Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 23. - 29. novembra

29.11.2009

Čína: Vírus novej chrípky objavili aj u psov

Čínske ministerstvo poľnohospodárstva vyzvalo obyvateľov, aby venovali zvýšenú pozornosť infekcii zvierat vírusom H1N1. V krajine totiž zaznamenali dva prípady tzv. prasacej chrípky u psov, informovali v sobotu čínske médiá. Na klinike vysokej školy veterinárnej vyšetrili 52 vzoriek odobratých z chorých psov a z nich dva mali pozitívne testy. Odborníci konštatovali, že u psov objavený vírus bol na 99 percent homogénny s vírusmi nájdenými u ľudí.

28.11.2009

Saudská Arábia: Pútnik zomrel na chrípku typu A (H1N1) v tretí deň púte hadždž

Saudská Arábia dnes oznámila, že jeden pútnik zomrel na chrípku typu A (H1N1) v tretí deň moslimskej púte hadždž. Obeťou je 70-ročný muž z Pakistanu, informovalo ministerstvo zdravotníctva. Odborníci sa obávajú, že to môže vyvolať novú vlnu pandémie. Saudská Arábia zaznamenala štyri prípady úmrtia na novú chrípku v dňoch pred začiatkom púte. Medzi štyrmi obeťami prasacej chrípky v Mekke bol Sudánec, Maročanka a Ind - všetci vo veku 75 rokov - a 17-ročné dievča z Nigérie. Štvordňová púť (hadždž) sa začala v stredu. Zúčastňujú sa na nej vyše tri milióny moslimov z celého sveta.

UBĽA: Hraničný priechod otvoria v nedeľu, zatiaľ len pre motorové vozidlá

Cez slovensko-ukrajinský hraničný priechod v Ubli budú môcť od nedele 29. novembra opäť prechádzať motorové vozidlá. Hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej polície v Sobranciach Agnesa Kopernická dnes informovala TASR, že prevádzka hraničného priechodu bude obnovená o 7.00 h, zákaz prechádzania peších cestujúcich však zostáva naďalej v platnosti. K zmierneniu opatrení na štátnej hranici s Ukrajinou došlo po konzultáciách s hlavným hygienikom Slovenskej republiky, podľa ktorého sa situácia v súvislosti s chrípkou u našich východných susedov stabilizuje a už niekoľko dní neregistrovali na hranici žiadne osoby s príznakmi choroby. Kopernická doplnila, že z hraničných priechodov boli stiahnutí aj lekári. Príslušníci Policajného zboru a Colnej správy, ktorí budú vykonávať služobné úkony, musia aj naďalej používať ochranné rúška a jednorazové rukavice. V prípade podozrenia respektíve výskytu príznakov chrípkového ochorenia u cestujúcich bude takýmto osobám odopretý vstup na územie Slovenskej republiky v zmysle Schengenského kódexu. Ak by došlo v súvislosti s chrípkovou epidémiou na Ukrajine k zhoršeniu situácie, podľa Kopernickej sa režim na hraničných priechodoch opäť sprísni.

27.11.2009

WHO: Chrípkový vírus H1N1 si vyžiadal v Európe už 650 životov

Chrípkový vírus H1N1 spôsobil doteraz v Európe smrť 650 osôb. Informovala o tom dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) so sídlom v Ženeve. Tento údaj znamená, že za jediný týždeň narástol na starom kontinente počet obetí tohto vírusového ochorenia o 85 percent. WHO ďalej uviedla, že v celosvetovom meradle zomrelo na novú chrípku celkovo 7826 ľudí, čo znamená 16-percentné zvýšenie počtu za ostatný týždeň. Ide o 1000 osôb. Epidémia tzv. prasacej chrípky je naďalej najviac rozšírená na americkom kontinente. Tam zomrelo 5360 ľudí, za posledný týždeň je to o 554 prípadov viac. V ázijskej tichomorskej oblasti zabila nová chrípka 1382 osôb. Podľa WHO dosiahla epidémia svoj vrchol v Severnej Amerike, na Karibských ostrovoch a v niektorých európskych štátoch. V Európe sa vírus H1N1 najrýchlejšie šíri momentálne vo Švédsku, Nórsku, Moldavsku a Taliansku. Svoj vrchol dosiahla epidémia v Belgicku, Bulharsku, Írsku, Luxembursku, Nórsku, Srbsku, na Ukrajine a Islande.  Svetová zdravotnícka organizácia konštatovala, že vírus H1N1 bol pôvodcom vyše 99 percent prípadov chrípky typu A.

Francúzsko: Lekári zaznamenali zmutovaný vírus H1N1 u dvoch pacientov

Po Nórsku a Veľkej Británii zaznamenali aj francúzski lekári zmutovaný vírus chrípky typu A(H1N1). Zmutovaný vírus našli u dvoch pacientov, ktorí zomreli na následky tzv. prasacej chrípky. Oznámilo to dnes v Paríži ministerstvo zdravotníctva s tým, že účinnosť vakcíny tým nie je spochybnená. Vplyv mutácie na priebeh ochorenia a nebezpečenstvo nákazy musia ešte preveriť úrady. Vo Francúzsku stúpol počet obetí vírusu H1N1 na 76, pričom počet ťažkých prípadov ochroenia je 420. Rovnakú mutáciu objavili predtým na Ukrajine a vo viacerých latinskoamerických štátoch. Pravdepodobne prispieva k tomu, že sa zmenený vírus dostane hlbšie do dýchacích ciest.

Michalovce: U pacientky sa potvrdil vírus chrípky typu A(H1N1)

V Nemocnici s poliklinikou v Michalovciach sa u hospitalizovanej pacientky potvrdil vírus novej chrípky typu A(H1N1). Podľa vyjadrenia Janky Staškovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Michalovciach by malo ísť o mladú ženu, ktorá má aj iné diagnózy. "Z RÚVZ Banská Bystrica nám práve dnes potvrdili chrípku typu A (H1N1) u tejto ženy, ktorá je hospitalizovaná v michalovskej nemocnici. Ide o pacientku, ktorá sa zároveň lieči na astmu a vysoký krvný tlak," spresnila Stašková. Pacientka bola prijatá do nemocnice ešte 15. novembra na pľúcne oddelenie so známkami zápalu pľúc. Stašková dodala, že prvé testovanie pacientky na chrípku typu A prítomnosť ochorenia nepotvrdilo. Podľa slov vedúcej služobného úradu sa potvrdzuje fakt, že rizikové skupiny trpiace aj inými ochoreniami sú momentálne oveľa viac náchylné na chrípkové ochorenia.

Španielsko: Obetí novej chrípky je 135, úmrtnosť však zostáva nízka

Počet obetí novej chrípky typu A(H1N1) v Španielsku sa zvýšil v uplynulých dňoch na najmenej 135. Iba v uplynulom týždni zomrelo na komplikácie spojené s týmto infekčným ochorením 17 ľudí, informovalo dnes ministerstvo zdravotníctva v Madride. Na 100.000 chorých pripadá v monarchii na Pyrenejskom polostrove 13 úmrtí, čo predstavuje naďalej nízku úmrtnosť. Kulminácia chrípkovej epidémie sa v Španielsku očakáva v blízkej budúcnosti.

Prvá dodávka vakcín proti novej chrípke má prísť na Slovensko do konca roka

Prvá dodávka vakcín proti novému vírusu chrípky typu A(H1N1) by mala na Slovensko prísť do konca roka. Ako pre TASR ďalej uviedol riaditeľ Kancelárie úradu Správy štátnych hmotných rezerv Ľubomír Urban, posledná dodávka z dohodnutého množstva sa očakáva začiatkom februára 2010. Objasnil, že zmluva o dodávke vakcín je v súčasnosti na podpise u dodávateľskej spoločnosti. Vláda odsúhlasila nákup vakcín na svojom septembrovom rokovaní. Slovensko bude v tomto smere vychádzať z odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a zabezpečí vakcíny pre 20 percent populácie, teda vyše milión ľudí. Vakcíny by potom mali prednostne smerovať na zaočkovanie zdravotníkov či ľudí, ktorí zabezpečujú chod štátu. Minister zdravotníctva Richard Raši sa neobáva prípadného nedostatku vakcín, lebo ako poznamenal, pravdepodobne sa mnohí z tých, ktorým sa vakcinácia odporučí, rozhodnú podobne ako v Európe nezaočkovať. Na Slovensku sa doteraz potvrdilo 466 prípadov chrípky typu A (H1N1). Vôbec prvým pacientom v SR bol 37-ročný muž, ktorý sa v máji tohto roku infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Zaznamenali sa tiež úmrtia dvoch pacientov, ktorí boli infikovaní vírusom tzv. prasacej chrípky. V prvom prípade však žena zomrela na zlyhanie srdca. Druhou obeťou bol muž, ktorý zomrel na akútne respiračné zlyhanie, pričom podľa šéfa odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR Jána Mikasa mohla k tomu nová chrípka výrazne prispieť. V skladoch Správy štátnych hmotných rezerv sa nachádza dostatočný počet ochranných pracovných pomôcok v prípade vzniku pandémie tzv. prasacej chrípky. Prostriedky osobnej ochrany sa nachádzajú aj v nemocniciach, pripravené sú i pre políciu, hasičov, colníkov, rezorty dopravy a obrany, ako aj pre Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR. Štátne hmotné rezervy tiež disponujú vyše 600.000 baleniami Tamiflu a 1000 baleniami Tamiflu Dry Sirup. Vírus A(H1N1) je kombináciou prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu chrípky a má príznaky ako bežná sezónna chrípka. "Prasacia chrípka je ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré často spôsobuje komplikácie vo forme zápalu pľúc a v niektorých prípadoch vedie až k smrti," informuje ÚVZ SR. Ochorenie postihuje všetky vekové skupiny. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

Slovinsko: Žene, zaočkovanej proti prasacej chrípke, prestalo biť srdce

V Slovinsku hospitalizovali vo štvrtok 77-ročnú ženu, ktorej srdce prestalo biť niekoľko minút po tom, ako ju zaočkovali proti takzvanej prasacej chrípke. Oznámili to dnes zdravotnícke zdroje tejto bývalej juhoslovanskej republiky. Slovinský minister zdravotníctva Borut Miklavčič vo štvrtok večer povedal, že sa expertom zatiaľ nepodarilo zistiť, či problém so srdcom možno dať do súvislosti s očkovaním. O stave hospitalizovanej ženy slovinské zdroje podrobnejšie neinformovali. Na území Slovinska si chrípka typu A(H1N1) doposiaľ vyžiadala dve obete. Túto chorobu diagnostikovali lekári u stoviek ďalších Slovincov. V rámci bezplatného programu, ktorý sa začal pred dvoma týždňami, zaočkovali v dvojmiliónovom Slovinsku proti prasacej chrípke do dnešného dňa približne 30.000 ľudí.

26.11.2009

Poľsko: Zomrel šestnásty pacient nakazený vírusom H1N1

V Poľsku bolo dosiaľ hlásených 750 prípadov nákazy ľudí novou chrípkou typu A (H1N1). Šestnásť z infikovaných pacientov zomrelo, oznámil dnes poľský Hlavný hygienický inšpektorát. V Malopoľskom vojvodstve, susediacom so Slovenskom, zomrel dnes 51-ročný muž nakazený vírusom H1N1, informovala predstaviteľka Krakovského epidemiologického centra s tým, že pacient mal aj ďalšie zdravotné ťažkosti. Poľské ministerstvo zdravotníctva medzitým oznámilo, že na poľskom trhu zatiaľ distribuovali 2,6 milióna dávok vakcín proti sezónnej chrípke. Podľa zástupcu ministerstva je momentálne v lekárňach k dispozícii približne 100.000 kusov vakcín.

Maďarsko: Nová chrípka si vyžiadala už ôsmu obeť

Na debrecínskej klinike zomrela 66-ročná žena nakazená vírusom chrípky typu A (H1N1). Ide o ôsmu obeť novej chrípky v Maďarsku. Podľa maďarskej komerčnej tlačovej agentúry HavariaPress pacientka, ktorá zomrela v nedeľu, sa pred časom podrobila transplantácii obličiek. Zatiaľ nie je presne známa príčina jej úmrtia, vírus novej chrípky však potvrdili testy. Prvou obeťou prasacej chrípky v Maďarsku bol v júni 41-ročný muž, pred dvoma týždňami zas zomrela vplyvom komplikácií po nákaze vírusom novej chrípky 73-ročná žena a 55-ročný muž.

ČR: Na prasaciu chrípku zomrel ďalší človek

Česká republika má podľa Ministerstva zdravotníctva ČR ďalšiu obeť chrípky: v nemocnici v severočeskom Havířove už v stredu zomrela 48-ročná žena. Na definitívne potvrdenie, že k smrti prispel vírus chrípky typu A (H1N1) sa však ešte len čaká. Vrátane najnovšieho prípadu, v ČR od 22. októbra zomrelo na prasaciu chrípku a komplikácie, ktoré spôsobila vážne chorým pacientom s leukémiou a obezitou, už osem ľudí. Priemerný vek obetí chrípky je 46 rokov. Najmladšia obeť mala 31 rokov, najstaršia 62 rokov.

Nemecko: Prasacia chrípka sa šíri ďalej, občania sú však zdržanliví voči séru

Už takmer 133.000 prípadov novej chrípky typu A (H1N1) registrujú na území Spolkovej republiky Nemecko. Podľa informácií Inštitútu Roberta Kocha v Berlíne možno ochorenie dať do súvislosti s najmenej 46 úmrtiami v krajine. Väčšinu z obetí sužovali už pred infikovaním sa vírusom novej chrípky aj iné zdravotné problémy. Najviac postihnutou oblasťou Nemecka zostáva podľa štatistických údajov aj naďalej Bavorsko s viac ako 30.000 prípadmi, v posledných dňoch však prichádzajú alarmujúce správy aj zo severu spolkovej republiky. V Meklenbursku-Predpomoransku zaznamenali iba v uplynulom týždni 600 nových prípadov, čo je trojnásobok porovnateľného predchádzajúceho obdobia. Odborníci navyše upozorňujú, že skutočný počet pacientov je ešte vyšší, pretože mnohí vzhľadom na mierny priebeh ochorenia ani nevyhľadali lekára, navyše majú zdravotníci povinnosť hlásiť už iba úmrtia, prípadne vážne komplikácie pri ochorení, nie však každý prípad. V krajine dominuje už vírus novej chrípky, aj keď sa zvyšuje i počet akútnych ochorení dýchacích ciest, ktoré nie v každom prípade súvisia s novou chrípkou. Napriek tomu, že pribúda pacientov z radov prominentných osobností a zvyšuje sa počet uzavretých predškolských a školských zariadení, väčšina Nemcov sa stavia k odporúčanému očkovaniu zdržanlivo.

Švajčiarsko: Nová chrípka si vyžiadala už štyri životy

Nová chrípka typu A (H1N1) si vo Švajčiarsku vyžiadala už štyri obete. Predbežne poslednou z nich je 45-ročný muž z kantónu Obwalden v centrálnej časti krajiny, ktorého podľa dnešných informácií našli bez známok života počas uplynulého víkendu. Súdna pitva preukázala prítomnosť nového chrípkového vírusu v jeho organizme. Muž patril do skupiny rizikových pacientov, sužovali ho aj iné zdravotné ťažkosti. Na následky komplikácií spojených s tzv. prasacou chrípkou zomreli predtým vo Švajčiarsku niekoľkomesačný chlapček z okolia Bazileja a dve ženy z kantónu Zürich.

TREBIŠOV: Dvaja muži s podozrením na chrípku typu A(H1N1) sú vo vážnom stave

V Nemocnici s poliklinikou v Trebišove na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (AIM) sú od minulého týždňa hospitalizovaní dvaja muži, u ktorých je podozrenie na ochorenie vírusom novej chrípky A(H1N1). Podľa námestníka generálneho riaditeľa pre liečebnú preventívnu starostlivosť Vladimíra Dvorového, obaja muži mohli byť v kontakte s ľuďmi, ktorí predtým boli na Ukrajine. „Štyridsaťtriročný muž býva neďaleko ukrajinskej hranice, 40-ročný muž bol v kontakte s ľuďmi, ktorí vykonávajú službu na štátnej hranici s Ukrajinou,“ spresnil Dvorový. Ako dodal u staršieho z mužov zaznamenávajú lekári zlepšenie stavu, ale stále ide o veľmi vážny stav. „Druhý muž má priebeh choroby komplikovaný obojstranným vírusovým zápalom pľúc. Jeho stav je ťažký a veľmi vážny,“ poznamenal námestník riaditeľa. Podľa Dvorového je od piatka 20. novembra v celej nemocnici zákaz návštev. Na oddelení AIM je tento zákaz veľmi prísny. „Pacienti sú izolovaní, je im pridelený personál, ktorý sa stará len o nich a používa špeciálny zdravotnícky materiál, respirátory a podobne,“ doplnil Dvorový. Ako dodal, v nemocnici dúfajú, že viac takýchto pacientov nepribudne, pretože by sa dostali do lôžkovej tiesne. „Epidemiologická situácia je však priaznivá. Zaznamenávame trochu väčší výskyt sezónnej chrípky, ktorá však má ľahší priebeh,“ uzavrel Dvorový.

Austrália: Tí, čo privábia do krajiny lekárov, získajú peňažnú odmenu

Ktokoľvek, komu sa podarí prilákať do Austrálie na prácu lekára, dostane 3.000 austrálskych dolárov (1.837 eur). Tento sprostredkovací poplatok ponúkajú inzeráty, ktoré sa dnes objavili v austrálskej tlači. Inzeráty podala Austrálska lekárska asociácia (AMA). Lekárske združenie dúfa, že takto sa mu podarí priviesť do krajiny zhruba 500 doktorov, ktorých je nedostatok. Vyplatenie peňažnej odmeny sa podľa asociácie vyplatí. "V Austrálii je mnoho komunít, ktoré potrebujú lekára," uviedol Gary Geelhoed z AMA. Zhruba štvrtina austrálskych doktorov vyštudovala v zahraničí, uviedla agentúra DPA.

25.11.2009

Čína: U ôsmich ľudí našli zmutovaný vírus prasacej chrípky

Čínske zdravotné úrady našli u ôsmich ľudí nakazených chrípkou typu A(H1N1) zmutované formy jej vírusu. Informoval o tom dnes miestny zdravotný predstaviteľ, podľa ktorého však proti týmto vírusom boli účinné lieky a vakcíny. Chrípkové vírusy ľahko mutujú a vedci ostro sledujú známky zmien vírusu prasacej chrípky, ktoré by ho mohli urobiť nebezpečnejším alebo ľahšie prenosným. Riaditeľ Čínskeho národného chrípkového centra Šu Jüe-lung pre oficiálnu tlačovú agentúru Sinchua povedal, že mutovaný vírus H1N1, objavený v Číne v "izolovaných" prípadoch nie je odolný voči liekom a vakcínam. Správa neuvádza bližšie detaily o tom, kedy prípady nákazy objavili alebo či infikovaní pacienti zomreli. Hovorkyňa Svetovej zdravotnej organizácie (WHO) v Pekingu Vivian Tanová uviedla, že jej organizácia nemá informácie o prípadoch spomenutých v správe agentúry Sinchua. Čínske ministerstvo zdravotníctva dnes oznámilo, že minulý týždeň hlásili v krajine 51 úmrtí na novú chrípku, čím sa celkový počet obetí tohto ochorenia na životoch v Číne zvýšil na 104.

BOJNICE: V nemocnici zaviedli protiepidemický režim a zvýšili hygienický dozor

V bojnickej nemocnici, kde v utorok (24.11.) zomrel 32-ročný pacient postihnutý vírusom novej chrípky A(H1N1), zaviedli protiepidemický režim a zabezpečujú zvýšený hygienický dozor. Informoval o tom riaditeľ nemocnice Ladislav Gerlich, ktorý je v súčasnosti služobne vzdialený mimo regiónu. Situáciu si preveril a formou tlačovej správy informoval, že nemocnica má dostatok protivírusových liekov, spolupracuje s regionálnym epidemiológom a personál nemocnice je pripravený na liečbu aj ďalších pacientov s chrípkou a jej komplikáciami, ktorých vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie lekári očakávajú v najbližších dňoch a týždňoch. Gerlich spresnil aj priebeh liečby pacienta, ktorý podľa neho zomrel na zlyhanie dýchania pri chrípkovom zápale pľúc. Pacient bol hospitalizovaný 18. novembra na pľúcnom oddelení s rozsiahlym zápalom pľúc. O dva dni získala nemocnica virologický dôkaz, že ochorenie spôsobuje vírus novej chrípky A(H1N1). Napriek liečbe vrátane podávania antivírusových medikamentov pacienta pre zhoršovanie celkového stavu a najmä dychovú nedostatočnosť v pondelok (23. 11.) preložili na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny na riadenú ventiláciu. Aj napriek komplexnej resuscitačnej starostlivosti, vrátane umelého dýchania ventilátorom, sa zhoršovaniu stavu a terminálnemu zlyhaniu dýchania nedalo zabrániť. Išlo o imunokompromitovaného pacienta s chronickým zlyhaním obličiek, liečeného hemodialýzou. Bol to v nemocnici zatiaľ druhý pacient s dokázaným zápalom pľúc, vyvolaným vírusom novej chrípky. Prvý pacient je zatiaľ hospitalizovaný na oddelení pľúcnych chorôb a je v stabilizovanom stave, konštatoval Gerlich.

V Prievidzi dnes zomrel 32-ročný muž s novou chrípkou

V Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach zomrel v utorok 24. novembra 32-ročný muž z Prievidze, u ktorého sa potvrdil nový vírus chrípky typu A(H1N1). Ako informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný, pacient zomrel na pneumóniu a akútne respiračné zlyhanie. Podľa šéfa odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR Jána Mikasa mohla nová chrípka výrazne prispieť k spomínanej príčine úmrtia. "Išlo ale o muža so závažným základným ochorením obličiek," zdôraznil Rovný s tým, že bol tri roky na dialýze. Ako ďalej objasnil, muž mal príznaky chrípky ako teplota nad 38 stupňov, bolesti hlavy a kĺbov od 16. novembra. Pandemický vírus chrípky u neho testy potvrdili 20. novembra. Na jeho liečbu lekári použili antibiotiká aj antivirotiká. Zosnulý pacient nemal pozitívnu cestovateľskú anamnézu, novou chrípkou sa nakazil na Slovensku. Muža hospitalizovali na pľúcnom oddelení. Mikas objasnil, že v nemocnici platia aj naďalej bežné protiepidemické opatrenia. Doteraz prijaté opatrenia v súvislosti so šírením pandemického vírusu chrípky považuje za dostatočné. Priblížil, že zatiaľ sa neuvažuje ani o plošnom zákaze návštev pacientov v nemocniciach. Na Slovensku ide o druhý prípad úmrtia pacienta infikovaného vírusom pandemickej chrípky. Štyridsaťosemročná žena, ktorá zomrela 6. novembra v jednej z bratislavských nemocníc, však nepodľahla novému vírusu. Bezprostrednou príčinou smrti bolo zlyhanie srdca, čo potvrdil aj pitevný nález. Dnešné úmrtie by sa podľa Mikasa dalo skôr považovať za obeť chrípky. Prípad nahlásia epidemiológovia aj do Európskeho systému rýchleho varovania. Na Slovensku sa doteraz potvrdilo 466 prípadov chrípky typu A (H1N1). Vôbec prvým pacientom v SR bol 37-ročný muž, ktorý sa v máji tohto roku infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Vírus A(H1N1) je kombináciou prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu chrípky a má príznaky ako bežná sezónna chrípka. "Prasacia chrípka je ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré často spôsobuje komplikácie vo forme zápalu pľúc a v niektorých prípadoch vedie až k smrti," informuje ÚVZ SR. Ochorenie postihuje všetky vekové skupiny. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

Maďarsko: Za ostatný týždeň ochorelo na chrípku 34.100 osôb

Uplynulý týždeň zaznamenali v Maďarsku 34.100 prípadov chrípkových ochorení, čo je o 55 percent viac, ako predošlý týždeň. Proti chrípke typu A(H1N1) sa dalo zaočkovať 15 percent obyvateľstva, informoval dnes maďarský verejnoprávny rozhlas MR1 Kossuth Rádió. Podľa Úradu centrálnej zdravotnej služby a hlavného lekára v Maďarsku (ÁNTSZ) v krajine zriadili 30 špeciálnych očkovacích miest, kde aplikujú vakcíny proti novej chrípke. Kvôli chrípke nariadili zákaz návštev doposiaľ v 30 zdravotných zariadeniach po celej krajine.

Portugalsko: Nová chrípka si vyžiadala už 16 obetí

Počet úmrtí v súvislosti s novou chrípkou typu A(H1N1) sa v Portugalsku za uplynulé štyri dni zdvojnásobil z ôsmich na 16. Uviedla to dnes pred novinármi v Lisabone ministerka zdravotníctva Ana Jorgeová. Žiadne konkrétnejšie údaje o veku zosnulých a okolnostiach týchto úmrtí však neuviedla. S očkovaním sa v Portugalsku začalo v prípade rizikových skupín už 26. októbra, v 20. novembrový deň bolo v krajine zaočkovaných podľa informácií ministerstva zdravotníctva asi 50.000 občanov.

Rakúsko: Ministerstvo zdravotníctva hovorí o začiatku prvej vlny pandémie

Rakúske ministerstvo zdravotníctva odhaduje, že v alpskej republike je momentálne infikovaných vírusom novej chrípky typu A(H1N1) okolo 30.000-45.000 ľudí. Tento dnes zverejnený odhad sa opiera o údaje z Viedne. Práve z hlavného mesta Rakúska a z Grazu, metropoly spolkovej krajiny Štajersko, hlásia ďalší rast počtu ochorení. Podľa viedenského ministerstva zdravotníctva sa krajina nachádza na začiatku prvej vlny pandémie tzv. prasacej chrípky, ktorá má medzi súčasnými ochoreniami chrípkového charakteru jasne dominantné postavenie. V Rakúsku pokračuje očkovanie. Túto možnosť ochrany pred vírusom využilo minulý týždeň ďalších takmer 32.000 ľudí. Relatívne pozitívne informácie prichádzajú zo spolkových krajín Burgenland a Dolné Rakúsko, susediacich so Slovenskom. Ani v jednej nezaznamenali doteraz žiadne prípady novej chrípky sprevádzané vážnymi komplikáciami. V Burgenlande neevidujú žiadneho pacienta s touto diagnózou v nemocniciach či dokonca na jednotkách intenzívnej starostlivosti. V Dolnom Rakúsku je väčšina prípadov takisto bez komplikácií. S ťažkosťami tam hospitalizovali jedného pacienta, ďalší dvaja občania tohto regiónu ležia v nemocniciach v iných častiach krajiny. Imunizácia občanov v oboch spolkových krajinách pokračuje veľmi dobre.

Na chrípku A(H1N1) boli chorí aj príbuzní zosnulého pacienta

Na chrípku spôsobenú vírusom A(H1N1) boli bez iných zdravotných komplikácií postihnutí aj manželka a syn 32-ročného Prievidžana, ktorý zomrel v utorok 24. novembra v Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach. TASR to potvrdil regionálny hygienik, riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Bojniciach Marián Jakubis. Spresnil, že pacienta hospitalizovali v nemocnici v Bojniciach na pľúcnom oddelení 18. novembra, kde mu diagnostikovali zápal pľúc. Jeho zdravotný stav sa však zhoršil a preto ho previezli na oddelenie intenzívnej medicíny. Nepomohla však ani intenzívna pľúcna ventilácia a pacient v utorok večer o 23. hodine zomrel. Diagnóza, na ktorú zomrel, je zápal pľúc a akútne respiračné zlyhanie. Na jeho smrti sa však podpísal aj jeho celkový zlý zdravotný stav. Trpel na zlyhávanie obličiek a bol kandidátom na ich transplantáciu, konštatoval Jakubis. V regióne okresov Prievidza a Partizánske je to tretí potvrdený prípad ochorenia na novú chrípku. U 15-ročného žiaka v Handlovej, ako aj u 26-ročného mladého muža z okresu Partizánske však chrípka odznela bez komplikácií a nezaznamenali ani ochorenie na tento vírus u blízkych príbuzných.

ČR: Piatu obeť chrípky potvrdili až testy

Štyridsaťdvaročný muž, ktorý po týždňovej hospitalizácii s ťažkým zápalom pľúc pred niekoľkými dňami zomrel vo Fakultnej nemocnici v Plzni, je piatou obeťou prasacej chrípky v Česku. Chrípkový vírus typu A (H1N1) u pacienta potvrdili laboratórne testy, ktoré prišli až po jeho smrti. Informovala o tom dnes hovorkyňa nemocnice Renata Jančíková. Chrípkový vírus mali v tele aj ďalší dvaja pacienti v Česku, ktorí v ostatnom čase zomreli, lekári ich však nepovažujú za obete chrípky, pretože nešlo o prvotnú príčinu smrti. V jednom prípade pacient s chrípkou podľahol akútnej leukémii. V ČR sa od pondelka rozbehlo očkovanie proti chrípke A, ale aj po troch dňoch prichádzajú správy o nedostatkoch v distribúcii a organizácii očkovania. V pražskom ústredí najprv zabudli na Zlínsky kraj, kam prvé dva dni neposlali žiadne vakcíny. Dnes sa objavili informácie, že najmenej v dvoch krajoch sa zistili nezrovnalosti v číslovaní šarží vakcíny a údajov v sprievodnej dokumentácii. V prvej zásielke prišlo minulý týždeň do Česka 95.000 vakcín. Očakávalo sa, že ako prví budú očkovaní pacienti s chronickými ťažkosťami. Realita je však taká, že pacientov musia na očkovanie pozvať ich obvodní lekári v desaťčlenných skupinách. Niektoré očkovacie strediská, spravidla vo veľkých nemocniciach, preto v prvej vlne uprednostnili očkovanie zdravotníkov. To je prípad aj najväčšej českej nemocnice – Fakultnej nemocnice Motol v Prahe 5. "Prišlo nám také množstvo vakcín, že v prvej etape stačíme zaočkovať tretinu zdravotníckych zamestnancov. Druhá etapa by mala nastať na začiatku decembra. Vybrali sme 3200 lekárov, sestier a zdravotnícky personál. Sú to ľudia, ktorí sa dostávajú do bezprostrednej blízkosti a do kontaktu s chorými pacientmi," povedala pre TASR hovorkyňa motolskej nemocnice Eva Jurinová s tým, že zatiaľ nikto zo zdravotníkov očkovanie neodmietol.

Maďarsko: Lekárka a učiteľka nakazené vírusom novej chrípky sú vo vážnom stave

V Maďarsku ošetrujú na jednotke intenzívnej starostlivosti dvoch pacientov nakazených vírusom chrípky. V týchto dňoch zatvorili kvôli epidémii aj viaceré školy a škôlky. Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI vážne komplikácie s dýchaním má 53-ročná učiteľka, ktorá leží na jednotke intenzívnej starostlivosti v Nagykanizsi a u ktorej sa potvrdila nákaza vírusom novej chrípky. Jej stav je stabilizovaný. Vo vážnom stave sa nachádza obvodná lekárka v Segedíne, ktorú nakazil pravdepodobne pacient. Obe ženy sú napojené na dýchacie prístroje. Ani jedna z nich nebola zaočkovaná proti chrípke typu A(H1N1). Doposiaľ sa v Maďarsku dala zaočkovať vakcínou proti novej chrípke necelá tretina pracovníkov v zdravotníctve. Podľa informácií Úradu centrálnej zdravotnej služby a hlavného lekára v Maďarsku (ÁNTSZ) z obvodných lekárov sa nechala zaočkovať iba štvrtina.

24.11.2009

Nemecko: Nová chrípka má už najmenej 41 obetí, počet infikovaných rastie ďalej

Najmenej 41 životov vyhaslo už v Nemecku v súvislosti s novou chrípkou typu A(H1N1), informovalo špecializované zariadenie pre infekčné ochorenia Inštitút Roberta Kocha. V pondelok sa medzi obete tzv. prasacej chrípky zaradilo aj dvaapolmesačné dojča z regiónu Wolfsburg/Gifhorn, či 47-ročná žena z okresu Cloppenburg, ktorá je piatou zosnulou na následky ochorenia v Dolnom Sasku. Príčinou piatkového úmrtia osemročného dievčaťa na Univerzitnej klinike v Mainzi bol, ako vyplýva z doterajších poznatkov patológov,. zápal srdcového svalu, dievča malo však aj zápal pľúc a opuch mozgu, predbežne však nevedno, či všetko mal na svedomí vírus novej chrípky. Vzhľadom na mieru rozšírenia novej chrípky v spolkovej republike, kde od apríla ochorelo už výrazne viac ako 100.000 ľudí, nepovažujú experti už za zmysluplné uzatváranie predškolských a školských zariadení, za to však dodržiavanie hygienických predpisov a očkovanie. Najviac postihnutou oblasťou Nemecka bolo podľa štatistických údajov z polovice novembra Bavorsko, v posledných dňoch však prichádzajú alarmujúce správy aj zo severu spolkovej republiky. V Meklenbursku-Predpomoransku zaznamenali iba v uplynulom týždni 600 nových prípadov, čo je trojnásobok porovnateľného predchádzajúceho obdobia. Odborníci však upozorňujú, že skutočný počet pacientov je ešte vyšší, pretože mnohí vzhľadom na mierny priebeh ochorenia ani nevyhľadali lekára. V karanténe sa ocitla francúzska futbalová hviezda Bayernu Mníchov Franck Ribéry, ktorého manželka Wahiba patrí medzi infikovaných vírusom novej chrípky. S príznakmi ochorenia chrípkového charakteru, o ktorom sa predbežne nepotvrdilo, že by išlo o novú chrípku, zápasila olympijská víťazka v rýchlokorčuľovaní Anni Friesingerová-Postmaová. S diagnózou prasacia chrípka leží v nemocnici na pozorovaní slovinský futbalový internacionál a spoluhráč nášho Stanislava Šestáka z bundesligového VfL Bochum Zlatko Dedič.

Rumunsko: Nová chrípka si vyžiadala druhú obeť, pribúda infikovaných

Nová chrípka typu A(H1N1) v spojení so zápalom pľúc sa stali osudnými pre 58-ročnú ženu, ktorá zomrela v nemocnici v Botosani na severe Rumunska a stala sa druhou obeťou infekčného ochorenia v tejto balkánskej krajine. Oznámili to dnes oficiálne zdravotnícke zdroje. Podľa nich v uplynulých 24 hodinách pribudlo takmer 200 nových prípadov tzv. prasacej chrípky a celkový počet infikovaných pacientov tak prevyšuje už hranicu 2250. Iba v pondelok informoval rezort zdravotníctva v Bukurešti o úmrtí prvého pacienta infikovaného vírusom H1N1 na území krajiny. Štyridsaťtriročný muž z Radauti, ktorého trápila nielen obezita, ale aj cukrovka a vysoký krvný tlak, neprežil v piatok prevoz do nemocnice. Prítomnosť chrípkového vírusu v jeho organizme odhalila až pitva. Z Rumunska prichádzajú už niekoľko dní správy o zrýchľujúcom sa šírení infekčného ochorenia i o dočasnom úplnom alebo čiastočnom uzavretí veľkého počtu vzdelávacích zariadení.

Spoločnosť GlaxoSmithKline stiahla z Kanady vakcíny proti novej chrípke

Farmaceutická spoločnosť GlaxoSmithKline odporučila zdravotníckym zamestnancom v Kanade, aby nepoužívali jednu výrobnú dávku vakcín proti chrípke typu A(H1N1). Dôvodom sú zvýšené obavy zo vzniku nebezpečných alergických reakcií. Podľa hovorkyne GlaxoSmithKline šarža obsahovala 172.000 dávok vakcíny. Spoločnosť neuviedla, koľko vakcín sa stihlo v Kanade použiť pred vydaním varovania. Celkovo bolo v Kanade distribuovaných 7,5 milióna dávok vakcín proti novej chrípke typu A(H1N1). "Odporučili sme zdravotníckemu personálu, aby túto šaržu až do ukončenia vyšetrovania nepoužíval," oznámila hovorkyňa GlaxoSmithKline. Správa o stiahnutí vakcíny z Kanady vyvolala obavy aj v ďalších krajinách. České ministerstvo zdravotníctva ubezpečilo, že sa uvedená výrobná dávka vakcíny do ČR nedováža. GlaxoSmithKline vyrába vakcínu pre ČR v nemeckých Drážďanoch, informoval spravodajský portál novinky.cz.

Estónsko potvrdilo prvé úmrtie na prasaciu chrípku, Litva druhé

Estónsko potvrdilo dnes prvé úmrtie na novú chrípku typu A(H1N1). Druhú obeť pandemickej chrípky zaznamenali v úrady v Litve. V ostatných týždňoch dochádza v pobaltských republikách k prudkému nárastu počtu prípadov tzv. prasacej chrípky. Pred lekárňami sa tvoria dlhé rady ľudí, ktorí čakajú na antivirotiká. V Estónsku cez víkend podľahol ochoreniu 13-ročný ročný chlapec v regióne Harju, do ktorého patrí aj metropola Tallinn. Prvý prípad úmrtia na vírus H1N1 v Pobaltí zaznamenali 9. októbra v Lotyšsku. Estónsko potvrdilo už viac ako 250 a Lotyšsko vyše 650 prípadov prasacej chrípky. Najviac postihnutá je Litva, kde leží v nemocniciach viac ako 400 nakazených. Šírenie chrípky dosiahlo úroveň epidémie vo vyše polovici zo 60 okresov Litvy. Mnohé litovské školy vyhlásili chrípkové prázdniny.

Ukrajina: Počet chrípkových ochorení postupne klesá

Ukrajinské úrady hlásia postupný pokles počtu nových chrípkových a akútnych respiračných ochorení. Od začiatku epidémie registrovali na Ukrajine už vyše 1,63 milióna nakazených vrátane 388 smrteľných prípadov, uviedla agentúra Ukrinform. Ako dnes informovalo ukrajinské ministerstvo vnútra, za posledných 24 hodín zaznamenali viac ako 27.000 prípadov chrípky a ochorení dýchacích ciest. V pondelok hospitalizovali v ukrajinských nemocniciach vyše 1800 nových pacientov. Osem ľudí podľahlo komplikáciám spojených s ochorením. Epidemiologická situácia na Ukrajine sa začala stabilizovať už v priebehu minulého týždňa. Úrady vo viacerých regiónoch a mestách na západe Ukrajiny zrušili karanténu, uvalenú pred troma týždňami v snahe spomaliť šírenie chrípky. Druhú vlnu novej chrípky očakávajú ukrajinskí odborníci koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka.

23.11.2009

ECDC: Každé dva týždne sa v Európe zdvojnásobí počet obetí novej chrípky

Od polovice októbra sa počet úmrtí na následky novej chrípky typu A(H1N1) v Európe každé dva týždne zdvojnásobí. Informovalo o tom Európske stredisko na prevenciu a boj s nákazlivými chorobami (ECDC) so sídlom v Štokholme. Od apríla, keď sa začalo s registráciou úmrtí na následky tzv. prasacej chrípky, vyhaslo v súvislosti s ochorením v Európe doteraz 670 životov. Počet úmrtí v uplynulých šiestich týždňoch sa výrazne zvýšil v krajinách západnej Európy, ich výskyt sa však zvýšil aj v strednej a východnej Európe, konštatovali experti. Na území všetkých členských krajín únie a Európskej zóny voľného obchodu (31 štátov) zaznamenali už prípady ochorenia. Podľa ECDC v uplynulom týždni hlásili mimoriadne vysoký počet ochorení chrípkového charakteru z Talianska, ale aj Nórska a Švédska, a vysoký počet z Bulharska, Dánska, Írska, Islandu, Litvy, Luxemburska, Nemecka, Poľska a Portugalska. V ostatných krajinách možno hovoriť o priemernom výskyte týchto ochorení.

ČR: Očkovanie proti novej chrípke viazne

Oveľa pomalší než sa čakalo a v znamení obáv pacientov i lekárov je štart očkovania proti chrípke typu A(H1N1) v Česku. Napriek tomu, že 95.000 dávok očkovacej látky je v krajine už od minulého týždňa, z niektorých miest prichádzajú hlásenia, že tam vakcína ešte nedorazila. Baalenia séra najprv museli v Česku prebaliť a priložiť český príbalový leták. Ako problém sa ukazuje aj to, že vakcína je v balení pre desať pacientov a po otvorení má "životnosť" iba 24 hodín. Praktický lekár preto musí k sebe pozvať na očkovanie naraz až desať pacientov. Objavujú sa však prípady, že pacienti, ktorí trpia chronickými ťažkosťami, kvôli čomu ich zdravotné poisťovne a ministerstvo zdravotníctva zaradili do programu očkovania, vakcináciu proti chrípke A(H1N1) odmietajú. Očkovanie je v Česku dobrovoľné. Očkovanie bude prebiehať aj vo vakcinačných centrách. V celej ČR ich je 130, z toho v Prahe šesť, väčšinou vo veľkých nemocniciach. V týchto centrách sa plánuje v prvej vlne hromadné očkovanie zdravotníkov. Napríklad vo Fakultnej nemocnici Motol v Prahe dostane očkovaciu látku až 3000 zdravotníkov. V prvej etape, ktorá sa v motolskej nemocnici začne v utorok, pôjde o 1000 lekárov, sestier a členov zdravotníckeho personálu.

Neistota a obavy z očkovania sú nielen medzi niektorými pacientmi, ale aj medzi lekármi. Podľa niektorých zdravotníkov sa očkovanie rozbieha príliš neskoro a niektorým pacientom, ktorí by sa zaočkovali v čase, keď v ich tele už je prítomný vírus chrípky v inkubačnej dobe, údajne hrozí vyššie riziko vedľajších účinkov. Hlavný český hygienik Michael Vít to však dnes kategoricky odmietol s tým, že chrípková epidémia - ako ukazujú aj minulé roky - postupuje vždy vo vlnách. Neistota niektorých lekárov pramení z toho, že výrobca vakcíny odmietol zodpovednosť za prípadné nežiaduce účinky. Zodpovednosť na seba dobrovoľne prevzal štát, ale podľa niektorých predstaviteľov Českej lekárskej komory (ČLK) sú štátne garancie nejasne vymedzené. Komora preto zdravotníckym zariadeniam a lekárom radí, aby od pacientov, ktorých proti chrípke očkujú, požadovali tzv. informovaný súhlas - teda doklad, že pacient si je vedomý prípadných nežiaducich účinkov. Proti chrípke sa má v Česku zaočkovať až milión ľudí. Očkovanie však má prebiehať v niekoľkých vlnách až do začiatku mája. Ďalšia zásielka vakcíny sa v ČR očakáva až 4. decembra.

Očkovanie proti chrípke sa dostáva v Česku aj na politickú pôdu. Exminister zdravotníctva a stredočeský hajtman David Rath dnes obvinil rezort zdravotníctva, že očkovanie je nepripravené. Rath navyše požaduje od štátu prostriedky na vakcinačné centrá. V Stredočeskom kraji je takýchto centier 13, ale nie sú v rámci nemocníc, ale v rámci ordinácií pohotovosti. Rath žiada od vlády, aby na činnosť centier prispela sumou až 10 miliónov Kč (400.000 eur). Štát pritom hradí plne hradí vakcínu, jej distribúciu a lekárom, ktorí ju aplikujú, zaplatí príslušná zdravotná poisťovňa za výkon 180 Kč (sedem eur). Kabinet Jana Fischera sa k žiadosti stredočeského hajtmana zatiaľ nevyjadril.

Holandsko: Dnes začali očkovať proti novej chrípke 830.000 detí

V Holandsku dnes začali očkovať 830.000 detí proti chrípke typu A(H1N1). Ide o jeden z najrozsiahlejších programov vakcinácie v krajine. Pozvánku na očkovanie proti vírusu H1N1 dostali deti vo veku šesť mesiacov až štyri roky. Holandsko objednalo dostatok vakcín na zaočkovanie celej krajiny, ktorá má 16 miliónov obyvateľov. Tehotné ženy, starší ľudia a osoby s autoimunitnými ochoreniami boli zaočkovaní ako prví. Hlavné centrum vakcinácie v holandskom Amsterdame očakáva dnes, v prvý deň trojdňovej kampane, 64.000 detí. Deti a rodičia prichádzali v plynulom prúde kočíkov a bicyklov do centier, kde ich vítali klauni spievajúci pesničky o tom, že injekcia s dávkou očkovacej látky nebolí - hoci občas bolo predsa len počuť nariekanie.

Bukurešť: Nová chrípka si vyžiadala prvú obeť aj v Rumunsku

Štyridsaťtriročný muž, ktorý patril medzi rizikových pacientov, je prvou obeťou novej chrípky A(H1N1) v Rumunsku. Ako dnes informovalo ministerstvo zdravotníctva v Bukurešti, pacient z Radauti na severovýchode krajiny, ktorého sužovali nielen obezita, ale aj cukrovka a vysoký krvný tlak, neprežil ešte v piatok prevoz do nemocnice. Prítomnosť vírusu tzv. prasacej chrípky v jeho organizme odhalila až pitva. Rumunský rezort zdravotníctva registruje na území krajiny doteraz 1921 prípadov tejto novej chrípky, predpokladá sa však, že skutočný počet infikovaných osôb je vyšší. Z krajiny prichádzajú už niekoľko dní správy o zrýchľujúcom sa šírení infekčného ochorenia i o dočasnom úplnom alebo čiastočnom uzavretí množstva vzdelávacích zariadení. Napriek tomu by sa podľa výsledkov prieskumu verejnej mienky spred týždňa viac ako polovica oslovených rumunských občanov nedala zaočkovať proti novej chrípke, a to buď preto, že séru nedôverujú, alebo preto, že ochorenie nepovažujú za natoľko nebezpečné. Podľa nich by až 57,2 percenta respondentov vakcináciu odmietlo, pričom zo stúpencov očkovania by 53,1 percenta uprednostnilo sérum domácej výroby a zvyšok sérum zo zahraničia. S očkovaním v Rumunsku sa ešte nezačalo, zdá sa však, že sa tak stane až v decembri, pretože testy domáceho produktu sa ešte neskončili. Rumunská úradujúca vláda premiéra Emila Boca sa pred časom rozhodla odriecť objednávku pol milióna dávok séra zo zahraničia po tom, čo výrobca odoprel prevziať zodpovednosť za prípadné vedľajšie účinky vakcíny.

Cyprus začal prvú fázu očkovania proti prasacej chrípke

Úrady Cypru začali očkovať proti tzv. prasacej chrípke pracovníkov v zdravotníctve, tehotné ženy a najrizikovejšie skupiny pacientov. Podľa zdrojov z cyperského ministerstva zdravotníctva sa dnes v nemocniciach a zdravotných strediskách tejto ostrovnej krajiny v Stredozemnom mori začala prvá fáza očkovanie dobrovoľníkov, ktorá bude pokračovať najmenej tri týždne. Rizikoví pacienti, trpiaci na astmu, chronické pľúcne, srdcové, ľadvinové a iné choroby, sa budú musieť pri očkovaní preukázať občianskym preukazom a príslušnými lekárskymi potvrdeniami. Cyperské úrady plánujú proti chrípke typu A(H1N1) zaočkovať približne 400.000 gréckych a tureckých obyvateľov etnicky rozdeleného štátu, kde sa choroba zatiaľ vo väčšej miere nerozšírila.

Maďarsko: V Salgótarjáne zatvorili kvôli chrípke školy a škôlky

V severomaďarskom Salgótarjáne zatvorili tento týždeň všetky základné školy a materské škôlky kvôli zvýšenému počtu chrípkových onemocnení. Nútené prázdniny v meste pri slovenských hraniciach sa dotknú 4415 detí. Maďarská tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na miestne úrady uviedla, že v uplynulých dňoch pomer chýbajúcich detí dosiahol 14-30 percent, v jednej škôlke zostalo doma až 48 percent detí. Údaje o dochádzke však podľa úradov nezodpovedajú presne pomeru počtu detských ochorení - rodičia totiž v niektorých prípadoch nechávajú doma deti z preventívnych dôvodov. Epidemiológovia odoberajú vzorky, aby zistili aký druh vírusu chrípky spôsobuje ochorenia. Deti proti vírusu chrípky typu A(H1N1) zaočkovali v salgótarjánskych školách minulý týždeň, konštatuje MTI.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: