Kysucké Nové Mesto je bez stanice záchrannej zdravotnej služby

Kysucké Nové Mesto nemá od dnešného dňa stanicu záchrannej zdravotnej služby, pretože doterajšiemu poskytovateľovi Záchrannej zdravotnej službe (ZZS) Kysuce, s.r.o. skončila štvorročná licencia.

Podľa riaditeľa ZZS Kysuce, s.r.o. Iva Hybranta činnosť ZZS dočasne skončila, pretože ministerstvo zdravotníctva SR neurčilo víťaza výberového konania. „Prevádzkovanie rýchlej lekárskej pomoci (RLP) začala od dnešnej polnoci Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci. Takže v Čadci je jedno vozidlo s lekárom, jedno vozidlo bez lekára, v Žiline sú dve vozidlá s lekárom, dve bez lekára a tieto budú zasahovať aj v okrese Kysucké Nové Mesto,“ uviedol Hybrant. Zdôraznil, že podľa jeho názoru sa predĺži dojazdový čas k pacientovi. „V ideálnom prípade, ak bude voľná niektorá posádka s lekárom v Žiline, predĺži sa dojazd o 5 minút. Ak nebude voľná alebo budú posielať posádky z Čadce, to je minimálne o 10 minút predĺženie k nášmu dojazdovému času. A my sme mali priemerný dojazdový čas 8,5 minúty k najťažším stavom,“ skonštatoval Hybrant.

Minister zdravotníctva Richard Raši na margo vzniknutej situácie na medzinárodnom kongrese spojenom s výstavou záchranárskej techniky „112 Rescue Forum“ v novembri v Žiline uviedol, že v Kysuckom Novom Meste bude stanica ZZS a bude normálne fungovať. „Oneskorenie, ktoré vzniklo preto, že žiaden z uchádzačov nebol úspešný, bude vyriešené vypísaním nového výberového konania. V období, kým to nebude odsúťažené, budú suplovať poskytovatelia v okolí, ktorí budú posilnení práve preto, aby nebol žiaden problém,“ povedal v novembri minister zdravotníctva.

ZZS Kysuce, s.r.o. mala podľa Hybranta 80 zamestnancov a prevádzkovala 5 staníc ZZS. „Posádky RLP s lekárom sme mali v Čadci a v Kysuckom Novom Meste. Tri posádky bez lekára v Čadci, Novej Bystrici a v Terchovej budeme prevádzkovať do polnoci z 24. na 25. apríla 2010. Piati záchranári, piati vodiči a jedna lekárka odišli pracovať na RLP Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci. Ďalším zamestnancom sme neobnovili zmluvy na dobu určitú. S lekármi sme rozviazali pracovný pomer dohodou, tí, čo boli u nás na plný úväzok, dostali odstupné,“ uzatvoril riaditeľ ZZS.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: