Prvých 50 tisíc vakcín proti pandemickej chrípke príde do konca roka

Prvých 50 tisíc vakcín proti pandemickej chrípke príde do konca roka
Zdroj: bigstockphoto.com

Prvých 50 tisíc vakcín proti pandemickému kmeňu chrípkového vírusu A(H1N1) by malo byť na Slovensku do konca tohto roka. Podľa predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Mariána Čakajdu existuje možnosť, že počet vakcín sa aj zvýši, bude sa to však odvíjať od ďalších zmluvných vzťahov spoločnosti Sanofi Pasteur, ktorá vakcíny na Slovensko dodá. Ďalšia dávka by mala prísť na Slovensko do 10. januára 2010 a celé v zmluve potvrdené množstvo by malo byť na Slovensku do 8. februára 2010.

Vakcína zatiaľ na Slovensku registrovaná nie je, podľa vedúceho odboru mobilizačných rezerv a pohotovostných zásob Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHM) SR Patrika Reipricha však bola na Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) podaná žiadosť o registráciu vakcíny. Podľa Čakajdu Ministerstvo zdravotníctva SR udelilo výnimku, ktorá jej dovoz povoľuje.

Ako na dnešnom stretnutí s novinármi uviedol hlavný hygienik SR Ivan Rovný, pandemická vakcína Panenza bola pripravená, vyrobená a registrovaná ako prvá neadjuvantná vakcína v krajinách Európskej únie. "Vakcína neobsahuje adjuvans a je v suspenzii, ktorá nevyžaduje pred podaním riedenie vakcíny. Adjuvans je chemická látka, ktorá zvyšuje imunitnú odpoveď pri znížení obsahu antigénu vo vakcíne," vysvetlil Rovný.

Zmluvu na dodávku milión vakcín podpísala francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi Pasteur so Správou štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR ešte v pondelok (30.11.). "Dohodnutá je cena 7,6 eura za jednu dávku," vysvetlil Čakajda. Cena zahŕňa dovoz na územie SR, distribúciu ku konečným odberateľom a takisto striekačku a ihlu.

Vakcína je podľa Rovného z hľadiska jej zloženia, indikácie, bezpečnosti vhodná na očkovanie rizikových skupín populácie. "Najprv to budú tehotné ženy, potom to budú deti staršie ako 6 mesiacov s jedným chronickým ochorením, zdraví jedinci vo veku 15 až 49, zdravé deti, zdraví jedinci vo veku 50 až 64 rokov a zdraví jedinci vo veku nad 65 rokov," vysvetlil Rovný.

Očkovanie budú vykonávať u rizikových skupín všeobecní lekári pre dospelých a pediatri, v lôžkových zariadeniach to budú očkovacie tímy. "Čo sa týka distribúcie, tak v spolupráci so zdravotnými poisťovňami boli pripravené menné zoznamy rizikových skupín," skonštatoval vedúci odboru epidemiológie z Úradu verejného zdravotníctva SR Ján Mikas. Ešte pred tým však bude očkovanie ponúknuté zdravotníckym pracovníkom a tehotným ženám. Mikas pripustil, že sa pripravuje určitý reverz pre zdravotníckych pracovníkov, ktorí v prípade, že odmietnu očkovanie, podpisom potvrdia, že im bolo očkovanie ponúknuté, ale odmietli ho.

Vakcína je vyrábaná rovnakým procesom, ako je vyrábaná sezónna vakcína. Objaviť sa môžu nežiaduce účinky ako bolesť v mieste vpichu, začervenanie a opuch. Ak by došlo podľa Mikasa k závažnejším reakciám ako alergia alebo anafylaktický šok, prípady sa hlásia ŠÚKL a podrobne sa vyšetria.

Celkovo bolo v Slovenskej republike od začiatku pandémie potvrdených viac ako 630 ochorení vyvolaných pandemickým vírusom A(H1N1) 2009. Rovný dnes potvrdil aj druhé oficiálne úmrtie na chrípku typu A(H1N1) na Slovensku. Tým je úmrtie rodičky v pondelok (30.11.) v banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta.

Vírus A(H1N1) je kombináciou prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu chrípky a má príznaky ako bežná sezónna chrípka. "Prasacia chrípka je ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré často spôsobuje komplikácie vo forme zápalu pľúc a v niektorých prípadoch vedie až k smrti," informuje ÚVZ SR. Ochorenie postihuje všetky vekové skupiny. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: