V bratislavskom Primaciálnom paláci darovalo krv zatiaľ do 50 ľudí

Približne 50 ľudí darovalo dnes predpoludním krv v mezaníne bratislavského Primaciálneho paláca počas 3. ročníka charitatívneho podujatia 1000 a 1 kvapka deťom pre život. Pre TASR to povedala Klára Sviteková, poverená vedením Národnej transfúznej služby SR.

V súčasnosti je najžiadanejšou krvnou skupinou A pozitív, ktorá je najbežnejšou krvou v populácii, má ju 42 percent ľudí," konštatovala s tým, že spotreba je vysoká aj kvôli operáciám ku koncu roka. Podujatie pripravili hlavné mesto Bratislava a občianske združenie Deťom pre život. Sviteková ocenila, že občania môžu darovať krv práve v takom peknom a kultúrnom prostredí ako je mezanín. "Uvedomujeme si z roka na rok, že viac ľudí pritiahneme k odberu, keď prídu osobnosti aj obyčajní občania Bratislavy a okolia a pred Vianocami môžeme začať dopĺňať zásoby krvi," uviedla. Počas nadchádzajúcich dní voľna býva vysoká úrazovosť. Darcovia krvi prišli vo veľmi dobrom zdravotnom stave, pretože vyradila zatiaľ iba dvoch.

Úroveň spotreby krvi sa podľa Svitekovej nemení, len ľudia majú menej času na darcovstvo pre vyťaženosť v zamestnaní. "Pravidelnosť darovania krvi je nižšia, ale keď je Študentská alebo Valentínska kvapka krvi, väčšinou býva veľa darcov," uzavrela.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: