Pred budovou NR SR parkujú sanitky na protest proti tendru MZ SR

Pred budovou NR SR parkujú sanitky na protest proti tendru MZ SR
Zdroj: bigstockphoto.com

Pristavením niekoľkých sanitiek na parkovisko oproti budove Národnej rady SR chceli dnes niektorí členovia Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (AP ZZS) poukázať na "nezákonnosť" tendra na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií pozemnej záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Ako konštatoval predseda asociácie Ján Hencel, v jeho dôsledku zmení zamestnanie 2100 ľudí, 300 až 400 ľudí príde o prácu a 80 sanitiek skončí svoju prevádzku. Upozornil tiež, že neúspešní uchádzači doteraz nevedie, prečo licencie nezískali.

"Vozy, ktoré tu stoja, skončili svoju činnosť a momentálne zdravotnú starostlivosť neposkytujú. Sú v podstate nanič," konštatoval Gabriel Mančík zo ZZS Urgent Levice. Poznamenal, že by im stačila aj stručná odpoveď, prečo v tendre neuspeli, a nie že sa to dozvedia až po treťom kole výberového konania. "My si myslíme, že sme najlepší, nikto nám to zatiaľ nevyvrátil," uzavrel.

Minister zdravotníctva Richard Raši na dnešnú akciu reagoval s tým, že všetci poskytovatelia pred štyrmi rokmi vedeli, že súťažia o licencie na štyri roky. "Potom nemá nikto garantované pokračovanie, lebo musí byť znova účastníkom výberového konania," pripomenul. Objasnil, že neúspešní uchádzači neprešli konaním buď pre materiálno-technické a personálne vybavenie alebo pre realizačný projekt, ktorý je know-how poskytovateľa ZZS.

Šéf rezortu považuje protest za neopodstatnený, pričom podotkol, že ho neorganizujú záchranári, ale prevádzkovatelia záchraniek, ktorí asi prichádzajú o zisky. "Tender prebieha na základe zákona. Žiadna protestná akcia nemôže mať kvôli legislatíve, ktorá existuje, žiaden vplyv na už prebehnuté tendre," zhrnul.

Členovia asociácie označili výsledky druhého aj prvého kola tendra na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií pozemnej ZZS za zmanipulované. Podali už preto aj žaloby, ktorými sa domáhajú zrušenia rozhodnutí ministerstva zdravotníctva. Zároveň tiež podali podnet Generálnemu prokurátorovi SR na podanie protestu proti nezákonným rozhodnutiam ministerstva zdravotníctva. Asociácia zároveň podala trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu marenia úlohy verejným činiteľom. Dôvodom má byť neukončené výberové konanie na stredisko ZZS v Kysuckom Novom Meste.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: