Mliečne automaty podliehajú štandardnej veterinárnej kontrole

Automaty na výdaj kravského mlieka sú pod štandardnou veterinárnou kontrolou. "Pri mliečnych automatoch zatiaľ netreba vykonávať žiadnu špeciálnu veterinárnu kontrolu, pretože poľnohospodárske podniky, ktoré ich prevádzkujú, majú zavedené svoje hygienické režimy," uviedol na dnešnej tlačovej besede Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Ján Pliešovský.

Uviedol, že poľnohospodári prevádzkujúci mliečny automat majú hygienický režim výroby mlieka oveľa dôslednejší, ako je obvyklé. "Chovatelia, ktorí predávajú mlieko, už spravidla vedia, čo môžu vypustiť von z dvora. Nateraz ich máme pod kontrolou, robíme monitoringy," informoval. Veterinárna a potravinová správa zatiaľ podľa Pliešovského pri automatoch nezachytila potenciálne patogény, ktoré by mohli ohroziť zdravie konzumenta. "Keby sme ich zachytili, v tom momente musíme urobiť poriadok, jednak v chove poľnohospodára, ako aj pri mliečnom automate," povedal.

"Na Slovensku sa v súčasnosti prevádzkuje viac ako 20 automatov na vydávanie kravského mlieka," pripomenul ústredný riaditeľ ŠVPS SR.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: