Podľa Novotného može byť nákup vakcín proti chrípke A(H1N1) predražený

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) a Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) podľa poslanca Národnej rady SR Viliama Novotného (SDKÚ-DS) katastrofálne podcenilo situáciu pri nákupe vakcín proti pandemickej chrípke.

„V októbri minister zdravotníctva a hlavný hygienik uistili verejnosť, aby nepodliehali panike, že všetko je pod kontrolou. Až na malý detail. Na Slovensku dodnes niet ani jednej vakcíny," povedal Novotný. Dodal, že nakúpiť vakcíny malo ministerstvo v lete tak, aby sa stihli občania zaočkovať v zime. „Očkovanie v januári a februári, keď sa už chrípka rozšíri, môže byť zbytočné," podotkol Novotný.

Ako ďalej uviedol, MZ, ÚVZ a Fond štátnych hmotných rezerv podcenili situáciu, zanedbali svoje povinnosti a nesú plnú zodpovednosť za nepripravenosť Slovenska na chrípkovú epidémiu pandemickým vírusom. Situáciu nazval zdravotníckym Interblue Goup. „Zdá sa, že zodpovední vyčkávajú na tú správnu spoločnosť, ktorá vakcíny dodá a zjednávajú čo najvyššiu cenu," uviedol Novotný. Podľa neho je zmluva o nákupe vakcín utajená a ministerstvo nemôže mať problém vyčleniť osem miliónov eur (241 miliónov Sk) na zabezpečenie prevencie pre občanov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: