Aj napriek očkovaniu, výskyt čierneho kašľa v tomto roku stúpol

Aj keď je na Slovensku očkovanie proti čiernemu kašľu v povinnej očkovacej schéme, v roku 2009 stúpla chorobnosť oproti minulému roku viac ako o sto percent. Vzostup ochorenia epidemiológovia zaznamenávajú v celej Európe a medzi krajiny, ktoré hlásia zvýšený výskyt patrí napríklad Česká republika, Rakúsko či Slovinsko. Podľa epidemiologičky Jarmily Pertináčovej svedčí tento fakt o tom, že očkovanie v detstve, ako aj prekonanie samotného ochorenia, zabezpečuje len dočasnú ochranu.

"Súčasné poznatky potvrdzujú, že ochrana po očkovaní, ako aj prekonaní samotnej infekcie, nechráni po celý život a tak sa objavuje potreba preočkovania," skonštatovala na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave. Imunita po očkovaní totiž pretrváva 6 - 12 rokov, po 5 rokoch, podľa jej slov, ochranný efekt postupne klesá. Z dôvodu zvýšeného výskytu ochorenia tak niektoré krajiny posilňujú dávky u adolescentov. Patria medzi ne Česká republika, Francúzsko, Nemecko či Rakúsko. Na Slovensku evidujú epidemiológovia od začiatku tohto roku do 7. decembra 224 prípadov, čo je 4,15 ochorenia na 100 tisíc obyvateľov. Minulý rok bola chorobnosť za celý rok 1,94 prípadov na 100 tisíc obyvateľov. Najvyšší výskyt evidujú podľa Pertináčovej v Košickom kraji, a z hľadiska veku u dospievajúcich, u detí vo veku 5 až 9 rokov a 10 až 14 rokov.

Očkovanie proti čiernemu kašľu je v povinnej očkovacej schéme na Slovensku od roku 1958. Deti sú proti čiernemu kašľu očkované v rámci povinného očkovania v prvom roku života v rámci šesťvalentnej vakcíny proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, hemofilovým infekciám, detskej obrne a hepatitíde typu B. Posilňovacia dávka sa dáva v 6. roku spolu s preočkovaním proti záškrtu, tetanu a detskej obrne. Čierny kašeľ spôsobuje baktéria Bordetella pertussis. Samotná baktéria nepreniká do krvi, ale toxíny, ktoré produkuje, sa do krvného obehu dostávajú a spôsobujú prejavy a podráždenia organizmu, typické pre čierny kašeľ. Prvé zmienky o ochorení sú už v 15. storočí, keď sa vyskytovali rozsiahle epidémie u dojčiat a batoliat. "V 20. storočí sme ich preťali tým, že sme začali očkovať," skonštatovala epidemiologička. Ako však dodala, v spoločnosti panuje chybný názor, a to, že ochorenie sa na Slovensku vďaka očkovaniu vôbec nevyskytuje.

Čierny kašeľ sa prenáša kvapôčkovou infekciou, inkubačný čas je 6 až 20 dní. "Rýchle šírenie je najmä v uzavretých kolektívoch - jasle, škôlky ale i v kolektívoch adolescentov a dospelých," dodala Pertináčová. Prvé príznaky pripomínajú nádchu s horúčkami a pokašliavaním. Neskôr horúčky ustupujú, kašeľ je dráždivý, opakuje sa v kŕčovitých záchvatoch. Záchvat sa končí vykašľaním hlienu, alebo vracaním. Toto štádium trvá dva týždne až mesiac, potom kašeľ spontánne ustupuje. Ochorenie je nebezpečné najmä pre malé deti, ktoré ešte nemajú dostatočne vyvinutý kašľací reflex, dusia sa a často sa dostávajú do komplikovaných stavov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: