Podľa odborníčky nestačí, ak o víruse HIV hovoríme jeden deň v roku

To, že si verejnosť a hlavne médiá spomenú jeden deň v roku - 1. decembra - na fakt, že existuje infekcia HIV a v súvislosti s ňou ochorenie AIDS, na ktoré sa zomiera, je strašne málo. Konštatovala pre TASR v súvislosti s dnešným Medzinárodným dňom boja proti AIDS Mária Vachalíková z banskobystrického Centra pre diagnostiku a liečbu HIV/AIDS, ktoré je súčasťou Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta.

"Každý rok pribúda viacej pacientov a nemyslím si, že osveta je každým rokom väčšia," pokračovala lekárka. Častejšie pripomínanie si známych faktov o tejto chorobe prostredníctvom masmediálnych prostriedkov by podľa nej určite pomohlo zmeniť túto smutnú štatistiku. V centre pri Rooseveltovej nemocnici sa liečia pacienti z Banskobystrického, Žilinského kraja, "niekoľkých pacientov máme aj z Trenčianskeho kraja," dodala Vachalíková s tým, že v súčasnosti je u nich evidovaných približne 60 pacientov. Na Slovensku sa nachádzajú tri takéto centrá, v Bratislave, v Košiciach a spomínané v Banskej Bystrici.

Ako lekárka pokračovala, "predpokladá sa, že na jedného evidovaného pacienta môže byť päť až 10 neevidovaných pacientov, to znamená pacientov, ktorí majú infekciu, ale nevedia o nej." Na strednom Slovensku tak môže ísť o približne 300 až 600 ľudí. Hoci podľa Vachalíkovej všetci vieme, ako sa proti tejto smrteľnej chorobe chrániť, napriek tomu sa správame rizikovo. "Absolútnou samozrejmosťou by mal byť chránený sexuálny kontakt, to je jediná absolútna prevencia, u užívateľov drog sú to jednorazové striekačky, ktoré používajú len sami," dodala lekárka. Medzinárodný deň boja proti AIDS si 1. decembra pripomínajú ľudia na celom svete na základe iniciatívy Organizácie Spojených národov. Vírusom HIV je na svete v súčasnosti nakazených približne 40 miliónov ľudí.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: