Každý šiesty Američan trpí nedostatkom jedla

Členovia až 14,6 percenta amerických domácností v minulom roku v Spojených štátoch museli obmedziť príjem potravín. Podľa údajov amerického Ministerstva pôdohospodárstva je to najviac od roku 1995, kedy sa tento údaj začal oficiálne sledovať.

Dostatok obživy malo v minulom roku približne 85 percent amerických domácností. Zvyšných takmer 15 percent čelilo finančným problémom a ťažkostiam pri zabezpečovaní stravy. Je to o viac než tri percentá viac ako pred rokom. Polovica hladom postihnutých domácností sa zapojila do federálnych potravinových programov, ktoré pomáhajú sociálne slabším rodinám pri získavaní stravy. Znepokojujúci je podľa autorov štúdie najmä údaj, podľa ktorého je v prípade 5,7 percenta Američanov výrazne ohrozená ich schopnosť zabezpečiť pre rodinu výživu. Tieto rodiny žijú v obrovskej sociálnej neistote a často hladujú. Údaje za rok 2009, sprevádzaný rozsiahlymi dopadmi minuloročnej finančnej krízy, budú zrejme ešte horšie.

Relatívne lepšie sú na tom domácnosti s deťmi. Pre tie sa rodičia snažia zabezpečiť potrebnú výživu v dostatočnom množstve. Z rodín s deťmi hladovalo minulý rok v USA 1,3 percenta. Hlad sa vyskytuje vo viacerých sociálnych skupinách, oveľa častejšie však postihuje slobodné matky, reprezentantov afroamerickej rasy a Američanov hispánskeho pôvodu. Pre sociálne odkázané rodiny zabezpečuje federálna americká vláda pomoc jednak vo forme školských obedov pre deti, vo forme potravinových poukážok a v podobe nutričného programu pre matky a deti. Okrem toho v tejto oblasti pôsobí veľa charitatívnych a cirkevných organizácií, ktoré zbierajú potraviny a následne ich prideľujú rodinám v núdzi.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: