MZSR na poslanca Novotného podáva trestné oznámenie pre šírenie poplašnej správy

Ministerstvo zdravotníctva podáva trestné oznámenie pre šírenie poplašnej správy na poslanca Národnej rady (NR) SR Viliama Novotného (SDKÚ-DS). Poslanec dnes ministerstvo zdravotníctva, ako aj Úrad verejného zdravotníctva obvinil, že podcenili situáciu pri nákupe vakcín proti pandemickej chrípke.

"Protestujeme proti obvineniu z nepripravenosti. Chcem povedať, že Slovenská republika kvôli chrípke aktualizovala pandemický plán, pripravila reprofilizáciu lôžok až na 30 tisíc pre prípad potreby," skonštatoval na dnešnom stretnutí s novinármi minister zdravotníctva Richard Raši. Slovensko má podľa jeho slov k dispozícii dostatočné zásoby rúšok a antivirotík. Okrem toho epidémia chrípky stále zatiaľ na Slovensku nie je, jej kulminácia sa očakáva tak ako každý rok na rozhraní mesiacov január a február.

Novotný celú situáciu ohľadom nákupu vakcín nazval zdravotníckym Interblue Goup. "Zdá sa, že zodpovední vyčkávajú na tú správnu spoločnosť, ktorá vakcíny dodá a zjednávajú čo najvyššiu cenu," uviedol Novotný. Podľa neho je zmluva o nákupe vakcín utajená a ministerstvo nemôže mať problém vyčleniť osem miliónov eur (241 miliónov Sk) na zabezpečenie prevencie pre občanov. Minister Raši také obvinenia odmietol a ako dodal, Slovensko bude krajinou, ktorá tieto vakcíny kúpi za jednu z najnižších cien v Európe.

Obvinenia na margo nepripravenosti odmietol aj hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Zároveň zdôraznil, že Úrad verejného zdravotníctva naďalej monitoruje situáciu ohľadne výskytu chrípky. Ako uviedol, Slovensko je v súčasnosti ešte len na začiatku sezóny chrípky. Mierny nárast sa očakáva v decembri, v priebehu vianočných sviatkov sa očakáva pokles, naopak v priebehu januára epidemiológovia predpokladajú zvyšujúci sa počet ochorení. Navyše chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) sa v 48. kalendárnom týždni oproti predchádzajúcim dvom týždňom (46. a 47. kalendárny týždeň, pozn. TASR) podľa Rovného znížila.

Podľa ministra Rašiho nie je Slovensko v časovom oneskorení čo sa týka očkovania proti pandemickej chrípke. Opätovne zdôraznil, že v rámci prevencie proti chrípke by sa občania mali dať zaočkovať aj proti sezónnej chrípke. "Očkovať sa začne ihneď, ako vakcíny dôjdu," dodal Raši. Podľa Rovného je zaočkovanosť proti sezónnej chrípke nízka. "V súčasnosti je 12,7 - 12,8 percenta, pričom Európska únia odporúča 30-percentnú zaočkovanosť, pri senioroch dokonca až 75-percentnú zaočkovanosť," konštatoval.

Ešte minulý týždeň dali epidemiológovia odporúčanie, aby sa režim na východných hraniciach obnovil a bol bez obmedzení. Dôvodom bola situácia nielen na Slovensku, ale aj na Ukrajine, keďže tá odporučila ešte 23. novembra obnoviť výchovno-vzdelávací proces najprv na základných a potom 25. novembra na všetkých úrovniach škôl. Od tohto obdobia nedošlo podľa Rovného v pohraničných oblastiach k zvýšeniu chorobnosti na ARO ani na chrípku.

Celkovo bolo v Slovenskej republike od začiatku pandémie potvrdených viac ako 490 ochorení vyvolaných pandemickým vírusom A(H1N1) 2009. V utorok 24. novembra zomrel 32-ročný muž z okresu Prievidza, u ktorého sa potvrdil nový vírus chrípky typu A(H1N1). Muž bol niekoľko rokov dialyzovaný pre chronické ochorenie obličiek. Vôbec prvým pacientom v SR bol 37-ročný muž, ktorý sa v máji tohto roku infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna.

Vírus A(H1N1) je kombináciou prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu chrípky a má príznaky ako bežná sezónna chrípka. "Prasacia chrípka je ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré často spôsobuje komplikácie vo forme zápalu pľúc a v niektorých prípadoch vedie až k smrti," informuje ÚVZ SR. Ochorenie postihuje všetky vekové skupiny. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: