Tehotenská bielkovina ako prevencia rakoviny

Tehotenská bielkovina ako prevencia rakoviny
Zdroj: bigstockphoto.com

Hormóny produkované počas tehotenstva vyvolávajú vznik bielkoviny, ktorá priamo potláča zhubné bujnenie pri rakovine prsníka.

V časopise Cancer Prevention Research to oznámil Herbert Jacobson z Albanyského lekárskeho kolégia (štát New York, USA) s kolegami. Ide o látku označovanú ako alfafetoproteín (AFP), ktorá normálne vzniká v pečeni a žĺtkovom vačku plodu. Hormóny produkované počas tehotenstva, ako estrogén, progesterón a ľudský choriónový gonadotropín podľa výsledkov nedávnych výskumov podstatne znižujú riziko, že žena neskôr ochorie na rakovinu prsníka. Jacobsonov tím teraz doložil, že sa to podľa všetkého deje cez AFP. Samiciam potkanov, ktoré boli vystavené účinku rakovinotvorných látok, podávali estrogén s progesterónom a samotné buď estrogén, alebo ľudský choriónový gonadotropín. Chceli overiť, či to povedie k tvorbe AFP a či potom táto bielkovina nevytvorí ochranný účinok tehotenstva aj pri neprítomnosti tehotenstva.

A skutočne: dosiahli, že pri týchto zvieratách všeobecne klesol výskyt rakoviny mliečnych žliaz, pričom im všetky spomenuté liečby zvýšili obsah AFP v krvi. Keď potom AFP vstrekli do laboratórnych kultúr buniek rakoviny prsníka, zistili, že priamo potláča ich rast. To všetko naznačuje, že spomenuté tehotenské hormóny prostredníctvom vyvolania vzniku AFP fungujú ako prevencia rakoviny prsníka. "Telo má prirodzený obranný systém voči rakovine prsníka. AFP treba využiť a na jeho základe vyvinúť bezpečný liek, chrániaci ženy pre touto rakovinou," povedal Herbert Jacobson. Členovia jeho tímu uvažujú nielen o liečbe, ale aj o prevencii.

Podarilo sa im už izolovať malú časť molekuly AFP, z ktorej chcú urobiť agens, fungujúci ako prevencia rakoviny prsníka. Odborník na prevenciu rakoviny Powel Brown z Texaskej univerzity v Pustine však upozorňuje, že zatiaľ ide o predklinické výsledky dosiahnuté na zvieratách, od ktorých je ešte veľmi ďaleko k prevencii tejto choroby u ľudí a liečbe. Navyše ani jeden z troch spomenutých spôsobov liečby potkaníc nezabral na 100 percent. Odďaľujú tvorbu tumorov mliečnej žľazy a bránia rozvoju rakoviny pri 30 až 50 percentách zvierat. "Je to sľubný výskum, ktorý však naznačuje, že skôr, ako sa jeho výsledky prenesú na ľudí, ešte bude treba urobiť dodatočné pokusy so zvieratami," povedal Powel Brown.

Hlavný zdroj: Komuniké American Association for Cancer Research z 24. novembra 2009.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: