Problémová pleť dospievajúcich patrí do rúk odborníkov

Liečba problémov s pleťou u adolescentov patrí do rúk odborníkov. Uviedla to pre TASR Katarína Babulíková, odborníčka na kozmetiku a poradkyňa v oblasti plastickej chirurgie.

"Najnovšie štúdie hovoria o výskyte akné až u 80 percent populácie mladistvých, u dospelých trpí týmito problémami 30 percent populácie," spresnila. Služby dermatológov a kozmetických salónov sú určené pre všetky vekové kategórie, rovnako pre mužov aj ženy. Salóny však navštevujú aj deti v dospievajúcom veku s problémovou pleťou. "V období dospievania podmieňuje zmeny v hormonálnej činnosti organizmu u adolescentov zvýšený mazotok, ktorý spôsobuje najmä zvýšená produkcia hormónov. Činnosť mazových žliaz závisí najmä od vzájomného pomeru mužských a ženských hormónov, androgénov a estrogénov. Zvýšenú produkciu kožného mazu vyvolávajú androgény," vysvetlila.

Problémy s pokožkou spôsobujú aj stresy a napätie, ktoré prežívajú deti v škole. "Pokožka je najväčším vylučovacím orgánom tela a manifestuje sa na nej aj kvalita vnútorného stavu organizmu," poznamenala Babulíková. Ochorenie charakterizované nadprodukciou mazu mazovými žľazami - seborea sa považuje za predispozíciu akné. Akné je sprevádzané výskytom uhrov, zapálenými a hnisavými vyrážkami, niekedy zápalovými uzlíkmi. "V stredne ťažkých a ťažkých formách nie sú výnimočné ani komplikácie v podobe vredov a jaziev," upozornila. Čistenie takejto problémovej pokožky po domácky je podľa odborníčky neprijateľné, pretože môže zanechať jazvy, pigmentové fľaky alebo závažné zápaly. V týchto prípadoch je nevyhnutná návšteva dermatológa alebo špecializovaného pracoviska. Babulíková zdôraznila, že problémy s pleťou u adolescenta netreba zanedbať, ale treba začať hneď v počiatkoch odborne riešiť. "U toho, kto má napríklad suchú seboreotickú pokožku, ktorá sa prejavuje veľmi jemnou pleťou, v ktorej sa zrnká mazotoku pod pokožkou prejavujú tak, akoby sme sa dotýkali piesku, v takomto prípade sa pleť čistí jednorazovou ihlou," vysvetlila.

V prípade olejovej seborey sú pľuzgieriky naplnené hnisom. Upchatia mazových žliaz, komedóny, teda uhry, vytvárajú v otvorených póroch zátku a póry upchávajú. Čierne sfarbenie uhrov spôsobuje skutočnosť, že mazotok oxiduje na čierno. "Nie je prijateľné, aby sme dospievajúcich nútili niekoľkokrát denne si umývať pokožku. Ešte viac by sme jej škodili tým, že sa bráni vytváraním väčšieho množstva mazotoku," uviedla Babulíková. Pri suchej seborei sa objavuje na pleti šúpanie pokožky v podobe púdru, pri olejovej v podobe žltých šupín. Takto postihnutá býva aj pokožka vlasovej pokrývky. "Tieto stavy si vyžadujú odbornú pomoc," zdôraznila.

Odborníčka informovala, že v období dospievania a prestavby hormonálnej činnosti organizmu neodporúčajú určité druhy zákrokov, ako napr. depilácia, tetovanie či piercing. Pokiaľ ide o dospievajúcu osobu do 18 rokov v zahraničí je pri týchto procedúrach potrebný súhlas rodičov, ktorí v informačných a súhlasných formulároch nájdu všetky odpovede týkajúce sa indikácií a kontraindikácií. U nás takýto postup zatiaľ neexistuje a pri neodborných zásahoch sú dospievajúci vystavovaní riziku vírusových a bakteriálnych ochorení. Depilácia sa odporúča až po ukončení dospievania. V prípade nadmerného ochlpenia je potrebná konzultácia s lekárom, či nejde o hormonálny problém, napr. so štítnou žľazou alebo nadbytkom mužských hormónov, pretože takéto indikácie patria do kompetencie lekára. "Všetky problémy s pokožkou u dospievajúceho treba preventívne konzultovať s lekárom, dermatológom alebo odborníkmi na špecializovaných pracoviskách, aby sme predišli problémom s pleťou nášho dieťaťa v budúcnosti. Nie je vhodné utešovať sa, že po puberte všetko prejde, alebo dovoliť deťom ošetrovať si pleť doma neodbornými zásahmi," uzavrela Babulíková.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: