Muža pokladali 23 rokov za pacienta v kóme, on však bol pri vedomí

O Belgičanovi Romovi Houbenovi si lekári 23 rokov omylom mysleli, že je v kóme, celý ten čas bol však pri vedomí. Muž ochrnul po automobilovej nehode a nemohol svojim lekárom nijako dať vedieť, že vníma a trpí. Informovala o tom dnes webová stránka britského denníka www.telegraph.co.uk.

K prekvapujúcemu odhaleniu došlo až vďaka najmodernejším technickým prístrojom. "Túžobne som čakal a sníval," vyhlásil dnes 46-ročný Rom Houben, ktorému po nehode chybne diagnostikovali nezvratný vegetatívny stav (stav bezvedomia bez mozgovej činnosti). Lekári a zdravotné sestry v belgickom meste Zolder vyhlásili pacienta za beznádejný prípad, keďže jeho vedomie "zaniklo". Keď sa Belgičan po nehode zobudil, zistil, že si úplne prestal ovládať telo. "Kričal som, ale nebolo nič počuť," vysvetlil. "Stal som sa svedkom vlastného utrpenia, keď sa lekári a sestry snažili so mnou rozprávať, ale nakoniec sa vzdali všetkej nádeje. Nikdy nezabudnem na deň, keď zistili, že sa v mojom prípade veľmi mýlili - vtedy som sa druhýkrát narodil. Celý ten čas som doslova sníval o lepšom živote. Skľúčenosť je slabé slovo na opísanie toho, čo som cítil," dodal Houben.

Bývalý milovník bojových umení a študent strojárstva ochrnul po havárii v roku 1983. Pred troma rokmi mu predsa len správne stanovili diagnózu a jeho prípad teraz zverejnil vo vedeckej štúdii muž, ktorý ho "zachránil". Jeho ošetrujúci lekári ho pravidelne vyšetrovali pomocou Glasgowskej bodovacej schémy, celosvetovo používanej pri hodnotení kómy. Pacient sa ňou posudzuje podľa očných, slovných a pohybových reakcií. Pri každej takejto prehliadke ho ohodnotili chybne. Muž preto ticho trpel, neschopný komunikovať s rodičmi, zdravotníckym personálom či priateľmi, ktorí prichádzali k jeho lôžku. Nikto z nich nevedel, že celý čas je pri vedomí a vníma všetko, čo sa v jeho izbe deje. Až nové hodnotenie jeho stavu na univerzite v belgickom meste Liege odhalilo, že Houben je celé tie roky iba ochrnutý. Röntgenové vyšetrenia pomocou vyspelých, supermoderných technických prístrojov ukázali, že jeho mozog stále a takmer úplne normálne pracuje. Nová liečba mu teraz umožňuje vyťukávať odkazy na počítačovej obrazovke a nad posteľou má aj špeciálny prístroj, ktorý mu umožňuje čítať knihy, keď leží.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: