P. Bystrica: Na výpovedi sa NsP s ortopédom dohodla, za podvod mu hrozí 15 rokov

Považskobystrickej nemocnici sťahujú zdravotné poisťovne mesačne približne 20.000 eur (602.520 Sk) ako náhradu škody, ktorú mal spôsobiť zastupujúci primár ortopedického oddelenia tým, že predpisoval liečivá a zdravotnícke pomôcky na fiktívne osoby. TASR o tom dnes informoval námestník riaditeľa Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici Ján Slyško.

O údajnom podvodnom konaní lekára sa vedenie NsP dozvedelo až na základe protokolov z dvoch zdravotných poisťovní v lete tohto roka. Podľa Slyška išlo o predpisovanie zdravotníckych pomôcok na žiadanky, nebol o tom záznam v ambulantnej knihe a nemá o tom záznam v zdravotnej dokumentácii ani pacient. S lekárom vedenie nemocnice okamžite rozviazalo pracovný pomer pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny a 8. júla naňho podalo trestné oznámenie. Prepustený ortopéd nesúhlasil so spôsobom, akým ho zamestnávateľ prepustil, so žalobou sa obrátil na okresný súd a dožadoval sa zrušenia výpovede.

"S ortopédom sme sa napokon dohodli mimosúdne a preklasifikovali sme jeho rozviazanie pracovného pomeru na skončenie pracovného pomeru dohodou bez akejkoľvek finančnej náhrady zo strany nemocnice," povedal Slyško. Zastavenie súdneho procesu potvrdil aj hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus. "Žalobca vzal žalobu v celom rozsahu späť, preto Okresný súd v Považskej Bystrici konanie zastavil," povedal Tarabus. Ani dohoda s ortopédom však nič nemení na tom, že NsP musí vrátiť zdravotným poisťovniam čiastku vyššiu ako pol milióna eur (15,06 milióna Sk) za neoprávnene vykázanú zdravotnícku starostlivosť.

"So všetkými poisťovňami sme si dohodli splátkový kalendár. Ak by nám nevyšli v ústrety, nemocnica by sa dostala do veľkých problémov," dodal Slyško. I keď súdny spor súvisiaci s výpoveďou je zastavený, trestné stíhanie ortopéda pokračuje. "Policajný vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu podvodu. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov," informovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Katarína Hlaváčová s tým, že obvinenie na konkrétnu osobu zatiaľ nevzniesli a vyšetrovanie stále prebieha. Podľa dostupných informácií pracuje bývalý zástupca primára ortopedického oddelenia v súkromnom zdravotníckom zariadení v Leviciach. S jeho zamestnávateľom sa nám však ani napriek niekoľkonásobnej snahe skontaktovať nepodarilo.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: