Záchranky v Púchove a Považskej Bystrici zmenili o polnoci prevádzkovateľov aj priestory

O polnoci z nedele (6.12.) na pondelok (7.12.) začala prevádzkovať rýchlu lekársku pomoc (RLP) v Považskej Bystrici a v Púchove spoločnosť Falck - Záchranná a. s. Ako víťaz tendra ministerstva zdravotníctva tak vystriedala doterajšiu záchranku - žilinský Rescue systém. V oboch mestách sa mení aj sídlo RLP. V Považskej Bystrici sa presťahovalo z tamojšej nemocnice do priestorov vedľa bývalých Považských strojární, v Púchove záchranka opustila priestory neštátneho zdravotníckeho zariadenia Zdravie a pôsobí na neďalekom sídlisku v prenajatom rodinnom dome. "Celú záchranku sme spolu s Rescue systémom rozbiehali, nečudo, že mi to prirástlo k srdcu. Uvidíme, ako to bude u nového zamestnávateľa," povedal pre TASR lekár púchovskej RLP Vladimír Hluchý, ktorý do polnoci pracoval pre Rescue systém a po nej sa len presunul o pár stoviek metrov k svojmu novému zamestnávateľovi - spoločnosti Falck - Záchranná a. s. Košice.

Ako dodal, posledné chvíle Rescue systému akoby chceli ľudia záchranárom "osladiť". "Od rána sme boli v teréne a nezastavili sme sa ani v noci," dodal. V posledný deň služby zavolali záchranku päť minút pred polnocou. Záchranárka Denisa Jarošová slúžila na považskobystrickom dispečingu Rescue systému do polnoci. "O polnoci som na krajské operačné stredisko oznámila, že končíme. Po polnoci už volali iné telefónne číslo posádky spoločnosti Falck," povedala Jarošová s tým, že za kolegami z RLP im bude smutno. V priestoroch považskobystrickej nemocnice zostane už iba rýchla záchranná pomoc (RZP), ktorá má licenciu do apríla budúceho roka. Posádka novej RLP spoločnosti Falck mala z nových priestorov v Považskej Bystrici prvý zásah už štyri minúty po polnoci. "Išlo o nevšednú diagnózu - privolali nás k mladému chlapcovi, ktorý mal tep takmer 198. S podobným prípadom som sa ešte nestretol," povedal po návrate zo zásahu lekár RLP Marek Buček, pričom si pochvaľoval nielen nové priestory záchranky, ale najmä modernú pojazdnú ambulanciu. "Je to to najlepšie, čo v tejto oblasti na Slovensku existuje," dodal.

Košická spoločnosť Falck - Záchranná a. s. vyšla z prvého kola tendra poskytovateľov zdravotnej záchrannej služby spolu so Záchrannou dopravnou a zdravotníckou službou Bratislava najlepšie na Slovensku. Obe spoločnosti získali kontrolu nad 18 stanicami. Takmer 80 záchraniek bude na základe výsledkov tendra prevádzkovať 16 spoločností.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: