V Kysuckej nemocnici otvorili ambulanciu rýchlej lekárskej pomoci

Kysucká nemocnica s poliklinikou (NsP) v Čadci bude vďaka otvoreniu ambulancie rýchlej lekárskej pomoci (RLP) poskytovať pacientom prednemocničnú aj nemocničnú starostlivosť. Pri príležitosti dnešného otvorenia ambulancie to pre TASR uviedol riaditeľ Kysuckej NsP Jozef Kanaba.

Primárka ambulancie záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Kysuckej NsP Iveta Vavrová informovala, že nemocnica prevádzkovala toto pracovisko 27 rokov, no potom ho v rámci výberového konania získal iný prevádzkovateľ. „Momentálne sme opäť vyhrali súťaž a znova sme spustili prevádzku. Má to význam predovšetkým preto, že pacienti budú ošetrovaní priamo našim personálom a budú dovážaní priamo do našej nemocnice. Momentálne máme jednu RLP a dostali sme ešte záchranku zdravotnú. Zatiaľ sú to dve vozidlá plus jedno záložné a uchádzame sa o ďalšiu stanicu v Kysuckom Novom Meste,“ uviedla Vavrová.

Na stanici RLP bude podľa Vavrovej pracovať 5 záchranárov - sestier, 5 vodičov - sanitárov a 5 lekárov, pričom zdôraznila, že spádová oblasť Kysuckého regiónu je okolo 120.000 obyvateľov. „Ale problémy tu budú, pretože RLP v Kysuckom Novom Meste nie je v prevádzke, RLP v Turzovke takisto skončila licencia a momentálne je tam len sesterská zdravotná pomoc. Takže jeden lekár bude na takýto veľký spád,“ skonštatovala Vavrová. Rekonštrukcia priestorov bývalého detského oddelenia si podľa Kanabu vyžiadala investíciu do 66.387 eur (2 milióny Sk). „Jedno plne vybavené sanitné vozidlo s prístrojovou technikou, ako to vyžadujú smernice, stálo do 99.581 eur (3 milióny Sk) a ošatenie zamestnancov stálo do 9958 eur (300.000 Sk). Rekonštrukcia trvala zhruba 6 týždňov,“ povedal riaditeľ Kysuckej NsP.

Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár pripomenul, že samosprávny kraj prišiel v prvom období pri výberových konaniach takmer o všetky rýchle lekárske zdravotné pomoci. „Preto sme sa na nové výberové konania dôkladne pripravili a som veľmi rád, že sme boli úspešní v piatich RLP a v dvoch zdravotníckych. Myslím si, že je to strategické, aby sme mali rýchlu lekársku aj zdravotnícku pomoc. Aj preto, že budeme musieť mať do konca budúceho roka vybudované takzvané urgentné príjmy. A bez rýchlych zdravotných lekárskych pomocí by to jednoducho nešlo,“ uzatvoril Blanár.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: