rozšíriť jestvujúcu kapacitu 7360 miest v útulkoch o ďalších 1200 lôžok na prenocovanie. Nedostatok lôžok je vraj pre bezdomovkyne.

Česká vláda prehodnotila očkovací plán: vakcína bude až pre milión ľudí

Česká vláda schválila dnes novú očkovaciu stratégiu proti chrípke typu A, ktorá vychádza zo zistenia odborníkov, že účinnú ochranu pred chrípkou poskytne už jedna očkovacia dávka, a nie dve, ako sa plánovalo pôvodne. Zmena očkovacieho plánu umožní, aby sa proti chrípke zaočkoval až milión obyvateľov. Z toho by malo ísť o 713.000 pacientov s chronickými ťažkosťami, respektíve ženy v druhom a treťom trimestri tehotenstva, 137.000 zdravotníkov a 150 úradníkov, zamestnancov bezpečnostných zložiek a služieb, ktoré sú dôležité pre zaistenie chodu štátu. Ako však dnes vysvetlila ministerka zdravotníctva ČR Dana Jurásková, očkovanie bude prebiehať postupne až do konca apríla, maximálne do začiatku mája 2010. Dobu trvania očkovania predtým úrady v Česku nešpecifikovali, ale predpokladalo sa pôjde len o niekoľko týždňov. Do Česka tento týždeň - s dvojtýždňovým meškaním - dorazila prvá zásielka 95.000 vakcín a ďalšia sa očakáva v priebehu decembra. Od minulého týždňa sa počet pacientov s potvrdenou chrípkou typu A(H1N1) zvýšil o takmer 160 osôb na celkových 650. Hlavný český hygienik Michael Vít očakáva, že hranica chorobnosti pre označenie situácie za epidémiu, teda 2000 chorých na 100.000 obyvateľov, bude prekročená až na začiatku decembra. Momentálne respiračné choroby trápia v priemere 1520 osôb na 100.000 obyvateľov.

Švajčiarsko hlási druhú obeť prasacej chrípky

Nová chrípka A(H1N1) si vo Švajčiarsku vyžiadala druhú obeť. Pre médiá to potvrdili dnes zdravotnícke orgány v Zürichu. Na komplikácie spojené s infekčným ochorením zomrela v stredu v nemocnici vo Winterthure päťdesiatnička, ktorá už pred infikovaním sa trpela na cukrovku. Pacientka, ktorá by aj pri sezónnej chrípke bola čelila zrejme problémom, bola opakovane hospitalizovaná. Príčinou jej úmrtia bol zápal pľúc. Prvou obeťou ochorenia vo Švajčiarsku sa stal počas uplynulého víkendu niekoľkomesačný chlapec z okolia Bazileja. Dojča priniesli do univerzitnej nemocnice už mŕtve. To, že malo v tele vírus tzv. prasacej chrípky, sa zistilo až v utorok, keď boli k dispozícii výsledky súdnej pitvy.

Nemecko: Odborníci nevidia súvislosť medzi očkovaním a úmrtiami

Nemecký Inštitút Paula Ehrlicha nevidí doteraz žiadnu súvislosť medzi očkovaním proti tzv. prasacej chrípke a prípadmi úmrtia po ňom, ktoré sa vyskytli na území spolkovej republiky. V daných prípadoch "išlo vo všetkých prípadoch o ľudí, ktorí boli veľmi vážne chorí," uviedla dnes hovorkyňa inštitútu Susanne Stöckerová vo vysielaní rozhlasovej stanice RBB Info. Podľa jej slov obete zomreli "sčasti v dôsledku reakcií na vakcínu, ktoré priamo súviseli s ich chorobami". Momentálne nič nenasvedčuje tomu, že by niektoré z úmrtí bol dôsledkom očkovania. Jednotlivé prípady však inštitút precízne preskúma, dodala hovorkyňa.

18.11.2009

Prasacia chrípka si vyžiadala prvú obeť v Macedónsku

Macedónsko dnes oznámilo svoje prvé úmrtie na tzv. prasaciu chrípku. Predstavitelia kliniky pre infekčné ochorenia v hlavnom meste Skopje dnes potvrdili, že 32-ročný muž v utorok podľahol komplikáciám vážneho zápalu pľúc, ktorý vyvolal vírus novej chrípky. Zdravotnícke úrady informovali, že laboratórne testy doteraz identifikovali vyše 300 prípadov nákazy vírusom chrípky A(H1N1) v Macedónsku.

Rakúsko: Rezort zdravotníctva odhaduje desiatky tisícok prípadov novej chrípky

Od apríla zaznamenali v rakúskom hlavnom meste Viedni 663 potvrdených prípadov novej chrípky A(H1N1). Hospitalizácia bola nutná v asi stovke z týchto prípadov. Informovali o tom dnes tamojšie zdravotnícke orgány. Až 80 percent postihnutých vo Viedni bolo vo veku do 35 rokov. Rakúske ministerstvo zdravotníctva odhaduje počet ochorení na tzv. prasaciu chrípku na celom území krajiny na 30.000-45.000, a to na základe údajov získaných v hlavnom meste. V alpskej republike doteraz zaznamenali po tomto ochorení tri úmrtia. Z rakúskej metropoly hlásia medzičasom pokles záujmu o očkovanie proti tzv. prasacej chrípke. Kým vo štvrtok minulý týždeň sa na 21 miestach vo Viedni určených na imunizáciu prihlásilo ešte 6800 Viedenčanov, v utorok to bolo už iba 2532 záujemcov o vakcínu. Očkovanie pokračuje rôznym tempom aj v ďalších regiónoch alpskej republiky. Medzi spolkové krajiny s vysokým výskytom chrípkových ochorení patrí Tirolsko, kde už pacienti dostali 42.000 dávok vakcíny. Odborníci tu však s kulmináciou epidémie rátajú až v období Vianoc. Momentálne sa situácia predovšetkým v školských zariadeniach stabilizovala; dnes tak nepribudli ďalšie dočasné uzavretia, v štyroch školách a troch predškolských zariadeniach naopak obnovili prevádzku. Zo Salzburska hlásili dnes zlepšenie zdravotného stavu dvoch zo štyroch pacientov, u ktorých komplikácie chrípkového ochorenia vyvolávali v uplynulých dňoch vážne obavy. Nemec z bavorsko-rakúskeho prihraničia (41) a šesťmesačné bábätko majú zrejme najhoršie za sebou a pomaly sa uzdravujú. Zdravotný stav 77-ročného dôchodcu, ktorý mal problémy s obličkami a v nemocnici ho infikovala vírusom prasacej chrípky vnučka, ale aj 62-ročnej ženy z jednej z rizikových skupín, je naďalej veľmi kritický a obaja sa nachádzajú v ohrození života.

Ukrajina: Počet ochorení na chrípku postupne klesá

Situácia na Ukrajine, kde od začiatku epidémie registrovali 1,4 milióna chrípkových ochorení a ochorení horných dýchacích ciest, sa v uplynulom týždni stabilizovala. Vyplýva to zo správy, ktorú dnes v Kyjeve zverejnilo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Podľa nej sa spomalilo tempo rozširovania ochorenia, veď 10. novembra vyhľadalo lekársku pomoc ešte 90.000 ľudí, kým v dňoch 12.-13. novembra, respektíve 15. novembra počet osôb sužovaných symptómami ochorenia postupne klesal na 61-, 55- a 17-tisíc. Experti sa však domnievajú, že počas víkendov tieto čísla klesajú, pretože menej chorých vyhľadá pohotovosť, čomu nasvedčuje aj fakt, že 16. novembra registrovali 36.000 nových prípadov. Iba v piatich z celkove 26 oblastí Ukrajiny je aktuálne počet chorých pod epidemiologickým prahom. Napriek tomu sa zdá, že preventívne uzavretie vzdelávacích zariadení a vyhlásenie mimoriadnych prázdnin prinieslo svoje ovocie, pretože aspoň medzi mladými ľuďmi sa šírenie vírusu podarilo pozastaviť. Druhú vlnu novej chrípky očakávajú ukrajinskí odborníci na sklonku roka alebo začiatkom budúceho roka. Na Ukrajine si súčasná epidémia vyžiadala do utorkového večera 328 životov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 17. novembra informovala, že testy na vzorkách prasacej chrípky z Ukrajiny nepreukazujú nijakú závažnejšiu mutáciu tohto vírusu. Predbežné genetické skúšky v laboratóriách v Británii a Spojených štátoch potvrdili podobnosť vírusu z Ukrajiny s vírusom, ktorý sa používa na výrobu vakcíny proti chrípkovej pandémii.

Irán: Nová chrípka si vyžiadala už 100 životov

V uplynulom týždni zomrelo v Iráne na následky komplikácií spojených s novou chrípkou typu A(H1N1) 42 ľudí, informovalo dnes v Teheráne tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Celkove si tak ochorenie v islamskej republike vyžiadalo už 100 životov. Podľa rovnakého zdroja sa zvýšil aj počet infikovaných osôb, a to z 2662 pred týždňom na súčasných 3128. Vzdelávacie zariadenia v krajine dočasne zavreli, zdravotnícke orgány podnikajú nevyhnutné opatrenia, aby zabránili ďalšiemu šíreniu vírusu. Podstatne klesá aj počet pútnikov, ktorí pocestujú do saudskoarabskej Mekky, iránske orgány sa obávajú, že po ich návrate sa môže zvýšiť počet infikovaných osôb.

Maďarsko: Vyhlásili epidémiu v súvislosti s ochoreniami na chrípkový vírus H1N1

Počet ochorení na novú chrípku typu A (H1N1) dosiahol v Maďarsku úroveň epidémie. Podľa dnes zverejnených údajov tamojších zdravotníckych orgánov sa s chrípkovými príznakmi obrátilo v 46. týždni na lekárov 22.000 pacientov, hranica epidémie je v Maďarsku stanovená na úroveň 20.000 nových ochorení týždenne. Najviac ochorení zaznamenali v Peštianskej župe. V uplynulom polroku zaznamenali v krajine 500 potvrdených prípadov tzv. prasacej chrípky. Aktuálne sa zvýšil aj počet hospitalizovaných s ochorením, ktorých je medzičasom už 172, 15 z nich v intenzívnej starostlivosti lekárov. Komplikácie spojené s týmto infekčným ochorením si v Maďarsku vyžiadali doteraz sedem životov, informovala agentúra MTI s odvolaním sa na slová Ágnes Csohánovej, šéfky epidemiologického odboru Celoštátneho epidemiologického centra. Masový výskyt chrípkových ochorení zaznamenali v uplynulých týždňoch v Maďarsku v 11 predškolských zariadeniach, 19 základných a troch stredných školách. Päť vzdelávacích zariadení museli dočasne uzavrieť.

Rakúsko: Dvaja pacienti s vírusom H1N1 sú v kritickom stave

Stav dvoch rakúskych pacientov nakazených vírusom H1N1, ktorí ležia na intenzívnom oddelení v salzburskej nemocnici, je kritický. Ako dnes informovala agentúra APA s odvolaním sa na hovorkyňu nemocnice, ide o 77-ročného muža, ktorý bol v nemocnici pôvodne kvôli chronickým problémom s obličkami a nevedomky ho nakazila vírusom prasacej chrípky počas návštevy vnučka, a o 62-ročnú ženu patriacu tiež do rizikovej skupiny. Ďalším dvom pacientom - 41-ročnému mužovi z Bavorska a šesťmesačnému dieťaťu, ležiacemu predtým tiež na intenzívke, sa zdravotný stav zlepšuje. V salzburskej nemocnici na chirurgii leží aj ťažko zranený 44-ročný pacient v umelom spánku. Toho priviezli po pondelkovej dopravnej nehode záchranným vrtuľníkom. Aj u neho bol zistený vírus prasacej chrípky. V servisných centrách salzburskej oblasti zaočkovali už 7424 osôb proti novej chrípke, dodáva agentúra DPA.

ČR: Prvá časť chrípkových vakcín je k dispozícii, chystá sa hromadné očkovanie

V Českej republike je už 95.000 balení vakcíny proti obávanej chrípke typu A(H1N1). Na rokovaní zdravotníckeho výboru českej Poslaneckej snemovne to uviedla ministerka zdravotníctva Dana Jurásková. Celkovo by malo mať Česko vakcíny až pre milión ľudí, teda desatinu obyvateľov. Pôvodne sa plánovalo, že každý očkovaný dostane až dve dávky. Podľa výrobcu látky to však nebude nutné a postačí jedna dávka. Zmenu spôsobu očkovania, respektíve zvýšenie počtu osôb, ktoré môžu látku dostať, prerokuje vo štvrtok bezpečnostná rada štátu. Očkovacia látka sa bude distribuovať do regiónov a praktickí lekári budú následne očkovať podľa menných zoznamov. Vakcínu proti vírusu H1N1 tak dostanú nielen chronicky chorí pacienti a ženy po prvom trimestri tehotenstva, ale aj zdravotníci, vybraní zamestnanci štátnej správy, bezpečnostných zborov a služieb, ktoré sú nutné na udržanie riadneho chodu štátu. Doteraz na novú chrípku v ČR zomreli dvaja ľudia.

Švajčiarsko: Prvou obeťou novej chrípky je päťmesačné dieťa

Chrípka typu A(H1N1) má vo Švajčiarsku prvú obeť. Je ňou päťmesačné dieťa, informovali dnes zdroje z bazilejského kantónu. Dojča priniesli pred niekoľkými dňami do univerzitnej nemocnice už mŕtve. To, že zomrelo na vírus prasacej chrípky, sa zistilo až v utorok, keď boli k dispozícii výsledky pitvy.

ČR: Dievčatko s chrípkou bojuje o život

Päťročné dievčatko zo severočeského okresu Most dostalo kvôli chrípke typu A (H1N1) zápal pľúc, ktorý sa lekárom nedarí zvládnuť. Dieťa je hospitalizované v Masarykovej nemocnici v Ústí nad Labem a dýcha pomocou kyslíkovej masky. Podľa lekárov dievčatko bojuje o život. Informoval o tom server novinky.cz s tým, že na rozdiel od bakteriálneho zápalu pľúc, pri vírusovom zápale je antibiotická liečba neúčinná. V rovnakej nemocnici je od minulého týždňa vo vážnom stave hospitalizovaná žena, ktorá dokonca musela predčasne priviesť svoje dieťa na svet. Lekári sa obávali o život dieťaťa. To je kvôli predčasnému pôrodu v inkubátore, ale už v stabilizovanom stave. Zdravotný stav matky je naďalej vážny, lekári ju udržiavajú v umelom spánku. V Česku sú doteraz dve obete chrípky typu A (H1N1) a oficiálne takmer 500 pacientov. Tento údaj však nie je smerodajný, pretože určovanie typu chrípkového vírusu sa z kapacitných dôvodov robí už len vo vážnych prípadoch. Vakcíny proti obávanému typu chrípky majú do Česka doraziť na konci tohto týždňa. Očkovanie by sa potom mohlo rozbehnúť od pondelka.

Väčšina Britov odmieta vakcínu proti chrípke typu A(H1N1)

Viac ako polovica Britov, ktorí mali možnosť zaočkovať sa proti chrípke typu A(H1N1), to odmietli. Boja vedľajších účinkov alebo si myslia, že vírus je príliš slabý na to, aby sa takto obťažovali. Vyplýva to z lekárskeho prieskumu, ktorý dnes zverejnil britský časopis Pulse. Dovedna 107 opýtaných lekárov uviedlo, že iba 46 percent ľudí sa dalo zaočkovať. Lekári mali dokonca ťažkosti presvedčiť tehotné ženy, aby vakcínu prijali. "Zo všetkých žien, ktorým sme vakcínu ponúkli, súhlasila iba asi jedna z 20," uviedol lekár v Nottinghame Chris Udenze. Británia začala očkovať obyvateľstvo 21. októbra. V Británii a iných európskych krajinách sa ľudia stávajú skeptickými voči krokom úradov v boji s pandémiou, pretože počet nakazených je nižší, ako sa pôvodne očakávalo. Pôvodne odhadovaný počet 65.000 obetí novej chrípky v Británii skresali na približne 1000 úmrtí, čo je oveľa nižšie ako je ročný priemer úmrtí na sezónnu zimnú chrípku (od 4000 do 8000 osôb). Z prieskumu ďalej vyplynulo, že veľa pacientov a aj niektorí lekári nie sú presvedčení o tom, že vakcína proti prasacej chrípke je bezpečná a potrebná.

17.11.2009

Poľsko: Prudký nárast počtu chrípkových ochorení

V uplynulom týždni došlo v Poľsku k výraznému nárastu chrípkových ochorení. Celkový počet registrovaných nových prípadov prekročil 41.000 v porovnaní 3,6 tisíca prípadov v rovnakom období v roku 2008. Ukázala to správa Národného inštitútu hygieny, ktorú citovala poľská tlačová agentúra PAP. V dňoch 8. až 15. novembra priemerný denný počet oznámených nových prípadov chrípkových ochorení na 100.000 obyvateľov dosiahol 13,5, čo je jedno z najvyšších čísel v tomto ročnom období za niekoľko uplynulých rokov. Neoficiálne potvrdených bolo zatiaľ menej ako 300 prípadov chrípky nového typu A/H1N1. Doteraz na ňu zomreli štyria ľudia. Ostatnou obeťou bola 54-ročná žena z Gdanska, ktorá zomrela na vírus tzv. prasacej chrípky dnes. Celkove ochorelo na chrípku nového typu v dňoch 1. až 15. novembra 107.250 Poliakov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) 80 percent prípadov boli ochorenia s miernejšími prejavmi.

WHO: Vírus prasacej chrípky z Ukrajiny nevykazuje podstatnú mutáciu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že testy na vzorkách prasacej chrípky z Ukrajiny nepreukazujú nijakú závažnejšiu mutáciu tohto vírusu. WHO vyslala na Ukrajinu minulý týždeň odborný tím, keď z tohto bývalého sovietskeho štátu začali prichádzať správy o nezvyčajnom rozmachu chrípky. Organizácia dnes vyhlásila, že predbežné genetické skúšky v laboratóriách v Británii a Spojených štátoch ukazujú na podobnosť vírusu z Ukrajiny s vírusom, ktorý sa používa na výrobu vakcíny proti chrípkovej pandémii. Od vypuknutia epidémie chrípky A(H1N1) zaznamenalo ukrajinské ministerstvo zdravotníctva doposiaľ už 1,4 milióna prípadov chrípky a ochorenia dýchacích ciest. WHO uvádza, že väčšina z týchto prípadov pravdepodobne patrí do kategórie tzv. prasacej chrípky a počet infikovaných sa v pomere zhoduje so susednými krajinami Ruskom a Poľskom.

USA: Účinná je aj polovica dávky vakcíny proti prasacej chrípke, tvrdí štúdia

Podľa najnovšej americkej klinickej štúdie by stačila iba polovica dávky vakcíny proti novej chrípke typu A(H1N1) od spoločnosti Novartis na vyvolanie obrannej imúnnej reakcie. Informovala o tom dnes samotná firma Novartis, švajčiarska spoločnosť na výrobu liečiv. Ako spresnila, údaje zozbierané od približne 4000 jednotlivcov naznačujú, že polovica dávky vakcíny spĺňa kritériá v prípade dospelých a starších ľudí. Prieskum tiež ukázal, že aj jej pomocná látka, ktorá je vytvorená tak, aby zlepšila účinnosť vakcíny, sa dobre prijíma a mohla by tým pádom až štvornásobne zvýšiť zásobovanie očkovacími látkami od Novartisu. Podľa odhadov nakazila pandémia prasacej chrípky asi 22 miliónov Američanov, kým 98.000 z nich museli hospitalizovať, uvádza americké Centrum pre kontrolu a prevenciu nákazlivých chorôb. Medzi nakazenými je aj osem miliónov detí, z ktorých hospitalizovali 36.000 a 540 z nich chorobu neprežilo.

16.11.2009

Nová chrípka H1N1 si vyžiadala prvú obeť v Bosne a Hercegovine 

Bosna a Hercegovina dnes oznámila prvé úmrtie na takzvanú prasaciu chrípku. Predstavitelia Inštitútu mikrobiológie v metropole Sarajevo dnes potvrdili, že 40-ročný muž, ktorý zomrel v nedeľu večer v nemocnici v meste Mostar na juhu krajiny, podľahol komplikáciám zapríčineným vírusom H1N1. Prvé správy z nemocnice v Mostare uvádzali, že muž zomrel na zápal pľúc. Zdravotnícke úrady uviedli, že laboratórne testy zatiaľ potvrdili 163 prípadov novej chrípky H1N1 v Bosne a Hercegovine.

Palestínčania: Prasacia chrípka vyhasila už päť životov v Predjordánsku

Päť obetí si nová chrípka A(H1N1) vyžiadala podľa dnešnej informácie palestínskych zdravotníckych orgánov na západnom brehu Jordánu. Podľa rovnakého zdroja úmrtia hlásili v uplynulých dňoch z miest Nábulus, Ramalláh, Betlehem a Hebron. Na tzv. prasaciu chrípku ochorelo doteraz a hospitalizovaných bolo 1100 Palestínčanov. V súčasnom počasí počítajú kompetentné orgány s ďalším rastom ochorení. Z pásma Gazy, ktoré je pod kontrolou radikálov z hnutia Hamas, doteraz nehlásili ani jediný prípad novej chrípky.

Španielsko začalo s očkovaním proti prasacej chrípke

Španielsko začalo program očkovania proti takzvanej prasacej chrípke. Oznámilo to dnes tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Choroba si už v Španielsku vyžiadala 91 ľudských životov. Ministerstvo dnes uviedlo, že dávky vakcíny sú dostupné pre vysoko rizikové skupiny obyvateľstva, napríklad pre ľudí s chronickými ochoreniami, pre tehotné ženy, pracovníkov z oblasti zdravotnej starostlivosti a štátnych zamestnancov, ako sú policajti a hasiči. Ministerstvo očakáva, že proti novej chrípke H1N1 bude zaočkovaných 20 percent zo 45 miliónov obyvateľov Španielska. Program vakcinácie prebieha bez dlhého čakania v radoch aj bez akýchkoľvek ďalších problémov, dodalo ministerstvo.

Viac ako polovica Rumunov by sa nedala zaočkovať proti prasacej chrípke

Viac ako polovica oslovených rumunských občanov by sa nedala zaočkovať proti tzv. prasacej chrípke, a to buď preto, že séru nedôverujú alebo preto, že ochorenie nepovažujú za tak nebezpečné. Vyplýva to výsledkov najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktoré zverejnili dnes v Bukurešti. Podľa neho by až 57,2 percenta respondentov vakcináciu odmietlo, pričom zo stúpencov očkovania by 53,1 percenta uprednostnilo sérum domácej výroby a zvyšok vakcínu zo zahraničia. S očkovaním v balkánskej krajine sa ešte nezačalo, zdá sa však, že sa tak stane až v decembri, pretože testy domáceho produktu sa ešte neskončili. Rumunská úradujúca vláda premiéra Emila Boca sa v uplynulých dňoch rozhodla odriecť objednávku pol milióna dávok séra zo zahraničia po tom, čo výrobca odoprel prevziať zodpovednosť za prípadné vedľajšie účinky vakcíny. Aktuálne informácie z Bukurešti potvrdzujú, že aj na rumunskom území sa vírus H1N1 šíri ďalej. Počas víkendu sa ním podľa dnešnej správy rezortu zdravotníctva infikovalo ďalších viac ako 240 osôb, čo znamená, že od konca mája sa počet nakazených zvýšil v Rumunsku už na celkovo takmer 1400. Iba dnes sa v rôznych oblastiach krajiny rozhodlo o dočasnom úplnom alebo čiastočnom uzavretí takmer dvoch desiatok vzdelávacích zariadení.

Poľsko má druhú obeť prasacej chrípky: zomrel 48-ročný muž

Predstaviteľ poľského zdravotníctva dnes oznámil úmrtie 48-ročného muža nakazeného vírusom takzvanej prasacej chrípky. Mohlo by ísť o prvého človeka bez akýchkoľvek ďalších zdravotných problémov, ktorý v Poľsku podľahol vírusu. Riaditeľ nemocnice v Lodži Robert Starzec informoval, že dva nezávislé laboratórne testy potvrdili prítomnosť vírusu u pacienta, ktorý zomrel v noci nadnes. Chorého hospitalizovali v sobotu vo veľmi vážnom stave. Riaditeľ nemocnice dodal, že pitva v utorok 17. novembra objasní, či k úmrtiu 48-ročného muža viedli aj nejaké ďalšie zdravotné ťažkosti. V piatok 13. novembra podľahol prasacej chrípke v poľskom Gdansku 37-ročný muž, ktorý mal tiež problémy s pečeňou a zápal pľúc. Stal sa tak prvou obeťou novej chrípky H1N1 v Poľsku.

Nemecko: Novú chrípku má 60.000 ľudí, týždenný nárast je 15.000 ochorení

Už viac ako 60.000 ľudí ochorelo v Nemecku od apríla na novú chrípku typu A (H1N1). Vírus ochorenia sa v spolkovej krajine ďalej šíri a v ostatných dňoch tak pokračoval relatívne prudký nárast počtu pacientov s touto diagnózou. Informoval o tom dnes Inštitút Roberta Kocha, špecializované pracovisko pre infekčné ochorenia. Podľa rovnakého zdroja sa počet nových laboratórne potvrdených prípadov zvýšil naposledy na 15.000 týždenne. Celkový počet vyhasnutých životov v súvislosti s ochorením na tzv. prasaciu chrípku dosiahol v Nemecku hranicu dvoch desiatok. Jednou z posledných obetí sa stal 57-ročný muž z Bavorska, u ktorého infekcia spôsobila vážny zápal pľúc. Pacient, u ktorého neboli známe vážnejšie zdravotné problémy pred infikovaním sa, komplikáciám podľahol v sobotu na klinike v Hofe. Šok v Nemecku však vyvolala informácia denníka Thüringer Allgemeine, ktorú medzičasom potvrdil dnes aj durínsky krajinský rezort zdravotníctva. Podľa nej v Eichsfelde v tejto spolkovej krajine vo štvrtok, iba krátko po zaočkovaní vakcínou proti novej chrípke, zomrel 55-ročný muž. Nešťastníka zaočkovali popoludní, potom si ešte bol zahrať bowling, vrátil sa domov, kde ho postihli zdravotné problémy. Napriek pomoci zdravotníkov v noci na piatok zomrel. Predbežne zostáva úplne nejasné, či medzi úmrtím a očkovaním jestvuje súvislosť. O mužových zdravotných problémoch, či sklone k alergiám nie je nič známe. Svetlo do prípadu by mohla vniesť nariadená súdna pitva, s jej výsledkami sa ráta v priebehu týždňa. V Nemecku po zaočkovaní sérom už zomreli traja ľudia, už skôr 46-ročný muž z Wuppertalu a 65-ročná žena z Durínska, aj v týchto prípadoch sa čaká na objasnenie príčin úmrtia.

Saudská Arábia: Počet pútnikov do Mekky poklesol o 40 % kvôli chrípke

Počet moslimov, ktorí sa chystajú na tohtoročnú púť do saudskoarabskej Mekky (25.-29. novembra), rapídne poklesol kvôli obavám z chrípky typu A(H1N1) a zvýšeným cenám. Spoločnosti registrujúce pútnikov zaznamenali v porovnaní s minulý rokom až 40-percentný pokles záujmu, informovala dnes tamojšia tlač. Mnohí pútnici svoju plánovanú cestu do Mekky zrušili v reakcii na chrípkovú hrozbu, ďalších odradili zvyšujúce sa ceny, ktoré môžu dosiahnuť až okolo 1800 eur na osobu. Chrípkový vírus A(H1N1) zatiaľ diagnostikovali u deviatich pútnikov. Od júna, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila epidémiu novej chrípky, odborníci s obavami očakávali pripravovanú masovú púť, ktorá by mohla výrazne prispieť k šíreniu ochorenia. Saudskoarabské úrady odporučili ľuďom nad 65 rokov a deťom do 12 rokov, ako aj chorľavým osobám a tehotným ženám, aby púť odložili na priaznivejšie obdobie. Niekoľko ďalších moslimských krajín zaviedlo podobné obmedzenia, pričom Tunisko dokonca úplne zakázalo svojim občanom vycestovať do Mekky. Saudská Arábia sprísnila zdravotné kontroly na letiskách a v prístavoch a cez víkend začala očkovať proti chrípke domácich pútnikov, zdravotnícky personál a zamestnancov, pracujúcich v posvätných mestách Mekka a Medina. Očkovanie potenciálnych pútnikov odštartovalo aj niekoľko ďalších islamských štátov, napríklad Spojené Arabské emiráty. Tohtoročná veľká púť moslimov hadždž sa oficiálne začne 25. novembra. Predpokladá sa účasť približne 2,5 milióna vyznávačov islamu z celého sveta.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: