Siamské dvojičky dnes chirurgovia oddelia

Siamské dvojičky, ktoré sa narodili v bratislavskej fakultnej nemocnici s poliklinikou 3. decembra, dnes chirurgovia oddelia. Obidvaja chlapci sú vo vážnom stave a sú napojení na pľúcnu ventiláciu. Ako ďalej na tlačovej konferencii informoval riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava Daniel Žitňan, operácia sa začne v najbližšom čase a mala by trvať štyri až šesť hodín.

"Chlapci sú už na operačných sálach a pripravuje sa anestézia," priblížil Žitňan. Objasnil, že operácia bola nevyhnutná vzhľadom na akútne zhoršenie zdravotného stavu jedného z chlapcov v dôsledku nepriechodnosti čriev. Podľa primárky oddelenia patologických novorodencov Evy Frankovej má jeden z bratov minimálne šance na prežitie. "Ten druhý šancu určite má, preto sa to všetko robí," konštatovala.

Siamskí bratia majú zrastenú pečeň a črevá. "Ich stav bol už po narodení vážny, aj naďalej zostáva kritický," priblížila Franková s tým, že si preto vyžadujú intenzívnu starostlivosť. V súvislosti s oddelením dvojičiek sú už pripravené dve operačné sály a na operácii bude spolupracovať tím chirurgov detskej fakultnej nemocnice, Slovenskej zdravotníckej univerzity a Lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Na zákroku sa bude podieľať minimálne šesť operatérov a rovnaký počet sestier. Posledným prípadom narodenia siamských dvojičiek boli na Slovensku Marek a Miško Müllerovci, ktorí prišli na svet 10. apríla 2007. Boli zrastené dolnou časťou hrudníka a v oblasti brucha. Tím odborníkov ich oddelil ešte v septembri 2007. V októbri toho istého roka zomrel najprv Marek na zlyhanie pečene, obličiek a mozgu, a neskôr v novembri aj Miško. Funkcia jeho zažívacieho traktu sa totiž neobnovovala. Najväčšie problémy mu spôsobovalo neprimerane krátke črevo, jeho zlá štruktúra a nízky hojivý potenciál.

V januári tohto roka svoje deviate narodeniny oslavovali prvé úspešne oddelené siamské dvojičky na Slovensku Andrejka a Lucka Tóthové z Krásnohorskej Dlhej Lúky v okrese Rožňava. V roku 2000 ich úspešne oddelil profesor Jaroslav Siman. Ten v júli minulého roka po ťažkej chorobe zomrel vo veku nedožitých 75 rokov. Podľa štatistiky na 1,5 milióna živo narodených detí pripadajú na Slovensku jedny siamské dvojičky. Na Slovensku sa za posledných vyše 30 rokov narodili štyri siamské dvojičky vrátane Mareka a Miška. Príčina vzniku tejto genetickej chyby nie je zatiaľ známa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: