Športovcom bude slúžiť aj nové diagnostické pracovisko v Petržalke - Medicora

Športovcom bude slúžiť aj nové diagnostické pracovisko v Petržalke - Medicora
Zdroj: bigstockphoto.com

Aj za účasti zranenej slovenskej zjazdárky Veroniky Zuzulovej a viceprezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) Igora Nemečka vo štvrtok v Bratislave otvorili nové diagnostické medicínske centrum Medicora. SOV s centrom uzavrel partnerstvo o poskytovaní diagnostických služieb pre slovenských olympionikov a ako prvá si diagnostické prístroje mohla vyskúšať aj Zuzulová, ktorá sa nedávno z USA vrátila so zraneným kolenom. "Spolupráca s takým špičkovým diagnostickým pracoviskom je pre olympionikov rozhodne veľkým prínosom. Možnosť využívať vysoko kvalitnú a zároveň rýchlu diagnostiku určite privítajú aj športové zväzy," povedal budúci šéf slovenskej výpravy na XXI. zimných olympijských hrách vo Vancouveri Nemeček.

Centrum je vybavené prakticky všetkými modernými diagnostickými systémami, ktoré sa dnes v medicíne využívajú. Kľúčovým prístrojom centra je magnetická rezonancia (MR) Magnetom Verio so silou magnetického poľa 3 tesla. Na Slovensku sa doteraz nepoužívali MR prístroje silnejšie ako 1,5 tesla. Nový prístroj tak dnes zabezpečí podstatne lepšie rozlíšenie, čo má obrovský význam pre kvalitu zobrazovania. Až 70-centimetrový otvor na zasunutie pacienta dovnútra magnetu je najväčší v triede 3T MR, čím sa znižujú klaustrofobické pocity. "Navyše vyšetrenie trvá dvoj- až štvornásobne kratšie a poskytuje vyššiu kvalitu zobrazenia, na čom má hlavnú zásluhu silnejšie magnetické pole. Vzhľadom na to možno vyšetriť aj deti vrátane novorodencov s vrodenými srdcovými chybami, ktoré na Slovensku doposiaľ nebolo možné neinvazívne tak presne diagnostikovať," vysvetlil Vladimír Šolík, riaditeľ divízie Healthcare Imaging and IT z technologického dodávateľa spoločnosti Siemens.

Druhý prístroj počítačový tomograf (CT) SOMATOM Definition Flash je rovnako jediný na Slovensku. Na zobrazenie najmenších anatomických detailov mu stačia oveľa nižšie dávky žiarenia, než aké potrebovali doterajšie CT prístroje. Vďaka modernej diagnostickej technike sa rapídne skrátia čakacie lehoty na odborné vyšetrenia tohto druhu. Na magnetickej rezonancii bude možné denne vyšetriť 25 až 30 ľudí, na mamografe 50 až 100, na röntgene 50, na počítačovej tomografii 25 až 30 a na ultrazvuku 45, čo je za rok asi 60.000 pacientov. Na tejto technike sa bude realizovať aj výučba rádiologických technikov pregraduálneho aj postgraduálneho štúdia Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Na snímke slovenská lyžiarka Veronika Zuzulová (leží) v modernom diagnostickom centre pre športovcov, ktoré 26. novembra 2009 slávnostne otvorili na Vyšehradskej ulici v bratislavskej Petržalke.
Na snímke slovenská lyžiarka Veronika Zuzulová (leží) v modernom diagnostickom centre pre športovcov, ktoré 26. novembra 2009 slávnostne otvorili na Vyšehradskej ulici v bratislavskej Petržalke.


Na Vyšehradskej ulici v bratislavskej Petržalke 26. novembra 2009 slávnostne otvorili moderné diagnostické centrum pre športovcov. Na snímke prednosta diagnostického centra Medicora Peter Božuta.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: