Neúspešný uchádzač z tendra ZDZS na sanitky žiada tender zrušiť

Neúspešný uchádzač z tendra ZDZS na sanitky žiada tender zrušiť
Zdroj: bigstockphoto.com

Neúspešný uchádzač v tendri realizovanom Záchrannou dopravnou a zdravotníckou službou (ZDZS) Bratislava na nákup 140 sanitiek, spoločnosť PANAX F.C.S., s.r.o, dnes protestovala pre Úradom vlády SR. Takouto formou chcela poukázať na porušenia zákona pri verejnom obstarávaní a vyzvať vládu, aby sa pokúsila spraviť nápravu a zastavila podľa ich slov "celý podvod". Na podporu svojich požiadaviek spísala petíciu s viac ako 1200 podpismi.

Podľa obchodného riaditeľa spoločnosti Petra Zaičeka bol celý tender nezákonný, pričom došlo podľa jeho slov k niekoľkonásobnému porušeniu zákona o verejnom obstarávaní. Kúpna zmluva, ktorú uzatvoril obstarávateľ s víťazom tendra, je v rozpore so zákonom, keďže neboli dodržané zákonom stanovené lehoty, skonštatoval Zaiček. Argumentuje tým, že spoločnosť sa proti výsledku tendra odvolala v zákonom stanovenej lehote, počas ktorej však podľa zákona nie je možné podpísať zmluvu s víťazom verejného obstarávania. Podľa Panaxu, ale aj ďalších firiem, ktoré ho v proteste podporili, výsledky tendra ohrozujú zamestnanosť v regióne Oravy. Spoločnosť teda vyzýva vládu, aby zastavením tendra zachovala zamestnanosť na hornej Orave a podporila tak ľudí, ktorí v tomto segmente pracujú už viac ako desať rokov a vytvárajú sanitné vozidlá pre slovenských partnerov.

ZDZS Bratislava odmieta akékoľvek obvinenia o zmanipulovaní tendra. "Lehoty na vyhodnotenie a súvisiace ohlásenia boli splnené v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní," skonštatoval na dnešnom stretnutí s novinármi riaditeľ ZDZS Bratislava Boris Moťovský. Podľa jeho slov ÚVO nariadil zmeniť niektoré súťažné podmienky, čo obstarávateľ urobil a sporné podmienky v druhom tendri nepoužil. "Panax bol vylúčený z dôvodu nesplnenia jednej z nosných podmienok súťaže. Nepreukázal požadované disponibilné finančné zdroje. Ďalší účastník splnil všetky podmienky a jeho ponuka bola prijatá," uviedol na margo výsledkov druhého kola tendra.

Obstarávateľ, teda ZDZS Bratislava taktiež tvrdí, že spoločnosť PANAX mala ako uchádzač dokladovať, že je autorizovaným oficiálnym predajným a servisným strediskom pre značku Volkswagen. Podľa riaditeľa ZDZS Bratislava Borisa Moťovského však zmluva medzi PANAXOM a spoločnosťou Porsche Slovakia, s.r.o., nikdy nebola uzatvorená a spoločnosť tak zmluvu predložila s úmyslom zadovážiť sebe prospech v sume 20 miliónov eur (602,52 milióna Sk) bez DPH.

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru (PZ) SR v Bratislave V začalo trestné stíhanie vo veci zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, ktorého sa dopustil neznámy páchateľ tým, že ako štatutárny zástupca spol. PANAX sa zúčastnil na verejnom obstarávaní vyhlásenom ešte v marci tohto roka ZDZS Bratislava s predmetom verejnej súťaže. Podnet polícia podľa Tatiany Kurucovej z Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave prijalo v novembri tohto roka. "V prípade dokázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody vo výške sedem až 12 rokov," dodala Kurucová.
Podľa Zaičeka sa však celá záležitosť týka prvého kola tendra, ktorý Úrad pre verejné obstarávanie zrušil ešte v júli tohto roka. "Toto nemá s druhým obstarávaním nič spoločné a je to zámer ľudí okolo ZDZS poukázať na druhú stranu a vyvliecť sa z viny," skonštatoval v tejto súvislosti Zaiček.
Protest podporili aj opoziční poslanci z SDKÚ-DS, ktorí v piatok 27. novembra plánujú navštíviť ZDZS Bratislava.

ZDZS Bratislava vyhlásil verejné obstarávanie na sanitky dvakrát, ešte v júli ho však Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zrušil, dôvodom mala byť skutočnosť, že bol podľa ÚVO ušitý na mieru len jednému uchádzačovi. Výhrady však mal úrad aj voči druhému tendru. Spoločnosť PANAX podľa Zaičeka dvakrát poskytla v súťaži cenu nižšiu o takmer 3,5 milióna eur (105,44 milióna Sk), no aj tak súťaž nevyhrala. Víťazom sa stala spoločnosť Volkswagen Finančné služby (VWFS). Ako uviedol Moťovský zatiaľ bolo v rámci harmonogramu dodávok dodaných desať sanitných vozidiel, väčšina z nich je už aj vo výjazde na staniciach.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: