S klesajúcim počtom fajčiarov klesá počet úmrtí na rakovinu

Pokles fajčiarov v Európe a väčší dôraz na kvalitné lekárske vyšetrenie priniesli zníženie počtu úmrtí na rakovinu, informuje agentúra Reuters s odvolaním na výskumy publikované v odbornej tlači.

Včasné stanovenie diagnózy a kvalitná liečba zredukovali počet smrteľných prípadov rakoviny krčka maternice a prsníka. Porovnanie dát z rokov 1990-1994 s dátami z obdobia 2000-2004 ukázalo, že celkový počet smrteľných prípadov rakoviny v Európe klesol o 9% u mužov a 8% u žien. Vedci však poukazujú aj na závažné rozdiely vo výsledkoch v jednotlivých krajinách EÚ. Krajiny s najvyššími číslami takmer dvojnásobne prevyšovali štatistiky v "najzdravších" krajinách. Tam, kde sa zvýšila konzumácia alkoholu a tabakových výrobkov, stúpol aj počet zhubnej rakoviny pľúc, hltanu či pažeráku.

Podľa štatistík z obdobia 2000-2004 ročne zomrelo na rakovinu v priemere 168 na 100.000 Európanov. Najnepriaznivejšie štatistiky v prípade mužov pritom prišli z Maďarska, kde v priemere zomrelo 255 mužov na 100.000, z Českej republiky a z Poľska. Najlepšie si naopak viedlo Švédsko, Fínsko a Švajčiarsko. Najviac žien v pomere k počtu obyvateľov zomrelo na rakovinu v Dánsku (141 na 100.000), Maďarsku a Škótsku, najmenej v Španielsku, Grécku a Portugalsku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: