Päť nemocníc v Trenčianskom kraji dostane na oddlženie viac ako 16 miliónov eur

Päť zdravotníckych zariadení v Trenčianskom samosprávnom kraji si z viac ako 130-miliónovej návratnej finančnej výpomoci, ktorú schválilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v rámci koncepcie oddlženia, rozdelí 16,18 milióna eur (487,44 milióna Sk).

Najväčšiu finančnú výpomoc - takmer 9,32 milióna eur (280,68 milióna Sk) dostane Fakultná nemocnica v Trenčíne, považskobystrickej nemocnici príde na oddlženie asi 4,05 milióna eur (122,54 milióna Sk), NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach dostane 1,32 milióna eur (39,71 milióna Sk). Ministerstvo vyhovelo aj žiadostiam NsP v Myjave, ktorá dostane 837.915 eur (25,24 milióna Sk) a neziskovej nemocnici v Ilave. Tej na oddlženie rezort schválil 654.210 eur (19,80 milióna Sk).

Zo sexteta nemocníc v kraji, ktoré požiadali o pridelenie výpomoci, neuspela iba Nemocnica s poliklinikou v Novom Meste nad Váhom - podľa informácií z MZ ich žiadosť nebola vypracovaná v zmysle metodického pokynu ministerstva. "Po prijatí finančnej čiastky na účet budeme môcť vzápätí vyrovnať podstatnú časť dlhov voči veriteľom položkovite. Podľa dátumu vzniku záväzku budeme finančnú výpomoc splácať na základe dohodnutého splátkového kalendára s dvojročným odkladom do roku 2025," uviedol pre TASR riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trenčíne Rudolf Lintner s tým, že prijaté reštrukturalizačné a úsporné opatrenia dávajú záruku tvorby zdrojov na splatenie dlhov v stanovenej lehote a predpoklad na zníženie tlaku od veriteľov formou hroziacich súdnych sporov a exekúcií.

Návratnú finančnú výpomoc v rámci koncepcie oddlženia dostane 25 zdravotníckych zariadení. Na tento účel poputuje 130,2 milióna eur (3,9 miliardy Sk). "Finančné prostriedky prídu na účty žiadateľov do konca roka," uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. O výpomoc požiadalo 34 zariadení, z toho deväť rezort vylúčil. Poskytnuté financie majú zariadenia vrátiť do 15 rokov, pričom budú mať možnosť dvojročného odkladu splátok. Podmienkou udelenia takejto pomoci bolo vyrovnané hospodárenie, ktoré museli jednotlivé zariadenia deklarovať v podnikateľskom pláne.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: