Prvý zo siamských bratov zomrel po oddelení, o život druhého sa bojovalo

Jeden zo siamských bratov, ktorých sa chirurgovia pokúsili v piatok 4. decembra oddeliť, zomrel hneď po zákroku na kardiorespiračné zlyhanie. Ako dnes ďalej priblížil primár Kliniky detskej chirurgie Detskej fakultnej nemocnice Bratislava Vladimír Cingel, druhého chlapca previezli na kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny, kde ho resuscitovali. "Nemohli sme dokončiť rekonštrukčný výkon v jednej fáze, bohužiaľ," povedal. Život druhého chlapca sa lekári pokúšali zachrániť približne hodinu. Cingel objasnil, že deti, ktoré sa predčasne narodili cisárskym rezom, boli nedonosené a mali rôzne ochorenia. Priblížil, že prvý zo súrodencov začal zlyhávať už pár hodín po narodení. Lekári sa preto oddelením pokúšali zachrániť najmä druhého zo zrastených bratov. Na margo toho, či je možné porovnať jednotlivé prípady, kedy sa lekári pokúšali siamské dvojičky oddeliť, konštatoval, že každý prípad je iný, osobitý a má svoje špecifické úskalia.

Samotný operačný výkon trval asi päť hodín. U chlapca, ktorý bol na tom prognosticky lepšie, nastal zásadný nepriaznivý moment po definitívnom oddelení. "Pacient sa zmenil aj tlakovo. Došlo k výraznejšiemu difúznemu krvácaniu z mäkkých tkanív u tohto pacienta, ktoré je veľmi ťažké zastaviť," povedal Cingel. Poznamenal, že z chirurgicko-technického hľadiska je veľkým problémom i novorodenecká pečeň, ktorú mali súrodenci zrastenú. "Je veľmi krvácavá a krehká. Možnosti ako zabrániť krvácaniu pri jej separácii sú veľmi limitované." Siamské dvojičky, bratia, sa narodili cisárskym rezom v 31. týždni v bratislavskej fakultnej nemocnici s poliklinikou vo štvrtok 3. decembra. O deti sa následne starali lekári detskej fakultnej nemocnice spolu s ich kolegami z Detského kardiocentra. Chlapci boli už od svojho narodenia vo vážnom stave a vyžadovali si intenzívnu starostlivosť. Boli napojení aj na pľúcnu ventiláciu. Na oddeľovací zákrok sa malo čakať aspoň šesť mesiacov, vzhľadom na akútne zhoršenie zdravotného stavu jedného z chlapcov v dôsledku nepriechodnosti čriev však museli chirurgovia operovať okamžite.

Lekári začali zákrok vo štvrtok 4. decembra okolo 13.00 h. O záchranu detí sa pokúšal tím chirurgov detskej fakultnej nemocnice, Slovenskej zdravotníckej univerzity a Lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Primárka oddelenia patologických novorodencov Eva Franková už pred operáciou uviedla, že jeden z bratov má minimálne šance na prežitie. Siamskí bratia mali zrastenú pečeň a črevá. Jedno z detí malo problémy so srdcom, druhé hydrocefalus - nahromadenie mozgovomiechovej tekutiny v lebke. Podľa štatistiky na 1,5 milióna živo narodených detí pripadajú na Slovensku jedny siamské dvojičky, pričom za posledných 30 rokov sa u nás narodili štyria zrastení súrodenci. Príčina vzniku tejto genetickej chyby nie je zatiaľ známa. V januári tohto roka svoje deviate narodeniny oslavovali prvé úspešne oddelené siamské dvojičky na Slovensku Andrejka a Lucka Tóthové z Krásnohorskej Dlhej Lúky v okrese Rožňava.

Posledným prípadom narodenia siamských dvojičiek boli Marek a Miško Müllerovci. Tí prišli na svet 10. apríla 2007 zrastení dolnou časťou hrudníka a v oblasti brucha. Tím odborníkov ich oddelil v septembri 2007. Obidvaja však v priebehu dvoch mesiacov zomreli.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: