V čase chrípky je u detí a mládeže dôležitá prevencia

V období, ktoré charakterizuje zvýšený výskyt akútnych respiračných a chrípku napodobňujúcich ochorení, rozhoduje u detí a mládeže prevencia. Podľa hovorkyne banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Márie Tolnayovej pre zvyšovanie a udržanie odolnosti organizmu proti vírusovým a bakteriálnym infekciám detí je potrebné orientovať sa na zvyšovanie ich celkovej odolnosti.

"Je to predovšetkým otužovanie, správna výživa bohatá na antioxidanty - vitamíny C a E, s dostatočným fyzickým pohybom a športom vo vhodnom prostredí," upozornila vedúca odboru hygieny detí a mládeže RÚVZ Katarína Slotová. Ako hovorkyňa pokračovala, v súvislosti s chrípkovým obdobím i s výskytom pandemickej chrípky sa rodičia viac ako inokedy zaujímajú o to, ako chrániť svoje ratolesti. "Z hľadiska ochrany pred infekciami šíriacimi sa vzdušnou cestou má veľký význam častá a účinná výmena vzduchu vetraním," uviedla pre TASR. To slúži nielen k regulácii teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti, ale aj k znižovaniu koncentrácie nežiaducich mikroorganizmov a alergénov. Tým sa obmedzujú možnosti prenosu nákazy. V zimnom období, keď sa teplota pohybuje pod bodom mrazu, treba vetrať každú hodinu niekoľko minút bez priameho ťahu na deti.

Pokiaľ ide o spomínanú správnu výživu, v tomto období je dôležitý zvýšený príjem rýb, ako aj ovocia a zeleniny, ktoré sú významným zdrojom antioxidantov. Tie pomáhajú v ochrane dýchacích ciest proti oxidantom a radikálom nachádzajúcim sa v znečistenom ovzduší. "Antioxidanty - vitamín C a E, sú obsiahnuté v mimobunečnej a v bunečnej membráne epitelu dýchacích ciest. Nízky príjem týchto účinných látok má za následok ich nízku hladinu v mimobunečnej a bunečnej tekutine," vysvetlila Slotová. Zdôraznila, že pravidelné stravovanie je vo všeobecnosti dôležité pre správnu fyziologickú rovnováhu i psychickú výkonnosť. "Cielené prieskumy stravovacích zvyklostí detí a mládeže totiž potvrdzujú pretrvávajúce nedostatky v tejto oblasti, pričom hlavným problémom stále zostáva nadmerný energetický príjem, pokrývaný najmä vysokou spotrebou tukov a cukrov." Na druhej strane deti podľa Slotovej nemajú dostatočný príjem niektorých vitamínov, minerálnych látok a vlákniny.

K mimoriadne nezdravým jedlám, ktorých príjem by aspoň v tomto čase mali rodičia prísnejšie kontrolovať, patria potraviny rýchleho občerstvenia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: