V Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach pribúdajú deti s rotavírusovými infekciami

Na II. Klinike detí a dorastu Detskej fakultnej nemocnice (DFN) v Košiciach prijali v novembri 21 detí s rotavírusovou infekciou. Podľa primárky Evy Bálintovej ide o významný nárast vzhľadom na celkový počet 144 detí, ktoré sa počas novembra liečili na klinike.

„Väčšina detí bola vo veku do dvoch rokov a nákazu si priniesli z vonkajšieho prostredia. V nemocnici však nakazili aj ďalších piatich malých pacientov, takže infekcia potrápila takmer 40 percent hospitalizovaných detí,“ konštatovala Bálintová.

Rotavírusovú hnačku, ako vysvetlila, spôsobujú výnimočne agresívne vírusy, ktoré veľmi rýchlo napádajú tráviaci systém. Príznakom ochorenia sú vodnaté zapáchajúce hnačky, môžu sa pridružiť bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie a vysoké horúčky. V najťažších prípadoch dieťa nie je schopné prirodzenou cestou prijať žiadne tekutiny. Vtedy je nutný zásah v nemocnici, kde dieťa dostáva infúzie. Závažný stav pretrváva dva až tri dni, organizmus sa postupne spamätáva a v priebehu dvoch týždňov choroba odznie. Podľa odborníkov rotavírusová hnačka nie je zanedbateľným ochorením. Na svete ročne zomrie na následky jej komplikácií vyše 400.000 detí, pričom výnimkou nie sú ani krajiny s dobrým zdravotníckym systémom. Na Slovensku pre rotavírusovú infekciu zažíva každý rok nepríjemné skúsenosti s dehydratáciou a následnou hospitalizáciou viac než 1300 detí vo veku do piatich rokov. Odborníci pritom upozorňujú, že množstvo hospitalizovaných detí je iba „vrchol ľadovca“, predstavujúci niekoľko percent všetkých prípadov rotavírusových hnačiek.

Ide o sezónny vírus a v Európe sa najčastejšie vyskytuje v jesennom a zimnom období. Ohrozuje najmä deti do piatich rokov života. Imunita voči nemu sa získava postupne, v dospelosti sa ťažší priebeh vyskytuje len pri celkovom oslabení organizmu. Rotavírusom sa nedá vyhnúť, deti je však možné pred infekciou ochrániť očkovaním. Odporúčajú ho všetkým zdravým dojčatám renomovaní odborníci z Európskej spoločnosti pre detské infekčné ochorenia a Európskej spoločnosti pre detskú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu. „Na svetovom trhu sú dve vakcíny, obidve sú registrované aj na Slovensku a predstavujú vysoký stupeň ochrany pred infekciami spôsobenými najčastejšími sérotypmi rotavírusov. Očkovanie je podávané ústami a malo by sa uskutočniť do šiestich mesiacov veku dieťaťa, pretože práve u najmladších detí je vyššie riziko závažného priebehu ochorenia,“ informovala riaditeľka košickej DFN Košice a členka Pracovnej skupiny pre imunizáciu Úradu verejného zdravotníctva SR Ingrid Urbančíková.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: