V Bratislavskom kraji v súčasnosti žiaci pre chrípku neprázdninujú, v Nitrianskom kraji zatvorili 51 školských zariadení

V Bratislavskom kraji nie sú v súčasnosti zatvorené žiadne základné ani materské školy z dôvodu zvýšeného výskytu chrípky. Pre TASR to potvrdila Katarína Nosálová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava. Minulý týždeň bol pre zvýšenú chorobnosť akútnych respiračných ochorení na Slovensku prerušený výchovno–vzdelávací proces v 178 predškolských zariadeniach, v 215 základných školách a v 40 stredných školách. Najviac materských škôl zatvorili v Prešovskom kraji (66) a v Žilinskom kraji (34), najviac základných škôl zatvorili v Prešovskom (59) a v Žilinskom (48).

Ako pre TASR vysvetlila epidemiologička Jarmila Pertinačová, tzv. "chrípkové" prázdniny vyhlasuje regionálny hygienik podľa chorobnosti v danej lokalite a počtu neprítomných detí v škole. Na Slovensku bolo minulý týždeň hlásených viac ako 23.000 prípadov chrípky a chrípke podobných ochorení, čo predstavuje 21,7 percenta z počtu všetkých akútnych respiračných ochorení (ARO). Tých bolo hlásených takmer 107.000. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom (46. kalendárnym týždňom) bola chorobnosť na takmer rovnakej úrovni. Chrípka je vysoko nákazlivé vzduchom sa šíriace ochorenie, ktoré môže byť spúšťačom rôznych ďalších chorôb. Ročne na ňu ochorie na Slovensku približne 1,5 milióna ľudí. Rizikovými skupinami sú najmä ľudia s oslabeným imunitným systémom, chronicky chorí a ľudia nad 60 rokov. Najvyššia chorobnosť je práve do 15. roku života. Dôvodom je aj fakt, že školské kolektívy sú ideálnym miestom šírenia ochorenia.

Nárast akútnych respiračných ochorení si počas uplynulého týždňa vyžiadal zatvorenie viacerých školských zariadení v Nitrianskom kraji. Výchovnovzdelávací proces muselo prerušiť 21 materských škôl, 24 základných a šesť stredných škôl. Podľa štatistiky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre bolo v kraji počas minulého týždňa hlásených 16.607 akútnych respiračných ochorení, z toho bolo 4396 chrípkových a chrípke podobných ochorení. Nárast chorobnosti oproti predchádzajúcemu týždňu predstavoval 11,2 percenta. V prípade chrípky však chorobnosť vzrástla o 51,6 percenta. Najviac chorých evidujú lekári v kategórii 6 až 14- ročných detí. Najväčší nárast chrípkových ochorení bol v okrese Topoľčany, kde sa chorobnosť zvýšila o takmer 168 percent oproti minulému týždňu. V okrese Komárno dosiahol nárast takmer 113 percent, v okresoch Zlaté Moravce, Šaľa a Nitra sa nárast pohyboval medzi 85 až 89 percentami. V okrese Levice vzrástol počet chrípkových ochorení o vyše 14 percent a najmenej, o zhruba 4 percentá, to bolo v okrese Nové Zámky.

Komplikovaný priebeh ochorení zaznamenali zdravotníci u 441 osôb, čo predstavuje 2,7 percenta z celkového počtu hlásených ochorení. Najčastejšími komplikáciami boli sinusitídy (53,3 percenta), pneumónie (24,3 percenta) a otitídy (22,4 percenta). Počas minulého týždňa zaevidoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre 15 potvrdených ochorení na chrípku typu A(H1N1), z toho osem bolo v okrese Komárno, štyri v Nitrianskom okrese, dva v okrese Nové Zámky a jeden v okrese Topoľčany.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: