Cisárskym rezom by sa dnes mali v Bratislave narodiť siamské dvojičky

Cisárskym rezom by sa dnes v bratislavskej fakultnej nemocnici mali narodiť siamské dvojičky. Ako pre TASR potvrdila hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Rút Geržová, operácia sa začala dnes o 10.00 h. Dĺžku trvania je ťažké v takomto prípade predpokladať.

Posledným prípadom narodenia siamských dvojičiek boli na Slovensku Marek a Miško Müllerovci, ktorí sa narodili 10. apríla 2007. Boli zrastené dolnou časťou hrudníka a v oblasti brucha. Tím odborníkov ich oddelil ešte v septembri 2007. V októbri toho istého roka zomrel najprv Marek na zlyhanie pečene, obličiek a mozgu, a neskôr v novembri aj Miško. Funkcia jeho zažívacieho traktu sa totiž neobnovovala. Najväčšie problémy mu spôsobovalo neprimerane krátke črevo, jeho zlá štruktúra a nízky hojivý potenciál. V januári tohto roka však svoje deviate narodeniny oslavovali prvé úspešne oddelené siamské dvojičky na Slovensku Andrejka a Lucka Tóthové z Krásnohorskej Dlhej Lúky v okrese Rožňava. V roku 2000 ich úspešne oddelil profesor Jaroslav Siman. Ten v júli minulého roka po ťažkej chorobe zomrel vo veku nedožitých 75 rokov.

Podľa štatistiky na 1,5 milióna živo narodených detí pripadajú na Slovensku jedny siamské dvojičky. Na Slovensku sa za posledných vyše 30 rokov narodili štyri siamské dvojičky, vrátane Mareka a Miška. Príčina vzniku tejto genetickej chyby nie je zatiaľ známa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: