Špičkový prístroj pomôže výskumu rakoviny

Špičkový laboratórny prístroj Real-time PCR za 43.000 eur (1,3 milióna Sk) na diagnostiku rakoviny uviedli dnes slávnostne do prevádzky v Ústave experimentálnej onkológie SAV. Unikátny prístroj zakúpila pre ústav Nadácia Výskum rakoviny aj z peňazí vyzbieraných počas charitatívneho podujatia Beh pre život, ktorý už druhý rok organizovala spoločnosť Tesco.

"Bez zbierky, ako je Beh pre život, a ľudí s dobrým srdcom, by sme tento špičkový prístroj nemohli kúpiť a dať tak nádej onkologickým pacientom," uviedla prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická.

Prístroj Real-time PCR dokáže vopred upozorniť na možný výskyt nádorového ochorenia podľa rozboru génov, presne diagnostikovať ochorenie a aj určiť ďalšiu liečbu pacienta. Patrí medzi špičkové zariadenia vo svete a je využívaný aj na výskum génov. Charitatívna akcia Beh pre život sa konala v júni v štyroch mestách Slovenska a zúčastnilo sa jej rekordných 4733 ľudí, ktorí cez štartovné, sms či dary doteraz darovali vyše 28.972 eur (872.810 Sk). Tesco nazbieranú sumu navýšilo o 10 percent. Tesco a Nadácia Výskum rakoviny plánujú zorganizovať stále obľúbenejší Beh pre život aj v roku 2010.

Nadácia Výskum rakoviny plánuje na budúci rok z vyzbieraných peňazí kúpiť unikátne laboratórne zariadenie, ktoré bude slúžiť aj na génovú terapiu. Zhubné nádory sú totiž druhou najčastejšou príčinou úmrtí vo vyspelých krajinách. Na Slovensku ročne ochorie na rakovinu viac ako 24.000 ľudí a zomrie okolo 12.000 ľudí. Každú štvrťhodinu pribudne jeden onkologický pacient a počet onkologických ochorení neustále rastie. TASR o tom dnes informovala Katarína Šutarová zo Seesame, s.r.o.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: